Šperky
na pohovor

Pohovor

Aké šperky si vziať na pracovný pohovor

Gratulujeme! Možno sa práve chystáte na pohovor na vytúženú pozíciu. Určite chcete urobiť dobrý dojem a k tomu patrí aj právne oblečenie a k nemu aj vhodné doplnky. Príprava na pohovor je dôležitá vec a žiadnu časť by ste nemali podceniť. Zaujímavý životopis je základným predpokladom úspechu, ale aj oblečenie a šperky, ktoré si zoberiete na osobné stretnutie budú utvárať dojem o vašej osobe. A aké šperky sú teda tie pravé? Prinášame vám niekoľko typov, ktoré vám pomôžu vo vašom rozhodovaní a možno vás aj posunú o niečo bližšie k vašej vysnívanej pozícii:


1. Menej je viac

Jednoduchosť nie je vôbec na škodu. Chcete predsa zaujať svojimi skúsenosťami a prejavom, nie svojimi šperkami. Výnimkou by snáď bolo jedine odvetvie módneho priemyslu, kde by ste naopak s výrazným štýlom mohli zožať úspech. Napriek tomu aj v oboroch s dôrazom na kreativitu a osobitosť sa pre začiatok radšej držte na úzde. Predsa len budete mať na vyjadrenie vlastnej osoby dostatok priestoru, pokiaľ pracovné miesto získate. Aj keď ste zvyknutá nosiť väčšie množstvo prsteňov a náramkov, na pohovor s nimi radšej šetrite. Ideálne bude jeden minimalistický prsteň alebo náramok, napríklad s jemnými perlami, alebo len v čisto kovové bez akýchkoľvek drahokamov a zdobení.

Zvoľte jeden, maximálne dva kusy šperkov. Napríklad náhrdelník a k tomu náušnice, alebo náhrdelník s jemným náramkom.
Nenoste viac ako jeden prsteň na jednej ruke (s výnimkou setu zásnubného a snubného prsteňa).

2. Pozor na cinkajúce šperky

Jemné cinkanie náramkov, alebo náušníc vám môže znieť príjemne, ale pokiaľ chcete upútať pozornosť svojím prejavom a nie výbavou šperkov, ktoré máte na sebe, nechajte také šperky radšej doma. Akákoľvek vaša gestikulácia doprevádzaná cinkaním kovových náramkov môže byť nakoniec nepríjemná aj vám, pretože vás dané zvuky môžu rozptyľovať, alebo znervózňovať.

A čo zvoliť namiesto nich? Pozor, nemali by ste ich nahradiť koženými náramkami, alebo podobnými doplnkami, ktoré nie sú považované za vhodný šperk pre formálnejšie príležitosti. Naopak jednoduché hodinky budú pôsobiť elegantne a profesionálne.


3. V jednoduchosti je krása

Šperky voľte jednoduché a skôr menších rozmerov. Pokiaľ obľubujete veľké náramky a kruhové náušnice, bude lepšie, keď ich necháte doma. Také šperky by mohli zbytočne odviesť pozornosť od toho podstatného - od vás. Riešením môžu byť decentné náušnice v štýle solitér alebo modely s perlami. Pokiaľ nosíte viac náušníc v jednom uchu, na tentokrát bude lepšie zvoliť klasiku v podobe jedného páru náušníc.

Nosiť snubný, alebo zásnubný prsteň je v poriadku, pokiaľ si k nim chcete vziať ešte ďalšie obľúbené prstene, premyslite si, či to bude skutončne vhodné. Prstene by sa mali k sebe štýlovo hodiť a nemali by byť príliš extravagantné. Doporučuje sa tiež nechať doma príliš drahé kúsky (nikdy neviete, kto s vami pohovor povedie).

Zvoľte skôr malé decentné šperky. Napríklad kombináciu minimalistického náhrdelníka s príveskom a elegantného prsteňa.
Moderné výrazné statement šperky nechajte doma. Vyhýbajte sa šperkom veľkých rozmerov a krikľavých farieb. Ani lustrové visiace náušnice a náramkový set nie sú pre túto príležitosť úplne vhodnou voľbou.

4. Ideálny šperk pre ideálneho zamestnanca

Okrem vašej kvalifikácie a skúseností chcú personalisti vedieť, že sa na danú pozíciu hodíte povahovo a že zapadnete do nového kolektívu. Je preto dobre snažiť sa vybrať také oblečenie a šperky, ktoré sa očakávajú od zamestnanca na danej pozícii. Záleží tak na obore, ale aj na lokalite a firemnej kultúre, čo sú však aspekty, ktoré sa často ťažko odhaľujú. Pokiaľ sa ovšem nehlásite na iné miesto vo firme, v ktorej už nejakú dobu pôsobíte. Skúste však výber oblečenia a šperkov prispôsobiť práve týmto kritériám. Pokiaľ si nie ste isté, ako by mal taký šperk vyzerať, zvoľte radšej univerzálny elegantný typ šperkov.

Strieborné a zlaté šperky, alebo perly sú sofistikovanou voľbou, s ktorou sa nespletiete. Len to s nimi neprekombinujte. Držte sa zásady, že podobné kovy patria k sebe, takže striebro k striebru a zlato k zlatu.
Lacno vyzerajúcu bižutériu nechajte radšej doma a dôveru zverte kvalitným materiálom a šperkom z drahých kovov.

5. Symboly a názvy môžu byť zavádzajúce

Prívesky so srdiečkami, krížikom, alebo inými symbolmi a nápismi môžu v personalistoch vyvolať rôzne asociácie, na základe ktorých môžu pochybovať, či sa budete hodiť do ich tímu. Nikdy neviete, čo dané symboly v ostatných ľuďoch evokujú a s čím si vás tak začnú spájať. Okrem toho môžu opäť strhnúť pozornosť, ktorú sa snažíte behom pohovoru získať. Náušnice alebo prívesky so symbolmi bude preto lepšie nechať si na iné príležitosti.


6. Čistota pol úspechu

Miera čistoty o nás mnoho prezrádza. Na čistotu a upravenosť odevu dbáme, avšak so šperkami to príliš často neriešime a pritom na nich je zašlosť, alebo špinu vidieť rovnako ako na oblečení. Pokiaľ ste si šperk kúpili v kvalitnom zlatníctve, alebo klenotníctve, určite ste boli poučené o tom ako sa o šperk starať, prípadne vám bolo rovno ponúknuté vyčistenie šperku. Pred pohovorom to rozhodne využite. Nechcete predsa svoj starostlivo upravený vzhľad pokaziť sčernalou striebornou retiazkou, alebo špinavými hodinkami.

Nezabudnite, že šperky a oblečenie sú počas pohovoru až na druhom mieste. Dôležité sú vaše skúsenosti, osobnostné vyžarovanie, povaha. To bude zamestnávateľov zaujímať najviac. Pokiaľ zvolíte príliš výrazný, alebo extravagantný odev a šperky, nebudú mať osoby vedúce pohovor chuť ani priestor vás príliš poslúchať. Na pohovor preto všetkého s mierou a módne experimenty si nechajte radšej na iné príležitosti.