Diamant Ako Investícia

Drahokamy a šperky sú trvácne. No diamanty sú večné, majú oveľa vyššiu „vnútornú hodnotu“ ako autá či domy.


Dnes už málokto dôveruje bankám, akcie sú príliš volatilné, termínované vklady ledva pokrývajú infláciu, pozemky strácajú na hodnote. V tejto zložitej dobe, v nestabilnej ekonomickej situácii, je dôležitejšie myslieť na dlhodobé uloženie kapitálu ako na finančné zhodnocovanie. Diamanty ponúkajú unikátnu možnosť stabilnej investície a konzervatívneho zhodnotenia Vašich úspor.

Diamanty nemajú vysokú likviditu a ich predaj je potrebné správne naplánovať tak, ako to býva napr. pri realitách. Ukazuje sa však, že diamanty s vysokou kvalitou a výbornými parametrami, teda excelentné 4C, zvýšili svoju hodnotu za posledných pár rokov skoro o 30 %, a zakúpenie investičného diamantu sa stalo najstabilnejšou investíciou za posledné desaťročie.

V niektorých krajinách a kultúrach je tradíciou mať minimálne 10 % svojho bohatstva v „prenosnej“ forme. Počas konfliktu v roku 1997 pomohlo Číňanom ich bohatstvo v zlate a diamantoch utiecť z Indonézie. Zlato je veľmi dobrá investícia, no pri väčšom objeme sa pre svoju váhe stáva priťažkým na prenos. No niekoľkokarátový diamant ste stále schopný diskrétne schovať vo svojej peňaženke.

Aby sme plne pochopili investovanie do diamantov, musíme si uvedomiť, že šperk alebo diamant za 100 000 € má oveľa väčší investičný potenciál ako diamant za 1000 €. Nekúpite si napríklad obraz v hodnote 1000 €, aby ste ho predali za pár rokov za 5000 €.

Čím je kameň drahší a jeho parametre sú vyššie, tým rýchlejšie bude jeho cena stúpať. A keďže dostupnosť drahých kameňov sa znižuje, vieme si predstaviť, akým smerom sa bude pohybovať cena diamantov.