Registrované partnerstvo
Registrované partnerstvo

LGBT svadba a registrované partnerstvo

Láska ide cez žalúdok a kvitne v každom veku. A niekedy sa amorove šípy vzoprú všetkým konvenciám a skrátka k sebe privedú osoby rovnakého pohlavia alebo s odlišnou sexuálnou či genderovou identitou. Táto menšinová komunita sa nazýva LGBT a zahŕňa lesby, gayov, bisexuálov a transsexuálov. Keď sa majú dvaja ľudia radi, prirodzeným vyústením ich vzťahu je väčšinou svadba. Ako je to so zväzkami homosexuálov? Poďme sa na to spoločne pozrieť.


Registrované partnerstvo alebo manželstvo?

Bohužiaľ, v súčasnosti na Slovensku nie je povolené ani jedno. Naša krajina patrí spolu s Bulharskom, Lotyšskom, Litvou, Poľskom a Rumunskom k posledným štátom EÚ, ktoré zákon o registrovaných partnerstvách odmietajú. Príčinou je ešte stále pretrvávajúca prílišná konzervatívnosť a vplyv katolíckej cirkvi. Aj u nás však pomaly svitá na lepšie časy. V máji tohto roku prijala slovenská vláda väčšinu odporúčaní Organizácie spojených národov na zlepšenie ochrany ľudských práv. Medzi nimi aj ustanovenia, ktoré sa týkajú zavedenia registrovaných partnerstiev pre LGBT osoby. Slovensko teda vyslalo do OSN signál, že je pripravené do piatich rokov legalizovať tento typ zväzku.

U našich susedov v Česku sa však registrované partnerstvá uzatvárať smú. Vo svete je dokonca možnosť takéhoto zväzku aj pre osoby opačného pohlavia. Hoci si väčšina ľudí myslí, že registrované partnerstvo je vlastne svadba homosexuálov, opak je pravdou. Registrované partnerstvo sa od inštitútu manželstva páru rovnakého pohlavia veľmi líši. Z právneho hľadiska totiž tento akt nie je postavený na rovnakú úroveň ako manželstvo heterosexuálnych párov. To je podľa LGBT komunity najpálčivejší problém. Na rozdiel od manželov sú totiž rovnako pohlavní partneri veľmi obmedzovaní v oblasti starostlivosti o deti, vymedzení spoločných práv a povinností, vo vzniku a prípadne zániku partnerstva.

To napríklad znamená, že partner si nemôže osvojiť dieťa druhého partnera (z predošlého vzťahu a pod.), nemôžu si ani spoločne adoptovať dieťa z detského domova alebo byť spoločnými pestúnmi. Deti z registrovaného partnerstva nemajú nárok na dedičstvo a ani na sirotský dôchodok po svojom faktickom otcovi. Faktický otec je spravidla ten z páru, ktorý nie je biologický a nebol oficiálne uznaný ako zákonný rodič. Tento partner nemôže byť ani zákonným zástupcom dieťaťa.

Zatiaľ čo bežným novomanželom vzniká automaticky právo na spoločné meno, registrovaní partneri sú len podieloví spoluvlastníci. Rovnako ako v prípade detí nemajú nárok na vdovský/vdovecký dôchodok.

Aká je situácia v Európe?

V mnohých ďalších štátoch je registrované partnerstvo vnímané ako obdoba zväzku heterosexuálnych párov. LGBT komunita sa však vymedzuje proti rozdielnemu pohľadu na ich „druh“ lásky. Preto v snahe o zrovnoprávnenie vyvíjajú tlak na predstaviteľov štátov, aby mohli uzatvárať rovnako pohlavné manželstvo, ktoré by bolo po všetkých stránkach rovné manželstvu muža a ženy.

V mnohých štátoch sa im tieto aktivity vyplatili a okrem zosobášenia si môžu homosexuáli adoptovať aj deti. Je to možné napríklad v severských krajinách, v Holandsku, Španielsku, Portugalsku, Nemecku a Rakúsku. V Belgicku a Anglicku je manželstvo rovnakého pohlavia povolené, avšak bez možnosti adopcie.

Keď sa muž so ženou rozhodnú pre svadbu v zahraničí, po návrate domov je ich sobáš uznaný vo všetkých ostatných štátoch Európskej únie. To sa ale nevzťahuje na zväzky LGBT osôb. Partneri síce môžu uzavrieť manželstvo či registrované partnerstvo v zemi, ktorá to umožňuje, s príchodom na Slovensko sa však stane automaticky neplatné.

Místo na svadbu
V mnohých štátoch je už registrované partnerstvo samozřejmosťou.
Svadobná hostina
Po obrade môžu páry zvoliť akýkoľvek štýl svadobnej hostiny a oslavy.

Tradičná svadba?

Aj keď je registrované partnerstvo na Slovensku ešte stále nereálne, v mnohých štátoch je už samozrejmosťou a dôvodom na veľkú oslavu. Hoci je obrad viac formálny, braný skôr ako administratívny úkon, zvyšok „svadby“ sa môže niesť v tradičnom alebo naopak veľmi nevšednom duchu.

Symboly lásky

Nech už sa láske oddávajú muž a žena alebo dve ženy či dvaja muži, ich vzťah zostane navždy spečatený v krúžku z drahého kovu. Ten v sebe nesie symbol vlastníctva, vernosti, domova a ochrany. LGBT páry majú, samozrejme, rovnako voľnú ruku pri výbere svadobných obrúčok ako páry zmiešané. Môžu vyberať tak z ponuky tradičných, ako aj extravagantných šperkov. Záleží na vkuse každej dvojice, či zvolia kombináciu „dámskeho“ a „pánskeho“ prsteňa, teda že jeden klenot je viac zdobený drahokamami, pričom druhý je skôr jednoduchší. Prípadne môžu zaľúbenci zvoliť dva rovnaké kúsky.

Šaty robia človeka. A takisto nevesty a ženíchov

Takže aj vo výbere ošatenia má dvojica úplne voľnú ruku. V prípade gay páru môžu ísť obaja partneri v rovnakom type svadobného obleku. Môžu sa však odlíšiť farebne či pomocou doplnkov. Lesbické nevesty majú o trochu viac možností. Zatiaľ čo jedna nevesta si môže zvoliť noblesné svadobné šaty, druhá môže kráčať po jej boku v obleku. Ďalšou možnosťou je dámsky kostým alebo pánsky oblek pre obe dámy, a to v rozličných farbách. Ojedinelý však nie je ani variant, kedy si obe nevesty oblečú elegantné svadobné šaty.

Svadobný oblek
Partneri môžu svoje obleky odlíšiť farebne alebo pomocou najrôznejších doplnkov.
Svadobné obrúčky
LGBT páry majú voľnú ruku pri výbere snubných prsteňov rovnako ako tie zmiešané.
Ako je vidieť, cesta LGBT komunity k láske nie je jednoduchá. Od priznania skutočnosti a brodenia sa naprieč konzervatívnymi prúdmi až po oficiálne spečatenie zväzku. No nie nadarmo sa hovorí, že láska hory prenáša a zvíťazí nad nenávisťou.