LGBTQ+ svadba

Láska má množstvo prejavov, podôb a je plná krásnych a nečakaných chvíľ. Preto je dôležité uviesť i LGBTQ+ svadbu, ktorá je napríklad v susednom Česku, umožnená pod pojmom registrované partnerstvo. Do registrovaného partnerstva môžu vstúpiť ľudia rovnakého pohlavia, avšak legislatívne takýto pár nemá rovnaké práva ako osoby žijúce v manželskom zväzku.

Registrované partnerstvo alebo manželstvo?

Bohužiaľ, v súčasnosti na Slovensku nie je povolené ani jedno. Naša krajina patrí spolu s Bulharskom, Lotyšskom, Litvou, Poľskom a Rumunskom k posledným štátom EÚ, ktoré zákon o registrovaných partnerstvách odmietajú. Príčinou je ešte stále pretrvávajúca prílišná konzervatívnosť a vplyv katolíckej cirkvi. Aj u nás však pomaly svitá na lepšie časy. V máji tohto roku prijala slovenská vláda väčšinu odporúčaní Organizácie spojených národov na zlepšenie ochrany ľudských práv. Medzi nimi aj ustanovenia, ktoré sa týkajú zavedenia registrovaných partnerstiev pre LGBTQ+ osoby. Slovensko teda vyslalo do OSN signál, že je pripravené do piatich rokov legalizovať tento typ zväzku.

U našich susedov v Česku sa však registrované partnerstvá uzatvárať smú. Vo svete je dokonca možnosť takéhoto zväzku aj pre osoby opačného pohlavia. Hoci si väčšina ľudí myslí, že registrované partnerstvo je vlastne svadba ľudí rovnakého pohlavia, opak je pravdou. Registrované partnerstvo sa od inštitútu manželstva páru rovnakého pohlavia veľmi líši. Z právneho hľadiska totiž tento akt nie je postavený na rovnakú úroveň ako manželstvo párov s odlišným genderom. To je podľa LGBTQ+ najpálčivejší problém. Na rozdiel od manželov sú totiž rovnako pohlavní partneri veľmi obmedzovaní v oblasti starostlivosti o deti, vymedzení spoločných práv a povinností, vo vzniku a prípadne zániku partnerstva.

To napríklad znamená, že partner si nemôže osvojiť dieťa druhého partnera (z predošlého vzťahu a pod.), nemôžu si ani spoločne adoptovať dieťa z detského domova alebo byť spoločnými pestúnmi. Deti z registrovaného partnerstva nemajú nárok na dedičstvo a ani na sirotský dôchodok po svojom faktickom otcovi. Faktický otec je spravidla ten z páru, ktorý nie je biologický a nebol oficiálne uznaný ako zákonný rodič. Tento partner nemôže byť ani zákonným zástupcom dieťaťa.

Zatiaľ čo bežným novomanželom vzniká automaticky právo na spoločné meno, registrovaní partneri sú len podieloví spoluvlastníci. Rovnako ako v prípade detí nemajú nárok na vdovský/vdovecký dôchodok.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Aká je situácia v Európe?

V mnohých ďalších štátoch je registrované partnerstvo vnímané ako obdoba zväzku, ktorý môžu rovnako uzatvárať páry, ktoré nie sú LGBTQ+. Vo množstve štátov už majú queer páry možnosť uzatvárať manželstvo s rovnakými právami. Preto je logické, že LGBTQ+ ľudia chcú túto možnosť aj u nás.

Vo veľa krajinách je tiež povolené si okrem svadby aj adoptovať deti.. Je to možné napríklad v severských krajinách, v Holandsku, Španielsku, Portugalsku, Nemecku a Rakúsku. V Belgicku a Anglicku je manželstvo rovnakého pohlavia povolené, avšak bez možnosti adopcie.

Keď sa muž so ženou rozhodnú pre svadbu v zahraničí, po návrate domov je ich sobáš uznaný vo všetkých ostatných štátoch Európskej únie. To sa ale nevzťahuje na zväzky LGBTQ+ osôb. Partneri síce môžu uzavrieť manželstvo či registrované partnerstvo v zemi, ktorá to umožňuje, s príchodom na Slovensko sa však stane automaticky neplatné.

Nevesta a svedkyňa
V mnohých štátoch je už registrované partnerstvo samozřejmosťou.
Nevesta na deke s mačkou
Po obrade môžu páry zvoliť akýkoľvek štýl svadobnej hostiny a oslavy.

Tradičná svadba?

Aj keď je registrované partnerstvo na Slovensku ešte stále nereálne, v mnohých štátoch je už samozrejmosťou a dôvodom na veľkú oslavu. Hoci je obrad viac formálny, braný skôr ako administratívny úkon, zvyšok „svadby“ sa môže niesť v tradičnom alebo naopak veľmi nevšednom duchu.

Symboly lásky

Nech už sa láske oddávajú muž a žena alebo dve ženy či dvaja muži, ich vzťah zostane navždy spečatený v krúžku z drahého kovu. Ten v sebe nesie symbol vlastníctva, vernosti, domova a ochrany. LGBTQ+ páry majú, samozrejme, rovnako voľnú ruku pri výbere svadobných obrúčok ako iné páry. Môžu vyberať tak z ponuky tradičných, ako aj extravagantných šperkov. Záleží na vkuse každej dvojice, či zvolia kombináciu „dámskeho“ a „pánskeho“ prsteňa, teda že jeden klenot je viac zdobený drahokamami, pričom druhý je skôr jednoduchší. Prípadne môžu zaľúbenci zvoliť dva rovnaké kúsky.

Svadobné obrúčky
LGBTQ+ páry majú voľnú ruku pri výbere snubných prsteňov rovnako ako tie zmiešané.

Krásne šaty, krásna svadba

Takže aj vo výbere ošatenia má dvojica úplne voľnú ruku. V prípade mužského páru môžu ísť obaja partneri v rovnakom type svadobného obleku. Môžu sa však odlíšiť farebne či pomocou doplnkov. Nevesty majú o trochu viac možností. Zatiaľ čo jedna nevesta si môže zvoliť noblesné svadobné šaty, druhá môže kráčať po jej boku v obleku. Ďalšou možnosťou je dámsky kostým alebo pánsky oblek pre obe dámy, a to v rozličných farbách. Ojedinelý však nie je ani variant, kedy si obe nevesty oblečú elegantné svadobné šaty.

Svadobný oblek ženícha
Partneri môžu svoje obleky odlíšiť farebne alebo pomocou najrôznejších doplnkov.

Ako je vidieť, cesta LGBTQ+ komunity k láske nie je jednoduchá. Od priznania skutočnosti a brodenia sa naprieč konzervatívnymi prúdmi až po oficiálne spečatenie zväzku. No nie nadarmo sa hovorí, že láska hory prenáša a zvíťazí nad nenávisťou.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky