Manželstvo nie je pre teba

Tento článok napísal bloger Seth Adam Smith v roku 2013 ako reakciu na svoje polročné manželstvo s Kim. Článok plný životnej múdrosti, lásky a absolútnej úprimnosti sa čoskoro stal veľmi populárny a čítali ho milióny ľudí po celom svete. Prečítajte si aj vy, čo odkazuje Seth ľuďom vo svojom posolstve lásky.

Manželstvo nie je pre teba
Manželstvo nie je pre teba
(Seth Adam Smith)

Len po roku a pol manželstva som nedávno došiel k záveru, že manželstvo nie je pre mňa.

A predtým, ešte než ma predčasne odsúdite, čítajte radšej ďalej.

So ženou sme sa zoznámili na strednej ako pätnásťroční. Desať rokov sme boli najlepšími priateľmi až kým… až kým sme sa nerozhodli, že už viac nechceme byť len priateľmi :) Zaľúbiť sa do najlepšieho priateľa – to môžem každému len odporúčať, všetkým to len prospeje.

Ani to, že som sa zamiloval do svojej najlepšej priateľky, ma však neuchránilo pred niektorými strachmi a obavami z manželstva. Čím viac sme sa približovali k rozhodnutiu zobrať sa, tým viac ma napĺňal paralyzujúci strach. Som pripravený? Je toto rozhodnutie správne? Je Kim pre mňa tá pravá? Urobí ma šťastným?

V jednu osudovú noc som tieto moje myšlienky a obavy prezradil môjmu otcovi.

Asi každý z nás už niekedy zažil ten pocit, keď sa čas spomalí, všetko naokolo stíchne a chvíľa akoby nás vtiahla do seba. Vtedy vieme, že na tento okamih nikdy nezabudneme.

Tak som sa cítil, keď mi môj otec s chápavým úsmevom odvetil: „Seth, si strašne sebecký, takže sa ti to pokúsim zjednodušiť: manželstvo nie je pre teba. Neoženil si sa, aby si bol šťastný ty, ale aby si urobil šťastným niekoho iného. Manželstvo navyše vôbec nie je pre teba. Ženíš sa pre rodinu. Nie len pre príbuzných a tak, ale i pre svoje budúce deti. Kto chceš, aby ti ich pomáhal vychovávať? Aby ich ovplyvňoval? Manželstvo nie je pre teba. Nie je o tebe. Manželstvo je o človeku, ktorého si vezmeš.“

A presne v tom okamihu som si uvedomil, že Kim je pre mňa tá pravá. Uvedomil som si, že ju chcem spraviť šťastnou, chcem ju vidieť usmievať sa a rozosmievať ju každý jeden deň. Chcem byť súčasťou jej rodiny a moja rodina chce byť súčasťou tej jej. Spomenul som si na všetky tie okamihy, keď som ju videl, ako sa hrá s mojimi neterami. a vedel som, že práve s ňou si chcem založiť vlastnú rodinu.

Rada môjho otca bola pre mňa šokom, no i veľkým odhalením. Išla celkom proti základom dnešnej “filozofie obchodných domov”, ktorá vraví, že z čoho nemáš radosť, to môžeš vrátiť a vymeniť za nové.

Nie, pravé manželstvo (a skutočná láska) nikdy nie je o tebe. Je o človeku, ktorého miluješ – o jeho potrebách, túžbach a snoch. Sebec sa pýta: „A čo z toho mám ja?“, kým Láska sa pýta: „Čo ti môžem dať?“

Pred nejakým časom mi moja žena ukázala, čo to vlastne znamená nezištne niekoho milovať. Niekoľko mesiacov som kvôli strachu a roztrpčeniu voči nej chladol. Napätie sa hromadilo a keď to už ani jeden z nás nemohol vydržať, vybuchol som. Bol som bezcitný. Bol som sebecký.

No miesto toho, aby Kim reagovala rovnako sebecky ako ja, ona urobila niečo absolútne úžasné – zaliala ma svojou nekonečnou láskou. Bez ohľadu na všetku tú bolesť a utrpenie, čo som jej spôsobil, ma objala a upokojila moju dušu.

Uvedomil som si, že som zabudol na radu môjho otca. Kým z Kiminej strany bolo manželstvo o láske ku mne, z mojej strany v ňom šlo len a len o mňa. Toto trpké precitnutie ma rozplakalo. Sľúbil som svojej žene, že sa budem snažiť byť lepším.

Všetci, ktorí čítate tento článok – ženatí a vydaté, či takmer ženatí a vydaté a dokonca aj tí, ktorí chcú navždy ostať slobodní – chcem, aby ste vedeli, že manželstvo nie je pre vás. Žiadny skutočný vzťah o láske nie je pre vás. Láska je o človeku, ktorého milujete.

A, paradoxne, čím viac toho človeka milujete, tým viac lásky sa vám dostane. A nie len od vašej drahej polovičky, ale aj od jej či jeho priateľov a rodiny a tisícok ďalších ľudí, ktorých by ste nikdy nestretli, ak by vaša láska ostala egocentrická.

Manželstvo a láska skutočne nie sú pre vás. Sú pre ostatných.

Kim a Seth

Kim a SethAnglický originál si môžete prečítať na Sethovom blogu: http://sethadamsmith.com/2013/11/02/marriage-isnt-for-you/