Královské korunky, ktorými sa pýši britská kráľovská rodina

Len máloktorý šperk dokáže natoľko zdôrazniť majestátnosť kráľovských rodov tak, ako to vedia práve trblietavé korunky a diadémy. Predstaviteľky vznešených rodín nosia tieto úchvatné šperky na mimoriadne udalosti, kde sa honosné korunky stávajú neprehliadnuteľným znakom ich bohatstva a prepychu. Práve o týchto impozantných kráľovských korunkách sme si pre vás pripravili viacdielny seriál, v ktorej prvej časti sa pozrieme na diadémy britskej kráľovskej rodiny.

Britská zbierka je skutočne úchvatná a závideniahodná, ale ani ďalšie kráľovské rodiny sa nenechajú zahanbiť. Tie najkrajšie a najdrahšie korunky sveta patria bezpochyby európskym kráľovským rodinám, medzi ktorými okrem tej britskej vyniká švédska, nórska alebo holandská kráľovská rodina. Korunkami sa nechali okúzliť i kráľovské rodiny z ďalších kútov sveta. Napríklad na Blízkom východe sú za krásny diadém predstavitelia štátu ochotní vynaložiť neuveriteľné sumy peňazí, často len tak z obyčajného rozmaru. Korunky sú významnou súčasťou historickej tradície i v Malajzii alebo Thajsku.

Hodnota týchto prepychových šperkov je kapitolou sama o sebe. Vzhľadom k zberateľskej a historickej hodnote týchto šperkov je ich cena často nevyčísliteľná a ťažko definovateľná.

Korunky

Hviezda kolekcie: Cartier Halo korunka (Cartier Halo Tiara)

Štatistiky: 739 diamantov briliantového brusu a 149 diamantov bagetového tvaru

Hrdá nositeľka: aktuálne Catherine, vojvodkyňa z Cambridge

Táto korunka z dielne Cartiera bola v roku 1936 vytvorená ako dar kráľa Juraja VI. pre jeho ženu Elizabeth Bowes-Lyonovú. Z tej sa po korunovácii stala kráľovná Alžbeta, niekedy tiež je označovaná ako Kráľovná matka, aby nedochádzalo k zámene s jej dcérou Alžbetou II., súčasnou anglickou kráľovnou. Korunka bola nakoniec darovaná práve Alžbete II. a to k jej 18. narodeninám. Kráľovná ju v roku 1951 zapožičala svojej sestre Margaret a neskôr v roku 1969 i svojej dcére Anne.

Cartier Halo korunka

V posledných rokoch avšak vidíme túto úchvatnú korunku na vojvodkyni z Cambridge, ktorá si diadém zobrala i na svoju svadbu s princom Williamom v roku 2011.

Kate a Cartier Halo korunka
Informácie o diamantoch: Súčasťou korunky je viac než 900 trblietavých diamantov. K tomuto dych vyrážajúcemu diadému si Kate na svadbu vzala diamantové náušnice v tvare dubových lístočkov, ktoré dostala darom od svojich rodičov.

Kate sa doposiaľ s korunkou objavila na verejnosti iba trikrát. Prvou príležitosťou bola už zmienená svadba. Potom dvakrát zvolila iné kráľovské klenoty a to korunku označovanú ako Lotosový kvet (angl. Lotus Flower Tiara). Prvý raz si tento diadém zobrala v roku 2013 na každoročnú diplomatickú recepciu, ktorú uskutočňuje kráľovná v Buckinghamskom paláci. Druhý raz si ju dala pri príležitosti štátneho banketu usporiadaného tiež kráľovnou na privítanie čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga. Zdá sa, že sa táto korunka stala jej voľbou na oficiálne slávnostné príležitosti.

Korunka Lotosový kvet

Ďalšie korunky

Medzi kráľovnine obľúbené korunky patrí Diadém kráľovnej Márii (angl. Queen Mary´s Girls of Great Britain) a Írska korunka (angl. Ireland Tiara), ktoré nosí Alžbeta II. tak často, že je s nimi zobrazená i na britských bankovkách a minciach. Viac-menej pri príležitosti štátneho banketu v Buckinghamskom paláci na privítaní čínskeho premiéra si kráľovná vzala modernú zafírovú korunku (Modern Sapphire Tiara), ktorá je známa tiež ako Diadém kráľa Juraja VI. (angl. George VI. Tiara). Táto korunka bola vyrobená z drahokamov patriacich belgickej princeznej Luise, ktorá zomrela v roku 1924.

Diadém kráľovnej Márii

Ďalšou krásnou korunkou je Orientálny diadém (angl. Oriental Circle) s diamantmi a rubínmi, ktorý nechal v roku 1853 vyrobiť princ Albert pre svoju ženu, slávnu kráľovnú Viktóriu. Korunka sa dedí z kráľovnej na kráľovnú a pôvodne bola vykladaná opálmi. Neskôr ich ale kráľovná Alexandra nechala vymeniť za rubíny. Túto korunku nosila s obľubou Kráľovná matka a po jej smrti, v roku 2002 ju zdedila Alžbeta II. Tá sa s ňou na verejnosti doposiaľ objavila iba raz.

Zaujímavou históriou sa pýši korunka Vojvodkyne Eleny Vladimíry (angl. Grand Duchess Vladimir Tiara), ktorá je pomenovaná po tete cára Mikuláša II. Táto korunka z roku 1874 je zhotovená z 15 pretínajúcich sa kruhov vykladaných diamantmi, ktoré sú navyše zdobené perlami. Počas ruskej revolúcie bola korunka uschovávaná v trezore vo Vladimírskom paláci v Sankt Petersburgu, odkiaľ ho potom zachránil rodinný známy vojvodkyne, ktorý bol zároveň členom Britskej tajnej služby. Vojvodkyňa Elena Vladimirovna odkázala diadém svojej dcére, ktorá korunku v roku 1921 odovzdala britskej kráľovnej Márii z Tecku. Tá ho po svojej smrti v roku 1953 odkázala svojej vnučke, kráľovnej Alžbete II.

Korunka Vojvodkyne Eleny Vladimíry

Camilla, Vojvodkyňa z Cornwallu, si obľúbila grandióznejšie korunky, akou je napríklad Boucheronský diadém (angl. Boucheron Honeycomb Tiara) v tvare včelieho plátu. Táto korunka je oficiálne označovaná ako Grevillský diadém (angl. Grevill Tiara), pretože pôvodne bola v roku 1921 vytvorená klenotníctvom Boucheron pre pani Grevillovú. Avšak tá nemala žiadnych potomkov a odkázala korunku v roku 1942 kráľovnej Alžbete II., ktorá si ju veľmi obľúbila.

Vojvodkyňa Camilla nosí často tiež Durba korunku z Dillí (angl. Delhi Durba Tiara), ktorú v roku 1911 vytvorilo zlatníctvo Garrard pre britskú kráľovnú Máriu z Tecku. Tá si korunku dávala predovšetkým na oficiálne návštevy indických vyslancov. Diadém je zdobený symbolmi v tvare lýr, ružových girlánd a bielymi diamantmi briliantového brusu. Kráľovná Mária z Tecku zapožičala túto krásnu korunku i svojej neveste Kráľovnej matke v rokoch 1946 a 1947 na jej cesty po Južnej Afrike. Diadém jej nakoniec zostal až do jej smrti v roku 2002. Od roku 2005 je korunka v zapožičaní vojvodkyni z Cornwallu.

Vojvodkyňa Camilla

Zdroj: dailymail.co.uk

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky