Turmalín

Fascinujúce zafarbenie turmalínu má pôvod vo viacerých príčinách. Zložitý borokremičitan hliníku môže obsahovať stopy železa a titánu, ktoré spôsobujú odtiene zelenej a modrej. Mangán spôsobuje tóny červenej a ružovej a pravdepodobne aj žltej. Niektoré turmalíny mohla doružova alebo dožlta zafarbiť radiácia, či už prírodná, alebo laboratórna. Na svete neexistujú dva rovnaké turmalíny, každý je jednoducho jedinečný. Vedcov ohromuje tento kameň svojimi fyzikálnymi vlastnosťami a dizajnéri ho milujú pre množstvo možností, ktoré im ponúka.

Názov turmalínu vraj pochádza z pôvodného srílanského jazyka a znamená „kameň, ktorý priťahuje popol“.

Keď v 16. storočí umyl v Brazílii španielsky conquistador bahno zo zeleného kameňa, myslel si, že objavil smaragd. Táto domnienka pretrvala celá tri storočia, dokým vedci neidentifikovali a neuznali turmalín ako druh minerálu. Nie je ťažké pochopiť, prečo prišlo k omylu. Turmalín sa dá ľahko pomýliť s ďalšími drahokamami, pretože sa vyznačuje širokou škálou oslnivých farieb. Vyniká výraznými červenými, pastelovými ružovými a broskyňovými tónmi, vyskytuje sa v sýto smaragdovej zelenej, živej žltej a v temnej modrej – jednoducho rozsahom farieb mu žiadny kameň nedokáže konkurovať.

  • Strieborný cluster prsteň s turmalínom, tanzanitom, rubínom a diamantom Roth
    Strieborný cluster prsteň s turmalínom, tanzanitom, rubínom a diamantom Roth
  • Prívesok matka a dieťa s ružovým turmalínom a diamantom Heli
    Prívesok matka a dieťa s ružovým turmalínom a diamantom Heli
  • Zlatý prsteň s turmalínovým kvetom Fayme
    Zlatý prsteň s turmalínovým kvetom Fayme
  • Náhrdelník s marquise turmalínom a diamantmi Ollie
    Náhrdelník s marquise turmalínom a diamantmi Ollie
  • Cluster náušnice s turmalínom, tanzanitom, rubínom a diamantom Mora
    Cluster náušnice s turmalínom, tanzanitom, rubínom a diamantom Mora

Jedna z prvých správ, kde sa menovite hovorí o turmalíne, pochádza z Kalifornie z konca 19. storočia. Polodrahokam sa pokúšal spopularizovať už o niečo skôr známy gemológ z Tiffanyho dielne – George F. Kunz, ktorý písal o náleziskách na západnom pobreží a v Maine a vyťažené kamene vysoko ohodnocoval. Napriek americkým koreňom sa však najväčší trh v tej dobe nachádzal v Číne, kde kráse turmalínu podľahla sama cisárovná. Na začiatku 20. storočia sa objavili významné náleziská v Brazílii a v 50. rokoch našli turmalín aj v ďalších častiach sveta. Kvalitné červené turmalíny pochádzajú napríklad z Madagaskaru a Afganistanu.

Základné informácie

  • Drahokamová rodina Minerál
  • Drahokam znamenia Váhy a Strelec
  • Tvrdosť (Mohsova stupnice)
  • Náleziská Brazília, USA, Afrika, Mozambik, Afganistan, Rusko
  • Drahokam mesiaca Október
  • Farba
    Bezfarebná, ružová, hnedá, červená, žltá, zelená, modrá, čierna, fialová, viacfarebná.

Gemologické parametre turmalínu

  • Chemické zloženie Premenlivé
  • Relatívna hustota 2,82 až 3,32
  • Kryštalografická sústava Trojuholníková, dlhé kryštály s priečnymi trojuholníkmi na stranách a okrúhle
  • Index lomu 1,614 až 1,666
  • Dvoj lom -0,014 až -0,032
  • Vryp nejasný
  • Absorpčné spektrum 451, 458, 498, 640
  • Fluorescencia žiadna, ojedinele veľmi slabá<

Kupujeme turmalín

Turmalíny sa nachádzajú v širokej škále nádherných farieb. V skutočnosti je to jeden z kameňov obsahujúci najrozsiahlejšie farebné spektrum. Existuje celé množstvo jeho odrôd, ktoré sa odvíjajú podľa prímesi prvkov, ktoré polodrahokam zafarbujú. Jednotlivé odrody sa samozrejme môžu medzi sebou miešať a určiť presné zloženie a typ turmalínu je preto pre gemológov občas skutočný oriešok.

Farba (color)

Turmalín sa prirodzene vyskytuje vo všetkých farbách dúhy, a niekedy sa dokonca pýši viacfarebnými odtieňmi na jednom kameni. Farba je teda hlavným aspektom turmalínu. Odborníci v GIA rozlišujú päť základných skupín turmalínov, a to podľa obsahu stopových prvkov.

Farebné turmalíny - elbaity

Táto skupina turmalínov je najširšia a tvoria ju najznámejšie a najobľúbenejšie klenotnícke kamene. Medzi obvyklými stopovými prvkami musíme zmieniť sodík, lítium, hliník a príležitostne aj meď. Najčastejšie sa vyskytujú vo vyvrelinách s obsahom žuly.

Rubelit

Rubelit

Jedným z najvyhľadávanejších a dobre dostupných odtieňov je odroda známa ako rubelit, ktorá pokrýva tóny ružovej, červenej, purpurovo červenej, oranžovo červenej a červenohnedej. Pripomína rubín a je jedným z najcennejších a najvzácnejších turmalínov.

Paraiba

Paraíba

Odroda paraíba sa pôvodom viaže k Brazílii a ide o intenzívne sfarbený fialovo-modrý alebo modrý turmalín, ktorého farbu spôsobuje prímes medi. Objavili ho až na konci 80. rokov 20. storočia, ale ovládol svet. Predovšetkým Japonci sa nemohli nasýtiť krásne živo sfarbených kameňov. Vzhľadom k unikátnosti a obmedzenému nálezisku (okrem Brazílie iba Nigéria a Mozambik) tieto polodrahokamy šplhajú k najvyšším cenám medzi turmalínmi. Paraíby síce patria medzi elbaity, ale vznikajú za veľmi špecifických podmienok a obsahujú veľké množstvo stopových prvkov, ako je mangán a meď. K najvyhľadávanejším sa radia tie modré a fialové. Paraíby sa najčastejšie brúsia do okrúhleho briliantu, hrušky alebo oválu, ktoré najlepšie dajú vyniknúť unikátnej farbe (málokedy sa tieto kamene objavia väčšie než 1 ct).

Indigolit

Indigolit zasahuje farebné spektrum od tmavofialovo modrej cez modrú po zelenomodrú, od svetlých odtieňov po tmavé. Tieto turmalíny môžu vynikať sýtymi a živými farbami, rovnako ako aj nižšou saturáciou a šedými odleskami.

Melounový turmalín

Melónový turmalín

Turmalíny zvané melónové pripomínajú ovocie, po ktorom získali meno: vo vnútri sú ružové, zvonku zelené. Ich kryštály sa väčšinou brúsia tak, aby vynikli obe farby a ich prechod, ktorý vzniká zmenou koncentrácie alebo zloženia stopových prvkov počas rastu nerastu.

Verdelit

Verdelit

Verdelit sa pýši listovo zelenou farbou a ide o najbežnejší variant, ktorý pochádza najmä z USA. Sýtosť farby je závislá na stopovom množstve chrómu a vyskytuje sa skôr v menších veľkostiach.

Achroit

Achroit

Achroit je bezfarebný variant turmalínu, ktorý je neskutočne vzácny, napriek tomu cenovo nedosahuje ani po päty svojim viac farbeným príbuzným. O achroity sa zaujímajú skôr zberatelia, ktorí sa sústredia na dobre rastúce kryštály.

Dravity

Dravity sfarbia hlavne sodík, horčík, hliník a objavujú sa predovšetkým v dolomitoch a v mramorových horninách.

Dravit

Dravit

Klasický dravit zaujme svetlou až tmavohnedou farbou spôsobenou obsahom horčíku, nepatrí však k obľúbeným klenotníckym kameňom. Môže však byť aj žltý, zelený alebo modrý.

Chromdravit

Chromdravit / chromturmalín

Vzácnou odrodou je chrómdravit/chrómturmalín, ktorý sa pýši sýtozelenou farbou, ktorú napriek menu spôsobuje vanád, nie chróm. Na trhu funguje ako ideálna alternatíva k bohatým sýtym tónom smaragdom a mäkšej zelenej olivínu. Tieto turmalíny sú priehľadné, so skvelou brilanciou aj čistotou a často ozvláštnené atraktívnymi modrozelenými odleskami. Väčšina týchto polodrahokamov sú taktiež pleochroické, a preto pri pohľade z jedného uhlu pôsobia zeleno, z iného modro, a práve ony sú najvyhľadávanejšie a najcennejšie zo zelených turmalínov. Kamene v tmavších odtieňoch bývajú na trhu častejšie, absorbujú však svetlo tak intenzívne, že sa zdajú až čierne. Brusiči ich musia brúsiť paralelne s dĺžkou kryštálov, napriek tomu môžu korunou prežarovať neobľúbenené hnedé či žlté tóny. Cena takých turmalínov, občas značených aj ako olivové alebo olejové, sa zďaleka nerovná hodnote tých jasno modrozelených.

Uvity

Uvity zafarbuje vápnik, horčík a hliník a rodia sa vo vápencoch a dolomitoch. Často sa miešajú s dravitmi.

Táto odroda sa podobá dravitom, ale tvorí skôr krátke a tabuľkové kryštály. Máva rôzne farby, ale nepatrí k najbrúsenejším kameňom. Z Barmy pochádzajú sýto zelené kryštály, zo Srí Lanky zlatohnedé kamienky turmalínu.

savany

Savany

Medzi obchodníkmi si dobrú povesť získali tzv. savany – jasnožlté turmalíny, ktoré kombinujú dravity a uvity so stopovým množstvom železa.

skoryly

Skoryly

Obvykle čierny a úplne nepriehľadný skoryl môže byť zriedkavo aj hnedočierny, modročierny alebo dokonca modrý. Skoryl zafarbuje železo a sodík. Nachádza sa v rôznych typoch hornín.

Liddicoatity

Táto odroda je bohatá na vápnik, lítium a hliník. Nachádza sa v žulových vyvrelinách a ponúka širokú škálu farieb.

Viacfarebný turmalín

Viacfarebné turmalíny hrajú, ako už ich názov napovedá, viacerými farbami – dajú sa medzi ne zahrnúť nie len melónové turmalíny, ale tiež liddicoatity, ktoré sa rozžarujú až niekoľkými odtieňmi.

efekt chatoyancy

Efekt kočičího oka

Niektoré turmalíny dokážu pôsobiť efektom mačacieho oka (chatoyancy). Bývajú zelené, modré alebo ružové a oko v nich sa vyznačuje mäkkosťou a rozptýlenosťou v porovnaní s chryzoberylovým mačacím okom. Efekt v turmalíne vyvoláva mnoho tenkých tubových inklúzií, ktoré vznikajú počas prirodzeného rastu kameňa.

Čistota (clarity)

Farebné turmalíny sa rodia v prostredí bohatom na vodu, a preto sa kvapalina niekedy uchytí v kryštály počas jeho rastu. Najčastejšie vznikajú nitkovité inklúzie, ktoré sa tiahnu pozdĺžne. Pod lupou sa dá zahliadnuť, že sú naplnené tekutinou, popr. majú viditeľné vzduchové bublinky. Časté sú taktiež duté inklúzie – pokiaľ sa hrubý kameň dobre vybrúsi, vzniká efekt mačacieho oka. Pokiaľ vynikajú červené turmalíny skvelou farbou, toleruje sa pri nich určité množstvo inklúzií. K nežiaducim sa radí belavá inklúzia, ktorú nedokáže prebiť ani ten najžiarivejší odtieň. Vo svetlých kameňoch s nižšou saturáciou všetky nedokonalosti vyniknú viac a medzi obchodníkmi majú nízku cenu. Na druhú stranu sýtejšie turmalíny s množstvom inklúzií sa vyrezávajú ako kabošony, pri ktorých vynikne skôr odtieň, ktorý potlačí neprehliadnuteľné inklúzie. Voľným okom viditeľné inklúzie sú typické pre ružové a červené turmalíny, zelené bývajú spravidla čisté (očami rozoznateľné nedokonalosti výrazne znižujú hodnotu polodrahokamu). Pri ostatných zafarbeniach platí, že čím viditeľnejšie inklúzie, tým nižšia cena. Medzi najčastejšie inklúzie v turmalínoch patria praskliny, kvapalinou vyplnené praskliny a inklúzie ihličkovitého typu.

Brus (cut) a tvar (shape)

Podlhovastý tvar kryštálov má priamy vplyv na výsledný vzhľad kameňa. Brusiči často volia obdĺžnikové a štvorcové dizajny, ktoré zvýraznia prelínanie farieb a podporia spôsob, akým turmalín láme svetlo. Ako silne pleochroický polodrahokam vydáva turmalín pod rôznymi uhlami rôzne odtiene. Pri pohľade pozdĺž sa môže kryštál zdať svetlozelený, pri pohľade do hĺbky však tmavozelený až čierny. Brusom a nastavením turmalínu sa teda brusič dokáže pohrať so sýtosťou odtieňa a zvýšiť tak cenu kameňa. Veľmi obľúbeným tvarom je smaragd. Pre kamene svetlejších farieb sa hodia trojuholníkové a okrúhle tvary.

Opracovanie turmalínu

Väčšina turmalínov sa nijako špecificky neupravuje. Príležitostne sa drahšie kamene vylepšujú tepelne – zvýrazní sa tak ich farba. Povrchové inklúzie sa dajú vyrovnať živicou alebo sklom. Samozrejme existujú aj syntetické turmalíny, ktoré väčšinou vynikajú dokonalým sfarbením.

Cena

Cena turmalínov sa najviac odvíja od ich farby a sýtosti. Vzácne sfarbené turmalíny sú jednoznačne cenovo drahšie než turmalíny bežnejších farieb.

Zaujímavosti o turmalíne
Trojuholníková sústava

Turmalín kryštalizuje v trojuholníkovej sústave. Žiadny iný obyčajný nerast netvorí trojboké kryštály.

À la melón

Melónový turmalín je z vonkajšej strany zelený, z vnútornej lahodne ružový.

Liddicoatit

Turmalín odrody liddicoatit bol pomenovaný po obľúbenom prezidentovi GIA Richardovi T. Liddicoatovi.

Mýty a legendy

Staroveká egyptská legenda hovorí, že keď turmalín cestoval od stredu Zeme na jej povrch, tak prešiel dúhou. Postupne sa kotúľal po všetkých farbách a niekedy aj po dvoch naraz. Tak si ľudia vysvetľovali jeho široké spektrum farieb. Ďalšia legenda zase hovorí o umelcovi, ktorý hľadal recept na zlepšenie svojich kresieb a malieb. Bol až tak zúfalý, že prosil hviezdy o pomoc. V jednu hodinu ráno našiel skvostné minerály, ktoré sa pýšili rozličnou farebnosťou. V nich objavil svoju farebnú inšpiráciu a kameň potom nazval kameňom farieb.

V tradičnom hinduizme veria, že turmalín pomáha nájsť rovnováhu medzi energiami tela. V závislosti na farbe taktiež ovplyvňuje rôzne čakry. Červený kameň sa vzťahuje k Múladháre alebo bazálnej čakre, ktorá ovplyvňuje sexualitu a prežitie. Oranžový turmalín zodpovedá Swadhistane, ktorá ovláda vzťahy, sexuálne orgány, potešenie, nadšenie a tvorivosť. Žltý turmalín korešponduje s treťou čakrou (Manipura) a súvisí s tráviacim systémom, metabolizmom a strachom. Zelený polodrahokam sa tak ako Anahat sústredí na komunikáciu, myslenie a vyjadrovanie. Fialový turmalín sa spája s čakrou tretieho oka a súvisí s intuíciou a intelektom. Nakoniec ružový kameň zodpovedá Sahasrare a vedomiu. Melónový turmalín vraj dodáva odvahu k láske a odovzdaniu sa druhému.

Japonskí majstri zenového budhizmu pokladali turmalín za nehybnú živú bytosť. Brahmanizmus tento kameň stotožňoval s šivalinga, stĺpom absolútnej žiary Šiva, kráľa jogínov.

Podľa povesti mal čierny turmalín chrániť pred negatívnou energiou a hnedý sa považoval za očistný kameň. Kameň vo farbách melónu vraj podporoval bezpodmienečnú lásku.

V stredoveku turmalín používali ako ochranu pred smrťou, smútkom a negatívnosťou. Kameň mal uzdravovať fyzické aj duševné choroby, zaručovať mierumilovný spánok a odháňať strach.

V 18. storočí podľa spisovateľov turmalín pomáhal spisovateľom, hercom a každému kto sa akokoľvek realizoval v umení. Holanďania zasa verili, že kameň zabalený do hodvábu a priložený ku tvári pomáha zaspať deťom trpiacim horúčkou. Na druhú stranu v Afrike mal turmalín prebúdzať blúznivcov z ich snových ríš.

Alchymistov fascinoval pyroelektrický efekt kameňa, preto ho pokladali za kameň mudrcov. Tento materiál mal garantovať osvietenie, mal pomôcť ovládnuť spiritualitu a premeniť obyčajný kov v zlato.

Africké kmene, americkí Indiáni a austrálski domorodci dodnes turmalín používajú ako talizman, ktorý ich ochraňuje pred každým nebezpečenstvom.

  • Zlatý náramok s turmalínmi a diamantmi Fevie
    Zlatý náramok s turmalínmi a diamantmi Fevie
  • Turmalínový právesok s diamantmi Jeffre
    Turmalínový právesok s diamantmi Jeffre
  • Prsteň s tromi drahokamami podľa vášho výberu Stenia
    Prsteň s tromi drahokamami podľa vášho výberu Stenia
  • Zlatý prsteň s emerald turmalínom a diamantmi Davie
    Zlatý prsteň s emerald turmalínom a diamantmi Davie
  • Strieborný personalizovaný prívesok s drahokamom a písmenom Bradley
    Strieborný personalizovaný prívesok s drahokamom a písmenom Bradley

Turmalín a jeho účinky

Turmalín je kameňom lásky, priateľstva a dobrej nálady. Zabezpečuje pevnosť a stabilitu vzťahov. Posilňuje telo, ducha a udržuje nervový systém v rovnováhe. Tiež zvyšuje kreativitu, preto ho mnohí umelci nosia ako talizman. Turmalín je niekedy tiež označovaný ako ,,elektrický kameň”, pretože vďaka svojmu statickému náboju priťahuje okrem iného aj prach a nečistoty. Tato jedinečná vlastnosť turmalínu pôsobí teda priaznivo na ľudský organizmus, a preto je považovaný za kameň, ktorý ochraňuje ľudské zdravie.

Turmalín je v mnohých ohľadoch jedinečný, nemá nikdy nepriaznivý účinok, pôsobí v prospech svojho majiteľa a prináša mu radosť, pohlcuje negatívne vibrácie, odstraňuje stres, zlosť, strach a je ochranným šamanským kameňom. Pomáha pochopiť seba samého aj druhých, zvyšuje sebadôveru, nezávislosť a pomáha získať nadhľad nad rozčuľujúcimi situáciami.

Lieči telo aj dušu a detské ochorenia, zvyšuje imunitu, priaznivo pôsobí na srdce a chrbticu, uľahčuje pôrod a pomáha pri dyslexii.

Čierny turmalín (skoryl) – receptívny kameň, priradený planéte Saturn a elementu zeme. Ako ochranný kameň, ktorý odvádza negatívnu energiu všetkého druhu, vťahuje do seba nepriaznivé pôsobenie iných ľudí, ich nenávisť a zlobu, takže sa nás príliš nedotýka, odstraňuje stres, navodzuje pozitívnosť, podporuje tvorivé myslenie, deaktivuje patogénne zóny, ničí škodlivé žiarenie prístrojov a počítačov. Posilňuje imunitu, chráni pred vírovými ochoreniami, potlačuje bolesti, posilňuje nervový systém, chráni svaly a šľachy.

Zelený turmalín (verdelit) – receptívny kameň, priradený planéte Venuši a elementu zeme. Priťahuje peniaze a obchodné úspechy, prináša hojnosť a prosperitu, podporuje otvorenosť, tvorivosť, trpezlivosť, detoxikuje, zaháňa únavu, znižuje hmotnosť, lieči oči, srdce, mozog, imunitu, upokojuje hyperaktívne deti a lieči rastliny.

Červený turmalín (rubelit) – projekčný kameň, priradený planéte Mars a elementu ohňa. Podporuje chuť do života, dodáva telesnú energiu, odvahu, prináša lásku, detoxikuje, podporuje pečeň, slezinu, krvný obeh, cievy a pomáha pri kŕčoch.

Ružový turmalín - receptívny kameň, priradený planéte Venuši a elementu vody. Priťahuje lásku, priateľstvo, učí nás múdrosti a súcitu, lieči kožu, srdce, pľúca a štítne žľazy.

Modrý turmalín (indigolit) – receptívny kameň, priradený planéte Saturn a elementu vody. Zbavuje stresu, navodzuje pokoj, učí vernosti, tolerancii, pomáha pri komunikácii, pôsobí na ľadviny, močový mechúr, týmus, dutiny, hrtan, pažerák, pľúca, zrak, jazvy, popáleniny a mozog. Pomáha pri poruchách reči, harmonizuje akúkoľvek nerovnováhu v tele a prináša pokojný spánok.

Melónový turmalín – projekčný, receptívny kameň, priradený planéte Mars, Venuši a elementu ohňa, vody. Vyvažuje mužskú a ženskú energiu v tele, priťahuje lásku, najlepšie funguje vyrovnaným osobám, aktivuje srdcovú čakru, posilňuje nehu a priateľstvo, prehlbuje trpezlivosť, učí taktu a diplomatickému jednaniu. Zmierňuje strach a depresie, lieči citové poranenia aj staré bolesti a regeneruje nervy.

Žiarivými farbami hrajúci turmalín má vo svojej moci Váhy, ktorým otvára srdce a zbavuje ich emocionálnej plochosti. Tlmí stres, preto im navodzuje pozitívnu náladu a zvyšuje ich chuť do života. V ich vyrovnanom postoji im nedovolí zakolísať a otvára stavidlá ich výrečnosti. S drahokamom im už nechýba takt a decentnosť, preto úspešne budujú pevné priateľstva a vzťahy. Baranomkameň umožňuje zmieriť sa trpezlivo s ich slabými stránkami. Blížencia Strelcisa od neho učia sústredeniu, zatiaľ čo Rakysi udržujú nadhľad a nepodliehajú pesimizmu. Rybámturmalín rozväzuje jazyk a vedie ich k tvorivým schopnostiam.

NAJZNÁMEJŠÍ TURMALÍN

Caesarov rubín

Nádherný 52ct ružový rubelit daroval ruskej cárovnej Kataríne II. Veľkej švédsky kráľ Gustáv III.

Caesarův rubín

ĎALŠIE ZNÁME TURMALÍNY

Brošňa Lily Safry

Brošňa v tvare vlčieho maku zdobená turmalínom a diamantom, ktorá patrila významnej filantropke Lily Safre, sa v roku 2012 predala za viac než 1,27 miliónov dolárov. Diamant v tvare hrušky ovíjajú listy zo zelených turmalínov. Kvet maku tvoria ružovočervené rubelity.

Brož Lily Safry

Hansenov turmalín

Turmalín o váhe takmer 377 ct vyrezal O. Hansen do pôsobivého kabošonu. Schopne využil prechod jednotlivých farieb, ktorý sa stal jedinečnou súčasťou dizajnu. Vystavený je v Smithsonianskom prírodovednom múzeu.

Hansenův turmalín

Hamlinov náhrdelník

Náhrdelník zdobí 70 mainských turmalínov rôznych farieb o celkovej váhe cez 228 ct. Šperk bol po prvý raz k videniu na svetovej výstave v roku 1893. Dnes je cennou súčasťou zbierok Mineralogického múzea Harvardskej univerzity.

Hamlinův náhrdelník

Zaujímavosti o turmalíne

  1. V roku 1555 objavila výprava Francisca Spinozu prvý zaznamenaný „brazílsky smaragd“ – v skutočnosti zelený turmalín.
  2. Pri zahriatí sa turmalín stáva vodivým. Rovnako sa dá označiť za piezoelektrický nerast – pri deformovaní dokáže generovať elektrické napätie.
  3. Bezfarebné turmalíny sa najskôr používali v optike. Brúsili sa z nich šošovky do okuliarov.
  4. Preslávené české nálezisko turmalínov poskytlo nový druh elbaitu – rossmanit.
  5. Povondrait bol pomenovaný po znalcovi turmalínov – profesorovi Povondrovi.
  6. Turmalín sa vzhľadom na svoju farebnosť ľahko zamení s ametystom, chryzoberylom, citrínom, granátom, smaragdom, kunzitom, morganitom, olivínom, prasolitom, rubínom, topásom a zirkónom.
  7. V starovekom Grécku turmalín symbolizoval nesmrteľnosť.
  8. Rubíny na ruskej korune sú v skutočnosti turmalíny.
  9. Vzhľadom k elektrickej vodivosti sa používa v elektrotechnike.
  10. Prvý ružový turmalín pochádza z roku 1000 n. l. a bol osadený do zlatého prsteňa.
  11. Doslova rozprávkové turmalíny boli nájdené v Kalifornii koncom 19. storočia. Išlo o skutočne prekrásne a veľké kamene - 400ct ružovočervený turmalín, bezchybný 75ct melónový turmalín a 40ct zelený turmalín.

Zdroje obrázkov: loveisspeed.blogspot.cz, thejewelleryeditor.com, dickinsondiamondco.com, palagems.com, gia.edu, gemssilver.com, thegemtrader.com, minerals.net, awminerals.com

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky