Moissanit

Svoj názov získal tento karbid kremíku a vzácny minerál po svojom objaviteľovi francúzskom chemikovi Henrim Moissanovi, ktorý na neho narazil náhodou už v roku 1893 pri skúmaní vzoriek hornín z meteorického kráteru v arizonskom kaňone Diablo a najprv ho mylne identifikoval ako diamant – až zhruba o desať rokov neskôr si uvedomil, že ide o karbid kremíku. Krátko pred Moissanovým objavom sa karbid kremíku podarilo vyrobiť chemicky Edwardovi G. Achesonovi. Vzhľadom k tvrdosti (na Mohsovej stupnici 9,24), optickým vlastnostiam a tepelnej vodivosti sa pokúšali tzv. karborundum laboratórne syntetizovať už koncom 18. storočia.

Moissanit je drahokam, ktorý nám dali hviezdy.

Prírodný vs. laboratórne vytvorený

Moissanit je vo svojej prírodnej podobe veľmi vzácny. Nájdený bol iba v malom množstve na rôznych miestach vrchného plášťa zeme a meteoritov. Výskumy ukázali, že sa tento minerál prirodzene vyskytuje ako inklúzia v diamantoch a niekoľko riedko sa vyskytujúcich vyvretých horninách. V súčasnej dobe sa moissanit tvorí v kontrolovanom prostredí, ktoré dôsledne napodobňuje prírodné sily, ktoré viedli k vzniku tohto veľmi tvrdého drahokamu. Výrobný proces má minimálny ekologický dopad a neovplyvňuje negatívne krajinu, ako tak robí ťažba drahých kameňov.

  • Minimalistický náhrdelník s moissanitom Vieny
    Minimalistický náhrdelník s moissanitom Vieny
  • Zlatý diamantový prsteň s pear moissanitom Zusie
    Zlatý diamantový prsteň s pear moissanitom Zusie
  • Jednoduchý zlatý prívesok s moissanitom Libby
    Jednoduchý zlatý prívesok s moissanitom Libby
  • Kúzelný zlatý prsteň Harry Potter s moissanitom
    Kúzelný zlatý prsteň Harry Potter s moissanitom
  • Cluster prsteň s moissanitmi Zabel
    Cluster prsteň s moissanitmi Zabel

Jedinečné vlastnosti

Vysoká tvrdosť radí moissanit medzi najtvrdšie látky na zemi – hneď za diamant. Moissanit nie je možné zlomiť, poškriabať alebo naťuknúť. Brilancia, ktorá charakterizuje spôsob, ktorým sa odráža biele svetlo od kameňa, a teda ako veľmi sa blyští, je v skutočnosti u moissanitu ešte vyššia než u klasického diamantu. Moissanit navyše menej priťahuje nečistotu a mastnotu, preto je možné ho čistiť menej často.

Základné informácie

  • Drahokamová rodina Minerál
  • Tvrdosť (Mohsova stupnica)
  • Náleziská USA, Jakutsko, Izrael, České Stredohorie
  • Farba
    Bezfarebná, žltozelená, modrasto zelenkavá, zelená, modrozelená, modrá, šedá, čierna

Gemologické parametre moissanitu

  • Chemické zloženie SiC
  • Relatívna hustota 3,218 až 3,220
  • Kryštalografická sústava šesťuholníková
  • Index lomu 2,65 až 2,69
  • Dvoj lom 0,2 až 0,3
  • Vryp zelenkavo šedá
  • Absorpčné spektrum 415, 425, 430, 478
  • Fluorescencia zriedka

Kupujeme moissanit

Škála 4C GIA nevznikla primárne k hodnoteniu moissanitu, ale vzhľadom k tomu, že tento zaujímavý minerál sa najtvrdšiemu kameňu na svete v rôznych ohľadoch podobá, rozhodli sme sa pre zrovnanie využiť hodnotenie podľa 4C.

Farba (color)

Prírodný moissanit sa na farebnej škále pohybuje od sýto modrej po bledo zelenú. Laboratórne vytvorený moissanit však býva vyrábaný tak, aby čo najefektívnejšie nahradzoval diamant. Hodnotenie farby moissanitu vždy záleží na konkrétnom kameni a dodávateľovi. Bežne sa používajú písmená D-K, ktoré odpovedajú analogickej stupnici pre hodnotenie farby diamantov podľa GIA.

Vzhľadom k tomu, že moissanit je možné laboratórne vyrobiť v akejkoľvek farbe, dá sa v obchode a aj medzi zákazníkmi očakávať (snáď aj vďaka obrovskému záujmu na čínskom trhu) veľký nárast nielen klasických bezfarebných, ale taktiež fancy sfarbených moissanitov.

Čistota (clarity)

Podľa stupnice GIA moissanit odpovedá čistotou zhruba stupňu VS u diamantov. Inklúzie sú teda ťažšie viditeľné aj pod veľkým zväčšením. Pre zrovnanie: iba menej než 10 % brúsených diamantov sa môže pochváliť takouto čistotou.

Brus (cut) a tvar (shape)

Moissanity sa brúsia a tvarujú tak, aby čo najlepšie vynikol ich oheň a brilancia.

Brus moissanitu

Výroba moissanitu

Proces laboratórnej výroby je dlhý, komplikovaný a drahý: trvá to zhruba 2-3 mesiace, než vyrastie jediný moissanit. Kryštál rastie na základe patentovaného tepelného procesu, ktorý vyžaduje určité špecifiká podliehajúce výrobnému tajomstvu. Patent na produkciu, ktorý vlastnila od roku 1998 ako jediná spoločnosť Charles and Colvard, vypršal v USA v roku 2015, vo zvyšku sveta v roku 2016.

Moissanit vs. diamant

Moissanit sa na prvý pohľad diamantu podobá, ale zložením a niektorými vizuálnymi vlastnosťami sa od neho líši.

MoissanitDiamant
TvrdosťTvrdosť nerastov sa meria na Mohsovej stupnici, kde moissanit dosahuje neuveriteľnú hodnotu 9,25. Patri tak k najtvrdším látkam na zemi a hodí sa do šperkov určených ku každodennému noseniu. Zásnubné prstene s moissanitom sú tak pri výbere zásnubného krúžku právom obľúbenou voľbou.Diamant sa preslávil ako najtvrdší nerast s hodnotou 10 na Mohsovej škále. Je tak veľmi odolný a vhodný na každodenné nosenie.
BrilanciaMoissanit vyniká vyššou a lepšou brilanciou než diamant. Ohnivé dúhové záblesky, ktoré sú pre moissanit tak typické, niektorí obdivujú, iným hlavne na slnku pripomínajú diskoguľu. Čím väčší kameň, tým viditeľnejší bude medzi moissanitom a diamantom rozdiel v brilancii.Slávnu iskru diamantu tvorí brilancia (spôsob odrazu bieleho svetla), rozptyl (dúhový lom svetla) a iskrenie (typ odrazu svetla pri pohybe diamantu).
FarbaMoissanit sa nehodnotí podľa farby. Klasický kameň nie je bezfarebný a na farebnej stupnici GIA sa v závislosti od typu pripodobňuje farbe diamantu D až K. Menšie moissanity však vyzerajú bezfarebne.Bezbarvý diamant, ať už přírodní, nebo laboratorně vytvořený, mívá přirozenou barvu těla beze stop žluté, hnědé nebo šedé, výsledkem čehož je jasně bílý vzhled.
CenaCena moissanitu se určuje podle jeho velikosti a typu. Tvoří pouze zlomek ceny diamantu.Cena diamantu se určuje podle 4C (barva, čistota, brus a hmotnost v karátech).
Prečo milujeme moissanit?
Vzácnosť

Moissanit sa v prírode vyskytuje naozaj vzácne, preto sa spravidla vyrába laboratórne.

Ekologickosť

Vzhľadom k výrobe v laboratóriu sa moissanit neťaží a nezaťažuje tak životné prostredie. Zároveň nie je predmetom krvavých bojov a dôvodom zotročovania ľudí.

Tvrdosť

Moissanit je jedna z najtvrdších substancií na zemi a je možné ho poškrabať iba iným karborundom alebo diamantom. Podľa Mohsovej škály tvrdosti je to 2. najtvrdší kameň.

5 dôvodov, prečo kúpiť moissanit

  1. Optické vlastnosti: Moissanit nad diamantom vyniká ohňom, brilanciou a leskom.
  2. Fyzikálne vlastnosti: Moissanit je odolnejší než diamant: ľahko sa vyrovná s teplotným šokom a nie je tak krehký. Hoci nedosahuje tvrdosť diamantu, je veľmi tvrdý a vydrží niekoľko generácií. Označuje sa za 2. najtvrdší kameň na svete.
  3. Čistota a kvalita brusu: Diamanty sa v tejto oblasti od seba značne odlišujú, keďže všetky moissanity používané v šperkárstve majú vzhľadom k laboratórnej výrobe konštantne vysokú čistotu a kvalitný brus.
  4. Farba: Diamanty sa výrazne farebne líšia a najkvalitnejšie bezfarebné variácie sú veľmi drahé. Moissanity dosahujú najžiadanejšie odtiene za dostupnú cenu.
  5. Odolnosť voči mastnote a nečistotám: Čistý uhlík mastnotu priťahuje, preto sa používa v diamantových doloch k oddeleniu skaly a diamantov. Primiešavanie kremíka v moissanite túto vlastnosť uhlíka potlačuje, preto tento kameň nie je potrebné tak často čistiť.

  • Halo prsteň s čiernym moissanitom a lab-grown diamantmi Evily
    Halo prsteň s čiernym moissanitom a lab-grown diamantmi Evily
  • Náušnice s 2mm moissanitmi Pocky
    Náušnice s 2mm moissanitmi Pocky
  • Elegantný zásnubný prsteň s moissanitom a lab-grown diamantmi Emmalyn
    Elegantný zásnubný prsteň s moissanitom a lab-grown diamantmi Emmalyn
  • Zlatý eternity prsteň plný moissanitov Missy
    Zlatý eternity prsteň plný moissanitov Missy
  • Eternity prsteň s 1.50mm moissanitmi Galindo
    Eternity prsteň s 1.50mm moissanitmi Galindo

Zaujímavosti o moissanite

  1. Moissanit bol po H. Moissanovi pomenovaný už počas jeho života, a to na návrh známeho klenotníka George Kunza zo spoločnosti Tiffany & Co.
  2. Objav moissanitu v kaňonu Diabla dlho zdôvodňovali kontamináciou karborundom odštiepeným z brusných nástrojov.
  3. Analýza zrniek karbidu kremíka, ktorý bol nájdený v Murchinsovom meterorite, odhalila abnormálny pomer medzi uhlíkom a kremíkom, čo svedčí o pôvode mimo slnečnú sústavu.
  4. V roku 1998 predstavila moissanit na šperkárskom trhu ako prvá firma Charles and Colvard po tom, čo obdŕžala patent na výrobu a laboratórne pestovanie karbidu kremíka.
  5. Moissanit sa snažia produkovať aj iné spoločnosti, nie len Charles and Colvard. Tento diamantu podobný drahokam sa na trhu objavuje aj pod obchodnými názvami ako Amora alebo Berzelian.
  6. Moissanit sa nakupuje na milimetre, nie karáty. Tradičné váženie na karáty bolo vytvorené pre diamanty. Moissanit je však o zhruba 10 % ľahší, preto sa u väčšiny predávaných moissanitov uvádza veľkosť v mm a DEW (váhový ekvivalent diamantu) v ct.
  7. Moissanit je možné rozpoznať od diamantov aj prostredníctvom jeho fyzikálnych vlastností: má vyššiu elektrickú vodivosť a dvojlom. Termoluminescencia navyše dokáže zmeniť farbu moissanitu – a to už pri zhruba 66 °C.
  8. Moissanit nachádza využitie i v priemysle, kde často nahradzuje diamant, ktorý by bol príliš drahý. Tento laboratórne vytvorený kameň nájdete v diamantových komorách, ktoré sa používajú pri vedeckých experimentoch. Nachádza sa rovnako v elektronických prístrojoch, ktoré sa uplatňujú pri ochrane obvodov v motoroch a energetických pulzných systémoch, využíva sa pri výrobe žiaruvzdorných tehál a polovodičov.
  9. Moissanit má lepší lesk než diamant o 18 %, a než kubický zirkón o 50 %.
Ak máte záujem o šperky s moissanitom, kontaktujte nás.

Zdroje obrázkov: moissaniteco.com

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky