Láska je veda, alebo zaujímavé fakty o zamilovanosti

Láska robí s ľuďmi divy. Zamilovaného človeka spoznáte na sto metrov - neprítomný pohľad, úsmev na perách a na očiach ružové okuliare. Zamilovaný človek prechádza množstvom zmien, z ktorých niektoré sú pozitívne, ale niektoré aj negatívne. Láska dokáže ovládnuť ľudské telo aj myseľ, čo potvrdzujú aj mnohé vedecké výskumy. Chcete sa o láske a zamilovanosti dozvedieť viac? Prečítajte si s nami zaujímavé fakty zo sveta lásky, s ktorými v spoločnosti priateľov zažiarite.

Je láska o chémii?

Podľa vedeckých štúdií milujeme skôr mozgom než srdcom. Keď sa zamilujeme, spojí sa v našom mozgu 12 rôznych oblastí, ktoré vyprodukujú obrovské množstvo hormónov spôsobujúcich pocity eufórie. Ide napríklad o hormóny dopamín, oxytocín, adrenalín a adiuretín. To ale nie je všetko. Výskumy ukázali, že zamilovaní ľudia majú v krvi zvýšené hodnoty nervového rastového proteínu, ktorý stojí za vznikom, údržbou a zachovaním niektorých neurónov. Tento proteín je údajne zodpovedný aj za “lásku na prvý pohľad”.

Po čom ženy túžia?

Ženy snívajú o láske na prvý pohľad a zdá sa, že niečo také skutočne existuje. Mužom údajne trvá v priemere iba 8,2 sekundy, než sa zamilujú. Ak muža žena upúta na menej než 4,5 sekundy, tak o ňu buď nemá záujem, alebo ho daná žena fyzicky nepriťahuje.

Aj ženy sa rozhodujú veľmi rýchlo. Už po 34 minútach konverzácie vedia, či by s daným mužom mohli mať dlhodobý vzťah, alebo nie. Atraktivitu muža zvyšuje v očiach žien to, či o neho bojujú aj ďalšie rivalky. Ak chcete skutočne polichotiť žene, najviac podľa vedcov zaberajú komplimenty týkajúce sa ich pier.

Podľa mnohých výskumov majú ženy tendenciu zamilovať sa do mužov, ktorí sa podobajú ich otcovi. Iné štúdie preukázali, že ľuďom sú najviac sympatickí ľudia, ktorí sú im povahovo podobní. Okrem fyzických znakov si vyberáme partnera aj podľa jeho špecifickej vône. Ženy si najčastejšie volia partnerov, ktorých imunitný systém je čo najpodobnejší imunitnému systému ich otca.

Láska a telo

Zamilovanému človeku pripadá svet krajší a všetky problémy a trápenia sú hneď ľahko riešiteľné. Láska má významné účinky aj na telo a podľa vedcov máme tendenciu vyberať si partnerov s podobným percentom telesného tuku, ktoré sa blíži tomu nášmu. Pri pohľade na milovaného človeka sa naše zorničky rozšírili až o 45 % a stavy na začiatku zamilovanosti majú na mozog podobný účinok ako dávka kokaínu.

 • Zásnubný prsteň z platiny s emerald moissanitom Zahara
  Zásnubný prsteň z platiny s emerald moissanitom Zahara
 • Zásnubný prsteň s moissanitom a lab-grown diamantmi Tora
  Zásnubný prsteň s moissanitom a lab-grown diamantmi Tora
 • Zlatý prsteň so salt and pepper diamantom a ručne rytými lístkami Sabine
  Zlatý prsteň so salt and pepper diamantom a ručne rytými lístkami Sabine
 • Opálový prsteň s diamantmi Arielle
  Opálový prsteň s diamantmi Arielle
 • Zlatý prsteň so salt and pepper diamantom Jimi
  Zlatý prsteň so salt and pepper diamantom Jimi

Príroda jednoznačne diskriminuje slobodných ľudí, napokon našou primárnou úlohou je rozmnožovať sa. Partnerský život má pre človeka nepochybne mnohé výhody. Napríklad bozkávaním sa zrýchľuje metabolizmus a znižuje množstvo stresových hormónov v krvi. Bozkávanie je údajne hygienickejšie než podávanie ruky, takže bozk na privítanie je lepším variantom, ako formálne potrasenie rukami. Nie len bozkávanie je ale prospešné, napríklad ranný sex má na telo lepšie účinky ako obvyklá šálka kávy. Sex tiež funguje ako prevencia pred migrénami a je účinným liekom na čkanie.

Problém nastáva, keď vzťah skončí nešťastne. Mozog totiž ťažkosti v láske vníma veľmi podobne ako fyzické zranenie. Láska potom skutočne bolí. Človek môže umrieť aj na zlomené srdce. Syndróm zlomeného srdca sa odborne nazýva ako stresová kardiomyopatia a spôsobuje ju veľké emočné napätie, akým je napríklad nešťastný rozchod.

Láska je skutočne komplexná záležitosť a na záver pre vás máme ešte jedno posledné odporúčanie: keď sa zamilujete, nezabudnite na svojich najbližších. Vedci z oxfordskej univerzity totiž zistili, že človek stratí v priemere 2 blízkych priateľov, keď sa zamiluje.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky