Symbolika šperkov: Toi et Moi prsteň

Toi et Moi. Francúzsky názov tohto prsteňa znamená v slovenčine „Ty a Ja“. Patrí do kategórie netradičných zásnubných prsteňov, ktoré vždy zdobia dva diamanty alebo iné drahokamy. Tie symbolizujú partnerstvo a ich kombinácia v jednom šperku odkazuje na spojenie dvoch duší v jednu. Toi et Moi predstavuje dokonalý zásnubný model, ktorý je nádherný na pohľad a oduševnený vo vnútri, pretože nesie hlboké posolstvo o láske a oddanosti dvoch ľudí. Poďte sa o ňom dozvedieť viac.

Prvý Toi et Moi nechal vyrobiť Napoleon Bonaparte

Pravdepodobne úplne prvý Toi et Moi zásnubný prsteň nosila Joséphine de Beauharnais, francúzska cisárovná a manželka Napoleona Bonaparte. Slávny vojvodca a štátnik ju stretol v roku 1795, ako mladú vdovu s dvoma deťmi, bláznivo sa do nej zamiloval a napriek nesúhlasu svojej rodiny ju požiadal o ruku. Napriek tomu, že bol vtedy Napoleon odvolaný z pozície generála a trápili ho finančné problémy, neváhal vynaložiť všetky svoje prostriedky na výrobu personalizovaného šperku pre svoju milovanú.

Vďaka tomu vznikol prvý zásnubný prsteň s dizajnom Toi et Moi, ktorý sa dochoval až do dnešnej doby. Jeho obrúčku zo žltého zlata zdobí diamant a modrý zafír, oba drahokamy majú tvar slzy a vážia niečo málo pod jeden karát. A hoci nezaručil šťastné manželstvo tohto páru, ktorý dospel k búrlivému zániku v roku 1809, stále je považovaný za symbol ich nehynúcej lásky. Napoleon totiž na svoju manželku nikdy nezabudol a jej meno vraj bolo tým posledným, čo vyslovil pred svojou smrťou.

Zásnubný Toi et Moi prsteň
Zásnubný prsteň Toi et Moi so zafírom a moissanitom Taylor inšpirovaný modelom Joséphine de Beauharnais

Zaujímavosť: V roku 2013, na počesť 250 rokov od narodenia Joséphine de Beauharnais, bol jej zásnubný prsteň vydražený za takmer 950 000 dolárov, čo bol päťnásobok jeho odhadovanej hodnoty.

Zásnubný prsteň mnohých slávnych osobností

Bez toho, aby o tom vedel, Napoleon Bonaparte odštartoval trend personalizovaných prsteňov, ktorý stále trvá. Dnes sa však stretávame s najrôznejšími tvarmi aj farbami osadených diamantov a ďalších drahokamov. Veľmi často sa používajú kontrastné farby drahokamov, rovnako ako u Joséphininho prsteňa.

Napríklad Jackie Kennedy vlastnila Toi et Moi zásnubný prsteň, ktorý zdobil 2,84 karátový emerald smaragd a 2,88 karátový emerald diamant. Celý dizajn dopĺňali postranné bagetové diamanty, ktoré Jackie neskôr vymenila za diamanty v markízovom tvare, aby vytvorili dojem vavrínového venca, ktorý drží dva centrálne drahokamy.

Aj na ľavom prstenníku speváčky Ariany Grande žiari zlatý Toi et Moi prsteň s oválnym diamantom a okrúhlou bielou perlou, ktorá údajne pochádza z kravatovej ihlice jej dedka. A navyše, perla je drahokamom mesiaca júna, v ktorom sa popová hviezda narodila.

Otvorený prsteň s perlou
Otvorený prsteň s perlou Hana v štýle Ariany Grande

Drahokamy svojho mesiaca narodenia a svojej partnerky Megan Fox vybral do zásnubného prsteňa aj hudobník Machine Gun Kelly. Preto je šperk osadený smaragdom a diamantom. Obrúčku tiež dopĺňajú drobné tŕne, ktoré spôsobujú bolestivé odkladanie šperku. Podľa hudobníka, ktorý sa na dizajne prsteňa sám podieľal, tento zvláštny detail odkazuje na fakt, že láska je tiež bolesť.

Toi et Moi nemusí byť len šperkom k zásnubám

Príkladom je Toi et Moi prsteň s hruškovým a radiant diamantom Kylie Jenner, najmladšej zo sestier Kardashianových, a zodpovedajúci miniatúrny prstienok jej dcéry Stormi. Šperky im daroval „otec“ Travis Scott, aby mala matka s dcérou spoločný šperk. Jednoducho povedané, Toi et Moi prsteň sa hodí nielen k zásnubám, ale aj ako darček na akúkoľvek príležitosť - k narodeninám, k výročiu, k narodeniu dieťaťa alebo len tak, keď si chcete urobiť radosť. Preto u nás v Eppi nájdete celý rad Toi et Moi prsteňov, ktoré si môžete pozrieť v nasledujúcej galérii:

 • Náhrdelník Toi et Moi s rubínom a lab-grown diamantom Philou
  Náhrdelník Toi et Moi s rubínom a lab-grown diamantom Philou
 • Zásnubný prsteň Toi et Moi so zafírom a moissanitom Taylor
  Zásnubný prsteň Toi et Moi so zafírom a moissanitom Taylor
 • Zásnubný prsteň Toi et Moi so smaragdom a moissanitom Calvin
  Zásnubný prsteň Toi et Moi so smaragdom a moissanitom Calvin
 • Netradičný moissanitový prsteň zo zlata Afra
  Netradičný moissanitový prsteň zo zlata Afra
 • Náušnice Toi et Moi s rubínom a lab-grown diamantom Dua
  Náušnice Toi et Moi s rubínom a lab-grown diamantom Dua

Toi et Moi šperky

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky