Sviatok všetkých zamilovaných a jeho história

14. február, tak ako každý iný sviatok, má svoju históriu a legendy, ktoré sú s nim spojené. Prečítajte si ako vlastne vznikol tento sviatok, kto ho vlastne založil a aké tajomstvo je vlastne v tomto dni ukryté.

Legenda o svätom valentínovi

História dňa svätého Valentína a jeho patróna je opradená tajomstvom. Február bol dlho považovaný za mesiac lásky a k podobne dnešného dňa svätého Valentína jednoznačne prispela jednak kresťanská cirkev, no i rímska tradícia. Ako sa deň všetkých zaľúbených vlastne začal?

Katolícka cirkev rozlišuje minimálne troch rôznych mučených svätcov s menami Valentín alebo Valentínus. Najznámejšia z legiend opisuje Valentína ako kňaza, ktorý slúžil v Ríme v treťom storočí nášho letopočtu. Podľa príbehu zastával vtedajší cisár Claudius II. názor, že zo slobodných mužov nezmietaných láskou a nespútaných rodinou sú omnoho lepší vojaci. Rozhodol sa preto vydať zákaz oddávania mladých mužov v celej krajine. Kňaz Valentín ale tento zákaz porušil a v utajení oddával mladé páry i naďalej. Keď bol Valentín odhalený, Claudius ho odsúdil na smrť.

Iné príbehy zas hovoria o Valentínovi, ktorý bol uväznený a odsúdený na smrť za napomáhanie úteku bitých a mučených kresťanov z hrozného rímskeho väzenia. Podľa tejto legendy sa Valentín počas uväznenia hlboko zamiloval do mladého dievčaťa – s najväčšou pravdepodobnosťou to bola žalárnikova dcéra, ktorej pred smrťou napísal zamilovaný list, v ktorom sa podpísal: „od tvojho Valentína“.

Napriek tomu, že sa zrejme nikdy s istotou nedozvieme, aký bol osud otca sviatku svätého Valentína, všetky legendy a príbehy späté s týmto dňom sú o hlbokej láske, silnejšej než čokoľvek a o romantickej a dobrosrdečnej osobnosti – Valentínovi. Ten sa za niekoľko storočí po svojej smrti stal najpopulárnejším svätým v Anglicku a Francúzsku.

Deň svätého valentína alebo lupercalia?

Niektoré zdroje tvrdia, že kresťanská cirkev sa rozhodla oslavovať sviatok svätého Valentína v deň 14. februára, aby „pokresťančila“ pohanský sviatok nazývaný Lupercalia, ktorý sa zvykol oslavovať v polovici februára. Lupercalia oslavovala plodnosť a bola venovaná rímskemu bohu stád, úrody a plodnosti Faunovi a taktiež zakladateľom Ríma Romulovi a Removi. Pomerne nechutný obrad sa skladal z obetovania kozy, ktorá mala priniesť plodnosť a obety psa, ktorý zaručoval čistotu. Kožu z kozy potom rozdelili na pásiky, tie namočili do krvi obetí a vydali sa s nimi do ulíc, pričom s kúskami kože jemne plieskali ženy a ornú pôdu. Rímske ženy sa z tejto tradície údajne celkom tešili, keďže verili, že dotyk obetovanej kože ich urobí plodnými. Podvečer na sviatok Lupercalie potom všetky ženy z mesta vložili svoje mená do veľkej urny, slobodní mládenci si potom z urny ťahali mená a ktorej meno si vytiahli, s tou museli rok tvoriť pár. Táto „párovačka“ často prerástla do lásky a manželstva.

Lupercalia bola ale cirkvou vyhlásená za nekresťanskú a vďaka rozmachu kresťanstva postupne zanikala. V piatom storočí potom pápež Geláz I. oficiálne označil tento deň ako deň svätého Valentína, no vtedy sa ešte tak tuho nespájal s romantickou láskou. V stredovekom Francúzsku a Veľkej Británii ľudia verili, že práve v tento deň sa začína obdobie párenia vo svete vtákov, čo výrazne prispelo k významu dňa svätého Valentína ako ho poznáme dnes.

  • Zlatý prsteň minimal so srdiečkom Olivia
    Zlatý prsteň minimal so srdiečkom Olivia
  • Diamantové srdiečko zo zlata Janey
    Diamantové srdiečko zo zlata Janey
  • Zlatý halo prsteň s emerald lab-grown alexandritom a diamantmi Billy
    Zlatý halo prsteň s emerald lab-grown alexandritom a diamantmi Billy
  • Zlatý bezel prsteň s emerald lab-grown alexandritom Kayla
    Zlatý bezel prsteň s emerald lab-grown alexandritom Kayla
  • Prsteň s alexandritom a lab-grown diamantmi Nobu
    Prsteň s alexandritom a lab-grown diamantmi Nobu

Zamilované slovíčka

Najstaršia dnes známa Valentínka je báseň z roku 1415, ktorú svojej žene napísal orleánsky vojvoda Charles. Zamilovaného vojvodu zajali v bitke pri Agincourte a uväznili ho v londýnskom Toweri. Jeho valentínku si ľudia môžu prečítať v Britskej knižnici v Londýne, kde je súčasťou zbierky manuskriptov.

O niekoľko rokov neskôr už boli valentínky viac zaužívané a kráľ Henrich V. si najal spisovateľa Johna Lydgata, aby preňho napísal zamilovanú valentínku adresovanú Kataríne z Vaolis. Po kráľoch začal postupne opakovať túto tradíciu i obyčajný ľud. Valentínske pozdravy skutočne nadobudli na popularite v 17. storočí a na začiatku 20. storočia sa vďaka pokrokom v tlačiarenskej technológii začali vyrábať prvé predtlačené valentínske pohľadnice.

Dnes si ľudia po celom svete pošlú zhruba jednu miliardu rôznych valentínskych pozdravov, viac si pošlú už iba na Vianoce. Smutnejším faktom ostáva, že muži nie sú ani zďaleka takí romantici ako ženy – zo všetkých predaných valentíniek si totiž až 85% kúpi práve nežnejšie pohalvie.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky