Perly akoya

Za perlami akoya sa skrýva podivuhodný príbeh o odvahe, vynaliezavosti a vytrvalosti. Príbeh jediného muža - Kokičiho Mikomota. Práve on totiž na konci 19. storočia začal experimentovať s kultivovaním perál. Po 12 rokoch vyčerpávajúcej práce a po veľa neúspešných pokusoch sa mu v roku 1905 podarilo vypestovať prvú dokonale guľatú perličku. Čo patrilo iba najbohatším, zrazu bolo dostupné aj menej zámožným.

Dokonalý guľatý tvar a lesk.

Odkiaľ perly akoya pochádzajú

Tieto nádherné perly vznikajú v perlotvorkách Pinctada fucata martensii, ktoré sú behom jednej úrody schopné vytvoriť najviac dve perly. Do ústrice sa vkladá korálka zložená z malého kúsku perlete a vonkajšieho plášťa. Tento cudzí prvok sa stáva jadrom perly a tiež dôvodom, prečo mávajú perly akoya tak dokonalý tvar.

Perly akoya sa v súčasnej dobe pestujú prevažne v južnej časti Japonska. Slabo hodnotené bývajú perly pôvodom z Číny, ktorá Japonsku šliape na päty v množstve vyprodukovaných perál akoya. V menšej miere sa perlotvorky Pinctada fucata chovajú aj vo Vietname, Thajsku a Austrálií. Aby perla dorástla do správnej veľkosti, potrebuje zhruba 10 - 18 mesiacov mravčej práce a starostlivosti. Aj napriek všetkej symetrii a dokonalosti, iba necelých 5% kultivovaných perál akoya dosahuje označenie tej najvyššej kvality.

 • Zlatý prsteň s akoya perlou Ghianna
  Zlatý prsteň s akoya perlou Ghianna
 • Akoya perly v zlatých náušniciach Penney
  Akoya perly v zlatých náušniciach Penney

Ako sa perly akoya hodnotia

Podľa GIA sa perly hodnotia pomocou siedmych základných kritérií: lesk, povrch, tvar, farba, veľkosť, perleť a celkový dojem.

Lesk a bieda perál akoya

Práve perly akoya sa zo všetkých kultivovaných perál pokladajú za tie s najkrajším leskom (luster). Perlotvorky sa chovajú predovšetkým v japonských vodách, ktoré sú o 10 - 15 °C chladnejšie ako iné moria typické pre kultiváciu perál. Zima spomaľuje vylučovanie perlete a nízke teploty napomáhajú produkcií perlete s viac kompaktnejšou kryštalickou štruktúrou, takže perly akoya majú vynikajúce reflexné vlastnosti a index lomu, čo im dodáva vyšší lesk než iným typom perál. Pretože perly akoya mávajú najtenšiu vrstvu perlete zo všetkých typov kultivovaných perál (často iba 0,5 mm), ich lesk najjasnejšie zrkadlí a láme svetelné paprsky. Aby sme o perle akoya mohli povedať, že je bezchybná alebo takmer bezchybná, musí mať naozaj excelentný (excellent) lesk bez viditeľných inklúzií.

Lesk perál akoya
Lesk perál akoya podľa Mikimoto škály AAA-A

Hladký povrch

Povrch perál akoya poväčšine netrpí výrazným poškodením a vyniká veľkou čistotou. Tieto perly však podliehajú veľmi striktným akostným požiadavkám a ak sa zbierajú pomerne skoro, nehrozí im riziko vážnejších vád. Vyskytujú sa nasledujúce kazy, ktoré ovplyvňujú iba cenu perly a ktoré sa postupom času nezhoršujú.

 • Hrboľky (bumps)
 • Ryhy (circles)
 • Škvrny (spots)
 • Jamky (pits)
 • Vrásky (wrinkles)

Na druhej strane trhlinky a prasklinky, ktoré vznikajú napríklad pri navŕtavaní perly, majú vplyv na jej cenu a zároveň na jej trvanlivosť.

Guľaté na entu

Perly akoya charakterizuje mimo iného práve takmer dokonalý tvar. Ako u jedného z mála typu perál sa u nich nedá hovoriť o rôznych typoch guľatosti. Zriedkakedy vyrastú do tvaru gombíka (button), krúžku (circle) alebo oválu (oval). Najčastejšie sa objavujú ako guľaté (round), takmer guľaté (semi round), kvapkovité (drop) a barokové (baroque). Aj keď je celý proces pestovania starostlivo kontrolovaný, výsledok práce nie je predvídateľný. Aj z tohto dôvodu zostávajú guľaté perly akoya natoľko cenené.

Tvary perál akoya
Obvyklé tvary perál akoya: úplne guľatý (all round), takmer guľatý (mostly round), skôr neguľatý (slightly off), neguľatý (off round), takmer barokový (semi baroque), barokový (baroque)

Vyhľadávaná biela s ružovým podtextom

Prirodzene sa perly akoya rodia v celej škále farieb, u ktorých môžu variovať rôzne odtiene a podtexty. Perly akoya hrajú jemnými farbami od ružovej, po striebornú, bielu, krémovú, zlatú, modrú a šedú. K obľúbeným klasickým odtieňom patrí biela s ružovým alebo strieborným podtextom či šedá s modrým podtextom. Môžeme naraziť aj na modré perly akoya so strieborným alebo ružovým podtextom, ale táto kombinácia je veľmi neobvyklá. Jediná farba, v ktorej tieto perly prirodzene nenájdete, je čierna - pokiaľ si kupujete čierne perly akoya, potom majte na pamäti, že sú ošetrené radiáciou alebo farbením.

Kvôli navlečeniu jediného náhrdelníku musia triedičky prebrať a pozrieť tisíce perál, iba tak je možné dosiahnuť čo najlepší výsledný dojem.

Farby perál akoya
Farby perál akoya

Opäť tá veľkosť

Perly akoya sa rodia v malých ústriciach, preto dorastajú do menších veľkostí než iné typy kultivovaných perál. Pohybujú sa v priemere od 2 do 11 mm, hoci oba tieto extrémne rozmery sú veľmi vzácne. Dalo by sa povedať, že najčastejšie sa objavujú 7 mm perly akoya. Obvykle sú náhrdelníky z perál o veľkosti 5 mm.

Perly akoya podľa veľkosti
Perly akoya podľa veľkosti

Na akej škále ohodnotiť perly akoya?

Vzhľadom k tomu, že perly sa vyskytujú v rôznych farbách, tvaroch, veľkostiach atď., bolo treba vytvoriť jednotný spôsob popisu jednotlivých vlastností každej perly, na ktorej základe by bolo možné určiť cenu. Špeciálne pre perly akoya vznikol hodnotiaci systém Hanadama - A, ktorý sa ale využíva napríklad aj pri kultivovaných sladkovodných perlách (chýba u nich stupeň Hanadama).

StupeňPopis a kritériá
HanadamaSlovo Hanadama v japončine označuje guľatú kvetinu a perlu akoya tej najvyššej kvality.
Každá perla tohto stupňa musí mať vlastný očíslovaný certifikát z Japonskej perlovej vedeckej laboratórie (Pearl Science Laboratory of Japan).
Povrch vykazuje minimálne alebo žiadne kazy.
Tvar je dokonale guľatý.
Lesk je excelentný (excellent).
Perla vykazuje zrkadlový odraz.
Hrúbka perlete dosahuje minimálne 0,4 mm.
Vynikajúcí celkový vzhľad.
AAA95-100 % povrchu bez viditeľného kazu.
Dokonale guľatý tvar.
Lesk veľmi dobrý (very good) až excelentný (excellent).
Perla vykazuje ostrý odraz.
Viditeľne silná vrstva perlete.
Vynikajúcí celkový vzhľad.
AA+90-100 % povrchu bez viditeľného kazu.
Dokonale guľatý tvar.
Lesk veľmi dobrý (very good) až excelentný (excellent).
Perla vykazuje dobrý až ostrý odraz.
Viditeľne silná vrstva perlete.
Dobrý až vynikajúcí celkový vzhľad.
AA80-100 % povrchu bez viditeľného kazu.
Dokonale guľatý tvar.
Lesk dobrý (good) až veľmi dobrý (very good).
Perla vykazuje dobrý až stredný odraz.
Stredne silná vrstva perlete.
Dobrý až vynikajúcí celkový vzhľad.
A70-100 % povrchu bez viditeľného kazu.
Dokonale guľatý až takmer guľatý tvar.
Lesk slabý (poor) až dobrý (good). Môže byť aj kriedovitý (chalk).
Perla vykazuje dobrý až stredný odraz.
Tenká vrstva perlete.
Uspokojivý až vynikajúcí celkový vzhľad.

Cena

Keďže perly akoya cenovo výrazne prevyšujú sladkovodné kultivované perly, medzi morskými kultivovanými perlami sú až za tými juhomorskými a tahitskými. Stále ale platí, že hodnota náhrdelníku z vysoko kvalitných perál akoya môže vystupovať pomerne vysoko. Naďalej však zostávajú akostnými, pravidelne tvarovanými a hezky zafarbenými lesklými perlami, na ktoré dosiahnu i ľudia s normálnymi príjmami.

Zaujímavosti

 • Takmer 90% všetkých vypestovaných perál akoya musia byť po vŕtaní ľahko bielené a tónované, aby sa u náhrdelníkov a náramkov dosiahlo dokonalého farebného súladu.
 • Perlotvorky Pinctada fucata sú veľmi citlivé na čistotu vôd, preto v posledných rokoch došlo kvôli zvýšenému znečisteniu morí k ich vyššiemu úhynu. Napriek tomu produkcia perál akoya nie je ohrozená.
 • Väčšina cenovo dostupných bielych perlových náhrdelníkov je vyrobená z perál akoya.
 • Akoya po japonsky znamená slaná voda.
 • V teplejších vodách pri pobreží Číny môžu rásť perly akoya až 2x rýchlejšie, ale na rozdiel od japonských perál akoya nemajú tak dokonalý lesk.

Zdroj: pearlparadise.com, americanpearl.com, gia.edu, pearlsofjoy.com, pearl-guide.com

Zdroj obrázkov: indonesia-product.com, americanpearl.com

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky