Kedy a kam zvoliť perly a ako ich správne nosiť

Perly má vo svojej šperkovnici každá elegantná dáma a stáli sa tiež poznávacím znamením aktuálneho moderného vintage štýlu. Aj vo svete šperkov sa striedajú módne vlny a trendy, perly sú ovšem stálicami, ku ktorým sa vracajú ako skúsení návrhári, tak aj všetci obdivovatelia šperkov. Ani v najnovších módnych kolekciách nechýba nejaký módny doplnok v podobe perál. Perly sú proste nadčasové, takže s nimi nemôžete šliapnuť vedľa.

Perlový náhrdelník a perlové náušnice sú univerzálnymi doplnkami, ktoré sa hodia skoro na každú príležitosť a ktoré môžete nosiť v každom veku. Perly sú elegantné a sofistikované, takže sa dajú ľahko kombinovať s akýmkoľvek outfitom, od večerných plesových šiat až po obyčajné džíny a sveter na denné vzchádzky. Vďaka perlám sa budete aj v obyčajnom tričku cítiť neodolateľne.

Kedy a kam nosiť perly?

Na svadbu

Svadba je ideálna príležitosť, kde sa predviesť vašim obľúbeným perlovým náhrdelníkom, alebo náušnicami, či už ste nevesta, alebo len jeden zo svadobných hostí. Tak mimoriadna udalosť ako svadobný obrad si žiada mimoriadny šperk, akými sú práve perly. Každá nevesta s nimi pôsobí krehko a romanticky, čo vytvorí tú pravú svadobnú atmosféru.

Pri výbere perál však treba zvážiť, či sa farebne hodia k svadobným šatám. Ku krémovým šatám, alebo šatám v šedých a žltých odtieňoch bielej zvoľte perly krémových farieb, pre šaty snehovo biele sa budú viac hodiť perly striebristých farieb. Vyhnite sa tiež kombinácii rôznych druhov perlových šperkov, ktoré by mohli odvádzať pozornosť od svadobných šiat. K vyčesaným vlasom sa hodia najviac visiace perlové náušnice, ale nič nepokazíte ani s napichovacími perličkami.

Do kancelárie

Perly pôsobia sofistikovane a ich nositeľkám prepožičiavajú dojem sebavedomej ženy.Preto sú ideálnym šperkom do pracovného prostredia kancelárie. Do práce sa hodia skôr jednoduché perlové šperky ako napríklad perlový náhrdelník, ktorý dodá vašej obľúbenej blúzke eleganciu. Pri perlovom náhrdelníku opäť pozor na jeho dĺžku, takže ani príliš dlhý, ani príliš krátky. Pokiaľ nie ste priaznivec náhrdelníkov, skúste perlové náušnice, napichovacie, alebo visiace. Tieto typy sa dobre kombinujú s formálnejšími typmi oblečenia.

Ak chcete nosiť perly k pracovnému outfitu do kancelárie, držte sa však jednej zásady - nenoste viac ako jeden typ perlového šperku. Zatiaľ, čo pri iných príležitostiach si môžete dovoliť perlové šperky kombinovať, do kancelárie sa to proste nehodí. Takže buď zvoľte náhrdelník, alebo náušnice, ale radšej ich nekombinujte. Mohlo by to nechcete odviesť pozornosť klientov, alebo kolegov na vaše šperky namiesto toho, aby sa sústredili na vašu prácu.

Na pohovor

Pokiaľ sa chystáte na pohovor do nového zamestnania, perlové šperky sú vhodné aj pre túto príležitosť. Aj v takom prípade palatí, že menej je niekedy viac. Zvoľte preto len jeden perlový šperk, náhrdelník, alebo náušnice a k nim už možno radšej žiadny ďalší šperk, aby ste nepôsobili príliš okato a nepútali pozornosť šperkami namiesto svojej kvalifikácie a skúsenosti.

 • Strieborný perlový náhrdelník Marely
  Strieborný perlový náhrdelník Marely
 • Elegantný zlatý perlový prsteň s diamantmi Doria
  Elegantný zlatý perlový prsteň s diamantmi Doria
 • Perlový prívesok so zlatou mašľou a zirkónmi Maris
  Perlový prívesok so zlatou mašľou a zirkónmi Maris
 • Zlatý náhrdelník s perlou a zirkónom Filips
  Zlatý náhrdelník s perlou a zirkónom Filips
 • Zlatá kolekcia z tahitských perál Ellyce
  Zlatá kolekcia z tahitských perál Ellyce

Na pracovné stretnutie

Na pracovnom stretnutí s klientom, alebo potencionálnym obchodným partnerom chcete pôsobiť elegantne, sebavedome a sofistikovane. Nie je preto lepšej voľby ako perlových šperokov, ktoré sa naviac hodia ako k večerným koktejlovým šatám, tak aj k dennému kostýmu, ktorý zvolíte napríklad na pracovný obed.

Na slávnostne večerné príležitosti

V kombinácii s večernými šatami vytvoria perly elegantný a ženský vzhľad. Pokiaľ máte róbu v jednej farbe, môžete si dovoliť odvážnejšie perlové kúsky a kombinácie, akými sú napríklad veľké jednoduché perlové napichovačky. Pokiaľ zvolíte vyčesaný účes, alebo drdol, majestátny dojem docielite visiacimi náušnicami. K šatám bez rukávov je ideálnou voľbou perlový náhrdelník v kombinácii s perlovým náramkom.

Počas dňa

Perly nie sú určené len na formálne a slávnostné príležitosti. Svojou hravosťou a nežnou krásou sa hodia aj na bežné nosenie. Bez obáv si ich môžete zobrať na rande, alebo posedenie pri káve s kámoškou. Perly môžete nosiť kľudne aj k vašim obľúbeným džínsom, ktorým dodajú na nápaditosti.

Mimo formálne a občas trochu napäté prostredie kancelárie môžete s perlovými šperkami viac experimentovať. Ani na každodenné nosenie sa nehodia kombinácie viacerých perlových šperkov dohromady. Aj v tomto prípade platí, menej je niekedy viac. Krátke, alebo vyčesané vlasy krásne doplnia visiace perlové náušnice. K jednofarebným topom, alebo rolákom patrí dlhší perlový náhrdelník a perlový náramok vytvorí elegantný outfit aj z obyčajného trička s krátkym rukávom.

 • Strieborné visiace náušnice s tromi bielymi perlami Arely
  Strieborné visiace náušnice s tromi bielymi perlami Arely
 • Zlatý perlový prívesok so zirkónmi Inez
  Zlatý perlový prívesok so zirkónmi Inez
 • Strieborné visiace náušnice s čiernymi perlami Wilson
  Strieborné visiace náušnice s čiernymi perlami Wilson
 • Elegantný strieborný náhrdelník s perlou a zirkónmi Anyla
  Elegantný strieborný náhrdelník s perlou a zirkónmi Anyla
 • Zlatý náhrdelník s perlou a zirkónom Filips
  Zlatý náhrdelník s perlou a zirkónom Filips

Ako nosiť perly?

Perly sú ľahko kombinovateľným doplnkom. Skvele sa hodia k rôznym štýlom a typom oblečenia. Pri náhrdelníkoch je len potrebné zvážiť ideálnu dĺžku šnúrky. Krátke perlové náhrdelníky vyzerajú božsky na košeli s golierom, alebo pri zvrškoch s hlbokými výstrihmi. Dajú sa ľahko kombinovať aj k tričkám na ramienka, dlhé princeznovské náhrdelníky sa naopak hodia ku korzetovým šatám s holými ramenami.

Dodajte perlám moderný vzhľad

Trendy vzhľad dosiahnete tiež pomocou vrstevných perlových náhrdelníkov, alebo jednej dlhej perlovej šnúrky, ktorú omotáte okolo krku niekoľkokrát. Takto skvelo doplníte večerné koktejlové šaty, alebo aj formálnejšie kúsky pracovných kostýmov. Efekt hollywoodských hviezd docielite pomocou jemného uzlíku na konci perlovej šnúrky, ktorý je typickým znakom obľúbeného vintage štýlu.

Dámy, ktoré rady experimentujú a majú v obľube nezvyčajné kombinácie, môžu skúsiť na šnúrku perál pripnúť aj prívesok s ďalšou perlou, alebo iným ozdobným šperkom, či drahokamom. Pri tejto modernej a neobvyklej kombinácii je ovšem potrebné zladiť farby perál, prívesku a oblečenia. K čiernym, alebo tmavým kúskom oblečenia môžete použiť akýkoľvek prívesok, pri iných farbách outfitu by ste mali zvoliť prívesok farebne čo najviac podobný zvrškom, alebo iným častiam odevu.

 • Perlová kolekcia šperkov so zirkónmi Nolwen
  Perlová kolekcia šperkov so zirkónmi Nolwen
 • Romantické zlaté náušnice s perlami a zirkónmi Trista
  Romantické zlaté náušnice s perlami a zirkónmi Trista
 • Zlatá perlová kolekcia šperkov Vonnie
  Zlatá perlová kolekcia šperkov Vonnie
 • Visacie perlové náušnice z pozlateného striebra Inga
  Visacie perlové náušnice z pozlateného striebra Inga
 • Perlový prsteň s diamantmi Yesenia
  Perlový prsteň s diamantmi Yesenia

Aké iné šperky sa hodia k perlám?

Skombinovať s perlami ďalšie šperky môže byť celkom dobrá výzva. Perly sa totiž rozhodne nehodia k všetkým typom šperkov. Pri formálnejších príležitostiach bude lepšie, keď nebudete experimentovať a k perlám vyberiete radšej zase len perly. Ako sme už spomínali, ani s perlami sa to nesmie preháňať.

Pokiaľ chcete vytvárať kombinácie, vďačné sú šperky s drahokamami. K perlovému náhrdelníku vyzerajú pekne napríklad drahokamové náušnice, ovšem pozor na správnu voľbu tvaru a farieb drahokamu, inak môže celý váš outfit pôsobiť trochu nesúladne.

Najosvedčenejšou kambináciou k perlám sú diamanty a iné kamene čírej farby, ktoré perly vhodne doplnia. Sú totiž rovnako jemné a elegantné ako perly. Perlový náhrdelník tiež môžete rozžiariť drobnými diamantovými náušnicami, najlepšie napichovacími.

Čo sa týka druhu vzácneho kovu, pre jeho výber je opäť rozhodujúca farba. Ku krémovým perlám sa väčšinou hodí žlté zlato. Perlový náhrdelník tiež môžme doplniť zlatým náramkom, alebo prsteňom. Biele zlato, alebo striebro môžme kombinovať s perlami snehovo bielej farby. Pre ružové perly môžeme zvážiť zlato ružové, ale pozor, aby tej ružovej už nebolo príliš. Výrazne metalické kovy ako platina sa väčšinou k jemným perlám príliš nehodia.

Aké farby sa hodia k perlám?

Pokiaľ máte obavy, či zvládnete perly dobre skombinovať s oblečením, voľte skôr svetlé a krémové farby odevov, s ktorými sa nemôžete zmýliť. Odvážnejší a skúsenejší sa môžu pustiť aj do iných farebných odtieňov, avšak pozor na pastelové farby, ktoré sa väčšinou k perlám ťažko kombinujú a takým nepodareným pokusom si môžete pridať aj pár rokov naviac. Nehľadiac na to, že pastelovým oblečením ničíte prirodzenú jemnosť a krehkosť perlových šperkov.

Osvedčené kombinácie sú svetlé krémové tóny oblečenia, alebo naopak tmavé elegantné kúsky, ktoré nechajú perly krásne vyniknúť. Mystický vzhľad docielite purpurovými tónmi, alebo majestátnou zelenou smaragdovou farbou.

 • Strieborná kolekcia so sivými perlami Greya
  Strieborná kolekcia so sivými perlami Greya
 • Elegantné perlové náušnice so zirkónmi Roanna
  Elegantné perlové náušnice so zirkónmi Roanna
 • Strieborné visiace náušnice s bielymi perlami Amerie
  Strieborné visiace náušnice s bielymi perlami Amerie
 • Romantický zlatý prívesok s perlou a zirkónmi Megyn
  Romantický zlatý prívesok s perlou a zirkónmi Megyn
 • Perlový náhrdelník s turmalínom a diamantmi Sanella
  Perlový náhrdelník s turmalínom a diamantmi Sanella

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky