Ako vybrať svadobné šaty

Už je to tu. Váš deň D sa nezadržateľne blíži a nastal čas, aby ste si vybrala šaty, v ktorých svojmu vyvolenému poviete ono osudové „áno“. Snívala ste o nich už od detstva, ale to, ako presne budú vyzerať, stále neviete. V tej úžasnej pestrej ponuke je neuveriteľne ťažké sa orientovať a najradšej by ste sa vydala hoci aj pätnásťkrát (samozrejme, za rovnakého muža), len aby ste si svoju svadbu mohla užiť v niekoľkých rôznych šatách a zakaždým trochu inak. Tento slávnostný deň je však len jeden, preto pred vami leží veľké rozhodnutie, ktoré sa vám pokúsime uľahčiť týmto prehľadom. A nech sa už nakoniec rozhodnete pre víliu jednoduchosť, pompéznu romantiku či model podľa najnovších trendov, verte, že najdôležitejšia nie je „bezchybná“ látka ani strih, ale to, ako sa vo svojej svadobnej róbe cítite.

Naplánovať celú svadbu býva občas pekný oriešok, možno sa preto u všetkých nevyhnutností a príprav trochu zapotíte. Nezabúdajte tak premeniť aspoň výber vašich svadobných šiat na príjemnú povinnosť.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Inšpirujte sa

Pokiaľ ste až do dnešného dňa nestihla preskúmať a inšpirovať sa na webových stránkach či v módnych časopisoch, je najvyšší čas to urobiť. Rozmyslite si, v akom duchu by sa svadba mala odohrávať, a podľa toho hľadajte tematické zdroje. Kreativita niektorých špecializovaných odborníkov je skutočne obdivuhodná, preto je veľmi pravdepodobné, že na „tie pravé“ narazíte napríklad v internetovom módnom časopise.

Silueta

Jedným z najdôležitejších prvkov svadobných šiat je, samozrejme, ich strih. Vyberajte nielen podľa svojho vkusu, ale zamerajte sa tiež na to, ktorá silueta najlepšie pristane vašej postave, osobnosti a štýlu svadby.

Jedným z najčastejších strihov je tzv.Áčkový strih (A-line). Pristane akejkoľvek postave a zamilujete si ju, predovšetkým pokiaľ chcete, aby bola vaša svadba vedená v klasickom štýle. Naopak milovníčkam pompéznosti presne sedia šaty s naberanou sukňou, tzv. Ball Gown. Ide o šaty s bohatou sukňou, ktorá perfektne zvýrazní drobnú postavu. Ak chcete, aby váš nastávajúci onemel krásou, až vás vo svadobný deň prvýkrát uvidí, stavte práve na tento strih. Morská panna (Mermaid alebo Fit-and-Flare) je typ siluety, ktorý si v poslednej dobe získal veľkú obľubu. Niet sa ani čomu čudovať, pretože prirodzene zvýrazňuje ženské tvary a dodáva akúsi prirodzenú ladnosť, ktorá vás bude sprevádzať po celý svadobný deň.Nenútené, elegantné a zvodné. Také sú jednoduché svadobné šaty v splývavom strihu (Sheath), v ktorých vynikne každý váš pohyb, či už na ceste k oltáru alebo pri prvom tanci s novomanželom.

Dĺžka šiat

Popremýšľajte tiež o tom, či zvolíte šaty klasicky až po zem, alebo uprednostníte niečo menej obvyklé. Ak je dátum vašej svadby určený na letný deň a obrad sa nebude odohrávať v studenom kostole, nikde nie je napísané, že musíte mať zahalené kolená! Pokojne zvoľte kratšie šaty do polovice stehien, ktoré vás omladia a vyčarujú hravý vzhľad. Alebo vyskúšajte dĺžku nad členky, tzv. tea-length – nadčasový a elegantný strih inšpirovaný čarovnou Audrey Hepburn. Popremýšľajte tiež nad rukávmi – ak máte silnejšie ramená, možno je na mieste zvoliť šaty, ktoré ich budú zahaľovať. Skvelým tipom sú napríklad rukávy z čipiek, ktoré pôsobia neuveriteľne elegantne a sexy.

Svadobné šaty
Dôležitú úlohu hrá pri výbere šiat aj ich dĺžka

Štýl

Ponímanie šiat by, samozrejme, malo korešpondovať predovšetkým s celkovým štýlom svadby. Budú tradičné, teda dlhé a biele? Alebo chcete byť sexy diva s odhaleným chrbtom či sukňou nad kolená? Zamilovala ste si vintage štýl a už sa vidíte kráčať k oltáru v čipkovaných svadobných šatách vo farbe šampaň? Predstavivosti sa medze nekladú. Nezabudnite ani na ďalšie doplnky, ako je napríklad vlečka, kamienky alebo rôzne štýly výšiviek.

Látka

Dôležitý je tiež aj materiál. Určite by ste sa počas horúceho leta nechcela trápiť v nepriedušných šatách, naopak pri svadbe v zime určite uvítate tuhšie a silnejšie látky. Uistite sa, že vás pri skúšaní nikde neškriabu a neobhajujte sa, že „to nejak vydržíte“. Svadobný deň je dlhý, takže si určite už od rána nechcete kaziť náladu nepohodlným korzetom. Ak si róbu nechávate šiť, medzi najobľúbenejšie látky patrí satén, taft, šifón a čipka. Pozor na to, pokiaľ chcete mať na svojom modeli rôzne ozdoby alebo širokú sukňu - poraďte sa ešte pred nákupom s krajčírkou, aby výroba nebola zbytočne komplikovaná. Ak plánujete svadbu v zahraničí, vyberajte šaty s myšlienkou na ich prepravu a vyvarujte sa krčivým materiálom.

Látka šat
Pre romantické povahy je dobrou voľbou jemná čipka

Nezabúdajte ani na farbu. Už dávno neplatí, že biela je jediná možnosť. Svadobné šaty môžete zladiť napríklad so svadobnou farbou. „In“ sú predovšetkým pastelové, napríklad šampaň či staroružová, ak však patríte medzi odvážne ženy a chcete byť nezabudnuteľnou nevestou, zvoliť môžete aj výraznejšie tóny. Pred niekoľkými rokmi napríklad slávna Vera Wang navrhla kolekciu úchvatných čiernych svadobných šiat.

Kostol, pláž či balón

Nezabúdajte brať do úvahy tiež miesto, kde sa budete vydávať. Na svadbu v kostole pravdepodobne nezvolíte krátke svadobné šaty s hlbokým výstrihom a odhaleným chrbtom, rovnako, ako sa na pláži nebudete chcieť trápiť v síce krásnom, ale úplne nepraktickom modeli s vlečkou. Áno, samozrejme, že chcete zažiariť, ale trochu praktickosti je vždy na mieste.

Rozpočet

Bohužiaľ, aj u svadobných šiat musí väčšina z nás pozerať na praktickú stránku veci, a síce rozpočet. Stanovte si sumu, ktorú ste maximálne ochotná do svojej róby investovať a nezabudnite do nej započítať aj také doplnky, ako je napríklad závoj, topánky, svadobné šperky, prípadne tiež rukavičky a luxusnú spodnú bielizeň. Ak vstúpite do obchodu, ktorý je evidentne nad vaše finančné možnosti, nič si tam neskúšajte. Sama viete, že my ženy vždy najviac túžime po tom, čo nemôžeme mať.

 • Zlatý náhrdelník z bielych perál Dulcia
  Zlatý náhrdelník z bielych perál Dulcia
 • Zlatá kolekcia s oválnymi akvamarínmi a diamantmi Constance
  Zlatá kolekcia s oválnymi akvamarínmi a diamantmi Constance
 • Zlatý prepletaný prsteň Vernery
  Zlatý prepletaný prsteň Vernery
 • Perlové napichovacie náušnice zo 14k žltého zlata Dacey
  Perlové napichovacie náušnice zo 14k žltého zlata Dacey
 • Elegantný prsteň osadený lab-grown diamantmi Klein
  Elegantný prsteň osadený lab-grown diamantmi Klein

Nakupujte včas

To platí predovšetkým pre tie z vás, ktoré sú ohľadom výberu oblečenia veľmi nerozhodné a neuspokoja sa „len tak s niečím“. Určite by ste v strese nerada urobila chybu alebo z nutnosti vzala šaty, ktoré nie sú úplne podľa vášho gusta. Radšej si všetko naplánujte s väčším predstihom, aby ste mala dostatok času na návštevu niekoľkých salónov a následne na výber róby, ktorá pre vás bude tá pravá.

Nevesta so svadobnou kyticou
Nájsť svoje vysnívané svadobné šaty nemusí byť ľahké, plánujte preto ich výber s predstihom

Výber svadobného salónu

Ako už bolo spomenuté vyššie, vyberte si niekoľko salónov, ktoré sa vám páčia, a naplánujte si včas schôdzky. Budete mať možnosť sa slobodne a bez stresu rozhodnúť, ktorý je vám svojimi službami, prístupom a výberom šiat najbližší. A pamätajte - nie ste nikomu ničím povinná, ak teda ucítite hocaký nátlak zo strany obsluhy, máte plné právo odísť.

Poradkyňa

„Počúvajte svoje srdce, nie svoju matku.“ Toto príslovie platí nielen pri výbere svadobných šiat. Pokiaľ máte s maminou pekný vzťah a viete, že vám pri výbere ponechá voľnú ruku a spoločne si o užijete, pokojne ju so sebou vezmite. Ak ale vnútorne tušíte, že by ste šla radšej s kamarátkou, ktorá vám nebude neustále „mazať med okolo úst“, ale naopak pokojne prizná, že v danom modeli vyzeráte ako veľryba, potom verte, že to bude najlepšie rozhodnutie. Nikdy však nechoďte vyberať šaty s partnerom, vraj to prináša nešťastie.

Spodná bielizeň, topánky a načasovanie

Na skúšanie si vyhraďte dostatok času, aby ste nebola v strese. Nezabudnite si so sebou vziať tiež podpätky, ktoré vám uľahčia rozhodovanie ohľadom dĺžky. Čo sa týka spodnej bielizne, vhodná je podprsenka bez ramienok. Svadobnú spodnú bielizeň ale vyberajte až ako poslednú, ľahko by sa vám totiž mohlo stať, že „neviditeľná“ podprsenka pod vašim čipkovaným živôtikom predsa len viditeľná bude a nie práve tak, ako by ste si priala.

Svadobné topánky s nápisom Wifey for lifey
Pri skúšaní šiat rozhodne nevynechajte topánky, ktoré plánujete obuť aj na svadbu

Uistite sa, že sa v danom modeli cítite pohodlne a môžete dýchať. Počítajte aj s možnosťou, že by ste do veľkého dňa nabrala aj nejaké to kilo. Áno, je nám jasné, že sa snažíte udržať si štíhlu líniu, ale poznáte to. Stres a sladkosti dokážu divy, preto sú v tomto prípade vhodné napríklad korzetové svadobné šaty, ktoré sa dajú ľahko upraviť na mieru bez prešívania, alebo jednoduché splývavé.

Plus size veľkosti

Potrebujete šaty v plus size veľkosti? Alebo sa budete vydávať s bábätkom na ceste v čase, kedy väčšie bruško už neschováte? V takom prípade sa uistite, že idete do obchodu, kde je tento sortiment v ponuke. Určite by ste nerada po chvíli odchádzala bez toho, aby ste vyskúšala čo len jediné šaty.

Trpezlivosť nadovšetko

Ak sa vám na prvýkrát nepodarilo zohnať vašu vysnenú róbu, nevešajte hlavu. Niekedy je potrebné dlhšie hľadať, než nájdeme „to pravé“. Napokon, poznáme to aj zo života a aj keď naše svadobné šaty nakoniec nebudú mať ten vysnený odtieň ružovej či vzor čipiek, vždy majte na pamäti, že si predsa takou maličkosťou nenecháte pokaziť svoj veľký deň. To šťastie, ktoré budete mať v očiach totiž napraví všetky prípadné nedostatky vášho outfitu.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky