Ako zvoliť vhodný účes na svadbu

Plánovanie dokonalej svadby, či už malej v úzkom kruhu rodiny a priateľov, alebo veľkej s desiatkami pozvaných hostí, býva časom plným radostí i starostí. Snúbencov čaká veľa úloh, ktoré ich ešte viac spoja. Nevesty si želajú byť čo najkrajšie a venujú veľa času výberu dokonalých svadobných šiat. Veľakrát včas a premyslene rezervujú profesionálneho vizážistu, minimálne zvažujú možnosti make-upu. Čo ale vlasy? Hovorí sa o nich, že korunujú vzhľad. Výber účesu tak hrá veľkú úlohu, lebo rôzne faktory dokážu výsledný vzhľad výrazne ovplyvniť.

Odporúčané účesy pre nevesty

Ženy, ktoré sa chystajú vstúpiť do zväzku manželského, by sa nemali nechať strhnúť módnymi trendmi, ale zvážiť to, čo im pristane a v čom sa cítia dobre a prirodzene. Pozrime sa spolu na pár základných tipov, od ktorých sa pri voľbe účesu na svoj veľký deň môžete odpichnúť.

Podľa dĺžky vlasov

Každá žena je originál a ako taká nosí vlasy v inej dĺžke. Niektoré si zakladajú na dlhších kaderách, iné uprednostňujú praktické kratšie strihy.

 • Svadobné účesy pre dlhé a polodlhé vlasy: v tomto prípade má stylista veľa materiálu k vytvoreniu jednoduchých i komplikovaných účesov. Pôvabne vyzerajú vlasy rozpustené a nakučeravené, rovnako tak stiahnuté do drdolu či copu. Aj prepracovaný vrkoč dokáže byť elegantný.
 • Svadobné účesy pre krátke vlasy: aj z kratučkého pixie zostrihu alebo mikáda dokáže šikovný kaderník vykúzliť úchvatný účes. Podtočené pramene a jednoduché vlny vnášajú atmosféru romantiky, eleganciu zas drdoly a postranné vrkôčiky. Tzv. zostrih na chlapca rozžiaria zaujímavé doplnky, či už v podobe kvetov, trblietavých sponiek alebo závoja.

Podľa tvaru tváre

Žiadne dve tváre nie sú totožné (ak vynecháme jednovaječné dvojčatá). Styling, ktorý vyzerá na niekom skvele, vám nemusí úplne sadnúť. Myslite teda na tvar svojej tváre, lebo to vám pomôže zvoliť ideálny účes.

Oválna tvár

 • Vyčesané vlasy: tomuto tvaru tváre pristane takmer všetko. Ak túžite po elegantnom a šik looku, skúste si vlasy zopnúť v tyle (drdol, vrkoč) a nechajte vyniknúť svoje dokonalé proporcie.
 • Rozpustené vlasy: správnou voľbou je cestička uprostred a zvlnené pramene, ktoré odhalia pôvabné lícne kosti.

Štvorcová tvár

 • Vyčesané vlasy: vyskúšajte nízko posadený drdol s niekoľkými uvoľnenými pramienkami rámujúcimi vašu tvár. Zjemníte tak výraznú líniu čeľuste a svoje ostré kontúry.
 • Rozpustené vlasy: ak máte dlhé vlasy, svoje črty zmäkčíte hladkým rovným účesom s cestičkou uprostred.

Srdcová tvár

 • Vyčesané vlasy: neskutočne romantický look vám dodajú jemne rozstrapatené vlasy. Vrkoč zase zvýrazní váš krásny úsmev.
 • Rozpustené vlasy: vyberte si účes, ktorý zakrýva alebo sa dotýka obrysov vašej brady. Postarajte sa tiež o to, aby vaše vlasy pôsobili textúrované, a to nezávisle na ich dĺžke.

Podlhovastá tvár

 • Vyčesané vlasy: klasický uzol je tým pravým orechovým, nezabudnite však na to, že vám musí sedieť v tyle a nie na temene. Vyvarujete sa ďalšieho predĺženia vašej tváre.
 • Rozpustené vlasy: postranné široké vlny tvár príjemne zaoblia, rovnako tak pramienky prichytené za ušami.

Okrúhla tvár

 • Vyčesané vlasy: cestička rozverne po strane a hladký cop podporia váš sofistikovaný vzhľad. Zároveň docielite ilúzie vyšších lícnych kostí.
 • Rozpustené vlasy: bočná cestička a pramene premenené na veľké vlny tvári pridajú ostrejšie rysy a glamour štýl.
Svadobný účes
Oválnej tvári pristane cestička uprostred
Svadobný účes
Tvár v tvare srdca rozjasní pramienky okolo tváre

Podľa typu vlasov

Ženy majú rôzne typy vlasov, odlišnú hustotu, zvlnenie a celý život sa s nimi učia pracovať. Veľakrát si tiež želajú presný opak toho, čo im príroda nadelila. Skúsme nahliadnuť na to, ako čo najlepšie pracovať s prirodzeným typom vlasov, aby sa nevesta cítila príjemne a aby jej to pristalo.

 • Kučeravé vlasy: môžete ich skúšať vyrovnať, ale iste sama viete, že sa vám za chvíľku zase premenia na kučierky. Využite túto ich vlastnosť a skroťte ich sponkami a stylingovými výrobkami. Rozpustené kučery, ľahko stiahnuté z tváre, vyzerajú krásne a romanticky.
 • Rovné vlasy: ak zatúžite po kaderách, zamerajte sa na tie veľké a voľné, iné by vám bez trvalej dlho nevydržali. Tým pravým sa pre vás môže stať nízko a na stranu posadený drdol alebo do hladka stiahnutý uzol francúzskeho typu.
 • Jemné vlasy: tu sa oplatí jednoduchý účes. Kaderník vlasy ľahko sčeše a vytvaruje do neobvyklého drdolu spevneného sponkami a pinetkami. Nemusíte sa obávať ani rôznych príčeskov, ktoré vlasom pridajú na objeme.
 • Husté vlasy: podčiarknite bohatosť svojej hrivy zakrúteným čiastočným drdolom. Zapletené účesy pôsobia formálnejšie. Ak je vám prirodzenejšie nechať vlasy rozpustené, bude náročnejšie ich zafixovať. Ak chcete zabrániť odstávaniu krátkych pramienkov dookola hlavy, nechajte si na ne naniesť trošku pomády.
 • Mastné vlasy: ak sa vám veľmi mastia vlasy, nenechávajte ich rozpustené. Zamerajte sa na voľnejšie aj utiahnutejšie drdoly a prichytené copy, ktoré vám zabránia sa vlasov dotýkať. Čisto vyzerajúce korienky udrží aj štipka detského púdru či suchý šampón - samozrejme dobre vklepané do pokožky.
Nevesta s kučeravými vlasmi a venčekom
S brčkavými vlasmi vytvoríte vysoko romantický look
Žena s drdolom a kvetinovou ozdobou
Jemnejšie vlasy vyniknú v drdole aj cope

Podľa miesta a štýlu svadby

Účes je možné prispôsobiť aj prostrediu, v ktorom sa chystáte vstúpiť do zväzku manželského. Na prvý pohľad je jasné, že iný styling sa bude hodiť v prípade svadby v kostole, iný pre sobáš na úrade a ďalšie podľa prostredia, kde sa váš významný deň odohrá. Preskúmajme záludnosti niekoľkých zásadných štýlov.

 • Príroda: na pláž, do lesa alebo na lúku sa hodia rozviate vlny a voľné copy aj drdoly, z ktorých dômyselne unikajú jednotlivé pramienky. V jednoduchosti je krása a ideálny doplnok možno vidieť vo venčekoch z lúčnych kvetov alebo v podobe krehkého kvetu po strane.
 • Mesto: do hotelov, kostolov a na úrady patria skôr uhladenejšie účesy, ktoré sú v súlade so svadobnou výzdobou a štýlom obradu. Francúzske copy a elegantné drdoly posadené v tyle zodpovedajú svojou sofistikovanosťou zvolenému prostrediu. Perfektné doplnenie predstavuje vhodne zvolený závoj, saténové stuhy alebo decentné čelenky a tiara ozvláštnená kamienkami a ornamentálnymi motívmi.
Nevesta s vrkôčiky v koženej bunde
Voľne zapletený cop voľte na svadbu v prírode
nevesta s vrkôčiky a drdolom
Elegantný drdol sa hodí do uzavretých priestorov

Podľa ceny

Z logiky veci tu platí jednoduchá poučka: čím komplikovanejší účes a známejšie štúdio, tým vyššia cena. Je preto rozumné pri plánovaní rozpočtu na svadbu zvážiť, koľko peňazí chcete za vlasovú kreáciu minúť. Ak máte svojho stáleho kaderníka, porozprávajte sa s ním o možnostiach a cene jeho práce. Ak však niekoho ešte len hľadáte, dajte na odporúčanie kamarátok a známych.

 • Zadarmo: do nákladov na uzavretie sobáša sa premietne len cena použitých prípravkov, ak sa vám o účes postará zručná a skúsená kamarátka alebo príbuzná. Táto varianta uspeje najmä v prípade menších obradov v prírode, ktorým pristane trochu neformálnosti.
 • Nižšie ceny: v tejto kategórii sa spravidla skrývajú len ľahké úpravy vlasov, medzi ktorými spomeňme nakučeravenie, jednoduché copy a drdoly. Ak nechcete za účes zaplatiť imanie, zverte sa do rúk šikovných stylistov z menších miest. Počítajte s niekoľkými desiatkami eur až zhruba sto eurami, čo zahŕňa konzultáciu, skúšku a finálny účes vo svadobný deň.
 • Vyššie ceny: ak túžite po honosných, zdobených a komplikovaných účesoch, ktoré vznikajú pod rukami tých najlepších, očakávajte významnejší zásah do rozpočtu. Vlasoví umelci sa často chvália množstvom skúseností a víťazstvami zo súťaží a zvládnu vlasy upraviť naozaj neobvyklým a originálnym spôsobom. V tomto prípade si pripravte aspoň stopäťdesiat eur. Podľa dĺžky vlasov a komplikovanosti looku si radšej nechajte od luxusného salónu pripraviť cenovú kalkuláciu vopred.
Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Tipy na účesy pre svedkyne, družičky, mamičky a kamarátky

Dámy pozvaných na svadbu sa riadia pravidlom, podľa ktorého nesmú zatieniť nevestu. Účes je teda mierne formálnejšie než obvyklý štýl. Dobre zostrihané a kvalitné vlasy nevyžadujú toľko pozornosti ako štica, na ktorú sa toľko nedbá. Profesionálny zostrih a dofarbenie odrastov zvýši komfort a vyzdvihne pozitívne stránky tváre.

K obľúbeným a jednoduchým štýlom radíme:

 • Jemné vlny: horúce natáčky alebo kulma vyčarujú aj v domácom prostredí mäkké vlny, ktorým obyčajné rozčesanie pridá objem.
 • Fúkaná: elegantný a šik účes, ktorý v požadovanej kvalite vytvorí profesionál, si zachová tvar po celú svadbu. Prirodzene vlnitým vlasom dopomôže k žiadanému stavu zručný kaderník.
 • Doplnky do vlasov: ozdobnou sponkou alebo čelenkou si stiahnete vlasy z tváre a podporíte slávnostný look účesu. U veľmi formálnych svadieb sa oplatí investícia do kvalitného klobúčika alebo fascinátoru.
Družičky a nevěsta na svadbe
Zvoľte si účes, ktorý bude lichotiť vašej tvári
Účesy na svadbu
Pracujte aj s dĺžkou svojich vlasov

Harmonogram prípravy dokonalého účesu pre nevestu

Inšpirácie pre nevesty je plný internet. Dievčatá a ženy sa môžu kochať zaujímavými kreáciami na Pintereste aj Instagrame, obdivovať elegantné účesy v módnych časopisoch a magazínoch zameraných priamo na nastávajúce manželky. Najlepšie však urobia, ak si zvolia 10–15 štýlov, ktoré sa im páčia a nepáčia, a poradia so svojím vlasovým stylistom.

 • 6 mesiacov pred svadbou: ak ešte nemáte svojho kaderníka, nájdite si niekoho najneskôr pol roka pred obradom. Počas troch mesiacov zistíte, či vám vyhovuje, a keby nie, nedostanete sa do časového stresu a zvládnete vyhľadať niekoho iného. Popýtajte sa na odporúčania vo svojom okolí, ušetríte si veľa starostí a zbytočného experimentovania. V tomto intervale vám skúsený profesionál zvládne dať vlasy do poriadku, ak to bude potrebné.
 • 6 týždňov pred svadbou: na túto chvíľu naplánujte skúšku účesu. Zvoľte štýl, ktorý vám sedí, a pozrite sa, ako vyzerá v reáli. Takisto zistíte, ako dlho trvá vytvoriť vybranú kreáciu.
 • Deň svadby: hovorí sa ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku. V deň sobáša už ste s kaderníkom zohraná dvojica a viete, čo vás čaká. Odporúčame však do plánu zahrnúť zhruba dvojhodinovú rezervu. Náhody sa dejú, preto je dobré byť pripravení.

Účesy a vhodné závoje

Mnohé nevesty milujú klasický look a túžia po závoji. Existujú však desiatky dizajnov, ktoré dokážu skomplikovať život. Pozrite sa s nami na to, ktorý závoj pasuje k akému účesu, a získajte vysnívaný vzhľad nielen na svadobných fotografiách.

 • Nízko posadený drdol: ľahký závoj zakrývajúci tvár doplnený decentným venčekom z kvetín, kratučký závoj pripomínajúci čelenku a zakrývajúci čelo a oči, závoj posadený na drdol alebo pod drdol.
 • Klasická fúkaná a prirodzené vlny: nezdobené aj čipkované závoje posadené v tyle.
 • Krátke alebo dlhšie mikádo: stredne dlhý závoj cez tvár, závoj začínajúci v tyle a prípadne naviazaný na kvetinovú čelenku, závoj až na zem, zdobený závoj.
 • Vysoko posadený drdol: závoj posadený pod uzol, dlhý závoj zakrývajúci tvár.
 • Polorozpustené vlasy: dlhý závoj prichytený k účesu, zdobený čipkový závoj.
Nevěsta so závojom
Vlasy sa nezdráhajte ozvláštniť závojom
Svadobný účes
Vhodne zvolené vlasové doplnky účes rozžiaria aj udržia na mieste

Aby vám účes vydržal po celý deň

Každá nevesta chce vyzerať krásne a perfektne po celý svadobný deň. Lenže udržať každý vlások na svojom mieste nie je ľahké, a preto vám zaiste príde vhod pár nápadov, ako zachovať svoj účes konzistentný a bez zmien až do večera.

 • Kvalitne odvedená práca šikovného kaderníka vydrží po celú svadbu. Profesionál vďaka praxi vie, ktoré fixačné prostriedky použiť a ako s vlasmi pracovať, aby sa účes behom pár hodín nerozvoľnil alebo úplne nerozpadol.
 • Použite vhodné vlasové doplnky. Pár pinetek, skrytých gumičiek, ozdobných sponiek a stúh dokáže zázraky.
 • Šťastie želá pripraveným, takže vedzte, že výdrž účesu sa odvíja aj od kvality zostrihu.
 • Každý vlások na správnom mieste udrží aj to, keď si do vlasov nebudete nervózne siahať. Pamätajte, že vlasov sa smú dotýkať iba ruky vášho stylistu, určite nie vaše.

Chyby, ktorých je vhodné sa vyvarovať

Pozrite sa s nami na pár tipov, ktoré vám pomôžu k dokonalému účesu počas vášho veľkého dňa. Pokúsili sme sa spísať niekoľko častých chýb, ktorých sa nevesty dopúšťajú a ktoré im môžu dojem z perfektnej svadby pokaziť.

 • Nefarbite si vlasy na poslednú chvíľu: ak si prajete zvýrazniť farbu svojich vlasov alebo upraviť odrastajúce korienky, pustite sa do toho najneskôr týždeň pred sobášom. Nepodarené farbenie sa pár hodín pred cestou k oltáru môže stať nočnou morou.
 • Nenechávajte sa na poslednú chvíľu strihať: čerstvo zostrihané končeky komplikujú spevnenie účesu a udržanie každého vlásku na mieste. Perfektná chvíľa na vyladenie zostrihu je šesť týždňov pred svadbou.
 • Nepýtajte sa všetkých na názor: poznáte to – čo človek, to vlastný názor. Pri voľbe účesu sa spoľahnite na svojho kaderníka alebo dobrú kamarátku či mamičku, neraďte sa s každým zo svojho okolia. Vaša radosť zo zvoleného štýlu by nemusela trvať veľmi dlho.
 • Neumývajte si vlasy vo svadobný deň: možno sa bez čerstvo umytých vlasov necítite vo vlastnej koži, ale šampónovaním svojej hrivy najneskôr v predvečer sobáša získate väčší lesk a objem.
 • Nebuďte príliš dobrodružná: čas svadby nie je správnou chvíľou na experimentovanie s dĺžkou, štýlom a textúrou vlasov. Najlepšie sa pravdepodobne budete cítiť sa strihom, na ktorý ste zvyknutá.
 • Nespoliehajte sa len na lak na vlasy: tento prostriedok síce pomôže pri nutných drobných opravách, ale nemusí stačiť na všetko. Spoľahnite sa na svojho kaderníka, ktorý iste zvládne vybrať ideálne pomôcky, ktoré udržia váš účes bez chybičky.
 • Nezabudnite na poistku: vo vašej taštičke alebo u družičky či svedkyne si schovajte fľaštičku laku na vlasy, jemný hrebienok a pinetky. Bez zbytočného stresu odvrátite prípadné katastrofy. Ďalšou možnosťou je zabezpečiť si služby stylistu na celý deň.
 • Nezabudnite na ženícha: aj muži si zaslúžia starostlivosť a pred svojím veľkým dňom by sa mali postarať o vhodný a upravený strih vlasov, a to najlepšie aspoň týždeň dopredu. V prípade fúzov je rozumné zvážiť ich úpravu v čase odporúčanom napr. v barber shope.

Pokúsili sme sa vám priblížiť väčšinu záludností svadobných účesov. Sledujte skôr to, čo vám pristane, než trendy, ktoré sa stále menia. Zostávajú však dva základné druhy, ktoré sa vzťahujú na jednotlivé typy žien: voľné vlny a klasické drdoly. Vlny a neutiahnuté copy ocenia romantické dievčatá, bohémky a milovníčky tetovaní, ktoré sa vydávajú v prírode a v ležérnejší šatách i šperkoch. Tradičné britské drdoly patria ku klasickým obradom a výborne ladia so závojom a ďalšími ozdobami. Zistite, čo vám sedí, a zažiarte na svojej svadbe ako najjasnejšia hviezda.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky