Ako vybrať tie správne šperky k svadobným šatám

Pokiaľ nevesta nájde svoje vysnívané svadobné šaty, údajne jej to zaberie v priemere celé 3 mesiace. Zároveň si ale nie všetci uvedomujeme, že aj keď šaty sú prvá vec, ktorú si svadobní hostia na neveste všimnú, sú to práve šperky, ktoré ovplyvňujú výsledný dojem. Preto je dôležité zvoliť šperky, ktoré dokonale pozdvihnú krásu nevesty a svadobné šaty doplnia. Ako na to ? Od toho sme tu my, aby sme vám poradili. Postupujte podľa nasledujúcich jednoduchých pravidiel a môžete si byť istá, že vo váš svadobný deň na vás hostia budú pozerať so zatajeným dychom.

1. Zvoľte materiál šperkov podľa farby šiat

Prvý bod bude možno pre mnohé z vás prekvapením, ale je to tak - niektoré kovy vyzerajú lepšie s určitými farbami oblečenia. Pre predstavu môžeme uviesť, že napríklad šaty vo farbe slonoviny krásne doplnia zlaté šperky, ktoré upozornia na smotanový odtieň šiat, zatiaľčo k čisto bielym šatám sa hodí striebro a platina, ktoré pozdvihnú jasnú bielu farbu. Zároveň pokiaľ sú vaše svadobné šaty veľmi zdobené a majú napríklad korálkové aplikácie, aj tento fakt je potrebné brať v úvahu. Keď je zdobenie strieborné, náhrdelník, náramok či náušnice so strieborným základom budú trefou do čierneho!

Šperky na svadbu
Základným predpokladom je zladiť šperky so svadobnými šatami

2. Stále platí, že menej je viac

Ako povedala Coco Chanel: “ Žena by mala vždy dať jeden šperk dole, predtým ako odíde z domu”. Veľa žien ma tendenciu nosiť príliš mnoho šperkov a nebudeme si klamať, nechceme predsa, aby naše doplnky odvádzali pozornosť od tých vysnívaných svadobných šiat. Ako po generácie platí, že v jednoduchosti je krása, nie je tomu inak ani v tomto prípade.

Skôr ako sa budete pozerať po šperkoch, pozrite sa detailne na svoje šaty a zamyslite sa. Pokiaľ majú napríklad zdobený výstrih, miesto náhrdelníka zvoľte jednoduché náušnice, ktoré pozdvihnú tento detail svadobnej róby. Pokiaľ ste zvolili šaty jednoduché, tak naopak smelo siahnite po náhrdelníku. Zároveň však nezabudnite vziať v úvahu účes, ktorý na svadbu plánujete. Vyčesaný drdol skvele doplnia visiace náušnice.

3. Výber správneho náhrdelníka

A prichádzame k jadru veci. Ako prvé sa pozrieme na vyber slávnostného náhrdelníka. V tomto prípade sa zamerajte na výstrih vašich svadobných šiat. Pokiaľ ste si vybrali šaty bez ramienok, náhrdelník na vás bude vyzerať skvostne, pretože zvelebí váš krk a ramena. Vhodné je v tomto prípade zvoliť náhrdelník, ktorý bude siahať po kľúčnu kosť a celkový dojem oživí. Alebo sa namiesto náhrdelníka zamerajte na náušnice - visiace náušnice upozornia na váš útly krk a svadobné šaty krásne doplnia. Pokiaľ ste naopak zvolili šaty s výstrihom do V, tak k nim vyzerá najlepšie náhrdelník s polodlhým príveskom, prípadne tiež klasický perlový náhrdelník. Pokiaľ sú vaše šaty štylizované a chcete zvýrazniť ich detaily, naopak siahnite po náhrdelníku, ktorý bude jednoduchý a decentný a viac sa zamerajte na náušnice a náramok. Prípadne vsaďte na výraznejšiu čelenku vo vlasoch, ktorá celkový dojem oživí a dodá mu švih!

 • Prívesok s bielou perlou Lida
  Prívesok s bielou perlou Lida
 • Platinový prívesok s diamantom Briar
  Platinový prívesok s diamantom Briar
 • Prívesok v tvare diamantové kvapky Helena
  Prívesok v tvare diamantové kvapky Helena
 • Perlový náhrdelník s diamantmi Julienne
  Perlový náhrdelník s diamantmi Julienne

4. Výber správnych náušníc

Z hľadiska náušníc sa nezabudnite zamerať na ich zladenie s náhrdelníkom. Jednoduché diamantové napichovačky a visiace náušnice sú dvomi najčastejšími voľbami a je nutné poznamenať, že na každej neveste vyzerajú proste božsky. Keď je váš náhrdelník jednoduchý, zvážte náušnice, ktoré budú visieť nad ramenom. Dodajú celkovému dojmu šmrnc. Pokiaľ ste zvolila naopak náhrdelník výrazný, nebojte sa výrazný efekt zjemniť diamantovými napichovačkami, či malými slzami. Zároveň pamätajte na to, že pokiaľ sa rozhodnete pre výrazné a väčšie náušnice, je nutné sa uistiť, že nie sú príliš ťažké na celodenné nosenie.

 • Zlaté perlové náušnice so zirkónmi Maurya
  Zlaté perlové náušnice so zirkónmi Maurya
 • Diamantové náušnice v tvare kvetov Anstey
  Diamantové náušnice v tvare kvetov Anstey
 • Náušnice s 6 - 6.5 mm broskyňovými perlami Carah
  Náušnice s 6 - 6.5 mm broskyňovými perlami Carah
 • Visiace diamantové náušnice Anhelina
  Visiace diamantové náušnice Anhelina
 • Náušnice s 0.50ct diamantmi Jadine
  Náušnice s 0.50ct diamantmi Jadine

5. Výber správneho náramku

Pokiaľ sa začínate rozhliadať po náramku pre váš deň D, je nutné začať zmeraním zápästia, napríklad pomocou šnúrky. Majte na vedomí, že náramok by nemal byť ani príliš voľný, ani príliš opnutý, pretože vám budú svadobčania v priebehu večera blahoželať k novému spoločnému životu a tiež pretancujete nejedne črievičky. Šnúrku uchopte a obtiahnite ňou svoje zápästie. K výsledku pripočítajte 2 cm, a získate tak dĺžku náramku, ktorá by vám mala vyhovovať. A čo sa týka štýlu náramku? Tenké jednoduché náramky zo striebra, platiny, či perál patria síce medzi najobľúbenejšie, ale v túto chvíľu už máte vybraný náhrdelník a náušnice, preto nezabudnite náramok zladiť s týmito šperkami.

 • Náramok s trblietavými diamantmi Alessio
  Náramok s trblietavými diamantmi Alessio
 • Náramok s ČGL certifikovaným diamantom Rollie
  Náramok s ČGL certifikovaným diamantom Rollie
 • Pôvabný náramok s diamantmi Nixon
  Pôvabný náramok s diamantmi Nixon
 • Strieborný náramok s perlami Giuletta
  Strieborný náramok s perlami Giuletta
 • Minimalistický náramok s tromi diamantmi Deepa
  Minimalistický náramok s tromi diamantmi Deepa
Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

6. Nebojte sa farieb!

Ruku na srdce, uvažovala ste zatiaľ len nad šperkami v bielej či krémovej farbe? Nebojte, nebudete jediná. Väčšina neviest premýšľa nad týmto štýlom a preto je tu bod č.6 - “nebojte sa farieb”! Aj keď sa už v minulosti ľudia často držali pravidla zladenia a stlmenia palety farieb, ktoré má nevesta na sebe v svadobný deň, nemusíte sa ho držať aj vy. Ba naopak, ani vo svoj svadobný deň sa nemusíte obávať siahnuť treba po prívesku s topásom alebo ponáušniciach s tanzanitom. Taký šperk vám dodá nielen šmrnc, ale pokiaľ patrí k obľúbeným, hneď sa budete cítiť lepšie. A zároveň tým vyriešite tradíciu „niečo modré”.

7. Vyčistenie šperkov? Rozhodne áno!

Pokiaľ si neplánujete na svadbu kúpiť nové šperky, ale skôr máte v pláne siahnuť po kúskoch, ktoré máte doma, nechajte si ich vyčistiť! Áno, nie je pochýb, že váš diamantový náhrdelník na vás bude vyzerať skvostne keď sa ním ozdobíte na firemný večierok. Svadba je však naozaj veľká udalosť a je potrebné k nej tak aj pristupovať, pretože rovnaký náhrdelník môže vo svetle reflektorov nechcene vyzerať staro. Aj keď tomu nie je u nás zatiaľ zvykom, čistenie šperkov je podstatnou súčasťou starostlivosti a firmy by ho mali svojim zákazníkom ponúkať. Pokiaľ sa chystáte zvoliť zakúpené šperky u nás, majte na pamäti, že ich pravidelné čistenie vám zaisťujeme zdarma.

Šperky na svadbu
Správna starostlivosť o klenoty je dôležitá, a to predovšetkým u šperkov na svadbu

8. Šperky na mieru, alebo presne podľa vášho gusta

Môže tiež nastať situácia, že budete mať problém nájsť šperky, ktoré by sa k vašim šatám hodili, alebo budete mať konkrétnu predstavu o tom, ako by šperky mali vyzerať, ale žiadne také nebudete môcť nájsť. Je toto váš prípad? Pokiaľ áno, nevešajte hlavu a začnite uvažovať o šperku na zákazku! Pravdepodobne zistíte, že šperky by boli pomerne cenovo porovnateľné s tými, ktoré sú štandardne v ponuke. Šperky na zákazku majú naviac svoje výhody - v prvom rade budete mať doma originálne kúsky, ktoré nemá nikto iný, a okrem toho sa tieto šperky môžu stáť súčasťou rodinného dedičstva. Aj my vám ponúkame výrobu šperkov na mieru, pretože chceme splniť vaše priania do posledného detailu.

9. Držte sa toho, čo je vám blízke!

Nie je pochýb o tom, že svadba je pre každú z nás veľkým dňom. To ale neznamená, že sa vzdáme toho, čo máme rady! Preto sa výberom šiat, či šperkov výrazne nevzdiaľujte od svojho bežného štýlu. Pokiaľ bežne príliš veľa šperkov nenosíte, ani vo svoj svadobný deň nie je potrebné byť ovešaná diamantmi od hlavy až po päty. Cieľom nie je poukázať na nový začiatok spoločného života tým, že zo seba urobíme niekoho iného, ba naopak, nevesta by sa aj v tento okamžik mala cítiť krásne, príjemne a hlavne by mala byť sama sebou.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky