Čistenie šperkov

Všetky ich milujeme. Ich lesk, trblietanie a to, ako dokážu premeniť nudný outfit v niečo výnimočné. Zbožňujeme, keď otvoríme darček a z krabičky na nás zasvieti krehký šperk so žiarivým diamantom. Radi si užívame krásu klenotov, radi sa nimi prehrabávame a hľadáme ten správny na danú chvíľu. Aké sklamanie zažívame, keď obľúbený šperk stráca iskru! Čo v takej chvíli robiť?

V tomto článku vás zoznámime so základnými spôsobmi čistenia šperkov. V prvej časti vám predstavíme vhodné metódy podľa toho, z akého materiálu je šperk vyrobený. V ďalšej časti sa budeme niektorým metódam venovať podrobnejšie a poradíme vám, ako správne využívať čistiace prostriedky Connoisseurs, ktoré odporúčame pre domácu starostlivosť o šperky a ktoré si pri nákupe u nás môžete pridať ku svojej objednávke. Vďaka správnej starostlivosti budú vaše šperky aj po rokoch ako nové! (Okrem čistenia šperkov ale nezabúdajte ani na ďalšiu starostlivosť, ktorú je šperkom treba venovať.)

Ako často šperky čistiť?

Na túto otázku sa nedá dať úplne jednoznačná odpoveď. Všetko záleží do veľkej miery na tom, ako často svoje klenoty nosíte. A tiež na materiáli, z ktorého sú vyrobené. Pokiaľ ide o zásnubný prsteň alebo svadobnú obrúčku, ktoré máte na prste každý deň, bude treba ich čistiť častejšie než diamantové náušnice, ktoré nosíte iba občas pri výnimočnej príležitosti. Prstienky sú tiež viac náchylnejšie k usadzovaniu drobných nečistôt než iné druhy šperkov. Dôležití je aj to, ako sa o šperk celkovo staráte a či ho zbytočne nevystavujete situáciám, v ktorých sú náchylné k zašpineniu. V neposlednom rade hrá rolu aj samotné vyhotovenie šperku a to, či má veľa vyzdobených detailov, za ktoré sa môžu nečistoty zachytávať, alebo či ide o minimalistický prstienok či náušnice s jediným kameňom.

Pri žiadnom šperku neurobíte chybu, pokiaľ ho každý večer opatrne utriete špeciálnou čistiacou handričkou. Okrem toho odporúčame raz za čas šperk dôkladnejšie vyčistiť niektorou z nižšie uvedených metód. Pri šperkoch s diamantmi je vhodné čistenie raz za mesiac, pretože diamanty veľmi rýchlo stratia svoj lesk. Pri ďalších druhoch kameňov stačí šperky vyčistiť zhruba raz za 3–6 mesiacov podľa toho, v akom sú stave. Opatrní buďte hlavne pri čistení jemných šperkov s drahokamami, ako sú perly, smaragdy, jantáry alebo prírodné rubíny a zafíry, pri ktorých bola vylepšovaná ich čistota vyplneným sklom. Pri neopatrnom a nesprávnom zaobchádzaní by mohlo dôjsť k ich poškodeniu.

Čištenie šperkov doma
Nezabúdajte svojim šperkom venovať pravidelnú a správnu starostlivosť

Okrem toho by ste mali svojim klenotom raz za čas dopriať profesionálne čistenie. Pokiaľ svoj šperk kúpite u nás, získate k nemu doživotný servis, ktorý zahŕňa mimo iného čistenie zdarma. To odporúčame vykonávať raz za rok alebo podľa potreby. Stačí, keď nám svoj klenot pošlete, a my vám ho vrátime ako nový.

Pokiaľ si nebudete istí, ako pri čistení šperkov správne postupovať, neváhajte sa na nás obrátiť. Poradíme vám, aká starostlivosť bude pre váš klenot najlepšia, aby nedošlo k jeho nechcenému poškodeniu.

Čistenie podľa materiálu

Ako na striebro

Nie je nič horšie, než sledovať striebro pomaly černieť. Našťastie existuje mnoho spôsobov, ako sa tomu vyhnúť. Ako náhle si všimnete, že šperk stráca lesk, pridajte pár kvapiek prostriedku na riady do teplej vody a v mydlinách namočte mäkkú handričku, ktorou klenot jemne utierajte. Potom ho opláchnite v studenej vode a vyleštite špeciálnou handričkou na šperky. Pokiaľ ste šperk dlho nenosili a vyzerá veľmi špinavo, skúste niektorý z čistiacich prípravkov na striebro a postriebrený kov, ktoré zoženiete v každej drogérii (podrobnejší návod na to, ako tieto prípravky používať, nájdete nižšie), alebo leštiacu handričku napustenú špeciálnym roztokom. Počas chvíľky bude klenot ako nový!

Ak máte slabosť pre strieborné šperky a chcete sa vyhnúť príliš častému čisteniu, odporúčame vám vyhnúť sa kontaktu s chemickými látkami kyslého charakteru, ktoré urýchľujú černenie striebra. Prstienky si dávajte dole pri každom umytí rúk, alebo pri umývaní riadu. Pokiaľ sa chystáte do bazéna, odložte radšej aj náušnice a retiazky. Rovnako tak, pokiaľ plánujete upratovanie, záhradkárčenie, či akúkoľvek prácu v kuchyni, nechajte svoje šperky bezpečne uložené v krabičkách. Rovnaká rada sa týka aj termálnych kúpeľov, masáží a sauny. Samozrejme, šperky si nasadzujte až po použití parfumu a krémov, pretože aj kozmetické prípravky pôsobia na klenoty negatívne a znižujú ich lesk.

Vyskúšať si môžete aj ekologický stredoveký spôsob starostlivosti o strieborné šperky, pri ktorom nemusíte použiť žiadnu chémiu. Do nádoby (nesmie byť kovová) vložte alobal alebo hliníkovú lyžicu, prisypte lyžicu kuchynskej soli a všetko zalejte zhruba 2 dcl horúcej vody. Vložte strieborný šperk a najneskôr po 15 sekundách ho vyberte. Kov získa späť svoj lesk.

Ďalšie užitočné tipy si môžete prečítať v našom špeciálnom článku, v ktorom sa problematike čistenie striebra venujeme podrobnejšie.

Prevenciou proti černaniu je potiahnutie šperku tenkou vrstvou rhódia. To dodáva striebru lesk a ochráni jeho povrch. Túto úpravu majú u nás všetky strieborné šperky. Pokiaľ by sa časom vrstva začala ošúchavať, je možné nechať šperk znovu porhódiovať.

POZOR! Pri starostlivosti o strieborné šperky, ktoré obsahujú drahokamy, treba postupovať veľmi opatrne. Mnoho prostriedkov obsahuje čpavok, ktorý je vhodný na vyčistenie samotného kovu, ale jemné drahokamy by s ním nemali prísť do styku.

Ako na zlato, platinu a drahé kamene

Poznáte niekoho, kto by si čas od času nechcel odpočinúť v upokojujúcom bublinkovom kúpeli? Nie? Potom sa nedivte, že aj váš šperk si príležitostný kúpeľ zaslúži. Nalejte do malej misky, alebo hrnčeka sýtenú vodu, do ktorej primiešajte trochu jari. Vložte napríklad prstienok a nechajte päť minút pôsobiť. Bublinky s mycím prostriedkom všetky nečistoty rozpustia a odstránia. Než šperk z kúpeľa vytiahnete, očistite ho mäkkou zubnou kefkou (skutočne dajte pozor, aby zubná kefka bola mäkká, nechcete si predsa šperk poškriabať) alebo hubkou. Budete tak mať istotu, že vám neunikla ani tá najmenšia štrbinka. Potom už stačí opláchnuť pod studenou vodou a do sucha utrieť papierovou vreckovkou, alebo obrúskom. Vyhnite sa textilným látkam, ktoré môžu, pokiaľ to nie je aspoň 100x vypraná mäkkučká bavlna, klenot poškriabať a za kamienky, alebo iné ozdobenie sa môžu prichytiť nitky, ktoré sa nedajú ľahko odstrániť. Nakoniec šperk vyleštite špeciálnou handričkou na šperky.

Viac o tom, ako najlepšie vyčistiť zlato, sa dozviete v našom špeciálnom článku.

Pre dôkladnejšiu domácu starostlivosť a čistenie šperkov odporúčame špeciálny kúpeľ na jemné alebo drahokamové šperky. Rýchlo a jednoducho dodáte svojim klenotom lesk aj v domácich podmienkach. Pre naozaj profesionálnu starostlivosť je ideálny čistiaci set obsahujúci sonickú čistiacu kefku a špeciálne čistiace prípravky.

Nie je drahokam ako drahokam

Pokiaľ váš šperk obsahuje nejaký drahý kameň, mali by ste byť pri jeho čistení opatrní. Dávajte pozor, aby nedošlo k uvoľneniu a vypadnutiu kamienka. Čo sa týka frekvencie čistenia, pri odolných a tvrdých kameňoch, ktorými sú diamanty, rubíny a zafíry, sa pravidelnej starostlivosti báť nemusíte. V prípade jemných kameňov a polodrahokamov alebo drahokamov s úpravou čistoty a výplňami buďte opatrnejší hlavne pri využití nejakých špeciálnych čistiacich prostriedkov a uistite sa, že volíte ten správny. Obzvlášť špeciálnu starostlivosť by ste mali venovať smaragdom a perlám.

Ako na smaragdy

Smaragdy patria medzi jemné a mäkké drahokamy, ktoré nie sú príliš vhodné na každodenné nosenie. Aj k ich čisteniu pristupujte so zvláštnou starostlivosťou. Prírodné smaragdy by nemali prísť do styku s horúcou vodou. Pre ich odmastenie môžete tiež využiť vyššie popísaný kúpeľ s vlažnou vodou a kvapkou jari, do ktorej šperk ponoríte (môže byť aj cez noc). Po odobratí šperk opatrne vyčistite jemnou kefkou, aby ste odstránili drobné nečistoty, opláchnite vodou a osušte jemnou handričkou.

Ako na perly

Perly tvorí samotná príroda, preto hrozí, že sa ich jednotlivé porézne vrstvy ľahko ošúpu, odštiepia a stratia lesk. Najlepšiu službu svojím perlám preukážete, keď ich po každom nosení ľahko otriete mäkkou handričkou. Perly by sa nikdy nemali dostať do kontaktu s čistiacimi prostriedkami, ktoré môžu poškodiť ich štruktúru alebo hodvábne vlákno, na ktorom sú navlečené (v prípade náhrdelníkov a náramkov). Pokiaľ používate parfémy, či akékoľvek iné kozmetické spreje, pripínajte si perlový šperk až po navoňaní.

Na perly samozrejme podobne ako na striebro existujú špeciálne čistiace roztoky. Avšak ak nemáte vhodný prostriedok po ruke, postačí vám hubka na riady a šampón. Šperk čistite pritlačením hubky. Pokiaľ sa pustíte do náhrdelníku, nikdy nepoužívajte dlhé ťahy, hubku skutočne len prikladajte, nedrhnite – náhrdelník by sa mohol vytiahnuť a musel by sa celý rozobrať a znovu navliecť.

Voda perlám neublíži. Pokiaľ sú teda špinavšie, môžete ich na chvíľu do vody namočiť. Náramky alebo náhrdelníky potom, ale nechajte vyschnúť na rovnej podložke – perlové šperky by nikdy nemali byť zavesené, aby sa nevyťahalo hodvábne vlákno, na ktorom sú perly navlečené.

Pretože perly sú organického pôvodu (podobne ako nechty a rohovina), poškodzuje ich najčastejšie kyslé prostredie a chemikálie. Ak váš šperk stratil lesk a zmatnel kvôli kontaktu s niektorou z vyššie uvedených látok, vyskúšajte jednoduchý domáci trik. Perly opláchnite čistou vodou a vysušte (pokojne aj fénom na najmiernejšom stupni). Potom si na ruky naneste malé množstvo akéhokoľvek čistého prírodného oleja (najlepšie bez zápachu) a jemne guľôčku po guľôčke perly pretrite. Minútku počkajte a následne papierovým obrúskom opatrne vysušte zvyšky oleja.

Čištenie šperkov
Každý drahokam vyžaduje odlišnú starostlivosť, pri jeho čistení je preto dôležité postupovať opatrne

Čistenie podľa metódy

Ultrazvukové čističky

Profesionálne ultrazvukové čističky často využívajú klenotníci, môžete si ich ale kúpiť aj vy. Dajú sa zohnať aj malé a pomerné lacné verzie, ktoré vám budú jednoducho stačiť. Vždy si však doma pred prvým použitím poriadne prečítajte návod, aby ste s ňou zachádzali správne. Ako vlastne taká čistička funguje? Prístroj vysiela do roztoku nízkofrekvenčné vlnové dĺžky, a tak zo šperku odstraňuje špinu a usadeniny. Tento spôsob čistenia je veľmi účinný pri zbavovaní sa nečistôt na zle prístupných miestach, ako napríklad pod diamantmi. Ultrazvukové čističky však bohužiaľ môžu veľké množstvo drahých kameňov zničiť – predovšetkým ide o rôzne upravované drahokamy a porézne materiály (koral, perly atď.) a farebné prírodné kamene. Pokiaľ si nie ste istí, radšej sa čističke vyhnite a použite mäkkú kefku.

Pri šperkoch s kameňmi vám však vždy odporúčame konzultáciu s nami, zabránite tak poškodeniu svojho klenotu.

Čištenie šperkov
Vždy majte na pamäti, že každý šperk môže vyžadovať odlišný postup čistenia

Čistiace prostriedky obsahujúce amoniak

Čpavkové čistiace prostriedky obsahujú chemické látky, ktoré by nemali prísť do styku s organickými a poréznymi kameňmi (koral, tyrkys, perly atď.). Slabým roztokom amoniaku sa však dá vyčistiť väčšina diamantových šperkov, pokiaľ samozrejme diamant neprešiel nejakým typom povrchovej úpravy. Spolu s profesionálnymi klenotníkmi vám však neodporúčame silnejšie prostriedky na báze amoniaku používať doma, ľahko by mohlo prísť k poškodeniu šperku, pretože práca s týmito chemikáliami vyžaduje určité znalosti a skúsenosti.

Pokiaľ váš šperk zohyzďujú usadeniny, s ktorými si doma neviete dať rady, kontaktuje prosím nás v Eppi, alebo svojho zlatníka. Vyhnite sa používaniu silných chemických látok vlastnoručne. Navyše profesionáli občas miesto čpavku radšej používajú lieh.

Voľnopredajný čistiaci prostriedok, alebo leštidlo na šperky

Väčšina diamantov sa dá ošetrovať pomocou bežne dostupného čistiaceho roztoku na šperky, napr. značky Hagerty, ale ani toto riešenie nie je univerzálne. Pri kúpe prostriedku si starostlivo prečítajte jeho zloženie. Vyvarujte sa škodlivým chemikáliám, ako je chlór, či ďalšie bieliace činidlá, pretože môžu poškodiť niektoré drahé kamene, alebo kovy. Vyhnite sa aj abrazívnym látkam, ktoré sú obsiahnuté v leštidlách a zubnej paste, ktoré môžu narušiť kov a poškrabať drahokamy.

Môžeme podotknúť, že veľa serverov odporúča zubnú pastu na čistenie šperkov. My by sme však radi tento mýtus vyvrátili. Zubná pasta je absolútne nevhodná, zanecháva totiž po sebe slabý povlak a ako abrazívum často klenot poškriabe. Vy si iste prajete šperk vyčistiť, nie zničiť. Zubnú pastu teda pri čistení šperkov rozhodne nepoužívajte.

Čistiace prípravky na striebro a postriebrený kov sú chemické čistidla, preto postupujte podľa priloženého návodu a nezabudnite použiť ochranné pomôcky. Niektoré roztoky na striebro môžu pomôcť aj zlatu, ale v tomto prípade sa radšej poraďte s odborníkom. Pri čistení môžete prsteň, alebo náušnice zavesiť na nitku či otvorenú kancelársku sponku, a tak ich ponoriť do roztoku. V prípade čistenia náušníc je samozrejmosťou, že do kvapaliny dáte obe náušnice zároveň. Keď šperk vložíte do roztoku, počítajte do päť a potom ho rýchlo opláchnite. V prípade nutnosti postup zopakujte, nikdy však nenechávajte šperk v čistidle príliš dlho. Pokiaľ náhodou šperk v roztoku zabudnete a on sčernie, vyhľadajte pomoc u nás.

Nezabudnite vziať do úvahy aj typ kovu, ktorý sa chystáte čistiť. Napríklad zlato je kov mäkký a prstienok z neho vyrobený sa môže ošúchať aj pri bežnom nosení. Špeciálne voľnopredajné roztoky určené na šperky sú dobrou voľbou pri údržbe práve takýchto klenotov. Pri drahokamoch však musíte byť skutočne opatrní, pretože kameň by sa vôbec nemal dostať do styku s čistidlom. Pokiaľ máte šperky s poréznymi kameňmi, alebo perlami, najlepšou alternatívou je miska s teplou (nie horúcou) vodou a pár kvapkami šetrného prostriedku na riady.

Oproti tomu platina je kov s vysokou hustotou, preto je skutočne odolná a nekoroduje. Mincovné striebro rovnako patrí medzi veľmi populárne šperkarské kovy, navyše je cenovo dostupné. Má však jednu nepríjemnú vlastnosť: postupom času a pôsobením vonkajších vplyvov černie. Strieborný šperk ale jednoducho ošetríte pomocou špeciálneho čistidla, alebo leštiacou handričkou, ktorá je určená na jemné, alebo postriebrené šperky s poréznymi kameňmi.

Nezávisle na typu kovu, či kameňa nič nepokazíte, keď pravidelne očistíte šperk mäkkou handričkou a zbavíte ho prachu a mastnoty, ktoré sa počas nosenia usadzuje.

Voda s jarou

Ak je šperk zanesený, kombinácia teplej vody s pár kvapkami prostriedku na umývanie riadov sa radí medzi takmer univerzálne čistidlá. Prstienok, náušnice, alebo náhrdelník stačí nechať v jarovej vode odstáť približne minútu. Potom ich vyčistíte mäkkou zubnou kefkou, alebo hubkou. Pokiaľ sú v šperku osadené kamene, skúste ich vyčistiť zospodu a akoby zvnútra šperku. Po vyčistení opäť opláchnite v čistej vode.

Čištenie šperkov doma
Svoje šperky ľahko vyčistíte aj použitím niekoľkých obyčajných pomôcok

Hoci je to metóda veľmi šetrná, nemali by ste takto udržiavať šperky s poréznymi kameňmi (korále, tyrkys atď.) a prírodné, alebo kultivované perly, ktoré nesmú prísť do styku so žiadnou chemikáliou. Opatrní buďte aj pri čistení drahokamov, pretože každý kameň má svoje špecifické vlastnosti a vyžaduje špeciálne ošetrenie.

Tipy od našich zlatníkov

V našom tíme máme šikovných zlatníkov, ktorí sa s nami podelili o niekoľko trikov, ktoré sami často využívajú.

  1. Retiazky vždy čistite zapnuté a omotané okolo troch, či štyroch prstov. Nezabudnite si dať dole prívesok, alebo ak to nejde, snažte sa ho pri údržbe držať medzi článkami prstov, prípadne si ho prichyťte palcom.
  2. Pokiaľ po vyčistení náušníc začalo ich zapínanie škrípať, tak do nich pomocou ihly, alebo špendlíku kvapnite trošku akéhokoľvek kuchynského či kozmetického oleja, ktorého zvyšok potom vysajte papierovým obrúskom. Tento trik občas pomôže aj pri problémoch sof zapínaním retiazky.
  3. Ak sa chcete pri čistení dostať pod zanesený kameň a kefka vám nestačí, skúste použiť vatovú tyčinku. Buďte však skutočne jemní. Briliant, pokiaľ nie je extrémne zanesený, zas dobre odmastí lieh (napr. čistá vodka).
  4. Nezabudnite po každom čistení šperk skontrolovať, aby mu nechýbal kamienok, alebo sa neobjavilo iné poškodenie. Nesnažte sa problém opraviť doma, ale obráťte sa na spoľahlivých odborníkov.

V krátkosti sme vám predstavili pár základných spôsobov čistenia šperkov. Síce to nie je jadrová fyzika, ale určité vedomosti potrebujete, pokiaľ nechcete svoj klenot poš odiť. Pokiaľ si nie ste čímkoľvek istí, nechajte údržbu na odborníkov. Ak máte k starostlivosti o šperky akékoľvek otázky, neváhajte sa na nás obrátiť.

Zdroj: jewellerymonthly.com, gia.edu

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky