Čistenie striebra

Moje strieborné šperky sčerneli! Čo teraz? Premýšľate, čo sa vlastne stalo? Potom vedzte, že černenie tohto kovu je prirodzeným procesom. Ide o oxidáciu, ktorú dokáže spomaliť správna starostlivosť a skladovanie. Černenie tvorí tenká skorodovaná vrstva striebra, ktorá spôsobuje nežiaduci tmavý povlak šperku. Ide o chemickú reakciu na zlúčeniny síry v atmosfére alebo na látky obsiahnuté v ľudskom pote. V momente, kedy na vašich klenotoch zbadáte tenučkú vrstvičku zoxidovaného striebra, je treba konať. Pýtate sa, čím šperk vyčistiť? Potom si s nami prejdite pár vyskúšaných tipov a zvoľte ten, ktorý vám najlepšie vyhovuje.

Ako na čistenie striebra doma

Uvedomujeme si, že keď šperk stratí svoj pôvab a lesk, túžite po náprave čo najskôr. Nemusíte mať vždy čas vyraziť za odborníkom. Už naše babičky si vedeli samy poradiť. S pár maličkosťami, ktoré doma našli, dokázali hotové zázraky. Pozrite sa na najobľúbenejšie rady, ktoré sa dedia z generácie na generáciu. Zistíte, že domáce čistenie striebra môže byť hračka.

Pokiaľ túžite po jednoduchom pravidle, ako vyčistiť striebro s kamienkami, potom platí, že sa musíte vyhýbať kyslým a zásaditým látkam, ako je ocot, pivo, citrón a ďalšie.

Prášok na pečenie alebo jedlá sóda a alobal

Nekovovú misku vyloženú alobalom naplňte vodou ohriatou na asi 80 °C, ktorú zmiešajte s polievkovou lyžicou prášku na pečenie alebo jedlou sódou. Do roztoku vložte zašlý šperk, ktorý pravidelne obracajte. Po 1–3 minútach ho opäť vymyte, opláchnite pod studenou vodou a do sucha vysušte mäkkou handričkou. Počas kúpeľa prebehne chemická reakcia, ktorá skorodovanú vrstvu odstráni.

Čistenie strieborných šperkov sódou alebo kypriacim práškom a alobalom pokladáme za najefektívnejšie. Klenot sa opäť rozžiari, a to pomocou vecí, ktoré máte bežne doma a ktoré sú za pár drobných.

 • Drobné strieborné náušnice s diamantmi Sylvi
  Drobné strieborné náušnice s diamantmi Sylvi
 • Solitér prsteň s oranžovým zafírom Fusun
  Solitér prsteň s oranžovým zafírom Fusun
 • Dvojitý náhrdelník so zirkónom a perlami Marino
  Dvojitý náhrdelník so zirkónom a perlami Marino
 • Strieborný diamantový prsteň Miriam
  Strieborný diamantový prsteň Miriam
 • Elegantný strieborný náramok so zirkónmi Avery
  Elegantný strieborný náramok so zirkónmi Avery
 • Strieborné náušnice v tvare lístkov s lab-grown diamantmi Myrta
  Strieborné náušnice v tvare lístkov s lab-grown diamantmi Myrta

Soľ a alobal

Do sklenenej alebo porcelánovej misky nalejte za šálku vriacej vody a rozmiešajte v nej lyžicu kuchynskej soli. Do roztoku vložte hliníkovú fóliu a na pár sekúnd ponorte strieborný klenot. Keď ho vyberiete, osušte ho handričkou.

Tento spôsob čistenia šperkov osloví predovšetkým prakticky zmýšľajúce ženy. Hoci používate tie najobyčajnejšie prostriedky, výsledok vás príjemne prekvapí. Na druhej strane si dajte pozor, elektrochemická reakcia totiž nesvedčí drahým kameňom, zirkónom a perlám.

Prostriedok na umývanie riadu

Do teplej vody kvapnite prostriedok na umývanie riadu a vo vytvorených mydlových bublinkách namočte kúsok textílie. Klenot jemne utierajte. Keď sa vám zdá čistý, opláchnite ho v studenej vode a vyleštite špeciálnou tkaninou. Takto sa dajú udržiavať aj modely osadené kameňmi, ktorých okolie môžete vyčistiť mäkkou kefkou.

Ak šperk stráca lesk a nevidíte na ňom silnejšiu koróziu, vyskúšajte uvedený postup. Pri využití kefky, ale buďte veľmi opatrní, aby ste sa vyvarovali poškriabaniu klenotu. Odmenou vám bude nablýskaný kúsok.

Čistenie šperkov jarem
Strieborné šperky vyčistíte pomocou niekoľkých celkom obyčajných pomôcok
Ako vyčistiť striebro
Klenot vždy vyleštite do sucha vhodnou handričkou

Prášok do pečiva

Zmiešajte tri diely prášku do pečiva s jedným dielom vody. Navlhčite strieborný prívesok či náušnice a vzniknutú pastu naň alebo na ne aplikujte pomocou látky, ktorá nepúšťa nite. Textíliu podľa potreby meňte, kým šperk nie je čistý. Potom ho opláchnite a utrite do sucha.

Pomocou tejto šetrnej metódy dosiahnete skvelé výsledky. Len pozor na to, aby ste naozaj vymyli všetku čistiacu kašu a v ťažko dostupných miestach žiadna neostala.

Citrón a soľ

Do nádoby s horúcou vodou vyžmýkajte citrón a prisypte tri polievkové lyžice kuchynskej soli. Následne do kúpeľa vložte klenot, ktorý by nemali zdobiť drahokamy. Po piatich minútach ho vymyte a vysušte mäkkou handričkou.

V tomto prípade odporúčame osušiť šperk špeciálnou tkaninou na čistenie striebra. Obyčajný kúsok látky by vám aj pri vynaložení veľkej námahy nemusel priniesť vytúžené výsledky.

Coca cola

Napadlo by vám, že sa dá striebro čistiť coca colou? Verte v silu bubliniek a kyseliny fosforečnej obsiahnutej v nápoji. Nalejte trochu tekutiny do misky a šperk v nej nechajte 10 minút namočený. Handričkou ho zbavte nečistôt, opláchnite a utrite.

Tento spôsob nepokladáme za príliš účinný, efekt nezodpovedá vynaloženému úsiliu. Spomínaná kyselina navyše kúsky zdobené drahými kameňmi môže poškodiť.

Čistič na okná

Na mäkkú látku nastriekajte čistiaci prostriedok na okná a pustite sa do leštenia.

Striebru sa vráti jeho lesk, černenia sa ale nezbavíte. Túto metódu využite radšej, ak chcete šperk vyleštiť, než ho vyčistiť. Šetrná je tiež k diamantom a rubínom, nie však k opálom, tyrkysom alebo perlám, ktoré odfarbuje.

Pivo

Nalejte do misky za šálku piva (pozor, rozhodne sa vyhnite tmavému ležiaku) a na 5–10 minút doňho ponorte šperk. Po vytiahnutí ho očistite handričkou.

Hoci sa pivo považuje za veľmi účinné, podľa nás oxidáciou spôsobený odtieň len zosvetlí. Pôvodný vzhľad klenotu nenavráti. Navyše, nie je vhodné na šperky s drahokamami.

Sčernanie šperkov
Černenie šperkov tvorí skorodovaná vrstva striebra na povrchu klenotu
Čištenie striebra
Správnou starostlivosťou dosiahnete dlho lesklé a trblietavé šperky

Ocot

Šperk bez kamienkov ponorte do misky s dostatočným množstvom octu a namočenou tkaninou ho umyte. Samozrejme, nezabudnite na opláchnutie a vysušenie.

Aj túto metódu naše babičky veľmi odporúčali. Hoci po použití octu zrejme nejaký rozdiel zbadáte, klenot späť svoju pôvodnú podobu nezíska.

Vodka

Na päť minút vložte strieborný šperk do šálky s vodkou. Potom ho vymyte a handričkou namočenou v alkohole vydrhnite.

Najlepšie takto vyčistíte strieborné prstene, u retiazok a klenotov s nerovným povrchom sa s vytúženými výsledkami nestretnete. Vodka je ideálna pre kúsky zdobené diamantmi a smaragdami, ktoré perfektne odmastí a rozžiari.

Tekutý prací prostriedok

Do misky s horúcou vodou vlejte šálku s tekutým pracím prostriedkom a nechajte pôsobiť na šperk celý päť minút. Po vytiahnutí použite na očistenie mäkkú látku.

Penový kúpeľ pripomína reakciu kypriaceho prášku s vodou, preto účinkuje obdobne. Pomocou tejto metódy sa zbavíte len najsilnejšieho znečistenia.

Zubná pasta a hubka na riad

Trošku zubnej pasty veľkosti hrášku vytlačte na hubku a šperk jemne očistite. Nezabudnite opláchnuť v teplej vode a osušiť. Rozhodne sa ale vyhnite pastám s abrazívnymi časticami alebo bieliacimi účinkami.

Zubná pasta zašlý povrch čiastočne odstráni. Pre väčší úspech sa dá namiesto hubky použiť kefka na zuby. Majte ale na pamäti, že tá by mohla šperk poškriabať. Podľa nášho názoru by ste sa mali rozhodnúť pre iný spôsob údržby. Hoci mnoho zdrojov uvádza túto metódu ako spoľahlivú, skúsení klenotníci ju vôbec neodporúčajú.

Ako na čistenie striebra za pomoci profesionálnych prostriedkov

Vyššie uvedené domáce výrobky nepovažujete za príliš bezpečné a dôveryhodné? Potom teda vyskúšajte niektorý z bežne dostupných prostriedkov na čistenie zoxidovaného ušľachtilého kovu. Ukážeme vám, ako vyčistiť strieborné šperky pomocou určených produktov, ktoré sa dajú ľahko zohnať.

Špeciálne roztoky

Slovenský trh dnes ponúka na údržbu zašlých šperkov širokú škálu spravidla tekutých čistiacich prostriedkov, ktoré na tmavé škvrny fungujú ako rozpúšťadlá. Špeciálne kúpele dokážu spoľahlivo odstrániť sivý povlak z povrchu klenotov, bohužiaľ ale negatívne pôsobia na drahé kamene. Znečistený klenot vnorte na pár sekúnd do kvapaliny, najlepšie zavesený na niti. Potom ho rýchlo opláchnite.

Vždy sa riaďte priloženým návodom, aby ste sa nedočkali nemilého prekvapenia v podobe zničeného šperku. Špeciálne čistiace roztoky kúpite už za pár eur.

Čistiace handričky

Vo väčšine drogérií dostanete špeciálne čistiace handričky na striebro. Textilné obrúsky bývajú napustené čistiacim prostriedkom a zostávajú účinné, kým ich nenamočíte. Ich použitie je veľmi jednoduché, stačí šperky, a to aj tie s drahokamami, jemne trieť do vysokého lesku. Ich cena sa pohybuje v eurách.

Čistiaca handrička na šperky
Čistiace handričky na striebro zoženiete takmer v každej drogérii
Čistiaci kúpeľ na šperky
Využiť môžete aj špeciálne čistiace roztoky overených značiek

Ultrazvukové čističky

Medzi modernými domácimi spôsobmi čistenia sčerneného striebra musíme spomenúť predovšetkým ultrazvukové čističky. Tie pomocou nízkofrekvenčnej dĺžky vytvárajú milióny malinkých bubliniek, ktoré preniknú aj do najnedostupnejších miest a šperk tak vyčistia.

Pre klenoty zdobené kamienkami nepredstavujú najvhodnejšiu alternatívu, pretože môžu drahokam z lôžka uvoľniť a zvýšiť tak riziko jeho straty. Neblaho pôsobí aj na porézne materiály (napr. perly) a farebné prírodné kamene.

Pri výbere ultrazvukovej čističky sa oplatí porovnať viacero modelov a starostlivo si prečítať recenzie užívateľov. Väčšinou totiž ide o väčšiu investíciu.

Klenotníctvo

Ak sa nechcete púšťať do žiadnych domácich experimentov, vložte svoju dôveru do rúk skúsených zlatníkov. Veľa z nich vlastní prístroje, ktoré zašlé striebro dokonale vyčistia. Mnohí dokonca ponúkajú opätovné porhodiovanie vášho šperku. Táto úprava povrchu zabraňuje oxidácii a uchováva klenot dlhšie trblietavý. Pripravte sa ale na to, že si za podobné služby väčšinou priplatíte.

V Eppi poskytujeme na naše výrobky doživotnú záruku. Tá zahŕňa okrem iného aj bezplatnú profesionálnu údržbu vašich Eppi šperkov, poskytovanú raz za rok. Ak potrebujete šperk vyčistiť častejšie, túto službu poskytujeme v cene 12 EUR. Štandardná doba spracovania je 2-4 týždne, za expresný príplatok 20 EUR je možné vyčistenie do 5 pracovných dní. Ak chcete niektorú zo služieb využiť, najskôr nás kontaktujte.

 • Strieborné cluster náušnice so salt and pepper diamantmi Mora
  Strieborné cluster náušnice so salt and pepper diamantmi Mora
 • Strieborný prívesok v tvare psa s gravírom Labrador Retriever
  Strieborný prívesok v tvare psa s gravírom Labrador Retriever
 • Strieborný nežný eternity prsteň s lab-grown diamantmi Jelani
  Strieborný nežný eternity prsteň s lab-grown diamantmi Jelani
 • Strieborné náušnice so smaragdmi s výberom veľkosti Dalia
  Strieborné náušnice so smaragdmi s výberom veľkosti Dalia
 • Strieborný prívesok Malý princ s ružou a gravírom
  Strieborný prívesok Malý princ s ružou a gravírom
 • Strieborný náramok s 2 písmenami vašej voľby Ainslee
  Strieborný náramok s 2 písmenami vašej voľby Ainslee
 • Strieborné visiace náušnice s lab-grown diamantmi Yuli
  Strieborné visiace náušnice s lab-grown diamantmi Yuli
 • Prívesok so slnečnicou Sunflower
  Prívesok so slnečnicou Sunflower

Pozrieť si strieborné šperky

Pár tipov proti černeniu striebra

Propagujete skôr prevenciu než vymýšľanie spôsobov, ako minimalizovať vzniknuté škody? Venujte svojim strieborným šperkom dostatok pozornosti a riaďte sa niekoľkými jednoduchými odporúčaniami.

 • Potrite striebro trochou kondicionéru a utrite mäkkou handričkou. Materiál tak naleštíte a ochránite.
 • Do šperkovnice alebo zásuvky, kde skladujete svoje šperky, vložte kriedu. Pohlcuje totiž zo vzduchu vlhkosť a bráni prenikaniu sírnych zlúčenín do ušľachtilého kovu a tým aj jeho černeniu.
 • Uchovávajte strieborné klenoty v hodvábnych či flanelových vrecúškach, ktoré skryjete v škatuľke bez prístupu vzduchu.
 • Svoje šperky pravidelne čistite. Znížite tak riziko, že zmenia svoju farbu a stratia lesk.
 • Vyhýbajte sa bazénom so silne chlórovanou vodou a používaniu čistiacich prostriedkov obsahujúcich amoniak alebo bielidlo. V takýchto prípadoch vždy klenot odložte do škatuľky.

Ako vidíte, spôsobov, ako zbaviť strieborné šperky začernenia, existuje mnoho. A to sme vás zoznámili len s najbežnejšími metódami. Je len na vás, pre ktorú sa rozhodnete. Kombinácie čistiacich prostriedkov sa vyznačujú rôznou účinnosťou a niektoré môžu napáchať viac škody než úžitku, pokiaľ nedodržíte správny postup. Neobávajte sa preto nechať údržbu na profesionálov. Z krásy svojich obľúbených kúskov z ušľachtilého kovu sa tak budete môcť tešiť oveľa dlhšie.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky