Rubín

"Rubín je žiarivým okom uprostred dračieho čela." Biskup Marbodius, 11. století

Rubín je jedným z najcennejších drahých kameňov. Jeho hodnota môže byť niekedy dokonca vyššia ako cena približne rovnako veľkých diamantov. Už po stáročia je rubín cenený predovšetkým pre svoju krásnu farbu a tiež jedinečnú tvrdosť a odolnosť (9 na Mohsovej stupnici), ktorá mu okrem iného dodáva ideálne vlastnosti pre brúsenie. Vďaka nemu, tak kameň získava cenený vysoko lesklý povrch.

Rubín je druh korundu, ktorý obsahuje stopové prvky chrómu, ktorý mu dodáva výraznú červenú farbu. Ďalším typom korundu je napríklad zafír, ktorý má výraznú modrú farbu spôsobenú obsahom iných prvkov. Čo sa týka chemického zloženia, sú rubín a zafír vo svete drahokamov vlastne blízki príbuzní.

Podľa niektorých zdrojov pochádza názov rubín z latinského slova 'ruber', ktoré označuje červenú farbu. Podľa ďalších zdrojov sa naopak jedná o odvodeninu zo staroindického sanskrtského slova 'ratanraj', ktoré doslova znamená “kráľ drahokamov”.

Vďaka farebnej variabilite od ružovej cez purpurovo červenú (tzv. holubia krv), červenú až hnedo-červenú je rubín považovaný za jeden z najvýraznejších a najkrajších drahokamov. Vďaka červenej farbe, ktorá sa prirovnáva k symbolike srdca a vášne, je tiež obľúbeným symbolom lásky. Rubín je dokonca spomenutý aj v Biblii, a to celkom štyrikrát.

● Kupujeme Rubín

Farba (color): Farba rubínu je najdôležitejším faktorom podľa ktorého je posudzovaná nielen kvalita, ale aj cena rubínu. Farebné spektrum rubínu sa pohybuje od svetlo červenej až po purpurovo červenú. Najžiadanejšia farba je tzv. holubia krv v odtieňoch purpurovo-červenej s modrým, alebo fialovým nádychom. Pokiaľ je farba rubínu výrazne svetlá, označuje sa za tzv. ružový zafír. Zaradenie tohoto svetlo-červeného, respektíve ružového drahého kameňa nie je medzi odborníkmi jednoznačné. Zatiaľ, čo niektorí ho nazývajú zafír a radia ho medzi ružové zafíry, iní hovoria proste o svetlom type rubínu.

Farba rubínu

Čistota (clarity): Inklúzie sa v rubínoch vyskytujú a neznamenajú zákonite nižšiu kvalitu. Takzvané rutilové ihličky spôsobujú obľúbený efekt hodvábneho, alebo dymového lesku. Pokiaľ je však vo vnútri rubínu príliš mnoho takých inklúzií, ktoré spôsobujú, že je rubín príliš zakalený, hodnotu rubínu tým skôr znižujú.
Medzi ďalšie obľúbené, ale veľmi vzácne efekty patrí tzv. efekt mačacieho oka a hviezdicový efekt. Ide v podstate o unikátny lom svetla na inklúziách vo vnútri rubínu.

Brus (cut) a tvar (shape): Rubíny môžu mať v podstate brus akéhokoľvek tvaru, pretože ich vysoká tvrdosť a odolnosť umožňuje ich brúsenie všetkými možnými spôsobmi. Pokiaľ rubín obsahuje špeciálne svetelné efekty, akými sú napríklad efekt mačacieho oka, alebo hviezdicový efekt, tak je väčšinou brúsený do tvaru cabochon, alebo iného oválneho tvaru, ktorý dáva vyniknúť týmto špeciálnym svetelným efektom.

Brus rubínu

Opracovanie Rubínu

Rubíny bývajú tepelné upravované, aby vynikla ich výrazná červená farba. Počas tepelných úprav sú rubíny vystavované teplotám v rozmedzí 1 700 až 1 800 °C. Neupravované rubíny si zachovávajú svoj dymový nádych, ktorý je jasným dôkazom toho, že rubín nebol tepelne opracovaný. Rubín býva ďalej upravovaný ožarovaním, čo sa hodí predovšetkým pre účely spracovania v šperkárskom priemysle. Naozaj len výnimočne môže byt rubín aj dofarbovaný.

Cena

Podobne ako u iných farebných drahokamoch je okrem čírosti a veľkosti primárnym faktorom určujúcim hodnotu drahokamu aj intenzita farby. Najcennejšie rubíny majú sýto červvené, až purpurové odtiene. “Temná červená krv” je obchodný termín pre rubíny s najžiadanejšou krvavo červenou farbou.

● Gemologické parametre Rubínu

druhMinerál - Korund
farbarôzne odtiene červenej, podľa stopového množstva chrómu
chemické zloženieAl2O3 korund
kryštalografická sústavahexagonálne hranoly, alebo tabuľky
tvrdosť9 (Mohsova stupnica)
relatívna hustota3,97 až 4,05
index lomu1,762 až 1,778
dvoj lom-0,008
vrypbiely
absorpčné spektrum694, 693, 668, 659, 610-500, 476, 475, 468
fluorescenciasilná, hlboko červená

● Mýty a legendy

Existuje mnoho legiend o rubínoch. Jedna legenda z Barmy hovorí o krásnej a silnej orlici Lal, ktorá žila vysoko v horách. Vyhýbali sa jej nielen vtáci, ale aj kamzíky a akákoľvek živá zver. V korunách stromov stále pozoroval orlicu výr. Pozoroval, ako po rokoch jej perie zošedivelo a jej letov nad horou stále ubúdalo. Orlica vedela, že jej život sa blíži ku koncu, ale jeden večer k orlici priletel výr a navrhol jej, že sa s ňou podelí o jedlo, pokiaľ ho nezabije. Orlica Lal chvíľu premýšľala a tak odpovedala: Mala som čas narodenia a teraz nadišiel čas smrti.” Z posledných síl vyletela na oblohu a všetky zvieratá ju videli s prvými lúčmi slnka padať k zemi priamo na vrcholky skál. Krv orlice na skalách vytvorila unikátne rubíny z Barmy, ktoré sú dodnes známe svojou krásou.

Ďalšie legendy nie sú tak celistvými príbehmi ako tento, ale tiež sú dokladom o jedinečnej hodnote, ktorá je prikladaná rubínu. Napríklad podľa príbehu Marca Pola ponúkol cejlonský kráľ celé jedno významné mesto svojej zeme výmenou za krásny veľký rubín.

Rubín sa stal oficiálnym kameňom mesiaca júl. Podľa tradície je obľúbeným darčekom na 40. a 50. výročie svadby. Oficiálnym dňom rubínu je utorok podľa pesničky “Ruby Tuesday” skupiny Rolling Stones. Planéty symbolizujúce rubín sú Mars a Pluto. Pokiaľ vás zaujíma téma slávnych osobností, ktoré nosia rubínové šperky, prečítajte si náš článok Celebrity a rubín.

● Rubín a jeho účinky

Už po stáročia je rubín nazývaný kráľom drahokamov. Svojim nositeľom dáva silu leva, nebojácnosť orla a múdrosť hada. Ten, kto nosí rubín, prežije podľa legiend život plný pokoja a materiálnej hojnosti. Výrazná červená farba rubínu podnecuje sexuálnu túžbu, preto boli rubínu po stáročia pripisované afrodiziakalné účinky. V ľudskom srdci prebúdza rubín lásku a napomáha k šťastným manželstvám.

Čo sa týka fyzických účinkov, rubín pomáha všade tam, kde je potreba krvi a správnemu fungovaniu obehovej sústavy. Pomáha vyrovnávať krvný tlak a potláča menštruačné bolesti. Svojmu nositeľovi prináša energiu do života a emocionálnu vyrovnanosť.

V hinduistických systémoch je rubín spojený s prvou čakrou, ktorá je vyjadrením živočíšnej energie človeka a spojením so zemskou silou planéty. Vo feng shui je rubín symbolom pre princíp yang, ktorý je nositeľom dynamickej ohnivej energie.

Kráľovský rubín svojím ohňom rozohráva hru predovšetkým s Baranmia Levmi. V prvých zmienených potlačuje sebectvo a egocentrizmus a zušľachťuje ich pohnútky. S posilneným charakterom znamenie Baranov vylepšuje svoje akademické aj profesijné schopnosti a k veciam pristupuje so zdravou odvahou. Červený drahokam mu do žíl vlieva energiu a necháva ho spomaliť a sústrediť sa na podstatné úlohy. Levy sa pod vplyvom červeného kameňa učia milovať vo všetkých zmysloch slova a byť ochotní snažiť sa o blaho svojich blížnych. Ohnivé znamenie z neho čerpá vitalitu a so skrotenou pýchou sa necháva motivovať k veľkým činom. Znamenie Rakovpodlieha schopnosti rubínu stimulovať myseľ a prekonávať problémy, zatiaľ čo znamenie Škorpiónovjeho energiu využíva k uskutočneniu svojich cieľov. Pannámprináša radosť a šťastie, zatiaľ čo pre Kozorožcovsi schováva posilnenie koncentrácie a prehĺbenie zážitkov na milostnom poli.

● Najznámejší Rubín

Slávnym rubínom, ktorý vyniká svojou krásou je 167ct rubín, nazývaný “Edwardes Ruby”, ktorý nájdeme v prírodovedeckom historickom múzeu v Británii. Ďalším známym kúskom je hviezdny rubín zvaný tiež “Rosser Reeves”, ktorý má 138,7 ct a ktorý je vystavený v inštitúte Smithsonian vo Washingtone. Tento rubín s hviezdným lomom svetla pochádza zo Srí Lanky a je pomenovaný podľa svojho šťastného nálezcu. Mnohé rubíny sú nezbytnou súčasťou kráľovskej insignie a ďalších slávnych klenotov. Napríklad koruna českého svätého Václava obsahuje 250ct rubín.

Rubín Edwardes Ruby
Nalevo "Edwardes Ruby", napravo hvězdný rubín zvaný také "Rosser Reeves".

● Ďalšie slávne rubíny

Rubínové črievičky

Rubínove črievičky nosila vo filme Čaroddeník z krajiny Oz herečka Judy Garland, ktorá stvárnila postavu Dorotky vo filmovom spracovaní z roku 1939. V knižnej predlohe sú kúzelné črievičky pôvodne strieborné, ale z dôvodu filmárskej technológie sa nakoniec tvorcovia filmu rozhodli pre rubínovo červenú. K výročiu 50 rokov od natočenia filmu nechal umelec Harry Winston vytvoriť repliku týchto črievičiek. Na celý pár bolo použitých približne 4600 rubínov.

Rubínové črievičky

České korunovační klenoty

Vzácný rubín je součástí i českých svatováclavských korunovačních klenotů, konkrétně korunovační koruny a žezla. Kromě rubínu zdobí tyto klenoty i další drahokamy jako perly, smaragdy, rubelity, akvamaríny a safíry. Některé tyto drahokamy pochází ze svatebního věna Blanky z Valois, manželky Karla IV.

České korunovační klenoty

The Black Prince rubín

Drahokamami su osadené aj britské korunovačné klenoty. Jedným takým drahokamom je aj tzv. rubín čierneho princa ( z angl. The black Prince Ruby), ktorý nie je v skutočnosti rubínom, ale spinelom, ďalším druhom drahokamu, ktorý je mnohokrát nájdený práve v miestach ťažby rubínu. Tetno spinel z korunovačných klenotov neklame iba svojim názvom, ale aj vzhľadom. Od rubínu je totiž na nerozoznanie. Podstatným rozdielom je menšia tvrdosť spinelu ako rubínu.

The Black Prince rubín

● Zaujímavosti o rubíne

Rubín v priemysle

Pretože rubín je jeden z najtvrdších drahokamov, jeho synteticky vyrobené formy sú používané v priemysle, pričom väčšinou sú tieto syntetické drahokamy vyrábané na zákazku na koknrétne účely. Tento drahokam tvrdší ako oceľ je používaný napríklad na konštrukciu vnútorných súčastí priemyslových šijacích strojov. Používa sa tiež na výrobu spojovacích súčiastok do drobných zariadení, akými sú napríklad hodinky, elektromery a kompasy.

Zdroje obrázkov: lotusgemology.com, africagems.com, aboutrubyjewelry.com, starruby.in, africagems-gemstones.blogspot.cz, cs.wikipedia.org, oceanoptics.com

« Predošlý drahokam | Ďalší drahokam »
 • Drahokamová rodina

  Minerál - Korund

 • Náleziská

  Mjanmarsko, Thajsko, Tanzánia, Mozambik, Madagaskar

 • Tvrdosť

  9

 • FarbaŠkála farieb pre Rubín

  červená

 • Drahokam mesiaca

  Júl

 • Drahokam znamenia

  Baran a Lev

Prečo milujeme rubín?
 • Prvý laser

  V roku 1960 bol vytvorený prvý laser za pomoci efektu rubínovej fluorescencie.

 • Kameň lásky

  Vďaka svojej nádherne sýtočervenej farbe je rubín obľúbeným kameňom na šperky darované z lásky.

 • Krstné meno

  V anglicky hovoriacich krajinách je Ruby tiež krstné meno. V našom tíme máme psieho člena menom Ruby.

Najvýznamnejšie náleziská
Naleziská rubín