Zafír

Názov zafír pochádza z gréckeho slova 'sappheiros' nebo 'sapphirus', ktoré je odvodené od hebrejského 'Sappire' a to znamená modrá. Zafír je druh minerálu korund, ktorý je rovnaký ako červený rubín. Môžeme teda povedať, že zafír je modrým bratom rubínu. Zafír je hneď po diamante druhým najtvrdším drahokamom na svete, rovnako ako rubínu mu patrí číslo 9 na Mohsovej stupnici.

„Starovekí Peržania verili, že Zem leží na obrovskom zafíre a farba neba je jeho odrazom.“

Napriek tomu máme väčšinu zafír spojený s modrou farbou, týmto názvom sa označujú v podstate všetky drahokamy na báze korundu okrem červeného rubína. Môžeme sa teda stretnúť zo zafírom rôznych farieb, z ktorých známa a obľúbená je napríklad ružová odroda zafíru, ktorá býva niektorými geológmi zaraďovaná medzi svetlé rubíny. Ako teda vidíme, neexistuje zhoda o rozdeleniu tohto minerálu ani medzi odborníkmi.

Väčšina zafírov nemá prirodzenú intenzívnu modrú farbu a musia teda byť upravované tepelným ohrevom, aby mali požadovaný odtieň a lesk. Zafír je taktiež zaraďovaný do tzv. Veľkej trojky drahokamov, ktorá obsahuje rubín, smaragd a zafír. Ide (hneď po diamante) o tie najvzácnejšie a najcennejšie drahokamy. Od nepamäti majú čestné miesto v mnohých korunovačných klenotoch a zásnubných prsteňoch a sú zvyčajne najobľúbenejšími drahokamami používanými v klenotníctve.

Základné informácie

  • Drahokamová rodinaKorund
  • Drahokam znamenia Býk a Panna
  • Tvrdosť (Mohsova stupnice)
  • NáleziskáMjanmarsko, Srí Lanka, Austrália, Vietnam, Nigéria.
  • Drahokam mesiacaSeptember
  • Farba
    Modrá rôznych odtieňov, bezfarebná, ružová, oranžová, žltá, zelená, fialová, čierna.

Gemologické parametre topásu

  • Chemické zloženieAL2O3, Oxid hlinitý
  • Relatívna hustota3,95 až 4,03
  • Kryštalografická sústavaTrojuholníkový, šesťhranné pyramídy
  • Index lomu1,762 až 1,788 (+0.08, -0.04)
  • Dvojlom0,008
  • Vryp biely
  • Absorpčné spektrumModré - 471, 460, 455, 450, 379; Žlté - 471, 460, 450; Hnedé - 471, 460 - 450
  • Fluorescencemodré - žiadna, bezfarebné - oranžovo žltá, fialová

Kupujeme Zafír

Farba (color): Najčastejšou a najobľúbenejšou farbou zafíru je jednoznačne modrá. Intenzita modrej farby je najdôležitejším faktorom, ktorý určuje kvalitu a cenu tohto drahokamu. Viac karátový zafír svetlej farby má podstatne nižšiu hodnotu než menší kameň oveľa intenzívnejšej farby.

Zafíry, ktoré sú príliš tmavé, alebo príliš svetlé sú zvyčajne menej hodnotné. Za najcennejšie sú považované intenzívne modré zafíry, nie však príliš tmavé až atramentovo modré. Na druhú stranu svetlomodré zafíry majú často jedinečný lesk, ktorý u tmavších zafírov len tak nenájdeme a môžu byť teda vysoko ocenené. Vzácne sú tiež viacfarebné zafíry a kamene netradičných farieb, akými sú napríklad zelené, žlté a čierne zafíry.

  • Zlaté visiace náušnice s modrými zafírmi Christy
    Zlaté visiace náušnice s modrými zafírmi Christy
  • Cluster náušnice s mesačným kameňom, zafírom a diamantmi Megaira
    Cluster náušnice s mesačným kameňom, zafírom a diamantmi Megaira
  • Cluster prsteň s akvamarínom, zafírom, mesačným kameňom a diamantom Roth
    Cluster prsteň s akvamarínom, zafírom, mesačným kameňom a diamantom Roth
  • Strieborný prívesok so znamením a zafírom Býk
    Strieborný prívesok so znamením a zafírom Býk
  • Cluster prsteň s asscher tanzanitom, padparadscha zafírom, rubínom a diamantom Esme
    Cluster prsteň s asscher tanzanitom, padparadscha zafírom, rubínom a diamantom Esme

Za rôzne farby zafíru vďačí tento drahokam obsahu ďalších kovov. Železo a titán môžu dodávať zafíru iné farby podľa toho v akej forme sa v ňom nachádzajú. Ak sú oba kovy voľne rozptýlené, získa zafír svoju typicky modrú farbu. Pokiaľ sa v korunde železo a titán naopak vyskytujú vo forme celistvých inklúzií, potom má zafír ružovú farbu. Fialové zafíry majú vysoký podiel vanádu. Pokiaľ sa v korundu objavuje chróm, vzniká svetločervený rubín. Ak však ku chrómu pridáme ešte železo a vanád, vznikajú jedinečné oranžové tóny. Taký vzácny zafír sa nazýva padparadscha.

Padparadscha je vzácnym druhom zafíru, ktorý je zvláštny nielen svojou unikátnou ružovo-oranžovou farbou, ale aj tým, že ide o jediný druh zafíru, ktorý má vlastný názov. Označenie padparadscha znamená lotosový kvet a jeho pôvod pramení z jazyka, ktorým sa hovorí na Srí Lanke. Tu sú tiež hlavné náleziská tohto kameňa.

Farba zafíru

Čistota (clarity): Zafír býva často lesklejší a čistejší ako rubín. Čisté zafíry nemajú žiadne inklúzie, ktoré by boli viditeľné na prvý pohľad, také kamene sú ale veľmi vzácne. Slávne a najcennejšie zafíry sa pýšia krémovo-modrou farbou, ktorá je spôsobená takzvaným efektom jemného hodvábu pokrývajúceho povrch kameňa. Ide o drobné a pravidelne rozptýlené inklúzie vo forme rutilových ihličiek. Tieto rutilové ihličky vytvárajú hviezdicový efekt v zafíre - unikátny rozptyl svetla, ktorý pripomína hviezdu. Príliš veľké množstvo tzv. hodvábnej vrstvy ale zakrýva prirodzenú farbu zafíru, takže drahokam pôsobí šedo.

Brus (cut) a tvar (shape): Pre zafíry je typická rôznorodosť tvarov a spracovania. Najvzácnejšie sú oválne tvary, v ktorých vynikne hviezdicový efekt drahokamu. Časté sú tiež tvary fancy a emeraldové brusy. U menej čistých zafíroch sa používa tvar kabošon.

Brus zafíru

Opracovanie Zafíru

Pre zafíry je typické tepelné opracovanie. Kamene sú zahrievané pri teplote 1700 až 1800 °C počas niekoľkých hodín a potom sú brúsené do požadovaných tvarov. Vďaka tepelnému opracovaniu získavajú intenzívnejšiu a bohatšiu modrú farbu. Dajú sa nájsť aj zafíry krásnej modrej farby, ktoré neboli tepelne ošetrené. Také kamene sú ale veľmi vzácne a drahé.K ďalšej forme úpravy patrí napríklad proces difúzie, ktorý sa používa u zafírov s hviezdicovým efektom a úprava berýliom, vďaka ktorému získavajú kamene nádych oranžovej farby, s ktorou pripomínajú vzácne padparadscha zafíry.

Cena

U zafíru je určujúcim faktorom hodnoty jeho farby. Najviac oceňované farebné varianty zafíru sú intenzívne modré kamene s krémovým nádychom a to v stredne tmavých odtieňoch. Väčšina zafírov býva tepelne upravovaná, aby sa dosiahlo požadovanej farby. Takto upravované zafíry majú ale menšiu hodnotu než zafíry s prirodzene krásnou modrou farbou. Vysoko oceňované sú tiež zafíry s menej tradičnou farbou než akou je modrá.

Zaujímavosti o zafíre
Kámen pro princeznu

Zásnubný prsteň zdobený zafírom najprv daroval princ Charles Diane. Tým rovnakým prsteňom potom požiadal o ruku svoju priateľku Kate aj princ William. Vďaka tomuto jedinečnému šperku sa prudko zvýšila obľuba zásnubných prsteňov s farebnými drahokamami.

Vysoká odolnosť

Vďaka vysokej odolnosti našiel syntetický zafír uplatnenie napríklad vo výrobe súčiastok pre kozmické lode a prístroje.

Kameň múdrosti

Zafír je symbolom múdrosti. Zafírové šperky sú preto obľúbeným darčekom k maturite alebo promócii.

Mýty a legendy

Najpútavejšia legenda o stvoreniu zafíru hovorí o mužovi s menom Džampal, ktorý kedysi žil na Cejlóne. Bol lovcom a jeho nevídaná krása bola tak okúzľujúca, že ženy a dievčatá sa na neho báli čo i len pozrieť. Ostatní lovci používali k lovu luky a šípy, jemu však stačil iba obyčajný bumerang.

Jedného dňa sa rozhodol stráviť noc v lese, ale nemohol spať, pretože nad jeho hlavou žiarila jasná hviezda. Bola tak krásna až sa Džampal do nej zamiloval. Každý večer prišiel na rovnaké miesto a hviezdu obdivoval. Keď za úsvitu tmavomodrá hviezda zostúpila tak nízko, že sa jej mohol takmer dotknúť, zašeptal: "Buď mojou hviezdou.". Ale hviezda nič neodpovedala a zmizla v hmle.

Ďalší večer sa Džampal vrátil a jeho krásna hviezda opäť svietila nad ním. Naraz vyskočilo z krovia zviera a lovec po ňom, tak ako mal vo zvyku, hodil bumerang. Zviera avšak svojimi rohmi vymrštilo bumerang do neba a useklo kúsok hviezdy. Ten spadol pred mladého muža. Bol to tmavomodrý kamienok, v ktorého strede svietila hviezda. A tak vznikol tzv. hviezdny zafír.

  • Zlatý cluster prsteň s topásom, zafírom a moissantom Fiero
    Zlatý cluster prsteň s topásom, zafírom a moissantom Fiero
  • Minimalistické náušnice so zafírmi a diamantmi Coroba
    Minimalistické náušnice so zafírmi a diamantmi Coroba
  • Strieborný prívesok srdce so zafírmi a diamantom Janey
    Strieborný prívesok srdce so zafírmi a diamantom Janey
  • Cluster náušnice s akvamarínom, zafírom, mesačným kameňom a diamantom Mora
    Cluster náušnice s akvamarínom, zafírom, mesačným kameňom a diamantom Mora
  • Zlatý prsteň s modrým zafírom a diamantmi Eldria
    Zlatý prsteň s modrým zafírom a diamantmi Eldria

Zafír a jeho účinky

Po stáročia je zafír symbolom pravdy, úprimnosti a vernosti vo vzťahoch. Prináša mier, radosť a múdrosť svojmu nositeľovi. V minulosti bol zafír považovaný za talizman, ktorý svojho nositeľa chráni pred zlými duchmi. V stredoveku ľudia verili, že hviezdicový zafír ochráni cestovateľov a pútnikov na ich dobrodružných cestách. Sila zafíru je vraj natoľko veľká, že neprestáva pôsobiť ani na svojich pôvodných majiteľov, aj keď už zafír nosí niekto iný.

Podľa knižných zdrojov z obdobia stredoveku podporuje zafír tiež múdrosť a intelekt. Rovnako o zafíru premýšľajú aj hinduistické systémy, podľa ktorých je zafír symbolom šiestej čakry nachádzajúcej sa uprostred čela. Táto čakra súvisí s intelektuálnymi schopnosťami jedinca a je tiež symbolom tretieho oka, čiže šiesteho zmyslu.

Pretože zafír je skutočne významným drahokamom, stal sa symbolom mesiaca septembra.

Najčastejšie modrý či ružový zafír kraľuje Býkoma Pannám, ktorým prináša trvalé šťastie. Znamenie Býkov ocení jeho schopnosť rozvíjať trpezlivosť, objavovať vyrovnanosť a možnosť utriediť si myšlienky. Ľahko ovláda svoje city a hľadá duchovnú pravdu. S jeho pomocou sa mu darí dosahovať lepších výsledkov v práci aj osobnom živote. Panny z drahokamov čerpajú harmóniu a čisté emócie. Vymaňujú sa pod jeho vplyvom zo zastaraného uvažovania a vlastných strachov a podozrievavosti. V jeho hrejivom objatí nachádzajú istotu a bezpečie, ktoré im umožňuje lepšie pracovať s vlastnými schopnosťami a rozumom. U Blížencovsa drahokam sústredí predovšetkým na posilnenie koncentrácie, u Váhna úprimnosť a lásku k pravde. Pre Strelcovzafír predstavuje verného sprievodcu na ceste za poznaním najvyššej pravdy a Vodnárovkameň učí rozpoznávať, ktorý z ich nápadov stojí za realizáciu a v čom spočíva zmysel života. Drahokam oslobodzuje Rybyod zmätkov a ilúzií, ktoré sa tiahnu ich existenciou.

Najznámejší Zafír

Najväčší zafír sa nazýva "Hviezda Indie" (z angl. Star of India) a má úžasných 536 ct. Bol objavený asi pred tristo rokmi na Srí Lanke a bol venovaný Americkému múzeu finančníkom J. P. Morganom. Tento vzácny zafír bol z múzea ukradnutý Jackom Murphym, u ktorého bol drahokam o dva mesiace neskôr nájdený, čo tento kameň ešte viac preslávilo.

Zafír Hviezda Indie

V súčasnej dobe je zafír najpopulárnejším drahokamom osadzovaným do zásnubných prsteňov. Asi najslávnejší zásnubný prsteň nesie 12 ct cejlónsky zafír, ktorý pôvodne patril princeznej Diane a teraz ho nosí vojvodkyňa Kate Middleton, manželka princa Williama. Tento prsteň a iné zafírové šperky slávnych osobností si môžete prezrieť v samostatnom článku Celebrity a zafír.

Ďalšie slávne zafíry

Starry Night (Hviezdna noc)

Tomuto krásnemu 112 ct zafíru pôvodom z Barmy sa tiež niekedy hovorí Van Goghov zafír. Nápadne totiž vzhľadom a farbou pripomína hviezdy a večernú oblohu zo slávneho obrazu maliara Vincenta van Gogha, ktorý sa nazýva Starry Night, čiže Hviezdna noc. Na povrchu tohto slávneho zafíru sa ligoce veľká symetrická hviezda vďaka unikátnej súhre svetelných lúčov. Tento zafír je jednou z najkrajších ukážok hviezdicového efektu na povrchu drahokamov.

Zafír Starry Night

Logan

Tento zafír je jedinečnou ukážkou bezchybného modrého zafíru brúseného do tvaru cushion (vankúš), ktorý je zo svojou váhou 499 ct zároveň druhým najväčším zafírom na svete. Pre predstavu - tento zafír je veľký asi ako vajíčko. Drahokam je pôvodom ze Srí Lanky a v roku 1960 bol darovaný do Smithsonianského inštitútu pani John Logan, po ktorej je pomenovaný. Modrý zafír je súčasťou krásnej brošne, ktorú po obvode zdobí 20 ligotavých diamantov.

Zafír Logan

Star of Bombay (Hviezda Bombaja)

Ďalší krásny 182 ct zafír tvaru kabošon pochádza zo Srí Lanky a spoločne zo zafírom Star of India je jediným zafírom, ktorého meno sa nezhoduje s krajinou pôvodu. Tento zafír dostala v roku 1935 darom slávna hollywoodska herečka nemých filmov, Mary Pickford od svojho manžela počas natáčania rovnomenného slávneho filmu Star of Bombay. Vo svojej poslednej vôli darovala zafír Smithsonianskému inštitútu. A len tak pre zaujímavosť, po tomto zafíre je pomenovaný i slávny alkoholický nápoj - anglický gin Bombay Sapphire.

Zafír Star of Bombay

Rockefellerov zafír

Krásný 62 ct zafír kúpil v roku 1934 od indického vládcu slávny finančník pán Rockefeller, ktorý ho venoval svojej prvej žene Abby. Tá ho nosila vo forme brošne. Po jej smrti pripadol zafír druhej žene tohto slávneho finančníka, ktorá ho nechala Pierrom Cartierom prerobiť do formy krásneho platinového prsteňa zo zafírom osadeného na bokoch diamantmi v tvare trojuholníkov.

Rockefellerov zafír

Bismarckův safír

Součástí krásného náhrdelníku plného diamantů je i jedinečný safír původem ze Srí Lanky. Tento náhrdelník byl vytvořen roku 1935 Pierrem Cartierem na přání hraběnky Mony von Bismarck, která byla pyšnou nositelkou tohoto šperku. Safír má skoro 100 ct a k výrobě šperku byla použita také ryzí platina. Hraběnka Bismarcková jej roku 1967 darovala Smithsonianskému muzeu.

Bismarckův safír

Hall zafírový náhrdelník

Nemenej krásny je i náhrdelník obsahujúci 36 modrých zafírov tvaru cushion (vankúšik). Zafíry sú pôvodom zo Srí Lanky a doplňuje ich celá sada tých najkrajších diamantov. Náhrdelník bol vytvorený slávnou zlatníckou spoločnosťou Harry Winston na prianie pani Evelyn A. J. Hall, ktorá náhrdelník vlastnila a potom ho darovala Smithsonianskému inštitútu.

Hall zafírový náhrdelník

Midnight Star (Polnočná hviezda)

Tento veľký 116 karátový zafír pôvodom zo Srí Lanky je jednoznačne pomenovaný podľa svojho charakteristického vzhľadu. Má totiž tmavofialovú farbu, ktorou skutočne pripomína polnočné nebo. I na tomto zafíre je k videniu krásny hviezdicový efekt, ktorý je ešte viac umocnený výnimočným temným sfarbením. Zafír je vystavený v Americkom múzeu a ide o jeden z najväčších zafírov takto tmavej farby.

Zafír Midnight Star

The Black Star of Queensland (Čierna hviezda Queenslandu)

Tento krásny tmavý zafír bol náhodne objavený v 30. rokoch v Austrálii a má úžasných 733 ct. Ide o najväčší nájdený zafír s hviezdicovým efektom, ktorý má navyše i jedinečnú čiernu farbu. Počas histórie zmenil tento nádherný zafír niekoľkokrát svojho majiteľa a teraz je v rukách súkromného zberateľa. Tento jedinečný čierny zafír je zasadený do bieleho zlata a po obvode je obklopený 35 bielymi diamantmi.

Zafír Čierna hviezda Queenslandu

České korunovačné klenoty

Vzácne zafíry sú súčasťou i českých svätováclavských korunovačných klenotov, konkrétne korunovačnej koruny a kráľovského jablka. Okrem zafíru zdobia tieto klenoty i ďalšie drahokamy ako rubíny, perly, smaragdy, rubelity a akvamaríny. Niektoré drahokamy korunovačnej koruny pochádzajú zo svadobného vena Blanky z Valois, manželky Karla IV.

České korunovačné klenoty

Britské korunovačné klenoty

Až dva krásne zafíry obsahujú aj britské korunovačné klenoty. Jedným je takzvaný Edwardov zafír pochádzajúci z 11. storočia z dôb korunovácie kráľa Edwarda. Druhý zafír bol pôvodne majetkom škótskeho kráľovstva a je označovaný ako tzv. Stuartovský zafír. Obidva zafíry sa nachádzajú na kráľovskej korunovačnej korune.

Britské korunovačné klenoty

Zaujímavosti o zafíre

Zafír v umení

Hoci je zafír jedným z najtvrdších drahokamov, bol najme v dobe antiky používaný na umelecké diela, akými boli napríklad drobné sošky. Slávnou plastikou je soška Budhu vyrezávaná zo svetlomodrého zafíru. Výnimočná je táto soška nielen použitým materiálom, ale i dokonale prepracovanou technikou rezby. Táto vzácna socha je vystavená v Britskom múzeu.

Zafír v umení

Zafír v priemysle

Vďaka svojim unikátnym fyzikálnym vlastnostiam býva zafír s obľubou používaný i v priemysle. Pre tieto účely sú využívané syntetické zafíry, teda zafíry vyrobené v laboratóriu za podmienok zodpovedajúcim prostrediu, v ktorom vznikali zafíry v prírode. Spracovateľský priemysel si váži predovšetkým vysokej tvrdosti zafíru, jeho odolnosti voči vysokým teplotám a schopnosti zabrániť prenikaniu UV žiarenia.

Zafír je používaný najme pri výrobe laserov a tiež na výrobu tzv. modrého skla, ktoré sa používa napríklad v nanotechnológii. Bežný užívateľ sa s modrým sklom stretáva i v každodennom živote. V niektorých inteligentných telefónoch ho totiž používa i spoločnosť Apple na výrobu displejov. Technológia zafírového modrého skla je používaná i pri výrobe skenovacích zariadení, hodiniek alebo niektorých LED monitorov.

Tarantula zafírová (angl. Gooty sapphire ornamental tree spider)

Priezvisko zafírová získal i jeden zo zástupcov živočíšnej ríše, a je to vzácna tarantula vyskytujúca sa na jedinom mieste na svete - v oblasti južnej Indie - kde bola prvýkrát nájdená v meste Gooty. Označenie zafírová si vyslúžila právom, má totiž krásnu modrú farbu. Na chrbte má tiež výrazné biele ornamenty, ktoré môžu vzdialene pripomínať hviezdicový efekt typický pre zafíry. Ide o veľmi vzácny a chránený druh živočícha, ktorého cena je chovateľmi vyčíslená zhruba na 500 eur. Je to teda drahokam v pavúčej ríši.

Tarantula zafírová

Zdroje obrázkov: anaheimhillsjewelry.com, jemboxx.wordpress.com, pixel.nymag.com, 4csblog.gia.edu, jemboxx.wordpress.com, lovingnewyork.co.uk, geogallery.si.edu, quora.com, jewelry-blog.internetstones.com, cs.wikipedia.org, ruby-sapphire.com, en.wikipedia.org, oceanoptics.com

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky