● Kupujeme Zafír
Farba (color): Najčastejšou a najobľúbenejšou farbou zafíru je jednoznačne modrá. Intenzita modrej farby je najdôležitejším faktorom, ktorý určuje kvalitu a cenu tohto drahokamu. Viac karátový zafír svetlej farby má podstatne nižšiu hodnotu než menší kameň oveľa intenzívnejšej farby.
Zafíry, ktoré sú príliš tmavé, alebo príliš svetlé sú zvyčajne menej hodnotné. Za najcennejšie sú považované intenzívne modré zafíry, nie však príliš tmavé až atramentovo modré. Na druhú stranu svetlomodré zafíry majú často jedinečný lesk, ktorý u tmavších zafírov len tak nenájdeme a môžu byť teda vysoko ocenené. Vzácne sú tiež viacfarebné zafíry a kamene netradičných farieb, akými sú napríklad zelené, žlté a čierne zafíry.
Za rôzne farby zafíru vďačí tento drahokam obsahu ďalších kovov. Železo a titán môžu dodávať zafíru iné farby podľa toho v akej forme sa v ňom nachádzajú. Ak sú oba kovy voľne rozptýlené, získa zafír svoju typicky modrú farbu. Pokiaľ sa v korunde železo a titán naopak vyskytujú vo forme celistvých inklúzií, potom má zafír ružovú farbu. Fialové zafíry majú vysoký podiel vanádu. Pokiaľ sa v korundu objavuje chróm, vzniká svetločervený rubín. Ak však ku chrómu pridáme ešte železo a vanád, vznikajú jedinečné oranžové tóny. Taký vzácny zafír sa nazýva padparadscha.
Padparadscha je vzácnym druhom zafíru, ktorý je zvláštny nielen svojou unikátnou ružovo-oranžovou farbou, ale aj tým, že ide o jediný druh zafíru, ktorý má vlastný názov. Označenie padparadscha znamená lotosový kvet a jeho pôvod pramení z jazyka, ktorým sa hovorí na Srí Lanke. Tu sú tiež hlavné náleziská tohto kameňa.
Čistota (clarity): Zafír býva často lesklejší a čistejší ako rubín. Čisté zafíry nemajú žiadne inklúzie, ktoré by boli viditeľné na prvý pohľad, také kamene sú ale veľmi vzácne. Slávne a najcennejšie zafíry sa pýšia krémovo-modrou farbou, ktorá je spôsobená takzvaným efektom jemného hodvábu pokrývajúceho povrch kameňa. Ide o drobné a pravidelne rozptýlené inklúzie vo forme rutilových ihličiek. Tieto rutilové ihličky vytvárajú hviezdicový efekt v zafíre - unikátny rozptyl svetla, ktorý pripomína hviezdu. Príliš veľké množstvo tzv. hodvábnej vrstvy ale zakrýva prirodzenú farbu zafíru, takže drahokam pôsobí šedo.
Brus (cut) a tvar (shape): Pre zafíry je typická rôznorodosť tvarov a spracovania. Najvzácnejšie sú oválne tvary, v ktorých vynikne hviezdicový efekt drahokamu. Časté sú tiež tvary fancy a emeraldové brusy. U menej čistých zafíroch sa používa tvar kabošon.
Opracovanie Zafíru
Pre zafíry je typické tepelné opracovanie. Kamene sú zahrievané pri teplote 1700 až 1800 °C počas niekoľkých hodín a potom sú brúsené do požadovaných tvarov. Vďaka tepelnému opracovaniu získavajú intenzívnejšiu a bohatšiu modrú farbu. Dajú sa nájsť aj zafíry krásnej modrej farby, ktoré neboli tepelne ošetrené. Také kamene sú ale veľmi vzácne a drahé.
K ďalšej forme úpravy patrí napríklad proces difúzie, ktorý sa používa u zafírov s hviezdicovým efektom a úprava berýliom, vďaka ktorému získavajú kamene nádych oranžovej farby, s ktorou pripomínajú vzácne padparadscha zafíry.
Cena
U zafíru je určujúcim faktorom hodnoty jeho farby. Najviac oceňované farebné varianty zafíru sú intenzívne modré kamene s krémovým nádychom a to v stredne tmavých odtieňoch. Väčšina zafírov býva tepelne upravovaná, aby sa dosiahlo požadovanej farby. Takto upravované zafíry majú ale menšiu hodnotu než zafíry s prirodzene krásnou modrou farbou. Vysoko oceňované sú tiež zafíry s menej tradičnou farbou než akou je modrá.