Znamenie panna (23. 8. – 22. 9.)

Precízna a metodická Panna pristupuje k životu analyticky. Jej flexibilitu podnecuje zafír, odvahu a nádej zas pre ňu ukrýva jantár.

Znamenie panny

Silné stránky

Panna je znamenie pre perfekcionistov. Predstavuje živý symbol precíznej dokonalosti. Ako taká dokáže byť veľmi metodická a efektívna. Zemské znamenie sa rozhodne neradí medzi tie, okolo ktorých vzniká chaos a neporiadok. Neustále venuje pozornosť detailom a vyniká teda starostlivosťou. Panna plánuje a vie to. Myšlienkami stojí pevne na zemi a ide si neochvejne za svojím cieľom. Svojich protivníkov spravidla ohromí výrečnosťou a schopnosťou logicky argumentovať, a to aj písomne. Panne nechýba zodpovednosť, statočnosť a oddanosť, s ktorou sa venuje rodine. Nikto nie je schopný poskytnúť lepšiu oporu ako toto zemské znamenie. Vďaka sústredenosti, inteligencii a tvrdej práci môže Panna dosiahnuť veľkých vecí.

 • analytickosť
 • všímavosť
 • ochota
 • spoľahlivosť
 • precíznosť

Slabé stránky

Kritickosť Panny a jej až hryzavé poznámky k nápadom a myšlienkam ostatných a k rôznym situáciám ju predstavujú ako stále podráždenú osobnosť opovrhujúcu ľuďmi okolo. Jej purizmus často ústí v cynizmus a iracionálne správanie. Človek narodený v zemskom znamení vie byť všetečný, čím svojich blízkych irituje. Prirodzenou úzkostlivosťou a úzkoprsosťou nerobí dobrý prvý dojem. Vo svojom pohľade na svet a vo svojich názoroch zostáva Panna pevná, nevie sa prispôsobiť a odchýliť od pevne zakoreneného presvedčenia. Extrémna náladovosť a nevyrovnaný temperament ju ženú z hlbokých depresií do najvyššieho blaha a späť bez akéhokoľvek rozmýšľania. Panna rada zasahuje do života ostatných a svojou vtieravosťou dokáže napáchať množstvo ťažkostí.

 • skepticizmus
 • úzkostlivosť
 • neprispôsobilosť
 • chlad
 • dotieravosť

Hlavné drahokamy

Zafír

Zafíry sa objavujú v mnohých farbách, najčastejšie však v modrej, ktorá ponúka jasné myslenie, čisté emócie a posilňuje intuíciu. Panna z drahokamu čerpá harmóniu. Kameň podporuje jej pokoj a prečisťuje jej pohľad na svet. Vymaňuje ju z prehnane kritického zacyklenia a eliminuje duševné bloky a zastarané myslenie. Otvára jej tak cestu k flexibilite.

Jeden z najvzácnejších drahokamov od základu zušľachťuje a obnovuje osobnosť zemského znamenia. Sprístupňuje jej rigidné vedomie novým a neštandardným myšlienkam a dáva jej vieru v existenciu vyššej moci. Panna tak nachádza istoty a bezpečia, takže sa môže venovať zdokonaľovaniu vlastnej povahy. Dokáže lepšie pracovať so svojimi schopnosťami a rozumom a podporiť svojich blízkych v neľahkých chvíľach.


Jantár

Žltkastý jantár vnáša do Panninho prístupu a správania viac ľudskosti a veľkorysosti. S jeho pomocou sa dokáže človek narodený v zemskom znamení zveriť s dôverou životu, uvoľniť sa a nahradiť nervozitu a úzkostlivosť pokojom a nádejou. Drahokam upevňuje Pannino zdravie a rozvíja jej prezieravosť. Kameň svojou silou podporuje aj realizáciu jej nápadov a dodáva jej odvahu sa do nich pustiť.

Unikátny drahokam takisto posilňuje jej trpezlivosť a uľahčuje jej rozhodovanie. Okrem iného stimuluje pamäť a upokojuje neistú Pannu. Pomáha jej zabudnúť na staré krivdy a vnáša do jej života rovnováhu a racionálny prístup k riešeniu problémov. S jantárom pri sebe sa zemské znamenie nemusí báť čerpať inšpiráciu všade okolo seba a rozvíjať svoju skrytú kreativitu.

Ďalšie drahokamy

Ametyst prepožičiava Panne schopnosť intuitívneho chápania a umožňuje jej využívať nadobudnuté poznatky a skúsenosti. Citrín vo farbe vychádzajúceho či jasného slnka jej zas rozširuje obzory a pomáha jej okrem detailov pojať aj celok. Podobnými podpornými vlastnosťami vyniká aj lazurit. Karneol vnáša Panne do života väčšiu vitalitu, pocit istoty a bezpečia. Sodalit smeruje Pannu k podstatným veciam a učí ju presadiť sa a koncentrovať sa na cieľ. Tigrie oko ostrí rozum a odhaľuje hranice racionálneho myslenia, čím vedie zemské znamenie k zameraniu sa na to podstatné. S ónyxom nechýba Panne nadhľad, achát jej zas vlieva do žíl harmóniu. Nádherný jaspis podporuje nezištnosť a skromnosť a ukazuje cestu k duševnému rozvoju. Lapis lazuli odbúrava zlosť a vyrovnáva nálady zemského znamenia rovnako ako zelenozlatý olivín. Podobnými vlastnosťami sa môže pochváliť aj topás: mierni strach, zlosť i depresie. Radosť a šťastie spolu s vnútorným pokojom sa k Panne dostanú prostredníctvom dvojfarebného ametrínu aj červeného rubínu. Rodochrozit nápomocne harmonizuje a vyrovnáva osobnosť.

 • Dátum

  23. 8. – 22. 9.

 • Živel

  Zem

 • Planéta

  Merkúr

 • Drahokamy

  Zafír a jantár

 • Farba

  Žltá, biela, zelená