Quartz

„Starý otec všetkých drahokamov.“

Quartz (kremeň) je jedným z najčastejších drahokamov na svete a vo svete drahokamov je dobre známy. Je nie len atraktívny a odolný, ale aj lacný. Vďaka tomu, že sa vyskytuje v mnohých podobách, veľkostiach a farbách je priam ideálny pre výrobu šperkov. Najznámejšou odrodou je krištáľ, krotého názov pochádza z gréckeho krustallos (ľad), pretože ľad je na prvý pohľad podobný číremu krištáľu. Od nepamäti sa traduje, že číry krištáľ dokáže ukazovať a odhaľovať budúcnosť, preto sa z neho v minulosti vyrábali krištáľové gule.

Rutilovaný Quartz

Rutilovaný quartz je druh quartzu, ktorý obsahuje inklúzie rutilu. Rutil (oxid titančitý) sa najčastejšie vyskytuje vo forme ihličkovitých inklúzií práve vo vnútri kremenitých minerálov. Tieto inklúzie vytvátajú tzv. asterický efekt (efekt štvorcípej hviezdy pod bodovým či slnečným svetlom). Farba rutilu môže byť žltá, červená, červeno-hnedá až čierna.

● Kupujeme Quartz

Color (Farba): Quartz zaradzujeme do najväčšej drahokamovej rodiny – odrody kremeňa – ktorý sa vyskytujú v nespočetných množstvách farieb. Quartzom môžeme nazvať množstvo farebných drahokamov, pričom niektoré z nich majú svoje samostatné miesto v drahokamovom svete a majú svoj vlastný názov, zatiaľ čo ostatné spadajú do kategórie Kremeň - Quartz.

Drahokamy, ktoré majú pôvod v quartzi, no sú samostatne uvedené ako drahokamy.
Citrín – quartz sfarbený do žlta
Ametyst – quartz sfarbený do fialova
Ametrín– quartz, ktorý je polovičným ametystom a polovičným citrínom
Chalcedón – odroda quartzu, pod ktorú spadajú ďalšie odrody ako ónyx, achát, karneol alebo jaspis

Ruženín (rose quartz) – quartz sfarbený do tmavoružova až svetloružova

Prasiolit – pórovo zelený quartz, ktorý sa nenachádza v prírode, ale vyrába sa tepelným spracovaním

Tigrie oko – zlatožlté až zlatohnedé tóny, väčšinou nepriehľadné.

Odrody quartzu:

Krištáľ – bezfarebný, číry so skleneným leskom
Záhneda (smoky quartz) – hnedý až čierny, dymovo šedý

Mystický quartz – od prírody bezfarebný kameň, ktorý vďaka svojej povrchovej úprave získal efekt dúhových farieb. Číry kameň je potiahnutý veľmi tenkou vrstvou titánu, ktorá má za výsledok túto unikátnu kombináciu farieb. Vďaka svojmu meniacemu sa dúhovému zafarbeniu, ktoré môže pôsobiť tajomne až mysticky, si kameň získal svoje pomenovanie.
Mliečny quartz – bielo mliečne zafarbenie, ktoré môže skĺznuť až do šedej

Clarity (Čistota): Pri priehľadných odrodách quartzu prechádza svetlo kameňmi nerušene, pri priesvitných odrodách je však priechod svetla cez kameň mierne oslabený. Najkvalitnejšie quartze sú „čisté“, bez akéhokoľvek druhu inklúzií. Keďže quartzov je dostatok, nie je veľký dôvod kupovať kamene s viditeľnými inklúziami, s výnimkou tých, ktoré definujú charakter quartzov (napr. mačacie oko, jastrabie oko).

Cut (Brus) : Vzhľadom k hrúbke rozmiestnenia farieb v quartzoch je najviac používaný okrúhly tvar, ktorý dokonale maximalizuje farbu. Quartzové výbrusy sú vo väčšine prípadov čo najviac prispôsobované farebnej škále a každý je brúsený tak, aby jeho farba vynikla v čo najkrajšom rozsahu.

Opracovanie quartzu

Odrody quartzu málokedy podliehajú opracovaniu. Farebným quartzom sa občas farba posilňuje ožarovaním alebo vykurovaním.

Cena

Cena quartzu sa vo väčšine prípadov odvíja od jeho druhu a farebnosti. V podstate ide o cenovo dostupný drahokam, ktorý zdobí množstvo šperkov a svojou rôznorodosťou je bohatý na využitie.

● Gemologické parametre Quartzu

druhkremeň, silikátový minerál
farbarôznorodá, nespočetné množstvo odtieňov
chemické zloženieSiO2, oxid kremičitý
kryštalografická sústavatrojuholníková, alebo šesťhranná
tvrdosť7 (Mohsova stupnica)
relatívna hustota2,65
index lomu1,544 – 1,553
dvoj lom+ 0.009
vrypbiely
absorpčné spektrum-
fluorescenciažiadna

● Mýty a legendy

Takmer každá Staroveká kultúra uctievala quartz . Starovekí liečitelia verili, že quartz bol vlastne vodou z nebies, ktorú bohovia zmrazili do večného ľadu. Domorodci, ako aj niektoré indiánske kmene, používali quartze na vyvolanie dažďa,. Vďaka jeho čírosti ho v minulosti spájali najmä s čarodejnicami a mágmi, ktorí tvrdili, že z neho vedia vyčítať budúcnosť.

● Quartz a jeho účinky

Quartz je kameňom čistoty a predpovede. Je vynikajúci na detoxikáciu organizmu, ochranu, očistu a taktiež dobíjanie energie. Vďaka jeho čírosti ním dokonalo prechádza svetlo, preto dokáže odbúrať negatívne vplyvy a energie. Posilňuje a vnáša do života pozitíva.

Nezvyčajný quartz odráža šťastie. Znamenie Baranovsi ho obľúbi, pretože zrkadlí jeho unikátnu dušu, akčným Strelcomdodá ďalšiu energiu, takže ich plány nezostanú neuskutočnené. Znamenie Kozorožcovz účinkov tohto drahokamu využíva jeho schopnosť prinášať mu vyrovnanosť a úspech.

● Najznámejší Quartz

Za najväčší a najznámejší quartz sa považuje takzvaná krištáľová guľa. Tento zaujímavý krištáľ sa pýši priemerom 32 cm a váhou 48,5 kg. Nachádza sa v drahokamovej zbierke Smithsonianského inštitútu, vo Washingtone.

« Predošlý drahokam | Ďalší drahokam »
 • Drahokamová rodina

  kremeň (makrokryštalický alebo kryštalický)

 • Náleziská

  po celom svete

 • Tvrdosť

  7

 • Farba

  plné spektrum farieb

 • Drahokam mesiaca

  Apríl

 • Drahokam znamenia

  Kozorožec a Strelec