Vyberte ideálny šperk podľa tónu pleti, farby vlasov alebo očí či štýlu obliekania

Výber správneho šperku môže byť mätúcou, niekedy stresujúcou a častokrát až nadľudskou úlohou. Pokiaľ nemáte s výberom klenotov mnoho skúseností, môžu vám odborníci pomôcť zúžiť ponuku dostupných šperkov do takej miery, že zostane ten jediný, vysnívaný, unikátny ideál. A od toho sme tu taktiež my! Teraz sa spoločne pozrieme na to, ako podľa tónu pleti, farby vlasov a očí a štýlu obliekanie vybrať klenot, ktorý podtrhne vlastnosti vyvolenej ženy a bude ju krásne doplňovať.

Výber šperku podľa pleti a vlasov
Pre každú ženu existuje šperk, ktorý podčiarkne jej prirodzenú krásu.

1. Využite ako vodidlo tón pleti

Hoci si mnoho ľudí myslí, že klenoty sú neutrálne a je ich možné bez problémov kombinovať s akýmkoľvek tónom pleti, verte, že je to práve naopak. Tón pokožky udáva, nakoľko šperk svoju nositeľku rozžiari. Rovnaký šperk môže na každom vyzerať trochu inak. Pýtate sa prečo? Jedným z najvýznamnejších dôvodov je vlastne to, že rôzne ušľachtilé kovy a drahokamy odpovedajú lepšie buď studenému, alebo teplému tónu pleti.

Tip pre vás: Mnohí z nás si určite začínajú vybavovať tvár danej ženy a premýšľajú nad farbou jej kože. Nejde však o farbu, ale tón. Ženy veľmi často pre skrášlenie používajú tónovacie kozmetické prostriedky a make-up, preto sa pri určovaní tónu pleti sústreďte skôr na zápästie.

STUDENÝ TÓN PLETI

Existuje celá rada trikov, ako zistiť, aký typ žena je. Niektoré sú sofistikovanejšie, niektoré jednoduchšie. My sa prikloníme k šalamúnskemu riešeniu a položeniu troch základných otázok:

 • Vyzerajú vaše žily na zápästí pod prirodzeným slnečným slnkom purpurovo alebo modro?
 • Ľahko sa spálite?
 • Zle sa opaľujete?

Ak trikrát zaznie odpoveď áno, potom ide bezpochyby o studený typ, ktorý sa vyznačuje ružovkastou či ružovočervenou farbou kože, prirodzene blond, čiernymi alebo hnedými vlasmi a farbou očí od svetlomodrej po tmavohnedú. Studeným typom žien, ktorých tváre ľahko sfarbí rumenec, pristanú chladivo zafarbené kovy:

 • striebro
 • biele a ružové zlato
 • platina

Nie je to však najčastejšie ušľachtilý kov, ktorý k sebe pritiahne najviac pozornosti, ale osadený drahokam, ktorý sa na svetle oslnivo rozžiari. Sústreďte sa teda na:

 • Strieborný perlový prívesok Colton
  Strieborný perlový prívesok Colton
 • Cluster náušnice s turmalínom, tanzanitom, rubínom a diamantom Mora
  Cluster náušnice s turmalínom, tanzanitom, rubínom a diamantom Mora
 • Halo prsteň s alexandritom a postrannými diamantmi Bose
  Halo prsteň s alexandritom a postrannými diamantmi Bose

TEPLÝ TÓN PLETI

Teplým tónom pleti sa vyznačujú všetky ženy, ktoré odpovedia áno na nasledujúce otázky:

 • V prirodzenom slnečnom svetle sa žily na zápästí javia zelené so žltkastým/olivovým podtónom?
 • Zriedka sa na slniečku spálite?
 • Ľahko a rýchlo sa opaľujete?

Pri pohľade na tvár ženy s teplým tónom pokožky zistíte, že jej kože má jemný nádych zlatej, broskyňovej, hnedej alebo žltej farby a tvár s modrými, zelenými či orieškovými očami rámujú jahodovo či medovo blond, ryšavé alebo hnedé vlasy s červenými zábleskami. Týmto dievčatám a dámam sadnú šperky z hrejivo sfarbených kovov, ako je:

 • žlté zlato
 • ružové zlato

Samozrejme, že ideálne drahokamy sa pýšia odtieňmi, z ktorých sálajú slnečné lúče a zemitými tónmi:

 • trefou do čierneho sú hrejivé farby perál – zlatá, krémová, žltá
 • drahokamy by sa mali niesť vo variáciách hnedej, oranžovej, červenej, zlatej, tyrkysovej, žltej či žltozelenej a ďalších sýtych a odvážnych odtieňov, ktorými sa môžu pochváliť okrem iného olivíny, jantár, koraly, tyrkys, citríny, čokoládové a zelené topásy či granáty
 • Minimalistický prsteň s citrínom Zindy
  Minimalistický prsteň s citrínom Zindy
 • Zlaté visiace náušnice s granátmi Christabel
  Zlaté visiace náušnice s granátmi Christabel

NEUTRÁLNY TÓN PLETI

Pokiaľ žena, ktorá bude šperk nosiť, nespadá ani do jednej z vyššie uvedených kategórií, potom sa teší z neutrálneho tónu pleti, ktorý sa nachádza napol cesty medzi studeným a teplým typom. Jej pokožka sa nevyznačuje ani výrazným olivovým, ani ružovým odtieňom, a preto si môže dovoliť širšiu škálu farieb a nemusí sa obmedzovať a zaťažovať akýmkoľvek delením. Tón pleti jej dáva šancu nezáväzne experimentovať a kombinovať studené ušľachtilé kovy s teplými farbami drahokamov a diamantov. Najlepšie na nej budú vyzerať šperky z troch druhov zlata.

 • Strieborné náušnice s rhodolitmi a zirkónmi Fenno
  Strieborné náušnice s rhodolitmi a zirkónmi Fenno
 • Zlatá perlová kolekcia náušnic a náhrdelníku s diamantmi Ladasha
  Zlatá perlová kolekcia náušnic a náhrdelníku s diamantmi Ladasha
 • Elegantný zásnubný prsteň s oval moissanitom s výberom veľkosti Rennie
  Elegantný zásnubný prsteň s oval moissanitom s výberom veľkosti Rennie

2. Využite ako vodidlo farbu vlasov

Pri pátraní po ideálnom šperku sa môžeme riadiť aj farbou vlasov, pretože tá pre klenoty predstavuje nečakaného spojenca. Hoci sa odtieň vlasov často prehliada, tvorí veľkú časť celkového dojmu, na ktorého základe človeka vnímame. Nezanedbajte teda pri prezeraní ponuky náušníc a náhrdelníkov ani farbu vlasov tej, ktorá sa bude môcť klenotom pýšiť.

Výber šperku podľa farby vlasov
Diamanty pristanú každej žene, u ostatných drahých kameňov voľte s ohľadom na jej farbu vlasov, pleti aj očí.

Čiernovlásky

Šťastné čiernovlásky! Temný odtieň vlasov im dovoľuje užívať si tie najžiarivejšie a najodvážnejšie kamene. Sýtoružová, tmavočervená, svetlomodrá a zelená dokonale vyniknú, mäkšie zemité tóny by sa v záplave čiernej hrivy mohli utopiť. Úchvatný kontrast dokážu vytvoriť ruženíny (rose quartz), ohnivé granáty, biele topásy, čiernočierne ónyxy, fialové ametysty a červené rubíny. U čiernovlasých žien sa nebojte siahnuť po dych vyrážajúcich klenotoch, ktoré k sebe pritiahnu všetku pozornosť. Svetlé typy by vedľa výrazných šperkov zanikli, ale čiernovlásky taký klenot unikátne doplnia.

 • Zlatý prívesok s cabochon ruženínom Aida
  Zlatý prívesok s cabochon ruženínom Aida
 • Visiace náušnice s rubínovými srdiečkami Levy
  Visiace náušnice s rubínovými srdiečkami Levy

Brunetky

Oslňujúce hnedovlásky majú pred sebou širokú paletu drahých kameňov, z ktorých môžu vyberať. Okrem slušivých modrých drahokamov im je možné odporučiť aj sýtočervené a okúzľujúce fialové diamanty, ktoré dokážu zvýrazniť farebné odtiene, ktoré sa im v svite slnečných lúčov odrážajú vo vlasoch. Modrooké brunetky prirodzene siahnu po zafíroch a modrých topásoch, ktoré prehĺbia odtieň ich očí. Skvelou voľbou sú aj jesenné tóny jantáru či neprehliadnuteľný oheň rubínu. Chybou nebude ani šperk s ametystom, citrínom alebo turmalínom.

 • Minimalistické strieborné náušnice s topásmi Sistine
  Minimalistické strieborné náušnice s topásmi Sistine
 • Turmalínový právesok s diamantmi Jeffre
  Turmalínový právesok s diamantmi Jeffre

Ryšavky

Ohnivým červenovláskam najlepšie pristanú neutrálne farby. Intenzívnu kontrastnú farbu vlasov sa hodí zjemniť tlmenými zemitými tónmi. Ryšavky vyniknú v tmavozelených, sýtomodrých a žltých drahokamoch, ako je smaragd, tanzanit, citrín, jantár, ohnivý opál a záhneda (smoky quartz). Kamene so šedým podtónom a v purpurovej, ružovej, jasne červenej a čiernej potlačia živosť červených vlasov a budú vyzerať mdlo.

 • Zlatý halo prsteň so smaragdom obklopeným diamantmi Vale
  Zlatý halo prsteň so smaragdom obklopeným diamantmi Vale
 • Jantárové guličkové 7mm náušnice zo striebra Carmel
  Jantárové guličkové 7mm náušnice zo striebra Carmel
 • Bezel náhrdelník so záhnedou Hadley
  Bezel náhrdelník so záhnedou Hadley

Blondínky

Pred svetlovlasými kráskami sa rozkladá nepreberné množstvo možností. Väčšina farebných kameňov s blond vlasmi ladí, pretože sú univerzálne a nie tak úplne dominantné. Niektoré kombinácie odtieňov však dokážu pôvabom až omráčiť: modré zafíry, topásy, akvamaríny a tyrkysy dych berúcim spôsobom kontrastujú s blonďavými prameňmi. V spojení so žltou sa rozohrá vnútorný oheň smaragdov a olivínov. Odvážne a sebavedomé dámy vyniknú v šperkoch s oranžovo sfarbenými kameňmi, ktoré dodajú svetlej pleti i vlasom zdravý lesk.

 • Zlatý eternity prsteň s diamantmi a zafírmi Brunela
  Zlatý eternity prsteň s diamantmi a zafírmi Brunela
 • Zlatý prívesok s akvamarínovým srdiečkom a diamantom Demelda
  Zlatý prívesok s akvamarínovým srdiečkom a diamantom Demelda
 • Strieborné náušnice s oranžovými opálmi Loewy
  Strieborné náušnice s oranžovými opálmi Loewy

3. Využite ako vodidlo farbu očí

Áno, aj oči hrajú pri výbere klenotu nezanedbateľnú úlohu. Správny odtieň kameňa dokáže farbu očí zvýrazniť, prehĺbiť, rozpáliť v nich iskru a z krásnych očí urobiť oči zvádzajúce, plné života a vášne. Pozrite teda hlboko do očí tej, ktorú bude šperk zdobiť, a rozhodnite, aký drahokam dokáže to, čo vedia len šťastie a radosť.

Výber šperku podľa farby očí
Farbu očí je možné zvýrazniť vhodne zvoleným drahokamom aj konkrétnou farbou kovu.

MODRÉ OČI

Ľadové trblietanie modrých očí dokáže zvýrazniť striebro, platina a biele zlato, Neutrálne odtiene ako hnedá, strieborná a šedá zdôrazňujú farbu očí a modrá má šancu naplno sa rozsvietiť. Iskru očiam dodá achát a quartz. K svetlejším očiam dobre vyzerajú akvamaríny, hlbšie modré podtrhnú zafíry. Ideálny kontrast tvoria rubíny a červené drahokamy alebo ružové zafíry a spinely, preto sa porozhliadnite po náhrdelníku alebo náušniciach, ktoré by nimi boli zdobené. Za zaujímavú a originálnu voľbu je možné označiť opály, ich hra farieb nechá očiam priestor, aby náležite vynikli.

 • Kvetinové náušnice so zafírmi a diamantmi Metis
  Kvetinové náušnice so zafírmi a diamantmi Metis
 • Zafírová zlatá kolekcia šperkov s diamantmi Shelby
  Zafírová zlatá kolekcia šperkov s diamantmi Shelby
 • Náušnica so znamením zverokruhu Pisces
  Náušnica so znamením zverokruhu Pisces

ZELENÉ OČI

Veľmi vzácne zelené oči uhranú svojou pozoruhodnou zvláštnosťou a tajomnosťou. Pristanú im teplé aj chladné odtiene ušľachtilých kovov, preto neurobíte chybu striebrom, platinou a ani akýmkoľvek sfarbením zlata. Zo širokej škály zelených drahokamov je možné vybrať ten, ktorý najlepšie odpovedá farbe očí: smaragd, ametyst, jadeit, olivín alebo snáď turmalín? Pôsobivú kombináciu vytvárajú zelené oči s úchvatnými tyrkysmi alebo bohatými tónmi rubínov, ktoré dramaticky kontrastujú a priťahujú tak k sebe pozornosť.

 • Strieborné náušnice s olivínmi Flavia
  Strieborné náušnice s olivínmi Flavia
 • Strieborný prívesok s ametystom a zirkónmi v tvare hviezdy Korey
  Strieborný prívesok s ametystom a zirkónmi v tvare hviezdy Korey
 • Jadeit v strieborných visiacich náušniciach Zodico
  Jadeit v strieborných visiacich náušniciach Zodico

ORIEŠKOVÉ OČI

Orieškové oči sú nepopierateľne ohromujúce. S prvkami zelenej, hnedej, a dokonca aj modrej žiaria zakaždým inak. Nezanedbajte preto výber šperkov, chcete predsa zvýrazniť záhadnú orieškovú. Nesiahajte po ponúkajúcej sa zelenej či hnedej, ale skúste ružovú a purpurovú. Tieto romantické odtiene dovolia orieškovej zažiariť v jej plnej kráse. Do ružového alebo žltého zlata zasadený ružový turmalín či ametyst by mohli byť tým pravým orechovým. Dobrou voľbou sú aj bohaté jesenné farby či jasne modrá topásov a akvamarínov a červená rubínov a granátov.

 • Zlatý náhrdelník s morganitom Traci
  Zlatý náhrdelník s morganitom Traci

HNEDÉ OČI

V priebehu rokov hnedé oči inšpirovali radu hudobníkov a ďalších umelcov k vytvoreniu unikátnych diel. Hnedooké dámy ocenia šperky zo žltého a bieleho zlata, striebra alebo platiny. Ak chcete hnedé oči naozaj zvýrazniť, zvoľte zelené smaragdy alebo modré zafíry. Hodia sa aj červené kamene v širokej škále odtieňov: od ohnivých rubínov a tmavých granátov po nežné turmalíny a spinely. Porozhliadnuť sa môžete aj po teplo hnedých drahokamoch, ktoré oči efektne zdôraznia.

 • Elegantné cluster náušnice Apolinar
  Elegantné cluster náušnice Apolinar
 • Minimalistický náhrdelník s granátom Joella
  Minimalistický náhrdelník s granátom Joella

4. Využite ako vodidlo obsah šatníka

Už ste preskúmali tón pleti, pozreli sa na ladiacu ponuku podľa farby vlasov a očí, no aj tak váhate? Skúste nahliadnuť do šatníka vašej polovičky alebo chvíľu pozorovať, čo rada nosí a v čom sa cíti dobre. Hoci sa mnohým mužom môže zdať svet dámskej módy rovnako vzdialený ako severný pól, existuje reálna šanca, že pozornosť venovaná oblečeniu ich dovedie do zasľúbenej zeme a oni sa budú môcť blysknúť perfektne zvoleným klenotom s jedinečným drahokamom.

NEUTRÁLNY ŠTÝL

Pod pojmom neutrálny sa skrýva šatník, ktorý obsahuje decentné oblečenie prevažne v odtieňoch šedej, béžovej, hnedej, pieskovej, bielej a čiernej. Farby do neho zavítajú iba výnimočne, a to ešte skôr len vo forme doplnkov. Absenciu výrazných odtieňov prispôsobte taktiež šperku, ktorý by nemal byť príliš výrazný, aby nedominoval nad samotným štýlom zvoleného oblečenia. Perfektnú voľbu predstavujú napríklad náhrdelníky alebo náušnice s čiernymi diamantmi, ktoré sú nielen neutrálne, ale aj vysoko módne. Zamerať sa môžete aj na zaujímavé detaily šperku a striebro a zlato rôzneho typu doplniť originálnymi príveskami či prvkami, ktoré outfit len doladia a neprebijú.

 • Opálové náušnice v tvare lístkov s diamantmi Leanne
  Opálové náušnice v tvare lístkov s diamantmi Leanne
 • Zlatý náhrdelník s čiernymi diamantmi Maxen
  Zlatý náhrdelník s čiernymi diamantmi Maxen
 • Minimalistický prsteň so salt and pepper diamantom Veljko
  Minimalistický prsteň so salt and pepper diamantom Veljko

OBLEČENIE PLNÉ FARIEB

Pokiaľ naopak obdarovávate ženu, ktorá farby miluje a dáva to svetu svojím šatníkom najavo, nemusíte sa báť zvoliť odvážnejší a výraznejší šperk. Jej outfity hrajú sýtymi farbami a dynamickými vzormi, preto či už vyberiete šperk, ktorý je unikátny svojím tvarom, alebo svojou farbou, rozhodne neurobíte chybu, Stopercentne uspejete s neprehliadnuteľnými šperkami, ako sú statement prstene alebo náhrdelníky. Trefou do čierneho sú aj veľké žiarivé kamene.

 • Strieborný náhrdelník s howlitovými korálkami Millar
  Strieborný náhrdelník s howlitovými korálkami Millar

ZLATÁ STREDNÁ CESTA

A v neposlednom rade tu máme ženy, ktorých preferovaný štýl obliekania je kombinácia oboch predchádzajúcich. Tieto dámy s obľubou miešajú neutrálne kúsky oblečenia s tými farebnými. Prevažná väčšina žien spadá práve do tejto kategórie. Na mieste je teda vybrať taký šperk, ktorý bude relatívne decentný a zároveň dostatočne výrazný. Zamerajte sa práve na tie odtiene, ktoré si oblieka najčastejšie, a sústreďte sa na klenoty, ktoré najlepšie splynú a zdôraznia obľúbené farby.

 • Elegantný zlatý perlový prsteň s diamantmi Doria
  Elegantný zlatý perlový prsteň s diamantmi Doria
 • Minimalistický náhrdelník s drahokamami podľa vášho výberu Mina
  Minimalistický náhrdelník s drahokamami podľa vášho výberu Mina
 • Trojuholníkové náušnice 2v1 s lab-grown diamantmi Lexie
  Trojuholníkové náušnice 2v1 s lab-grown diamantmi Lexie
Každá žena je originál a správne zvolený šperk bude jej jedinečnosť podtrhovať. Náš návod môže poslúžiť ako univerzálny radca v prípadoch, kedy nemáme absolútne žiadnu predstavu o hľadaní šperku, alebo máme len málo informácií o žene, ktorá ho dostane. Niet pochýb, že ženu pomocou krásneho šperku môžete jedine potešiť.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky