Topás

Topás vyniká výnimočne širokou farebnou škálou, ktorá popri klasickej hnedej zahŕňa rôzne sýte odtiene modrej, zelenej, žltej, oranžovej, červenej, ružovej a purpurovej. Často ťažený bezfarebný topás sa pomocou úprav mení na modrý. Objavujú sa aj pleochroické topásy, ktoré pod rôznymi uhlami odrážajú rôzne farby.

Topás dostal názov podľa legendárneho ostrova Topazos, ktorý leží pri pobreží Egypta, či podľa sanskritského slova 'tapas', ktoré znamená žiaru alebo oheň.

Z chemickej stránky ide o kremičitan hlinitý, ktorý obsahuje variabilné množstvo fluóru a hydroxylu. Žlté, hnedé a modré odtiene vznikajú narušením kryštalickej mriežky minerálu, k čomu dochádza zásluhou samovoľného či umelého rádioaktívneho ožiarenia. Ružové, purpurové a červené kamene zafarbuje chróm, radiácia a chróm sa zasa podieľajú na vzniku oranžového topásu.

Základné informácie

  • Drahokamová rodina Minerál
  • Drahokam znamenia Škorpión a Střelec
  • Tvrdosť (Mohsova stupnice)
  • Náleziská Brazília, USA, Srí Lanka, Mjanmarsko, Namíbia.
  • Drahokam mesiaca November
  • Farba
    odstín topazu
    Bezfarebná, žltá, oranžová, červenohnedá, svetlo až tmavomodrá, ružovočervená, červená, fialová, svetlozelená.

Gemologické parametre topásu

  • Chemické zloženie Al2SiO4 (F2OH)2, kremičitan hlinitý obsahujúci fluór
  • Relatívna hustota 3,49 až 3,57
  • Kryštalografická sústava osemboké hranoly
  • Index lomu 1,609 až 1,643
  • Dvojlom +0,008 až + 0,016
  • Vryp biely
  • Absorpčné spektrum 862
  • Fluorescence velmi slabá

Kupujeme topás

Farba(color)

Všeobecne platí, že prírodné a vzácne sa vyskytujúce farebné odrody sa hodnotia lepšie než tie bežné. Rozdiely v cene cisárskeho a umelo upravovaného topásu sa pohybujú od stoviek až po tisíce dolárov.

Imperial topás

Cisársky (imperial) topás

Červenooranžový až oranžovočervený kameň s ružovými odleskami patrí k najdrahším. Zaraďuje sa k precious topásom*. Zásoby sa nachádzajú najmä v Brazílii a v Rusku.

Sherry topás

Sherry topás

Tento typ obsahuje farebné spektrum od žltasto hnedej po hnedožltú až hnedo oranžovú. Zaraďuje sa k precious topásom.

Ružový topás

Ružový topás

Veľmi cenený svetločervený až svetlofialovo červený kameň, ktorý sa podobá ružovému diamantu. Pochádza najmä z Pakistanu a Brazílie.

Šampanský topás

Šampanský topás

Jeden z mála prírodne hnedých drahokamov vôbec. Pochádza najmä z Mexika a Nigérie.

Zlatý a žltý topás

Zlatý a žltý topás

Na rozdiel od cisárskeho topásu im chýba červený podtext, a preto sú cenovo priaznivejšie.

Hnedý topás

Hnedý topás

Vzhľadom k veľkému výskytu často využívaný v nápadných šperkoch a v dekoratívnom umení.

Bílý topaz

Bezfarebný/biely topás

Bezfarebný/biely topás
Väčšina topásov v prírode – zvyčajne sa upravujú a získavajú modré zafarbenie.

Modrý topás

Modrý topás

V prírode veľmi svetlý a vzácny, väčšina kameňov na trhu je umelo upravená, a preto sú cenovo veľmi dostupné. Svetlomodrý odtieň sa označuje ako nebeská modrá (sky blue), sýtejšia modrá ako švajčiarska (Swiss blue) a sýtomodrá ako londýnska (London blue).

*Označenie precious topás sa pôvodne používalo k odlíšeniu topásu od rovnakých zlatisto zafarbených citrínov, ktoré sa pôvodne ako topásy predávali. Dnes sa tak označujú vzácne sfarbené topásy v odtieňoch imperial a sherry.

Čistota (clarity)

Topás sa obvykle nachádza bez viditeľných inklúzií a nedokonalostí. To platí predovšetkým o modrých, bezfarebných a žltých kameňoch. Ideálne na kúpu sú na pohľad s voľným okom čisté topásy alebo topásy s veľmi jemnými inklúziami.

Brus (cut) a tvar (shape)

Dlhé kryštály sa najčastejšie brúsia do tvaru hrušky (pear) alebo oválu (oval). Sýto zafarbeným kameňom sa najlepšie zdôrazní zafarbenie tvarom smaragdu (emerald). Avšak okrem štandardných dizajnov sa topásy tvarujú aj do inšpiratívnych fancy kúskov.

  • Strieborný prívesok s topásom a zirkónmi v tvare hviezdy Korey
    Strieborný prívesok s topásom a zirkónmi v tvare hviezdy Korey
  • Zlatá piercing náušnica s nebesky modrými topásmi Ciera
    Zlatá piercing náušnica s nebesky modrými topásmi Ciera
  • Strieborný prsteň s londýnským topásom Hreli
    Strieborný prsteň s londýnským topásom Hreli
  • Zlatý septum piercing s bielym topásom Safi
    Zlatý septum piercing s bielym topásom Safi
  • Strieborné náušnice s mesačným kameňom a topásmi Padget
    Strieborné náušnice s mesačným kameňom a topásmi Padget

Opracovanie topásu

Modrý topás sa najčastejšie rodí pomocou špeciálne rádioizotopovej metódy, v priebehu ktorej číry topás zhnedne. Neutrónové úpravy vytvoria londýnske topásy, zatiaľ čo elektrónové zmeny tie nebesky modré. Kombinácia oboch vedie ku vytvoreniu švajčiarskeho odtieňa modrej. Následným vypálením sa docieli požadovaný modrý odtieň. Kameň sa potom necháva ešte zhruba dva roky „dozrieť“, až potom sa brúsi. Sherry a hnedožlté topásy s nádychom ružovej sa zahrievaním premieňajú v krásne zafarbené ružové varianty polodrahokamu.

Ďalšou umelou úpravou topásu je tzv. „dúhový/mystický topás“. Povrch spodnej časti vybrúseného kameňa je potiahnutý tenkou vrstvou titánom, vďaka ktorému hrá kameň všetkými farbami – táto vrstva sa však rýchlo ošúpe.

Cena

Veľká väčšina farebných odrôd topásu nepatrí k nedostupným. Vysoké ceny dosahujú iba vzácne, a teda veľmi vyhľadávané červené (menej než 0,5 % všetkých topásov) a ružové kamene, rovnako aj cisársky variant topásu.

Zaujímavosti o topáse
Obrovské kryštály

Topás dorastá na jeden z najväčších kryštálov na svete. Tie najmonumentálnejšie môžu vážiť na kilogramy, nie karáty.

Klzkosť

Brúsený topás sa dá vyleštiť do takej hladkosti, že je na dotyk klzký.

Pleochroizmus

Topás patrí k pleochroickým nerastom, pretože pri pohľade z rôznych uhlov dokáže úžasne meniť svoje farby.

Mýty a legendy

Starí Gréci sa domnievali, že im topás dodáva silu a že v zúfalých časoch urobí svojho nositeľa neviditeľným. Egypťania a Rimania stotožňovali tento kameň s bohmi slnka a mal ich chrániť pred ochorením očí a zranením.

Slávna mystička sv. Hildegarda z Bingen už v 13. storočí spomínala liek na chorobu očí, v ktorom hral topás hlavnú rolu: po troch dňoch a nociach máčania kameňa vo víne sa mal nápoj vypiť a ako obklad prikladať na oči. Podľa tradície topás vyrezaný do podoby hlavy sokola prinášal ako talizman priazeň kráľom a vládcom. V renesančnom období si zas Európania mysleli, že topás má silu zlomiť kliatbu a rozptýliť hnev.

Indovia po celé stáročia verili, že keď budú nosiť topás v blízkosti srdca, tak si zaistia dlhý život, krásu a inteligenciu. Zároveň vraj topás odomyká hrdelnú čakru, a preto uľahčuje komunikáciu a sebavyjadrenie – obľúbený preto býva u spisovateľoch, umelcoch a rečníkoch. Podľa niektorých dokonca topás podporuje mužnosť.

Afričania topás využívali pri liečivých rituáloch a Krováci dodnes s týmto kameňom zaobchádzajú ako s posvätným kameňom a pri šamanských obradoch im slúži na cestovanie, prácu s predkami a pri liečení.

Vzhľadom k častej zlatistej farbe mal podľa tradície topás priťahovať zlato, a to predovšetkým osadením do zlatých šperkov. Amulet z topásu na ľavej ruke zasa chránil pred čiernou mágiou a chamtivosťou, uľavoval pri záchvatoch artritídy, reguloval trávenie a pomáhal pri chudnutí. V elixíroch sa používal pri liečení veľkého množstva chorôb. Tradovalo sa dokonca, že topás zmení farbu v prítomnosti jedu v jedle alebo v nápoji.

  • Jemný zlatý prsteň so švajčiarským topásom Zindy
    Jemný zlatý prsteň so švajčiarským topásom Zindy
  • Strieborný prívesok s mesačným kameňom, ruženínom a topásmi Telma
    Strieborný prívesok s mesačným kameňom, ruženínom a topásmi Telma
  • Strieborný prívesok matka a dieťa s bielym topásom Lesyd
    Strieborný prívesok matka a dieťa s bielym topásom Lesyd
  • Minimalistické bezel náušnice s londýnskými topásmi Viosa
    Minimalistické bezel náušnice s londýnskými topásmi Viosa
  • Prsteň s londýnským topásom a postrannými švajčiarskými topásmi Jelena
    Prsteň s londýnským topásom a postrannými švajčiarskými topásmi Jelena

Topás a jeho účinky

Topás chráni pred negatívnosťou a mierni strach, hnev a depresie. Prináša radosť a hojnosť a upevňuje zdravie, taktiež chráni pred nočnými morami a zabraňuje námesačnosti. Zaisťuje priazeň osudu a pomáha dosiahnuť stanovené ciele. Majiteľom okrem bohatstva a ochrany prináša aj lásku a vnútornú múdrosť. Používa sa aj na získanie priateľstva a zlepšenie existujúcich vzťahov.

Zlatá odroda zvyšuje charizmu a vieru vo vlastné schopnosti. Zároveň blahodarne pôsobí na pečeň, močový mechúr a endokrinné žľazy. Modrý topás podporuje komunikáciu a meditáciu, ružový odstraňuje nesprávne vzorce správania sa a vnáša do života nádej a uzdravenie.

Topás všeobecne zlepšuje chuť k jedlu, podporuje trávenie a pomáha bojovať proti anorexii. Zmierňuje prejavy chorôb dýchacích ciest a urýchľuje zotavenie. Vzhľadom k tomu, že sa tento kameň vždy spája s energiami Slnka a ohňa, predstavuje nadšenie, osvietenie, vrelosť a aktivitu.

Rôznofarebný kameň sa ako dúha klenie nad Škorpiónmia Strelcami. Prvé zmienené znamenie vymaňuje svojou farebnosťou zo smútku a zoznamuje ho s nekonečnými možnosťami života. Zvyšuje jeho odolnosť, húževnatosť a podporuje jeho tvorivé schopnosti. Núti ho koncentrovať sa na zaujatie správneho postoja v otázkach vernosti a lojality, čo vedie k vylepšeniu jeho vzťahov. Strelcom tento drahokam prináša šťastie a bohatstvo, lebo pozitívne pôsobí na ich charizmu a zbavuje ich rigidných vzorcov správania. Kameň v sebe nesie aj vytúžený pokoj a harmóniu, lebo učí odpúšťať. Blížencomtopás pomáha rozvíjať tvorivé nadanie, u Levovsa zameriava na rozvoj veľkorysosti a šľachetnosti. Pre Pannymá význam ako prostriedok tíšiaci strach, hnev aj depresiu. To Kozorožcovmotivuje k realizácii aj zdanlivo nemožných cieľov a znameniu Váhvenuje lepšiu koncentráciu. Vodnárovvymaňuje z citovej obmedzenosti a otvára ich duchovnému poznaniu.

Najznámejší topás

"Diamant" Braganza

Najznámejší topás vôbec je osadený do portugalskej kráľovskej koruny a vzhľadom ku svojej čírej farbe bol dlho pokladaný za diamant. Má 1 680 ct a vyťažili ho na konci 18. storočia v Brazílii. Názov samozrejme získal podľa vládnucej portugalskej dynastii.

Tiara Braganza

Ďalšie známe topásy

Topaz El Dorado

Najväčší brúsený kameň na svete pochádza z brazílskych baní, kde bol objavený v roku 1984. Váži úctyhodných 31 000 ct (6,2 kg). Smaragdový tvar podčiarkuje žltohnedé zafarbenie topásu, ktorý vyniká brusom, farbou aj čistotou.

Topaz El Dorado

Cisársky topás Blaze

Topás váži 97,45 ct a ukrýva sa vo Fieldovom prírodovedeckom múzeu. Spolu s diamantmi je osadený do prívesku z ružového zlata, ktorý je prácou Lestera Lamperta.

Cisársky topás Blaze

Chalmersov topás

Biely topás s modrastým podtextom pôvodom z Brazílie váži takmer 5 900 ct. Kameň bol pomenovaný na počesť kurátora Williama J. Chalmersa, ktorý pracoval vo Fieldovom prírodovedeckom múzeu, kde sa dá tento skvost vidieť dodnes.

Zaujímavosti o topásu

  1. Anglickou kráľovskú korunu zdobí 500 topásov.
  2. V otázke, čo presne je pravý imperial topás, vládnu nejasnosti. Pojem „cisársky topás“ sa zrodil v 19. storočí v Rusku, kde takto označoval vzácny ružový uralský topás, ktorý bol určený primárne cárskej rodine. Po objave nových nálezísk topásu v brazílskom štáte Ouro Preto sa začalo hovoriť tunajšiemu živo sfarbenému červenooranžovému kameňu, imperial topás. V súčasnosti je tento pojem často chápaný dosť široko a sú tak označované zlatožlté, oranžové až broskyňovo ružové brazílske kamene, ktoré sa niekedy taktiež označujú ako zlatý topás.
  3. Väčšina ružového topásu pochádzajúceho z Brazílie je upravovaná a pripravuje sa vypaľovaním oranžového topásu.
  4. Topás je známy viac než 2000 rokov, pretože patrí medzi drahé kamene, ktoré tvorili základy dvanástich jeruzalemských brán. Tieto tzv. apokalyptické kamene mali slúžiť k ochrane pred nepriateľmi a sú symbolom krásy a nádhery.
  5. Topás je ideálnym kameňom k 23. výročiu svadby, modrý variant zodpovedá 4. výročiu.
  6. Občas sú vybrúsené číre topásy s nápadnými inklúziami a žilami iných minerálov.
  7. Vzhľadom k množstvu farebných odrôd sa topás zamieňal s celou škálou drahokamov. Gréci si ho mýlili s olivínom. Oranžovo-hnedý alebo cisársky variant sa podobá citrínu, zirkónu alebo zafíru. Ružová samozrejme morganitu, turmalínu alebo spinelu. Modrá zase akvamarínu alebo zafíru.
  8. Topás sa objavuje v Biblii v knihe Exodus, kde ako druhý v prvom rade zdobí Aaronov pancier. Nechýba ani v Zjaveniu a je jedným z kameňov apokalypsy.
  9. Pre kresťanov topás vždy predstavoval symbol úprimnosti a cnosti.
  10. Modrý topás je štátnym kameňom Texasu, USA.

Zdroje obrázkov: constantinwild.com, loripowersjewelry.com, gemadventurer.com, bespoke-gems.com, bernardine.com, rubylane.com, gemselect.com, gia.edu, internetstones.com, wikimedia.org

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky