Znamenie blíženci (21. 5. – 20. 6.)

Inteligentný, energický a vtipný Blíženec nezávisle skúma problémy z rôznych uhlov. Po boku mu stojí kreatívny citrín a vyrovnávajúci jantár.

Znamenie Blížencov

Silné stránky

Človek narodený vo vzdušnom znamení Blížencov sa vždy dokáže pozrieť na situáciu z dvoch rôznych uhlov a rovnako vyniká neuveriteľným postrehom a náhľadom do akejkoľvek situácie. Pretože je veľmi premenlivý, fascinuje svoje okolie nezávislosťou a nikomu nedovoľuje, aby ho obmedzoval. Pre Blížencov má veľkú hodnotu sloboda a zmena. Vzhľadom na to, že tomuto znameniu vládne Merkúr, patrí medzi veľmi inteligentných ľudí a skvelých rečníkov. Jeho ostrý intelekt ho neustále ženie za poznaním a jeho myseľ nikdy nespí. Pre Blížencov je taktiež veľmi typický špecifický a vzácny zmysel pre humor. Ako premenlivé znamenie láka k skúšaniu rôznych vecí a prebudeniu nadšenia zo života a lásky k nemu.

 • energickosť
 • inteligencia
 • nápaditosť
 • vtipnosť
 • prispôsobivosť

Slabé stránky

Blížencova dvojakosť a schopnosť nahliadnutia na veci z rôznych perspektív vedie až k prílišnému komplikovaniu problému a úniku jeho podstaty. Človek v tomto znamení zvládne byť tak nekonzistentný, že pôsobí až nepredvídateľne. Vzhľadom na vlastnú dualitu inklinuje k povrchnosti. Rád otáľa, a preto sa môže zdať, že sa nezvláda rozhodnúť. Neustále smeruje od jedného dobrodružstva k druhému a veľmi rýchlo sa začne nudiť. O mnohých veciach veľa vie, ale málokedy prenikne pod povrch, pretože nemá trpezlivosť sa do niečoho skutočne ponoriť. Pretože túži vedieť od všetkého niečo, kladie si na plecia viac, než zvládne. Nemožnosť stihnúť všetko, čo zamýšľa, v ňom vyvoláva úzkosť.

 • nedôslednosť
 • povrchnosť
 • prefíkanosť
 • nepokoj
 • nerozhodnosť

Hlavné drahokamy

Citrín

Citrín zvyšuje Blížencovu schopnosť vyžarovať svetlo a zvyšuje jeho sebaúctu a vnútornú silu. Pomáha mu vyjasniť si a spracovať citové problémy a poučiť sa zo životných skúseností. Podnecuje kreatívne myslenie, predstavivosť a tvorivosť, preto mu umožňuje realizovať jeho nápady. Žltý drahokam dokáže Blížencovi pomôcť včleniť intelektuálne a intuitívne poznatky do každodenného života a dosiahnuť tak väčšiu spokojnosť a naplnenie.

Hrejivý kameň rozpoltenému Blížencovi ukazuje smer a vedie ho k emočnej rovnováhe. Poskytuje mu nadhľad a vyvolávaním pozitívnej nálady po jeho boku bojuje s úzkosťou. V rozkolísanom znamení vyvoláva rozhodnosť a brzdí ho v snahe nahliadnuť na problém z tisícich uhlov. Citrín vlieva Blížencovi do žíl životnú energiu a chuť do všetkých aktivít.

Jantár

Jantár daruje Blížencovi slnečné teplo a pohodu, aby sa mohol uvoľniť a pristupoval k životu s kľudnou dôverou. Hrejivo zafarbený kameň dokáže nastoliť rovnováhu v jeho neusporiadanej mysli a učí vzdušné znamenie trpezlivosti s okolím a s ním samotným. Mierni nervozitu a strach a pomáha pri uskutočňovaní jeho prianí. Dokáže zapracovať na Blížencovej váhavosti, lebo zlepšuje rozhodovacie schopnosti. Zároveň zvyšuje dôveru a pomáha nájsť priateľov a životného partnera.

Zlatistý jantár zvládne vyrovnávať psychiku a emócie. Kľudný a citovo ustálený Blíženec potom získa možnosť rozvinúť svoje skryté talenty a kreatívne myslenie. Uvedomí si, že sa môže inšpirovať všetkým okolo.

Ďalšie drahokamy

Bledomodrý akvamarín predstavuje Blížencovu cestu do vlastného vnútra a odhaľuje mu lásku a nefalšovanosť vlastnej bytosti. Zelený smaragd posilňuje pamäť a zvyšuje vnímavosť, zatiaľ čo svetlejší olivín tíši hnev a nervozitu. Dvojfarebný ametrín vyniká vzácnou schopnosťou: podporuje tvorivé spôsoby riešenia, čo je tým pravým orechovým pre nerozhodného Blíženca. Tyrkys a topás rozvíjajú kreativitu a nadanie. Zafír zlepšuje Blížencovu koncentráciu, zatiaľ čo turmalín ho učí trpezlivosti a koncentrácii. Alexandrit je svetlom pri hľadaní vnútornej rovnováhy, perly zas upokojujú a chránia pred negatívnou energiou. Unikátne tigrie oko podnecuje Blížencovu duševnú flexibilitu a odhaľuje mu hranice čisto intelektuálneho chápania. Bielo-modrý chalcedón ponúka schopnosť načúvať vnútornému hlasu a zrozumiteľne predávať vlastné poznatky. Achát je zas pravým prostredníkom medzi človekom a prírodou. Temný ónyx naopak prináša vytrvalosť, ktorá roztržitého Blíženca smeruje k dotiahnutiu vecí do konca.

 • Dátum

  21. 5. – 20. 6.

 • Živel

  Vzduch

 • Planéta

  Merkúr

 • Drahokamy

  Citrín a jantár

 • Farba

  Žľtá, svetlozelená