Ako vybrať šperky podľa materiálu

Na výrobu kvalitných šperkov sa môže použiť mnoho rôznych materiálov. Je dôležité vyberať materiál dôkladne na základe zvláštnych vlastností daného kovu, ale taktiež je potrebné vziať do úvahy preferencie obdarovávanej alebo obdarovávaného. Medzi najčastejšie typy kovov používaných pri výrobe klenotov patrí zlato, striebro a platina. Dnes sa pomaly do módy dostávajú aj ďalšie menej tradičné kovy ako napríklad palladium, ale nie sú zďaleka toľko rozšírené a populárne ako spomínaná trojica.

Zlato

Zlato je v klenotníctvach stále číslo jeden. Je najčastejšou voľbou hlavne preto, lebo je dostupné v rôznych cenových kategóriách a taktiež vo viacerých farbách. Zo zlata sa vyrába mnoho prsteňov, vrátane tých zásnubných, snubných a kokteilových a veľké percento náušníc, príveskov, náhrdelníkov, náramkov alebo aj manžetových gombíkov. Investičné zlato sa navyše môže stať veľmi dobrým spôsobom ako si uložiť peniaze.

Prečo práve zlato?

Už od počiatku vekov si ľudia zlato cenili pre jeho prirodzenú krásu a žiarivosť, a preto pre mnoho kultúr reprezentovalo slnko. Dnes si ho zvyčajne vyberajú pre jeho kvalitu a tvrdosť. Ide o kov vhodný na každodenné nosenie, preto aj prstene boli v minulosti prevažné zlaté, hoci dnes už máme nové trendy. Zlato je najčastejšie používaným a kupovaným kovom, má mnoho podôb a farieb. Jeho vysoká hodnota je všeobecne známa. Pred kúpou zlatého šperku určite vezmite do úvahy:

  • výdrž kovu pri každodennom nosení
  • rôzne počty karátov zlatého kovu
  • rôzne farby zlata

Koľko karátov?

Karáty vyjadrujú podiel zlata v kove. Čím vyšší počet karátov, tým nižší obsah nezlatých prímesí, a tým hodnotnejší kov.

Pozor! Nie len pri investičnom zlato si nespleťte karáty! V karátoch vyjadrujeme taktiež váhu diamantov a drahokamov, ale karáty používané k vyjadreniu váhy drahých kameňov sú úplne iné než karáty používané pri určovaní zlata. Pre zlato sa používa značka „kt“, ktorá označuje podiel zlata v kove (celok sa delí na 24 dielov). Pre drahokamy sa používa značka „ct“, ktorá označuje ich váhu (približne 1 ct = 0,2 g).

Rýdze zlato ma plný počet karátov (teda 24 kt), ale je príliš mäkké na to, aby sme ho bežne nosili ako šperk. Preto k nemu musíme primiešavať iné zliatiny. Zlato najčastejšie poznáme ako:

  • 9kt zlato375/1000 – najlacnejšia forma zlata z 37,5 % rýdzeho zlata, šperky z tohto kovu je možné o niečo ťažšie ohnúť, zároveň sú však pružnejšie než kovy s vyšším obsahom zlata; na Slovensku má 9kt zlato zaujímavú históriu: prvýkrát bolo legalizované v roku 1968, no už po roku 1989 nastalo ožitie trhu s klenotmi, a teda záujem o šperky z 9kt zlata opadol (vystriedal ho záujem o cenovo dostupné 14kt a 18kt zlato), v roku 1992 padlo rozhodnutie výrobu a predaj 9kt zlata zrušiť, avšak to sa v roku 2013 znovu zmenilo a 9karátové zlato bolo opäť zlegalizované
  • 14kt zlato585/1000 – obsah zlata tvorí 58,5 % ide teda o najčastejšiu „klasickú“ formu ušľachtilého kovu, ktorá je zlatou strednou cestou
  • 18kt zlato750/1000 – obsahuje 75 % rýdzeho zlata a je ideálne pre náročných; všeobecne najlepšie odoláva zubu času

Môžeme sa stretnúť taktiež s 22kt a 24kt zlatom. Na európskom trhu sa šperky s týmto počtom karátov príliš nevyskytujú, ale tešia sa veľkej obľube v Indii, na Arabskom polostrove, v juhozápadnej Ázii a podobne. V Spojených štátoch amerických sa kvôli zavedenej klenotníckej tradícii používa zlato s 10 kt, ktoré má veľmi blízko k tomu 9kt.

Akú farbu zlata zvoliť?

Najpopulárnejším variantom zlata je žlté zlato, ktorému v poslednej dobe výrazne konkuruje zlato biele, a treticu doplňuje zlato ružovej farby. Môže sa stať, že pri hľadaní šperkov narazíte aj na iné farby zlata, ale tieto tri sú najrozšírenejšie a najčastejšie používané. Mnoho šperkov sa taktiež vyrába z kombinácie rôznych farieb zlata – o týchto šperkoch potom hovoríme, že sú vyrobené z dvoj-, troj- alebo viacfarebného zlata.

Čo sa týka zásnubných prsteňov, u našich klientov jednoznačne vedú tie z bieleho zlata.

Karátové vlastnosti zlata platia rovnako pre všetky jeho farby – 18kt biele zlato bude obsahovať 75 % čistého zlata, tak isto ako napríklad 18kt zlato žltej farby. Rozdiel medzi jednotlivými farbami zlata je v tom, čo sa k čistému zlatu primiešava ako prímes. Na tejto prímesi potom závisia aj mnohé vlastnosti výsledného kovu.

Žlté zlato

Žltá variácie zlata sa vyrába primiešavaním rôznych kovov, väčšinou medi či zinku, ktoré zaručujú, že farba časom nezájde. Nádherne dokáže podtrhnúť majestátnosť smaragdov a rubínov i ďalších zeleno a červeno sfarbených kameňov.

  • Zlaté náušnice so smaragdovými slzami Rekan
    Zlaté náušnice so smaragdovými slzami Rekan
  • Zásnubný prsteň s diamantom Daika
    Zásnubný prsteň s diamantom Daika
  • Zlatý prívesok s oválnym rubínom a diamantmi Tamasyna
    Zlatý prívesok s oválnym rubínom a diamantmi Tamasyna

Ružové zlato

Tento kov sa vyrába prevažne primiešavaním medi, ktorá dodáva šperku červenkastý nádych, a táto farba sa taktiež časom nestratí. Tradičné ružové zlato obsahuje 75 % zlata, 22,25 % medi a 2,75 % striebra, ale tzv. „červené zlato“ tvorí 75 % zlata a 25 % medi a má výraznejší červenkastý odtieň – ružové zlato teda farebne variuje podľa zloženia. Tomuto odtieňu kovu pristanú rovnako sfarbené drahokamy ako morganit, zároveň je však možné experimentovať aj so zelenými alebo modrými diamantmi, ktoré v tejto kombinácii krásne vyniknú. V poslednej dobe však u našich klientov vedie kombinácia tohto kovu s bielymi drahokamami – veľa žien si zamiluje napríklad prsteň z ružového zlata s bezfarebnými diamantmi.

  • Strieborný prívesok srdce s rubínmi a diamantom Janey
    Strieborný prívesok srdce s rubínmi a diamantom Janey
  • Náhrdelník z broskyňových periel Babak
    Náhrdelník z broskyňových periel Babak
  • Prívesek zo zlata s morganitovým srdcom a diamantom Demelda
    Prívesek zo zlata s morganitovým srdcom a diamantom Demelda
  • Prívesok s morganitom a diamantmi Jazmín
    Prívesok s morganitom a diamantmi Jazmín
  • Zlaté visiace náušnice s morganitmi Christabel
    Zlaté visiace náušnice s morganitmi Christabel

Biele zlato

Zlato v bielom odtieni sa vyrába zmiešavaním čistého zlata a bielych kovov ako napríklad striebra alebo palladia. Do zloženia bieleho zlata sa v niektorých krajinách pridáva aj nikel, ten je však vo väčšine štátoch zakázaný. Šperky z bieleho zlata sa bežne poťahujú rhodiom, ktoré dodáva zlatu tvrdší povrch a ešte belší nádych; pokiaľ chcete šperku z bieleho zlata vrátiť jeho iskru, môžete ho po roku nosenia nechať opäť potiahnuť rhodiom. Biele zlato pôsobí neutrálne, preto nepotlačí farbu žiadneho drahého kameňa, napriek tomu najzaujímavejšie vyzerá s modrými odrodamitopásov a zafírov a s akvamarínmi. Biele zlato je veľmi obľúbený materiál pre zásnubné prstene.

  • Zlaté náušnice s akvamarínom a diamantmi Helen
    Zlaté náušnice s akvamarínom a diamantmi Helen
  • Zlatý minimalistický náramok Barr
    Zlatý minimalistický náramok Barr
  • Komfortné svadobné obrúčky zo zlata Milda
    Komfortné svadobné obrúčky zo zlata Milda
  • Zlatý prívesok s cushion opálom Rayna
    Zlatý prívesok s cushion opálom Rayna

Farebné rozdiely v rámci rovnakej farebnej skupiny zlata môžeme pozorovať u šperkov obsahujúcich rozdielne množstvo karátov. Tu sú typy zlata podľa ich počtu:

  • 18kt 750/1000 žlté zlato bude žltšie než 14kt 585/1000 žlté zlato, pretože obsahuje väčší podiel rýdzeho zlata a menší podiel prímesí. Preto sa mnohí pri výbere žltého zlata rozhodnú pre variantu s puncom zlata 18k, a to hlavne pri voľbe zásnubných a snubných prsteňov
  • 14kt 585/1000 ružové zlato bude mať tmavší odtieň červenej než 18kt 750/1000 ružové zlato, pretože jeho zloženie má vyšší podiel mede a iných prímesí
  • 14kt 585/1000 biele zlato a to 18kt750/1000 sú väčšinou zhruba rovnakej farby (vzhľadom na potiahnutie rhodiom)

Pre koho je zlato ideálnou voľbou?

Vzhľadom na to, že zlato sa ponúka v chladných aj teplých odtieňoch, je potrebné porozprávať sa o každom type zlata zvlášť. Klasické žlté zlato si vyberú tradičné ženy: veď prvá farba, ktorá nás pri zmienke o zlate napadne, je žltá. Výrazné a osobité dámy, isté si samy sebou, sa tak nemusia báť neprehliadnuteľného trblietania žltého zlata. Tento typ drahého kovu navyše pristane jarným a jesenným typom, ktorých svetlú až zlatistú pleť dokáže podtrhnúť. Blondínkam a všetkým, ktoré sa pýšia vlasmi gaštanovými či s nádychom ryšavej farby, polichotí mäkká žiara ružového zlata. Po ňom siahnu romantické duše a jemné a krehké víly, ktoré rady snívajú a majú bohatú fantáziu. Chladivé biele zlato rozžiari letné a zimné typy, nádherne vynikne na bledej pleti s nádychom do ružova a zaujme všetky ženy, ktoré túžia po decentnom, ľahko kombinovateľnom šperku vysokej kvality. Biele zlato je určené úspešným ženám v mužskom svete, ktoré nechcú stratiť svoju ženskosť.

  • Zlatý prívesok so znamením a rubínom Baran
    Zlatý prívesok so znamením a rubínom Baran
  • Zlatý prsteň s rubínom a diamantmi Eldria
    Zlatý prsteň s rubínom a diamantmi Eldria
  • Náušnice s motívom nekonečna Infinity
    Náušnice s motívom nekonečna Infinity

Ako rozpoznať mosadz od zlata?

Rozoznať mosadz od zlata nemusí byť bez lupy a predchádzajúcich skúseností vôbec jednoduché. Dobre vyleštená mosadz sa totiž veľmi podobá na zlato s 18kt puncom, pretože je veľmi zlatá. Potom ak si teda nie ste istí, či sa vám niekto nepokúša predať napodobeninu, vezmite si zväčšovacie sklo a pozrite sa, či má šperk punc, ktorý zaručuje jeho pravosť. Podvodníci sa často snažia vytvoriť vizuálnu napodobeninu, ktorá je ale rozpoznateľná, pretože sa ju nedá prečítať. Nenechajte sa ošialiť ani tým, že šperk bol zakúpený v zahraničí, či že sú znaky rýdzosti len zle narazené.

Platina

Platina je najvzácnejší a najdrahší z ušľachtilých kovov. Jej neprekonateľná pevnosť a odolnosť z nej činia veľmi vyhľadávaný šperkársky materiál. Vzhľadom na jej vlastnosti, luxusný a elegantný vzhľad sa dostáva do centra pozornosti širšej klientely. Aj naši klienti postupne objavujú kúzlo a odolnosť platiny, preto sa napríklad pre platinový prsteň rozhodnú často ešte radšej než napríklad pre ten z 18k 750/1000 bieleho zlata.

Prečo práve platina?

Platina je extrémne odolná voči každodennému noseniu a je prirodzene biela, takže nepotrebuje vybieľovanie rhodiom ako biele zlato. Hoci ju je možné objaviť v rôznych predmetoch starých takmer 3 000 rokov, ide o kov, ktorý sa začal vo veľkom množstve používať len pred pár rokmi. K hlavným dôvodom sa radí predovšetkým vysoká teplota topenia (u platiny je to okolo 1700 °C, zatiaľ čo u zlata je to iba okolo 1200 °C) a neuveriteľná odolnosť voči korózii. Používa sa najmä na výrobu platinových prsteňov, a to hlavne snubných a zásnubných. Iné typy šperkov sa z platiny nevyrábajú v takej miere ako zo zlata. U nás však nájdete zastúpenie šperkov v tomto materiáli ako u prsteňov, tak aj u náušníc a príveskov. Platina symbolizuje sofistikovanosť a je známa hlavne vo vyššej spoločnosti.

  • platina je cenená – patrí k najvzácnejším a najrýdzejším ušľachtilým kovom na zemi
  • platina je pevná - platina je odolná voči prasknutiu
  • platina je rýdza – v šperkárskom priemysle jej zliatiny obsahujú 95 % čistého kovu, zatiaľ čo zlaté zliatiny mávajú iba okolo 75 % alebo 58 % zlata; rovnako je hypoalergénna a nekoroduje
  • platina je vzácna – na získanie jedinej unce platiny sa musí vyťažiť 10 tón rudy (u zlata sú to iba 3 tony)
  • platina je prirodzene lesklá – jej bohatý biely lesk dokonale doplňuje diamanty a drahokamy a neutrálna farba prehlbuje brilanciu a hĺbku kameňa
  • platina je módna – platinu dnes ľudia vyhľadávajú stále viac, pretože ich láka svojou krásou a eleganciou, ale aj budúcou návratnosťou

Rýdza platina?

Platina sa spravidla v šperkoch nevyskytuje celkom rýdza, ale obsahuje rôzne vysoké percento prímesí. Aby bolo možné označiť klenot ako platinový, musí obsahovať aspoň 95 % tohto ušľachtilého kovu – zvyšok tvorí ruténium, ktoré zvyšuje tvrdosť kovu. Platinové šperky nesú označenie 950/1000. Z tohto materiálu sú vyrobené všetky naše platinové šperky. Okrem toho existujú aj platinové zliatiny, v ktorých už je drahého kovu menej – zvyčajne populárna býva aj kombinácia 90 % platiny a 10 % irídia. Na trhu sa objavujú aj zliatiny s nižším množstvom platiny.

Platina vs. zlato

Platina je biely kov na prvý pohľad podobný bielemu zlatu. Na rozdiel od zlata sa však v šperkoch používa v takmer rýdzej (950/1000) forme. Na druhej strane je o niečo ťažšia. Pokiaľ si teda kúpite platinový prsteň, určite bude ťažší než napríklad 18kt 750/1000 zlatý prsteň rovnakých rozmerov. Pri nosení to ale nie je vôbec cítiť. Platina je taktiež výrazne drahšia než zlato. Platinový prsteň bude mať zhruba dvojnásobnú cenu než rovnaký prsteň z 18kt 750/1000 zlata, potom teda ak chcete ušetriť napríklad na svojej svadbe, miesto platinových svadobných prsteňov radšej vyberajte svadobné obrúčky z bieleho zlata.

Pre koho je platina ideálnou voľbou?

Luxusný kov kráľov lichotí svojou farbou opäť skôr chladným typom pleti: svetlej pokožke s ružovkastým nádychom, snehulienkovsky bledej pleti či tej s olivovým podtónom. Platinové šperky sú primárne určené ženám, ktoré vyhľadávajú tú najvyššiu kvalitu. Striebrošedému ušľachtilému kovu podľahnú silné a výrazné osobnosti, ktorým ich outfit stačí podtrhnúť prepychovým decentným doplnkom a ktoré nemusia hľadať okázalosť, aby potvrdili svoju cenu a vkus. Platina je odolná, nezlomná a vytrvalá a taká býva aj jej nositeľka.

  • Decentný náušnice s 0.22ct diamantmi Kaylie
    Decentný náušnice s 0.22ct diamantmi Kaylie
  • Platinové manžetové gombíky s čiernymi diamantmi Adiel
    Platinové manžetové gombíky s čiernymi diamantmi Adiel
  • Minimalistický prívesok s diamantom Tressa
    Minimalistický prívesok s diamantom Tressa

Striebro

Striebro sa rovnako ako zlato používa na výrobu šperkov už od nepamäti. Bielo-šedý kov je výrazne lacnejší než zlato a platina. Je však taktiež o niečo mäkší a poddajnejší. Často sa používa k výrobe príveskov, náušníc, náhrdelníkov, náramkov a prsteňov na bežné nosenie. Nemalo by sa dlhodobo nosiť každý deň, preto sa zvyčajne neodporúča ako vhodný kov pre snubné a zásnubné prstene. Striebro navyše taktiež oxiduje, teda černie pôsobením sírnych výparov a sírovodíka v znečistenom ovzduší, niekedy k sčerneniu vedie aj príliš kyslé pH pokožky. Na druhej strane sa ale dá jednoducho vyčistiť prostriedkami na čistenie striebra alebo handričkami napustenými špeciálnou tekutinou.

Striebro sa preto spravidla poťahuje tenkou vrstvou rhodia, ktorá zvyšuje jeho odolnosť voči vplyvom okolia a bráni tak jeho oxidácii a poškrabaniu. Vzhľadom na to, že sa kov behom nosenia odiera a vrstvička sa stenčuje, je potrebné nechať šperk v pravidelných intervaloch znovu u klenotníka potiahnuť.

Všetky strieborné šperky, ktoré nájdete v našej ponuke, sú porhodiované, aby sme mohli zaručiť čo najvyššiu kvalitu. Pokiaľ u nás taký šperk zakúpite a vrstva rhodia sa začne časom stenčovať, radi vám ju v rámci našej doživotnej záruky bezplatne obnovíme. Stačí, keď nám šperk zašlete alebo prinesiete.

Prečo práve striebro?

Striebro je lacný a pritom kvalitný kov, ktorý sa výborne hodí ako darček na malé príležitosti a pre potešenie či vyznanie lásky. Najlákavejšie je na ňom pomer ceny a kvality. Striebro taktiež výborne vyzerá, jeho farba je príjemná a jemná a z diaľky si ho možno ľahko spliesť s oveľa drahšími kovmi. V súboji s platinou alebo bielym zlatom by však neobstálo.

  • striebro je lesklé
  • striebro sa dobre kombinuje s formálnymi aj voľnočasovými outfitmi
  • striebro lichotí všetkým tónom pleti
  • striebro je cenovo dostupné

Čo je rýdzosť?

Rýdzosť uvádza a garantuje výrobca, prípadne ju určuje dôkladná chemická analýza puncového úradu či spektrálny rozbor. Rýdzosť alebo aj čistota striebra uvádza, koľko rýdzeho striebra je v určitom kove obsiahnuté. Najčastejšia je rýdzosť striebra 925 a v tejto podobe ušľachtilý kov využívajú zlatníci pri výrobe šperkov. Uvedené číslo znamená, že všetko označené puncovým číslom 925 je z 92,5 % rýdze.

Rýdzosť striebra sa udáva v tisícinách ako promile, napr. 0,925, Ag925 alebo 925/1000. Váha striebra sa zapisuje a sleduje na stotiny gramu, napr. 236,58 g. V praxi sa ale počíta s celými gramami.

Aký typ striebra?

Rýdze striebro je veľmi mäkké a ako také aj ľahko poškoditeľné. Preto sa často mieša s ďalšími kovmi, ktoré zlepšujú jeho vlastnosti – predovšetkým tvrdosť. Do bielo-šedého drahého kovu sa spravidla pridáva meď a na základe pomeru striebra a medi sa určuje rýdzosť kovu. Šperk následne nesie puncovú značku, ktorá číselne vyjadruje kvalitu striebra.

Okrem najčastejšie sa vyskytujúcich puncov 925 a 999 sa objavuje aj striebro s puncom 900, ktorá sa skôr používalo na výrobu klenotov. Číslo 800 označuje striebro na predmety dennej potreby (napríklad príbory).

Medzi najobvyklejšie typy striebra patria:

  • rýdze striebro (fine silver): jeho rýdzosť sa pohybuje na úrovni .999 a je výnimočne lesklé. Na výrobu pravidelne nosených šperkov sa nehodí, pretože je mäkké a ľahko sa ohýba. Využíva sa skôr ako investičné striebro a na výrobu pamätných mincí a medailí. Rýdzosťou striebra Ag 999 sa označujú strieborné tehly, ktoré sú určené pre nákup a výkup
  • sterlingové striebro (sterling silver): zliatina obsahuje 92,5 % rýdzeho striebra a 7,5 % prímesi. Najčastejšie pridávaná meď vytvára ľahké zakalenie a občas červenú alebo purpurovú platinu. Koróziu striebra spôsobuje vo vzduchu prítomný sírovodík, preto by sa nenosené šperky mali vždy bezpečne uložiť do krabičky alebo šperkovnice. Bez ohľadu na to sa sterligové striebro používa v šperkárstvach na výrobu prstienkov, náhrdelníkov, náušníc a náramkov, ktoré je možné bežne nosiť bez toho, aby došlo k ich výraznému poškodeniu. Puncová značka 925 je veľmi známa. Z tohto typu striebra sú vyrobené všetky šperky, ktoré nájdete v našej ponuke
  • niklové striebro (nickel silver): nie je vlastne vôbec striebro. Pod týmto názvom sa skrýva zliatina medi, niklu a zinku. Niekedy sa mu taktiež hovorí nemecké striebro (german silver)
  • niello (niello): čierna zliatina striebra, medi a olova sa používa na smaltovanie šperkov. Málokedy je z nej klenot celý vyrobený
  • elektrum (electrum): zliatina striebra a zlata so stopovým množstvom ďalších prvkov sa nachádza v prírode, a preto v nej pomer drahých kovov značne variuje. V starovekom Egypte bolo veľmi obľúbené na výrobu šperkov

Okrem šperkov zo striebra a strieborných zliatin existuje aj bižutéria z neušľachtilých kovov (najčastejšie mosadz). Ktorá sa upravuje postriebrením (silver plate), čo je tenká vrstvička rýdzeho striebra natiahnutá na šperk z obyčajného materiálu. Taký kúsok je veľmi lacný, ale vrstva striebra sa rýchlo ošúpe.

Ako rozpoznať biele zlato od striebra alebo platiny

Ako už bolo niekoľkokrát zmienené, striebro je na rozdiel od platiny a bieleho zlata viac dostupnejšie. Cenový rozdiel sa pohybuje v tisícoch. Napriek tomu má rovnako krásnu bielo-šedú farbu a výnimočný lesk. To, či ide o striebro, alebo biele zlato rovnako spoznáte tak, že strieborný šperk je ľahší než zlatý alebo platinový.

Pre koho je striebro ideálnou voľbou?

Belostná šeď striebra pristane zimným a letným typom s tmavomodrými či hnedými očami a havraními, sýto hnedými alebo naopak popolavými vlasmi. Siahnu po ňom skôr mladšie dievčatá, ktoré rady plnia svoje šperkovnice rôznymi typmi šperkov a ktoré si prajú každý deň vyzerať inak. Strieborné klenoty si zamilujú všetky ženy, ktoré náušnice, náramky, náhrdelníky a prstienky rady striedajú. Strieborné šperky oslovia hravé a zábavné osobnosti so zmyslom pre humor a túžbou po dobrodružstve.

Prečo zvoliť zlatený strieborný šperk?

Predovšetkým z finančných dôvodov. Pokiaľ kupujúcim vyhovuje cena strieborného šperku, ale túžia po kúsku inej farby, určite ich očakávania naplní klenot zo striebra potiahnutý tenkou vrstvou žltého alebo ružového zlata. Účelom zlatenia je okrem iného nie len snaha docieliť dekoratívne a luxusne vyzerajúci povrch, ale taktiež získanie povrchu, ktorý lepšie vzdoruje korózii a poveternostným podmienkam. Už od antiky sa zlatia kultové a ozdobné predmety.

  • pozlátený šperk je lacnejší než zlatý
  • pozlátený šperk môže mať buď farbu žltého alebo ružového zlata
  • pozlátený šperk je hypoalergénny a odolnejší voči korózii

Dnes k najbežnejším technikám patrí galvanické zlatenie, kedy sa predmet zavesí do zlatiaceho kúpeľa a priechodom prúdu sa na ňom nechá usadiť vrstvička zlata, ktorá môže mať ľubovoľnú hrúbku.

  • Pozlátený strieborný prívesok z kolekcie #ZaNormalniHolky s gravírom I shine
    Pozlátený strieborný prívesok z kolekcie #ZaNormalniHolky s gravírom I shine
  • Strieborný pozlátený eternity prsteň s rubínmi a zirkónmi Detta
    Strieborný pozlátený eternity prsteň s rubínmi a zirkónmi Detta

Rhodium

Rhodium patrí medzi drahé kovy a príbuzné platiny. Nie je práve staré, objavené bolo až na začiatku 19. storočia a svoj názov získalo podľa ružovo sfarbených zlúčenín, ktoré tvorí (rhodon = grécky ruža). V prírode sa vyskytuje spravidla rýdze a v spoločnosti ďalších ušľachtilých kovov, napríklad platiny (Ural) alebo zlata (Južná Amerika).

Prečo práve rhodium?

Rhodium je úplne biely platinový kov, ktorý sa využíva k potiahnutiu šperkov zo striebra alebo bieleho zlata k vylepšeniu ich vlastností. Rhodiovanie, ktoré je drahšie než zlatenie, zvyšuje tvrdosť a odolnosť klenotov a chráni ich pred koróziou. Šperky potiahnuté týmto drahým kovom:

  • vynikajú svojím leskom
  • menej sa opotrebúvajú bežným nosením
  • pomaly starnú
  • hypoalergénne

Strieborné a zlaté šperky potiahnuté rhodiom sú na prvý pohľad k nerozoznaniu od tých takto neupravených. Rozdiel je viditeľný až po pár mesiacoch nosenia. Rhodiovaný šperk je potrebné si nechať pravidelne každé 2–3 roky skontrolovať a znovu potiahnuť tenkou vrstvou kovu. Šperky čisto z rhodia sa nevyrábajú.

Skontrolujte si punc – z čoho je môj šperk

Punc je úradné označenia výrobkov vyrobených z drahých kovov. U zlata punc vyjadruje iba počet karátov, nie však jeho farbu. 18kt prsteň z bieleho zlata bude mať preto rovnaký punc ako prsteň z 18kt žltého zlata. Puncový úrad má za úlohu podrobne preskúmať všetko vyrobené zo zlata, striebra či platiny, a tieto predmety potom musia byť aj patrične označené. Existuje malá skupina produktov, ktoré punc nemusia mať, napríklad zlaté mince, šperky s obsahom menej než 0,5 g zlata alebo menej než 0,3 g striebra.

Zlato bez puncu spoznáte tak, že mu chýba vyrazený počet karátov. Tento šperk potom pravdepodobne nebude kvalitný. Pre istotu ho však môžete zaniesť k odborníkovi, ktorý rýdzosť kovu zistí.

Staré puncovanie značky zlata

Podľa puncového zákona a jeho novely sú na šperkoch platné všetky staré puncové značky zlata aj iných kovov, ktoré kedy na našom území v histórií platili a nevyjadrujú nižšiu rýdzosť než 580 / 000. Platia teda staré puncové značky rakúsko-uhorské, československé, protektorátne aj značky Slovenského štátu. Neplatia ale punce, ktoré boli v priebehu 2. svetovej vojny zavedené na československom území obsadenom cudzími štátmi – značky rakúske, poľské aj maďarské. To reprezentuje takmer 100 platných puncov.

Pozrite si, akým puncom sa označujú šperky na Slovensku.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky