Puncové značky

Puncová značka je malý symbol, ktorý sa nachádza na vašom šperku z drahého kovu. Informuje vás o rýdzosti a pôvode použitého kovu, o tom, či bol šperk skontrolovaný puncovým alebo iným na výrobcovi a obchodníkovi nezávislým úradom a taktiež o mieste, kde samotná kontrola prebehla. Z pohľadu zlatníkov, dizajnérov a väčších výrobcov sú puncové značky nutným, a tak trochu neestetickým, zlom. Sú síce maličké, ale oko odborníka na vec vzatú ich dokáže odhaliť ihneď. Každopádne sú nevyhnutnou súčasťou šperkov a majú svoj praktický význam – vďaka ním môžete mať kľud na duši, pretože presne viete, z akého kovu váš šperk je, respektíve či značka súhlasí s informáciami, ktoré o materiáli uvádza predajca. Týmto malým symbolom by ste teda mali venovať pozornosť rovnako dôkladne ako kvalite celého šperku.

Kto vydáva puncové značky

Puncové značky vydáva nezávislý štátny orgán, ktorým je puncový úrad. Naša česká spoločnosť Next Generation Luxury s.r.o. je registrovaná na Puncovom úrade ČR v Prahe pod číslom 11333. Naša slovenská pobočka N.G.L. s.r.o. je zároveň registrovaná na Puncovom úrade SR. Pokiaľ by ste nás chceli nájsť v databáze na stránkach, kliknite na sekciu podnikatelia, vyplňte obchodné meno spoločnosti alebo IČO a systém vám potom ukáže nás ako registrovanú spoločnosť.

Hlavnou úlohou puncového úradu je vykonávať puncovú kontrolu, overovať rýdzosť výrobkov z drahých kovov a vykonávať puncovú inšpekciu. Okrem toho do jeho pôsobenia spadá aj rada ďalších činností, ale my by sme sa radi zamerali na oblasť, do ktorej patria práve puncové značky.

Aké značky môžete vidieť na svojich šperkoch?

Na každom šperku môžete nájsť niekoľko rôznych značiek – rýdzostné, zodpovednostné a štátne puncové značky. Rýdzostné a zodpovednostné značky dávajú na šperky samotní výrobcovia, naopak štátnu puncovú značku môže dať na šperk iba puncový úrad a plní funkciu hlavnej kontroly. Každá značka má svoj význam a poskytuje vám o vašom šperku iné informácie.

Prívesok punc NGL
Na tomto prívesku vidíte značku rýdzosti zlata a našu výrobnú značku NGL

Štátne puncové značky

Tieto značky bývajú z celého šperku najdôležitejšie, lebo podľa tvaru poznáte, o aký druh kovu ide a aká je jeho rýdzosť. Aby ste sa lepšie orientovali, pomôže vám táto tabuľka štátnych puncových značiek.

Puncové značky

Štátny punc vám de facto dáva istotu, že je šperk úradne skontrolovaný a že spoločnosť pravdivo uvádza kov, z ktorého šperk vyrobila. Pokiaľ analýza vykonaná puncovým úradom ukáže, že puncové značky od výrobcu neodpovedajú použitému materiálu, môže byť šperk znehodnotený.

Rýdzostné značky

Tieto značky majú informačný a orientačný charakter. Ide o číslo označujúce rýdzosť kovu, na ktorom je značka vyrazená. Slovo rýdzosť vychádza z prídavného mena rýdzi, teda čistý, nezmiešaný. Číselný údaj nás informuje o pomernom hmotnostnom obsahu drahého kovu v predmete alebo v zliatine.

Pre 14karátové zlato uvidíte značku najčastejšie vo forme 585, čo znamená, že šperk obsahuje 585/1000 rýdzeho kovu v zliatine, z ktorej je šperk vyrobený. 18karátové zlato potom nájdete pod značkou 750 (750/1000), lebo šperk vyrobený z tejto zliatiny obsahuje vyšší podiel rýdzeho zlata. 24karátové čiže rýdze zlato by ste tým pádom našli pod značkou 999, lebo je tu prítomnosť zliatin naozaj minimálna. Tento materiál sa však pre výrobu šperkov nevyužíva.

Na Slovensku sa využíva aj 9karátové zlato, ktoré klienti poznajú podľa označenia 375/1000. Z toho vyplýva, že pomer zlata v zliatine je 37,5% a zvyšok tvoria prímesi. Striebro nájdete najčastejšie pod označením 925 – všetky naše strieborné šperky sú v tejto rýdzosti. Ide o tzv. sterlingové striebro, teda o klenotnícke striebro, ktoré má v sebe 92,5 % rýdzeho striebra a zvyšok sú prímesi (väčšinou ide o meď). Iné zliatiny striebra nájdete napríklad v minciach, kde zliatina nemusí byť tak kvalitná.

Čo sa týka platiny, využívame platinu s označením 950, ktorá patrí k tým najkvalitnejším zliatinám.

Rýdzostné značky
Značky rýdzosti na zlatom zásnubnom prsteni

Identifikačné značky

V tejto časti sa líši česká a slovenská úprava. Pretože centrála našej spoločnosti sa nachádza v Prahe a veľkú časť šperkov vyrábame v Českej republike, zoznámime vás so značením šperkov v oboch krajinách.

Na Slovensku sa využíva iba jedno označenie, tzv. zodpovednostná značka:

Zodpovednostné značky

Toto označenie je pridelené každej registrovanej spoločnosti či zlatníkovi príslušným puncovým úradom. Spravidla sa používajú iniciály firmy a toto označenie je rovnaké, či už spoločnosť vystupuje v role výrobcu, alebo ako obchodník. Naša zodpovednostná značka obsahuje písmená NGL umiestnené v obdĺžniku.

Potvrdenie o pridelení slovenskej zodpovednostnej značky

V Českej republike sa naopak využívajú dve rôzne značky podľa toho, či ide o vyrobený alebo dovezený šperk:

Výrobné značky

Ide o jedinečné označenie každej registrovanej spoločnosti či zlatníka, ktoré pridelil príslušný puncový úrad. Spravidla sa používajú iniciály firmy a vďaka tomuto označeniu je hneď viditeľné, kto sa na výrobe podieľal. Našu výrobnú značku nájdete pod písmenami NGL umiestenými v ovále a dávame ich na všetky šperky, ktoré vyrobíme v Českej republike. Značku je možné používať iba pre označovanie nami vyrobeného výrobku alebo nami skompletovaného tovaru.

Potvrdenie o pridelení českej výrobnej značky

Puncovné razidlá
Puncovné razidlá, ktorými zlatníci označujú šperky

Zodpovednostné značky

Táto značka je takmer rovnaká ako výrobná, pretože sa skladá z iniciál spoločnosti a je taktiež pridelená príslušným puncovým úradom. Zodpovednostná alebo tiež dovozová značka vám podáva informáciu, že šperk bol dovezený = vyrobený na území iného štátu, avšak zodpovednosť za neho preberá spoločnosť, ktorá ho predáva. Rovnako ako výrobná značka je tá zodpovednostná pevne stanovená dvojpísmenným či trojpísmenným symbolom, ktorý je umiestnený v presne určenom obryse a súčasne je pevne daný aj typ písma. Naša česká dovozová značka sa skrýva pod písmenami NGL umiestnenými v šesťuholníku.

Značku je možné používať iba pre označovanie dovezeného výrobku. Značka neslúži pre označovanie tovaru vrátane súčiastok z drahých kovov, ktoré naša firma vyrobila.

Obe naše české značky, ako výrobná, tak zodpovednostná, sú uznané Slovenským puncovým úradom. Pokiaľ sú teda šperky označené v Českej republike a zaslané na Slovensko, nemusia byť opatrené slovenským puncom.

Potvrdenie o pridelení českej zodpovednostnej značky

Zodpovednostné značky
Značka vpravo je naša zodpovednostná značka a nájdete ju pri dovážaných šperkoch

Ak sa pýtate, odkedy môžeme datovať počiatky puncovníctva na Slovensku, tak tie siahajú do obdobia vlády prvého Uhorského kráľa svätého Štefana, ktorý sa snažil pritiahnuť do Uhorska remeselníkov, aby so sebou priniesli rôzne zvyklosti a odborné poznatky, ktoré by boli pre ľud užitočné. Pokiaľ by vás zaujímalo viac historických faktov k tejto téme, odporúčame pozrieť sa priamo na stránky Puncového úradu Slovenskej republiky.

Aké šperky sa puncujú

Všetky šperky vyrobené na území Slovenskej republiky, ktoré sú zo zliatin zlata, striebra alebo z platiny, musia byť opatrené zodpovednostnou značkou a po následnej kontrole puncovým úradom aj štátnou puncovou značkou. Rýdzostná značka na týchto šperkoch povinne byť nemusí, ale výrobca ju často pridáva pre lepšiu informáciu.

Pri dovezených šperkoch je situácia zložitejšia. Záleží totiž na tom, z akej zeme boli šperky dovezené. Slovenský puncový úrad uznáva puncové značky niektorých iných krajín a šperky s týmto označením potom už nie je potrebné označovať slovenským puncom. Medzi tieto krajiny patrí Česká republika, ďalej štáty, ktoré podpísali tzv. Viedenskú konvenciu, a krajiny, s ktorými Slovensku podpísalo Dohodu o vzájomnej platnosti puncových značiek. Na šperkoch z týchto krajín môžete teda nájsť buď tzv. konvenčný punc alebo puncovú značku príslušného štátu.

Šperky dovezené z iných krajín musia byť označené najprv zodpovednostnou značkou a potom predložené ku kontrolu puncovému úradu, ktorý ich označí štátnou puncovou značkou.

Aké šperky sa nemusia puncovať

Výnimku predstavujú šperky v podlimitnej hmotnosti, ktorá pri zlate a platine predstavuje 0,5 g a pri striebre 2 g (v Českej republike je váhový limit pre striebro 3 g). Tie kontrole puncového úradu nepodliehajú, nemusia teda byť označené štátnou puncovou značkou, ale naopak je u nich povinné označenie rýdzostnou a zodpovednostnou značkou.

Dovezené šperky, ktoré sú v podlimitnej hmotnosti, taktiež nemusia byť kontrolované puncovým úradom. Tento tovar teda nemusí byť označený štátnym puncom. Spravidla na ňom ale býva zodpovednostná značka, ktorá odkazuje na dovozcu. A nesmie chýbať rýdzostná značka.

Punc 925 strieborný náhrdelník
Ak je šperk strieborný, musíte na ňom nájsť značku rýdzosti 925
Či už nakupujete tovar online alebo v kamenných obchodoch, určite pri šperkoch nesledujte iba estetickú podobu a remeselnú kvalitu spracovania, ale venujte pozornosť aj týmto miniatúrnym puncovým značkám. Pokiaľ symboly na prvý pohľad neuvidíte, určite sa nebojte obchodníka spýtať, kde a ako punc nájsť. Je to naozaj jediný kontrolný prvok, ktorý vám zaručí, že si kupujete šperk z drahého kovu.
  • Strieborný eternity prsteň s lab-grown diamantmi Navin
    Strieborný eternity prsteň s lab-grown diamantmi Navin
  • Strieborný prívesok so symbolmi znamenia zverokruhu Váhy
    Strieborný prívesok so symbolmi znamenia zverokruhu Váhy
  • Kruhové náušnice s diamantmi Melita
    Kruhové náušnice s diamantmi Melita
  • Strieborný prívesok so symbolmi znamenia zverokruhu Blíženci
    Strieborný prívesok so symbolmi znamenia zverokruhu Blíženci
  • Half halo prívesok s oválnym opálom a diamantmi Fursey
    Half halo prívesok s oválnym opálom a diamantmi Fursey

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky