10 zaujímavostí o platine

Platina je jedným z najvzácnejších kovov na svete. Svojou hodnotou prevyšuje nielen striebro, ale dokonca i zlato. Aj napriek tomu bola dlhé roky opomínaná a stála v tieni ostatných drahých kovov. Teraz sa však o platine hovorí ako o kove tretieho tisícročia a stáva sa čoraz populárnejšou aj v šperkárskom priemysle. Akými zaujímavými vlastnosťami oplýva a čo ju robí tak výnimočnou?

1. Ako stvorená pre diamanty

Platina sa vyznačuje svojou tvrdosťou a húževnatosťou. Vďaka tomu je ideálnou voľbou na výrobu šperkov, pretože vsadené kamene v nej perfektne držia. Nehrozí teda, aby sa napríklad z platinového prsteňa uvoľnili a vypadli. Aj preto sa najväčšie diamanty zasadzujú práve do tohto kovu.

2. Oslňujúci lesk

Šperky z platiny hneď na prvý pohľad zaujmú svojím bohatým bielym leskom, vďaka ktorému si skvelo rozumejú s diamantmi aj ďalšími žiarivými drahokamami. Svoj lesk navyše platinové šperky nestrácajú ani s odstupom času a pravidelným používaním. Investovať do nich sa tak skutočne oplatí.

3. Odolnosť na celý život

Platinové šperky majú záruku dlhej trvanlivosti a vysokej odolnosti. Ustoja v podstate čokoľvek a vy ich tak môžete nosiť každý deň bez obáv z poškodenia, či vymiznutia belosti. Platina je naozaj nezničiteľná a nehrozí jej ani poškrabanie.

4. Rýdza láska = rýdzi šperk

Ak budete vyberať platinový zásnubný prsteň, potom si môžete byť istý, že svoju lásku stvrdíte takmer čistou rýdzosťou – šperky z platiny totiž obsahujú 95% čistého kovu. V porovnaní s tým sú napríklad zlaté zliatiny tvorené približne len zo 75% zlata. Platina sa navyše v prírode vyskytuje prakticky len ako rýdzi kov.

Platinový prsteň
Platinový prsteň

5. Limitované množstvo

Platina je luxusný materiál, ktorý sa získava ťažkou a zložitou ťažbou. Najbohatšie svetové nálezisko sa nachádza na juhu Afriky a v Rusku. Ročne sa jej pritom vyťaží necelých 200 ton, čo je v porovnaní s ťažbou zlata a striebra naozaj len malý zlomok.

6. Puncové značky

Aby ste s istotou vedeli, že skutočne dostanete výrobok z uvedeného materiálu, označujú sa šperky malými symbolmi, ktoré informujú o rýdzosti a pôvode použitého kovu. Ide o tzv. puncové značky, ktoré prezradia, z akého kovu šperky sú. Tie vydáva štátny puncový úrad, pričom platina musí obdržať tieto značky dve.

7. Platina – plato – striebro

Názov platina vznikol ako zdrobnenina zo španielskeho slova plata, ktoré v preklade znamená striebro. Platinu by sme teda doslovne preložili ako „striebričko“.

8. Využitie v medicíne

Platina neslúži len na dekoráciu, ale uplatňuje sa aj v lekárstve. Je prospešná pri liečbe rakoviny hlavy, krku, ovaria, semenníkov a močového mechúra. Keďže dokáže poškodiť DNA rakovinových buniek, zabraňuje ich šíreniu.

9. Ideálny kov pre alergikov

Bojujete so zlou kožnou neznášanlivosťou kovov? U šperkov z platiny sa nemusíte báť alergickej reakcie, pretože platina neobsahuje žiadne prímesi ďalších kovov. Tento materiál je prirodzene hypoalergénny a môže tak spraviť radosť každému.

10. Nadčasový módny trend

Pokiaľ sa vám už žlté alebo biele zlato opozeralo a striebro vám príde veľmi obyčajné, potom vedzte, že platina je pre vás to pravé. Ak sa rozhodnete zakúpiť platinový šperk, môžete si byť istí, že získate jeden z najoriginálnejších a najušľachtilejších kovov vôbec.

Platinový náhrdelník
Platinový náhrdelník

Výhody platiny v bodoch

 • odolný a stály materiál
 • prirodzený, bohatý a trvanlivý lesk
 • vysoko rýdzi materiál
 • originalita
 • hypoalergénnosť

Má platina nejaké nevýhody?

 • vyššia cena

Kvôli zložitej ťažbe je najväčšou nevýhodou platiny jej cena. Platinové šperky stoja v porovnaní s ostatnými drahými kovmi podstatne viac. Cena platinových prsteňov sa tak môže vyšplhať napríklad až na dvojnásobnú čiastku oproti prsteňom zo 14 karátového zlata.

 • úpravy šperkov sú drahšie než u iných kovov

V prípade, že budete potrebovať platinový šperk upraviť, musíte tiež počítať s vyššou čiastkou.

 • väčšia váha

Šperk vyrobený z platiny je možné od šperku z bieleho zlata rozoznať vďaka jeho hmotnosti. Platina je totiž podstatne ťažšia než zlato.

Kedy by ste mali do platinového šperku investovať?

Pre platinu by ste sa mali zaručene rozhodnúť v momente, keď vyberáte zásnubný prsteň. Platinové prstene sú totiž luxusnou záležitosťou a vďaka ich vlastnostiam máte istotu, že investujete do skutočnej kvality, ktorá vám vydrží až do konca života.

 • Zásnubný prsteň s diamantom Saffie
  Zásnubný prsteň s diamantom Saffie
 • Zdobený zásnubný prsteň s diamantmi Annice
  Zdobený zásnubný prsteň s diamantmi Annice
 • Zlatý tanzanitový prsteň s diamantmi a zafírmi Hanis
  Zlatý tanzanitový prsteň s diamantmi a zafírmi Hanis
 • Platinový eternity prsteň s 2mm diamantmi Imogene
  Platinový eternity prsteň s 2mm diamantmi Imogene
 • Zásnubný prsteň s moissanitom a lab-grown diamantmi Mae
  Zásnubný prsteň s moissanitom a lab-grown diamantmi Mae

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky