Najvzácnejší z platinových kovov: ruténium

Už všetci snáď počuli o slávnych drahých kovoch ako je zlato, striebro a platina. Ruténium sa na tomto zozname vôbec nenachádza, avšak stojí za vašu pozornosť. Jedným z dôvodov, prečo sa krehký a veľmi vzácny kov nezapísal do povedomia ľudstva hlbšie je to, že bol objavený pomerne neskoro. Viete, že ruténium sa radí medzi ušľachtilé materiály a vyrábajú sa z neho okrem iného aj šperky? Poďme o ňom zistiť trochu viac.

Čo to je ruténium?

Pod tajuplným slovom ruténium sa skrýva ušľachtilý materiál, ktorý vyniká tvrdosťou a krehkosťou. Spoločne s ródiom a paládiom sa radí medzi ľahké platinové kovy, z ktorých je najvzácnejšie. V prírode sa tento šedostrieborný prášok vyskytuje v rýdzej podobe veľmi sporadicky práve v platinových rudách. Z nerastov menujme laurit, ruarsit alebo omeiit.

Počas normálnych podmienok patrí ruténium k nereaktívnym materiálom. Odolá ako klasickým kyselinám, tak aj tým, ktoré rozpúšťa ušľachtilé kovy, dokonca lúčavke kráľovskej. Zvýšená teplota ho však dokáže premeniť na veľmi reaktívny kov. Malé množstvo ruténia pomáha zvyšovať tvrdosť a mechanickú odolnosť u zliatin s platinou a paládiom, ktoré sa používajú na výrobu luxusných náramkových hodiniek. V kombinácii s titánom sa podstatne zvyšuje jeho schopnosť odolať korózii. V posledných rokoch sa skúma jeho využitie pri liečbe nádorových ochorení. Skvele funguje aj ako katalyzátor pri rade chemických reakcií. Ruténium si vďaka svojim pôsobivým vlastnostiam našlo miesto v šperkárstve, objavuje sa na hrotoch atramentových pier, všimneme si ho však aj na dentálnych zliatinách a keramických farbivách.

Čriepky z histórie

Poľský chemik Jerdzej Śniadecki zrejme prvok vyrobil už v roku 1807, ale svoj objav stiahol po tom, čo ho nikto iný získať nedokázal. S nečistou podobou ruténia sa stretli už Jöns Berzelius a Gottfried Osann v roku 1827, keď skúmali zvyšky po rozpúšťaní uralskej surovej platiny v lúčavke kráľovskej. Osann si myslel, že našiel tri nové kovy. Jeden z nich nazval ruténium podľa latinského názvu miesta nálezu - Ruska (Ruthenia). V roku 1844 objavil v sibírskej platinovej rude chemik Karl Karlovič Klaus oveľa čistejšiu variantu tohto kovu a zoznámil s ním širokú verejnosť.

Krása a pôvab ruténiových šperkov

V posledných rokoch sa ruténium dostáva do širšieho povedomia vďaka väčšiemu presadeniu sa v šperkárskom priemysle. Vzácny kov si dobre rozumie s platinou a žltým zlatom a klenotom dodáva osobitý dizajn. Jeho striebornošedý odtieň pôsobí na klenotoch šedočierne až čierne. Vzhľadom k tmavému sfarbeniu mnohí zlatníci pred pokovaním prsteňa alebo náušníc najprv model ozdobia jemnými zložitými vzormi. Vzniká tak výnimočný šperk. Kúzlo ruténia spočíva tiež v tom, že náušnice, prívesky a prstene možno vyleštiť do zrkadlového lesku, alebo im môžete ponechať štýlový matný vzhľad.

Medzi obľúbenými variáciami ruténiových klenotov sa často vyskytujú modely zvýraznené drahými kameňmi. Popri klasických čírych a farebných diamantoch sa presadzujú diamanty čierne, ktoré atypickým zásnubným aj netradičným svadobným prsteňom dodávajú mystický nádych. Všimli si to aj dizajnéri, a preto sa v ponuke zlatníctiev objavuje stále viac trendy svadobných krúžkov zo zlata potiahnutého ruténiom.

Čierna sa teraz vyskytuje medzi najmódnejšími farbami a outfity v tomto odtieni nosia všetky typy žien. Z módnych mól do bežného sveta prenikajú tmavšie sfarbené šperky, ktoré skvele ladia s ich šatníkom. Podobne oslovujú nevesty, ktoré plánujú netypickú svadbu.

  • Zlaté svadobné obrúčky s čiernym ruténiom a matným povrchom Veri
    Zlaté svadobné obrúčky s čiernym ruténiom a matným povrchom Veri
  • Zlaté svadobné prstene s reliéfnym povrchom a čiernym ruténiom Susam
    Zlaté svadobné prstene s reliéfnym povrchom a čiernym ruténiom Susam

Plusy ruténiových šperkov

  • Kov je tvrdý a veľmi odolný – pri normálnej teplote nereaguje s inými zlúčeninami.
  • Kov je krehký, preto se z často nosených prsteňov aj príveskov ľahko zošúpe.
  • Dopyt po ruténiu je nižšia ako u ródia, preto ho možno označiť za dostupné. Priaznivými cenami sa tak vyznačujú aj šperky na zákazku.
  • Ruténium nie je hypoalergénne.
  • Tvrdosť ruténia sa výborne snúbi s tlakovým osadením diamantov.
  • Pokovanie ruténiom chráni pred poškriabaním a dodáva šperkom lepšiu odolnosť.
  • Cena ruténia je v porovnaní s akciami a ďalšími komoditami relatívne stabilná.
  • Ruténium pri izbovej teplote nekoroduje.

Mínusy ruténiových šperkov

  • Kov je krehký, preto se z často nosených prsteňov aj príveskov ľahko zošúpe.
  • Ruténium nie je hypoalergénne.

Zaujímavosti

  • Už 0,1% ruténia v titánovej zliatine zvýši jej odolnosť voči korózii 100x.
  • Ruténium sa na zlaté klenoty nanáša pomocou galvanizácie vo vrstve o bežnej hrúbke 0,5 mikrónu.
  • Šperky potiahnuté čiernym kovom často nesmú chýbať v zbierke pánskych doplnkov. Manžetové gombíky, náramky, prstene a spony na viazanky do svojich kolekcií zaraďujú aj známi návrhári ako Tiffany, Alex Orso alebo Tom Ford.
  • Medzi hviezdami, ktoré podľahli kráse ruténiových šperkov, stretneme Emmu Watson, Shanin Shaik, Violu Davis či Ruby Rose.
  • Ruténium sa objavilo aj v kolekciách značiek ako Lanvin, Valentino, Gucci, Chanel alebo Fendi. Návrhári ním doplnili ako manžetové gombíky a kožené rockové náramky s cvočkami, tak napríklad retiazkové remienky u kabeliek.
  • Čierne šperky dnes už nie sú výsadou vyznávačov gothic štýlu, ale presadzujú sa aj v kolekciách zásnubných a svadobných prsteňov.
  • K populárnym kombináciám patria ruténiové prstene doplnené čiernymi diamantmi. Prudko elegantný dizajn osloví nielen šik hipsterky.
Svadobný prsteň s ruténiom
Zaujal vás originálny reliéfny povrch...
Svadobný prsteň s ruténiom
...alebo uhrančivo lesklá elegancia?

Starostlivosť o šperky s ruténiom

Ruténium je tmavšie, takže sa môže zdať, že šperky z neho nevyžadujú takú starostlivosť. Nevhodné prostriedky však môžu negatívne ovplyvniť jeho unikátny vzhľad. Najdôležitejšie pravidlo? Vyvarujte sa styku klenotu s abrazívnymi a hrubými povrchmi.

Premýšľate, ako vyčistiť svoj ruténiový zásnubný prstienok s čiernym kameňom? Do misky s vlažnou vodou pridajte jemné mydlo. Šperk ponechajte v kúpeli 20 až 30 minút, potom ho opatrne osušte mäkkou handričkou a nechajte uschnúť na vzduchu.

Pretože klenoty zo žltého zlata sa poťahujú iba tenkou vrstvičkou ruténia, stáva sa, že sa ušľachtilý kov ošúcha a je potrebné ho obnoviť. Pri nákupe takýchto kúskov sa uistite, aké doplnkové služby predajca ponúka. Trebárs v Eppi sa k ruténiovým prsteňom viaže doživotná záruka a každoročná kontrola a s obnovou čiernej vrstvy.

Ruténium nie je tak známe ako iné ušľachtilé kovy, ale v posledných rokoch sa dostáva do popredia. Hoci sa predtým využívalo primárne v priemysle a investičných kruhoch, šperkárstvo sa teraz nenecháva zahanbiť. Milovníci módnych trendov totiž nedokážu odolať jeho tajomnému tmavému trblietaniu.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky