Luxusné farebné diamanty pod lupou

Ako sa líšia farebné a klasické diamanty?

Diamant sa ako jediný drahý kameň vyskytuje v prírode vo všetkých farebných modifikáciách. Najrozšírenejšie sú však tie bezfarebné až svetložlté, ktoré sa nachádzajú na medzinárodnej klasifikačnej stupnici D až Z. Mimo tejto škály sa vyskytujú žlté a hnedé diamanty a potom samozrejme i tie najvzácnejšie, ktoré zahŕňajú celé farebné spektrum: modré, zelené, ružové a červené. Na rozdiel od klasických diamantov, ktorých cena zvyšujúcim sa sfarbením na stupnici D–Z klesá, pri farebných kameňoch, označovaných aj ako fancy alebo fantazijné, sýtejšie sfarbenie hodnotu zvyšuje. Bohužiaľ sa však tieto diamanty získavajú skôr v tlmených a matných odtieňoch.

Prsteň s veľmi svetlým fancy diamantom
Prsteň s veľmi svetlým fancy diamantom by ste na prvý pohľad od bezfarebného nerozoznali

Prírodné fancy diamanty

Prírodné fancy diamanty v najsvetlejších variantoch môžu byť skvelým kompromisom pre tých, ktorí síce túžia po bezfarebnom diamante, ale jeho cena je pre nich až príliš vysoká. Tie najsvetlejšie farebné diamanty sa totiž od tých bezfarebných na pohľad prakticky nelíšia. Pokiaľ pre vás teda pri nákupe nie je rozhodujúcim faktorom pocit, že vlastníte šperk s bezfarebným diamantom, ale skôr viac myslíte aj na vašu peňaženku, pouvažujte o fancy kameňoch vo veľmi svetlých tónoch a nenechajte sa odradiť ich názvom. Farebný rozdiel totiž bežné oko nerozpozná a vedieť o tom budete iba vy. Presvedčiť sa môžete aj na nasledujúcich fotografiách.

 Fancy Faint Pinkish Brown
Diamant GIA 0.70ct SI2 Fancy Faint Pinkish Brown
FANCY Very Light Green-Yellow
Diamant GIA 0.31ct VVS2 FANCY Very Light Green-Yellow
Fancy Very Light Green-Yellow=
Diamant GIA 0.65ct SI2 Fancy Very Light Green-Yellow
 Fancy Faint Gray
Diamant GIA 0.83ct SI2 Fancy Faint Gray

Sýto farebné fancy diamanty, ktoré sa vyťažia v prírode, obsiahnu celú škálu dúhy. Veľmi vzácne a cenné sú predovšetkým zelené, oranžové a fialové, ale aj tieto kamene v hodnote predstihnú hlavne červené, modré a ružové. K bežnejším odtieňom patrí žltá a hnedá, preto ich cena nedosahuje také závratné hodnoty. Medzi farebné diamanty sa radia aj tie čierne, šedé a biele.

Upravené prírodné diamanty

A práve pre svoje vzácnosti a výnimočnosti vo svojej prírodnej podobe dosahujú ceny fancy diamantov astronomické výšiny, ktoré si môže dovoliť len malá skupina ľudí. Pôvabu farebných kameňov je však veľmi ľahké podľahnúť, a preto vedci po desaťročia vyvíjali postupy, vďaka ktorým dokážu premeniť nie príliš cenené kúsky z konca D–Z škály na populárne farbami hrajúce diamanty, poprípade zintenzívniť sýtosť žltých a hnedých kryštálov. Ak prešiel kameň vylepšením a úpravou farby, seriózne gemologické laboratóriá o tom uvádzajú informácie vo vydanom certifikáte. Nezabúdajte sa preto pred kúpou uistiť, či si zaobstarávate diamant prírodný, alebo upravený. Tieto dva varianty sa totiž od seba cenovo diametrálne líšia.

V nasledujúcich riadkoch sa zameriame predovšetkým na farebné prírodné diamanty, bližšie preskúmame kritériá pri ich hodnotení, pozrieme sa aj na to, odkiaľ sa v nich rôzne farby berú, či prečo stojí za to si taký výnimočný kameň zakúpiť. Ak vás však zaujíma, ako sa v laboratóriách odtiene v prírode získaných diamantov premieňajú, zintenzívňujú a zatraktívnenú, skúste sa pozrieť na náš článok o spôsoboch úpravy farby diamantov.

  • Zásnubný prsteň so žltým diamantom Carrey
    Zásnubný prsteň so žltým diamantom Carrey
  • Náušnice s 0.5ct čiernymi diamantmi Ingrid
    Náušnice s 0.5ct čiernymi diamantmi Ingrid

Bolo – nebolo

Prvý systém na hodnotenie diamantov nás vráti do Indie a do 6. storočia nášho letopočtu. Jeho tvorcovia vychádzali z kastového systému a príslušníkom jednotlivých tried vždy priradili farbu, ktorú mohli nosiť. Diamanty tak slúžili k označeniu spoločenského postavenia. Kňazi a panovníci sa zdobili kameňmi belšími než lotos (takmer bezfarebnými), bojovníci a pozemkoví vlastníci sa pýšili diamantmi hnedými ako zajačie oko, farbou obchodníkov bola žltá v odtieňoch okvetných lístkov kadali a nižším triedam patril lesk nalešteného meča (čierna a šedá). Iba králi si mohli voliť farbu slobodne a bez obmedzenia.

Od tých čias sa veľa zmenilo a k oceňovaniu diamantov sa používajú sofistikovanejšie metódy. Získanie farebného kameňa dnes už limituje iba jeho cena a dostupnosť.

Popularita farebných diamantov vzrástla až v posledných desaťročiach. V 80. rokoch 20. storočia začali vlastníci známej austrálskej bane Argyle propagovať vyťažené hnedé kamene pod obchodnými názvami ako „Šampanské“ a „Koňak“. Kampaň bola veľmi úspešná a dostala farebné diamanty do povedomia verejnosti. V bani sa hnedé diamanty ťažia dodnes, ale oveľa väčší záujem vyvolávajú ružové kamene, ktorých je Argyle hlavným svetovým producentom.

  • Prsteň so salt and pepper diamantom a postranními diamantmi Neo
    Prsteň so salt and pepper diamantom a postranními diamantmi Neo
  • Diamantové náušnice v tvare kvetiniek Hester
    Diamantové náušnice v tvare kvetiniek Hester
  • Zlatý náhrdelník so sivou diamantovou kvapkou Greyne
    Zlatý náhrdelník so sivou diamantovou kvapkou Greyne
  • Náušnice s champagne a bielymi diamantmi Travis
    Náušnice s champagne a bielymi diamantmi Travis

4C alebo Pusťme sa do hodnotenia fancy diamantov

Pre farebné diamanty platí rovnaké 4C ako pre klasické drahé kamene – síce sú to tie isté kategórie, ale majú trochu iné kritéria. Farba, čistota, výbrus a karátová hmotnosť naďalej poskytujú informácie dôležité pri odhadovaní ceny kameňa, najväčšiu odlišnosť však nachádzame pri určovaní farby a čistoty. Už neplatí priama úmera, že čím výraznejšia farba, tým nižšia cena: pri zafarbených diamantoch je to logicky práve naopak. Rovnako tak aj drobné inklúzie, ktoré narušujú čistotu kameňa, nemusia negatívne ovplyvniť jeho hodnotu. Hodnotitelia pri posudzovaní totiž na rozdiel od bezfarebných kameňov pozerajú na tie zafarbené zvrchu. Čím živšia farba, čím uhrančivejšia iskra a lesk, tým väčší záujem kupcov a tým astronomickejšia cena.

Vzhľadom na veľké vzácnosti výrazne sfarbených diamantov dochádza často k úpravám ich odtieňov a prehĺbeniu sýtosti farby pomocou laboratórnych procesov. Kamene sa tak stávajú cenovo dostupnejšími a širšie publikum sa môže tešiť z ich krásy. Pokiaľ vami vybraný diamant prešiel akoukoľvek úpravou, určite o tom objavíte zmienku v priloženom certifikáte od renomovaného gemologického laboratória.

Poodhaľte s nami tajomstvo určovania hodnoty farebných prírodných diamantov a prečítajte si riadky nižšie, kde podrobnejšie rozoberáme 4C.

Farba (Color)

Farba sa radí k najdôležitejším hodnotiacim prvkom. Pri klasických diamantoch platí, že čím viac prímesí spôsobujúcich zafarbenie, tým nižšia cena. Pri farebných diamantoch, ktoré sa vymykajú zo škály D-Z, je to práve naopak – čím intenzívnejšia farba, tým vyššia hodnota. V každom prípade sa dá ale tvrdiť, že i jemné farebné nuansy cenu kameňa ovplyvňujú. V porovnaní so žltými a hnedými diamantmi pokladáme akýkoľvek iný odtieň za veľmi vzácny, a preto sa často na trhu stretávame s upravovanými fancy kameňmi.

Oceňovanie farebných diamantov je dnes komplexný a špecializovaný proces, ktorý vyžaduje dokonale vyškolených odborníkov. Systém GIA je navrhnutý tak, aby obsiahol i to, že nie každý má rovnako výraznú farbu. Napríklad žlté diamanty sa vyskytujú v širokej škále sýtosti, zatiaľ čo modré nie.

GIA pripravila všeobecne používaný deväťstupňový systém hodnotenia farebných diamantov:

  1. Mdlý / faint
  2. Veľmi svetlý / very light
  3. Svetlý / light
  4. Fantazijne svetlý / fancy light
  5. Fantazijný / fancy
  6. Fantazijne tmavý / fancy dark
  7. Fantazijne intenzívny / fancy intense
  8. Fantazijne sýty / fancy deep
  9. Fantazijne žiarivý / fancy vivid
Systém hodnotenia farebných diamantov
Obrázok používame so súhlasom Petra Diamonds

Najnižší stupeň na škále (označovaný ako mdlý) tesne nadväzuje na farbu Z v klasickom D-Z systéme. Podľa Amerického gemologického inštitútu ovplyvňuje zafarbenie kameňa, na ktorom sa zakladá vyššie uvedené rozdelenie, tri primárne prvky:

Odtieň (Hue)

Tato kategória odkazuje k hlavnej farbe diamantu, ako je červená, ružová alebo zelená; základných odtieňov je celkom 27. Teda nesmieme zabudnúť, že niektoré odtiene kombinujú hlavné a pozmeňujúce farby. Napríklad zelenkasto žltý diamant obsahuje odtieň žltej a modifikujúci nádych zelenej. GIA nemeria, koľko percent ktorej farby v kameni je, väčšinou ale uvádza dominantnú farbu na poslednom mieste. Odtiene farby uvedené predtým sú iba dodatočné odtiene slúžiace k presnému popisu farby diamantu.

V GIA terminológii je sedem hlavných odtieňov: ružová, oranžová, žltá, zelená, modrá, fialová a purpurová. Hnedá a šedá nie sú považované za dominantné farby, často však slúži ako doplňujúce odtiene farieb; viac-menej sa rovnako môžu vyskytovať samostatne.

Tón (Tone)

Tón definuje, ako svetlý, alebo tmavý odtieň diamantu v skutočnosti je. Odkazuje k jeho intenzite a zahrnuje sedem nasledujúcich tónov:

  • Veľmi svetlý / very light
  • Svetlý / light
  • Stredne svetlý / medium light
  • Stredný / medium
  • Stredne tmavý / medium dark
  • Tmavý / dark
  • Veľmi tmavý / very dark

Sýtosť (Saturation)

Tento hodnotiaci prvok sa vzťahuje na silu farby, teda na to, v akom množstve a intenzite sa v diamante nachádzajú zlúčeniny spôsobujúce zafarbenie. Sýtosť svetlých odtieňov variuje od pastelových po žiarivé, zatiaľ čo pri tmavých od tmavých po sýte. GIA definuje šesť stupňov sýtosti:

  • Fantazijne svetlá / fancy light
  • Fantazijná / fancy
  • Fantazijne intenzívna /fancy intensive
  • Fantazijne tmavá / fancy dark
  • Fantazijne sýta / fancy deep
  • Fantazijne žiarivá / fancy vivid

Intenzita zafarbenia farebného diamantu vychádza najmä z tónu a sýtosti. Zohľadňuje sa i rozloženie farby, ktoré môže byť rovnomerné aj nerovnomerné.

Intenzita sfarbenia farebného diamantu

Čistota (Clarity)

Pri farebných diamantoch zostáva zafarbenie dominantným hodnotiacim faktorom. Znalci si cenia vysoko dokonca i kamene s množstvom inklúzií, ktoré výrazne znižujú ich čistotu, pokiaľ pri pohľade zvrchu majú skvelú farbu. Hodnotu diamantu môžu výrazne znížiť chyby, ktoré narušujú jeho odolnosť. Za inklúziu pri farebných diamantoch pokladáme predovšetkým nejednoliatu, akoby zrnitú farbu.

Výbrus (Cut)

Veľkosť a tvar sú dva aspekty výbrusu, ktoré dokážu ovplyvniť farbu kameňa. Čím je diamant väčší, tým hlbší je pavilón a tým efektívnejšie ním môže prechádzať svetlo. Farba potom často pôsobí bohatšie a intenzívnejšie.

Na zafarbenie pôsobí i štýl výbrusu. Brúsiči zistili, že určité typy výbrusu – typicky zmiešané výbrusy ako žiarivý (radiant) – môžu posilniť žltú v diamantoch, ktoré sa blížia písmenám na konci D–Z škály. Pokiaľ príde ku opatrnému výbrusu v radiant štýle, vyzerá pri pohľade zvrchu veľa kameňov s nádychom do žlta – obchodníkmi sú jednotne nazývané ako „Cape alebo takzvaná kapská séria“ – ako žlté diamanty. Takéto vylepšenia farby zvyšujú cenu za karát. Medzi ďalšie výhody žiarivého výbrusu patrí i to, že pri ňom vzniká oveľa menej odrezkov než pri štandardnom briliantovom výbruse a kameň zostáva väčší a hodnotnejší.

Karát (Carat)

Rovnako ako pri štandardnej hodnotiacej škále D-Z platí, že väčšie farebné diamanty sú vzácnejšie a cennejšie než tie malé.

Kde sa vlastne farby v diamantoch berú?

Teraz sa už bližšie pozrime na zúbok prvkom a dôvodom, ktoré dodávajú jednoduchým kamienkom tie najkrajšie farby dúhy. Príčiny zafarbenia sú rôzne a často je potrebná obrovská súhra náhod, aby sa zrodil napríklad jeden ružový diamant.

Prírodné farebné diamanty vznikli v hlbinách zeme pred miliardami rokov. Extrémne vysoké teploty a tlak viedli ku kryštalizácii uhlíka v horninách a zrodené diamanty vytlačila k povrchu magma. Farbu týmto nádherným kameňom dodávajú rôznorodé prímesi a narušenie kryštálovej mriežky.

Jedným z najväčších producentov fancy diamantov je austrálska baňa Argyle, ktorá sa preslávila predovšetkým ťažbou hnedých (hlavne odtieňa šampanského) a raritných ružových kameňov. Vzhľadom k vysokému množstvu diamantov vyťažených v posledných rokoch sa zásoby v bani stenčujú a vlastníci spoločnosti vyhlásili na rok 2018 ukončenie ťažobnej činnosti v Argyle.

Barvy fancy diamantů
Farby fancy diamantov

Červená a ružová

Červené alebo červenkasté diamant sú veľmi vzácne a vysoko hodnotené. Ich zafarbenie rovnako ako pri ružových diamantoch spôsobujú deformácie kryštálovej mriežky a vytlačenie niektorých atómov uhlíku zo správnych polôh, čo je spôsobené vystavením vysokej teplote. Ružové kamene sú populárnejšie než tie purpurové, oranžové, hnedasté či šedé.

Oranžová

Oranžovú farbu vyvoláva prítomnosť dusíka v kryštálovej mriežke.

Fialová

Pôvod zafarbenia vo fialových a purpurových diamantoch nie je dosiaľ známy.

Modrá

Rovnako aj modré diamanty nie sú veľmi bežné. Spravidla obsahujú odtiene šedej, preto sa veľmi zriedkavo objaví kameň rovnako sýtej farby, akú máva modrý zafír. Modrú farbu spôsobuje bór – čím je viac tohto prvku, tým výraznejšia je modrá.

Zelená

Zelené diamanty obvykle charakterizuje svetlý tón a nízka sýtosť. Ich farbu tlmia šedé a hnedé prvky. Odtiene spravidla spadajú do kategórie nažltlo zelených kameňov. Pri väčšine z nich býva sfarbený iba povrch, farba málokedy preniká celým diamantom. Preto špičkoví brusiči nechávajú tenkú vrstvu zeleného zafarbenia, takže kameň vyzerá zelenší, než v skutočnosti je. Zelené diamanty vznikajú pri vystavení prírodnej radiácie.

Hnedá

Hnedé diamanty, ktorých farbu spôsobuje narušenie štruktúry kryštálovej mriežky, sú najčastejšie a ako také boli ako prvé používané v klenotníctve. Už v 2. storočí ich Rimania osádzali do prsteňov. Neskôr sa používali skôr v priemysle, pokiaľ im popularitu nevrátili majitelia bane Argyle. Tí ich propagovali pod chytľavými názvami ako „Koňak“ a opäť tak k nim pritiahli pozornosť. Dnes hnedé diamanty zdobia množstvo šperkov strednej cenovej kategórie. Zákazníci si ich obľúbili v stredných až tmavých tónoch, s hrejivým zlatistým či červenkastým nádychom. Hnedé diamanty sa všeobecne vyznačujú jemným zafarbením do zelenej, žltej, oranžovej alebo červenej.

Žltá

Druhou najrozšírenejšou farbou je žltá. Žlté diamanty predajcovia občas označujú ako „kanárikové“. Hoci to nie je správny hodnotiaci termín, používa sa pri popise týchto kameňov pomerne často. Žlté zafarbenie spôsobuje prítomnosť dusíku.

Čierna

Čierne diamanty stáli na okraji záujmu až do konce 90. rokov 20. storočia. Až potom ich dizajnéri vzali na milosť a začali ich používať ako skvelý kontrast k malým klasickým diamantom v pavé osadení.

Bieli

Existujú rovnako aj biele fancy diamanty, ktoré majú mliečne bielu farbu. Niekedy sú brúsené tak, aby zažiarili krásnymi opalizujúcimi odleskami.

Šedá

Vo výpočte nesmú chýbať šedé diamanty, ktoré obsahujú veľké množstvo vodíku, ktoré pravdepodobne spôsobuje ich zafarbenie.

Diamantom dodávajú osobitosť rôzne farby, ako ste si mohli prečítať vyššie. Ale vzhľadom na veľké vzácnosti sýtych odtieňov sa na trhu ponúkajú predovšetkým kamene, ktoré prešli niektorou z foriem úpravy farby. Pokiaľ sa o tému zaujímate hlbšie, nenechajte si ujsť náš článok priamo venovaný tejto téme.

Prečo vôbec farebné diamanty kupovať?

Iste si kladiete otázku, prečo sa púšťať do kúpy farebných diamantov. V nasledujúcich riadkoch sa vám na ňu pokúsime odpovedať. Lepšie povedané, buďte jedineční, nebojte sa odlíšiť. Veď bezfarebných diamantov je množstvo, zatiaľ čo tých farebných je pomenej.

  1. Vyberte si farbu podľa svojho vkusu a chuti. Veď na rozdiel od bezfarebných diamantov existujú prírodné farebné kamene vo viac než 300 farbách, odtieňoch a nuáns. Diamant si môžete nechať vybrúsiť do akéhokoľvek tvaru, ale niekedy vyzerá skvelo i surový kameň osadený do šperku bez špeciálnej úpravy. Každý prírodný farebný diamant je rovnako unikátny ako vy.
  2. Je to TEN diamant. Dokonca i členovia kráľovských rodín a hollywoodske hviezdy podľahli ich kúzlu – Carla Bruni-Sarkozy, Victoria Beckham alebo Portia de Rossi nosia prstene s ružovými diamantmi. V posledných sezónach si čokoládové, žlté a čierne sfarbené prírodné kamene našli cestu do módnych domov, takých ako je Louis Vuitton, Dior a Alexander McQueen, a objavili sa v haute couture kolekciách. Navyše to nie je tak dávno, čo sa na červenom koberci ukázali Cate Blanchett a Jessica Simpson ozdobené šperkmi s diamantmi v odtieňoch šampanského.
  3. Farebný diamant sa nájde pre každú peňaženku. Ich cena totiž rôzne variuje, v závislosti na odtieni, tónu a sýtosti.
  4. Farebný diamant je zberateľský kúsok. Zdroje tých skutočne kvalitných nie sú bezodné: jediná baňa produkujúca čisto modré kamene vyschla, austrálska Argyle sa zase chystá ťažbu ružových diamantov ukončiť v roku 2018. V prírode najvzácnejšie odtiene červenej a zelenej sa radia k najobľúbenejším zberateľským úlovkom. Prírodné farebné diamanty sa objavujú i v nečakaných farebných odtieňoch a kombináciách, niektoré sa menia ako chameleóny, iné sú skutočne dvojfarebné. Žiadny zberateľ nedokáže odolať skutočnosti, že každý fancy diamant je jedinečný zázrak prírody.
  5. Investícia. Už vyše 20 rokov hodnota prírodných farebných diamantov stúpa. Napríklad cena ružových kameňov z bane Argyle za posledných 25 rokov vzrástla viac než 100 násobne.

Všetky šperky s farebnými diamantmi, ktoré nájdete v našej ponuke, obsahujú kamene, ktorých farba bola upravená v laboratóriu pomocou jednej zo špeciálnych technológií. Odborníci využívajú na premenu farby mimo iného ožarovanie a zahrievanie, žíhanie, vysoký tlak a teplotu (HPHT), poťahovanie a dofarbovanie, najčastejšie však na dosiahnutie kýženého odtieňu procesy premyslene kombinujú. V základnej ponuke nemáme s neupravovanými prírodnými fancy diamantmi žiadne produkty, keďže ich cena by bola niekoľkonásobne vyššia. Všetky potrebné informácie o parametroch a vlastnostiach každého kameňa nájdete v detailnom popise šperku. Pokiaľ by ste si neboli niečím istí, neváhajte sa na nás obrátiť, radi vám všetko vysvetlíme a overíme správnosť uvedených údajov. V prípade, že máte záujem o kúpu prírodného farebného diamantu, kontaktujte nás. Na základe vašich požiadaviek vám zašleme špeciálnu ponuku GIA certifikovaných diamantov a pomôžeme vám nájsť ten najlepší kameň, ktorý bude presne podľa vašich predstáv.

Pevne veríme, že sme vám pomohli aspoň trochu preniknúť do trblietavých tajomstiev farebných diamantov. Dúfame, že ste u nás našli odpovede na otázky, ktoré si pred kúpou šperku kladiete. Vieme, že sme vás zaujali a presvedčili, že klenot s drahým fancy kameňom je tým pravým, čo hľadáte. Či už chcete urobiť radosť sebe, alebo obdarovať niekoho blízkeho, farebným diamantom nikdy neurazíte a odtieň môžete vybrať podľa svojej obľúbenej farby. Veď kebyže nám v živote chýbali farby, bol by príliš šedý a smutný, že? A ak vás tieto kamene uchvátili a nemáte ešte stále dosť, na záver sme si pre vás pripravili pár zaujímavostí.

Zaujímavosti

  1. Najznámejší čierny diamant je Čierny Orlov o váhe 67,50 ct a pomenovaný je po ruskej princeznej Nadie Vyegin-Orlov. Viaže sa k nemu mnoho povestí.
  2. Červené diamanty sú tak vzácne, že iba hŕstka vyťažených kameňov potvrdzuje ich existenciu.
  3. Aj menej než jeden atóm bóru na milión atómov uhlíku dokáže diamant zafarbiť do nádhernej modrej.
  4. Farebnými diamantmi sa preslávili bane v Austrálii, Južnej Afrike a Indii. Medzi krajiny, kde sa tieto kamene ťažia, sa radí aj Brazília, Venezuela a Guyana.
  5. Iba jeden z 10 000 diamantov sa môže pýšiť prírodnou fancy farbou.
  6. Najznámejším kameňom je šedo modrý diamant Hope (Nádej) s hmotnosťou 45,52 ct.
  7. Modrý diamant Blue Moon of Josephine (Jozefínin mesačný kameň) o váhe 12,03 ct je vôbec najdrahšie vydraženým drahým kameňom. Predal sa za 48,5 miliónov dolárov.
  8. V decembri, v roku 2009 predala hongkonská pobočka aukčnej siene Christie’s 5 ct žiarivo ružový diamant za 10,7 miliónov dolárov. Presiahol tak dosiaľ najvyššiu hodnotu vzácneho ružového kameňa, navyše suma 2,1 miliónov dolárov za 1 ct dosiaľ nebola prekonaná.
  9. V novembri 2011 získal cenový rekord šedý diamant Silvermist o váhe 10,67 ct. Navrhovaná dražiaca cena (120 000 až 200 000 dolárov) presiahla očakávania viac než 6x (kameň sa predal za 1,19 miliónov dolárov).
  10. Červené diamanty sú neskutočne vzácne. Najväčším známym červeným diamantom je kameň Moussaieff Red Diamond, ktorého váha je 5,11 karátu a cení sa na 20 miliónov dolárov.
  • Strieborný náramok s modrým diamantom a gravírom vašej voľby Okira
    Strieborný náramok s modrým diamantom a gravírom vašej voľby Okira
  • Náušnice s moissanitmi a salt and pepper diamantmi Aubin
    Náušnice s moissanitmi a salt and pepper diamantmi Aubin
  • Zlatý náhrdelník s čiernym triangle diamantom Agila
    Zlatý náhrdelník s čiernym triangle diamantom Agila
  • Prsteň s hexagon salt and pepper diamantom a marquise diamantmi Evie
    Prsteň s hexagon salt and pepper diamantom a marquise diamantmi Evie
  • Zásnubný prsteň s čiernym diamantom Maya
    Zásnubný prsteň s čiernym diamantom Maya

Zdroj: gia.edu, langerman-diamonds.com, dicholding.com, novel-collection.com, pricescope.com

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky