CARAT (Karát)

Všetky nezasadené diamanty sa merajú karátovou váhou. Karát má 100 dielov a je rovný 1/5 gramu. Karát obvykle značíme skratkou ct.

Väčšinou majú zákazníci záujem o najväčší diamant. Z technickej stránky, majú zvyčajne väčšie diamanty nižšiu kvalitu, napríklad strácajú na jase. Kvôli brúseniu neopracovaných (surových) diamantov do dokonalých uhlov, aby mali čo najviac jasu a lesku, sa veľa karátovej váhy stráca. Keďže väčšie diamanty sú oveľa vzácnejšie, s ich vzácnosťou stúpa aj ich cena. Jeden karát, je cennejší ako viac menších diamantov, o celkovej váhe jedného karátu. Menší diamant na malej ruke vyzerá prirodzene, ale na veľkej sa stráca. Keď sa rozhodujete o veľkosti karátu, myslite popri Vašich finančných možnostiach aj na to, ako Vami vybraný diamant vyzerá.

Nasledujúca tabuľka detailnejšie zobrazuje pomer medzi karátovou váhou a rozmermi (priemerom) diamantu.

Je veľmi pravdepodobné, že diamant round tvaru o váhe 0.90 ct s lepšími proporciami, bude vyzerať väčší, ako diamant o celkovej karátovej váhe 1.00 ct. Preto je veľmi podstatné sledovať aj proporcie diamantu, nielen karátovú váhu. Keď dôjde “nato, čo vidíte“ tak proporcie naberajú na väčšej dôležitosti, ako samotná karátová váha.

Hĺbka diamantu (%) vyjadruje základný vzájomný vzťah medzi tým, aký je diamant hlboký a ako samotný diamant v skutočnosti vyzerá. Diamant s nižšou hĺbkou (%), bude vyzerať ako väčší diamant, medzi ostatnými diamantmi. Výnimkou k tomuto pravidlu sú dlhé diamanty, s tzv. dlhými tvarmi ako je marquise.

Nikdy nemôžete zabudnúť vziať do úvahy všetky tri podstatné parametre t.j. karátová váha, hĺbka diamantu a samotné proporcie diamantu. Tie Vám pomôžu získať lepšiu predstavu, o výzore osadeného diamantu v šperku. Po podrobnom preskúmaní týchto parametrov, dostanete za svoje peniaze viac a tiež diamant, ktorý spĺňa všetky vaše osobné požiadavky.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky