Farba diamantu (Color)

Farba je jedným zo základných atribútov diamantu. Trochu paradoxné je, že pri tomto kameni je jeho sila v tom, čo nevidíte. Diamanty sa cenia podľa toho, ako moc sa blížia k bezfarebnosti. Čím menej farby obsahujú, tým vyššie stúpa ich hodnota. Na pultoch klenotníctiev väčšinou objavíte kamene bez farby, či takmer bezfarebné s jemnými stopami, alebo hnedé. V súčasnosti sa kvalita farby diamantu určuje podľa škály D–Z, ktorú zaviedol Americký gemologický inštitút (GIA) v 50. rokoch 20. storočia. Každé písmeno má jasne definovaný farebný rozsah. Diamanty sa skúmajú tvárou nadol pod svetlom s presne definovanými parametrami. Ich farba sa potom porovnáva s tzv. porovnávacími kameňmi, ktoré majú vopred stanovenú farbu. Mnohé rozdiely v ich odtieni sú také jemné, že ich nevyškolené oko vôbec nezaznamená. Napriek tomu však práve odtiene vedú k veľkým rozdielom v kvalite a cene diamantu. Pokiaľ vás zaujíma, prečo GIA začal svoju škálu písmenom D, táto otázka má jednoduché vysvetlenie. Pred ich zavedením sa na oceňovanie diamantov používal celý rad systémov založených na písmenách A, B a C s tým, že kamene najvyššej kvality niesli označenie AAA. Výnimkou neboli ani diamanty určované pomocou arabských (0, 1, 2, 3) či rímskych (I, II, III) číslic alebo slovným opisom. Bohužiaľ sa však nezjednotené triediace systémy nevyhli mnohým nepresnostiam a nezrovnalostiam. Tvorcovia modelu farebnej škály GIA sa chceli odraziť od úplného začiatku, a preto sa rozhodli nepoužiť nič, čo by mohlo byť zavádzajúce a viesť k zámene so starými systémami. Výsledok ich práce sa začína písmenom D, ktoré obvykle s najvyššou kvalitou nesúvisí.

Farebné stupne: 5 kategórií od D po Z

Farba diamantu sa hodnotí podľa toho, ako moc sa kameň blíži k bezfarebnosti. Chemicky čistý a štrukturálne dokonalý kameň neobsahuje žiadny odtieň, rovnako ako kvapka čistej vody. Všetkých 23 stupňov farebnej stupnice od D (bezfarebné) po Z (zreteľne žlté alebo svetlo hnedé) je podľa GIA rozdelených do piatich kategórií: bezfarebný (D–F), takmer bezfarebný (G–J), veľmi jemné stopy farby (K–M), jemné stopy farby (N–R) a zreteľné stopy farby (S–Z). Čím vyššou bezfarebnosťou kameň vyniká, tým vyššie stúpa jeho cena, a preto diamanty vo farbe D bývajú také drahé. Zároveň práve takéto diamanty patria medzi tie nevzácnejšie.

Pohnite skrolovacím kolieskom a zobrazte si ukážky farebných stupňov diamantov podľa GIA

Pohľad odborníka a laika

Je veľmi ťažké stanoviť presný farebný stupeň jedného samostatného diamantu. Aj odborníci na určovanie farby používajú referenčné porovnávacie kamene, aj keď svojím trénovaným okom dokážu s veľkou presnosťou zaradiť aj izolovaný diamant. Pokiaľ však nie ste znalcom diamantov, pravdepodobne nebudete schopní iba pomocou oka rozoznať ani len rozdiel medzi diamantmi, ktoré sú si farebne veľmi blízke a sú zaradené do jednej kategórie. Farebný rozdiel medzi diamantmi vo svojej kategórii (napríklad D a I) je možné pozorovať, iba pokiaľ diamanty porovnávate položené priamo vedľa seba. Pokiaľ sú kamene zasadené, rozdiely medzi nimi sa na prvý pohľad ešte zmenšujú. Kamene z rovnakej farebnej kategórie vyzerajú pre netrénované oko rovnako. Farba diamantov sa navyše hodnotí v laboratóriách za špeciálnych podmienok, ktoré v bežnom živote nedosiahneme.

Farba je do značnej miery záležitosťou osobného vkusu. Zatiaľ čo niekto hľadá takmer bezfarebný diamant, iný dáva prednosť jemne tmavšiemu zafarbeniu. Záleží teda na vás a na tom, čo presne od kameňa očakávate. Pokiaľ ho kupujete s investičnými zámermi, je rozhodne lepšie siahnuť po vyššom stupni. Pokiaľ bude diamant zasadený do zásnubného prsteňa, do vášho rozhodnutia sa o to viac premietne otázka vkusu, ale aj farba kovu a to, aký je váš rozpočet a celkové požiadavky.

Zľava 0,5ct moissanit farby G-H
Zľava 0,5ct moissanit farby G-H, 0,231ct R-S diamant a 0,254ct Q-R diamant

Farba diamantu verzus farebné diamanty

Na trhu sa samozrejme objavujú aj diamanty v ďalších odtieňoch, ako je zelená, modrá, ružová či čierna, ktoré na tejto stupnici zahrnuté nie sú. Označujú sa ako fancy diamanty a ich cena sa určuje podľa špecifických kritérií. Viac si o nich môžete prečítať v tomto článku, kde sa dozviete, že pri tomto type sa cení predovšetkým sýtosť farby. GIA zaviedol deväťstupňový systém ich hodnotenia, od mdlého, a teda takmer nebadateľného zafarbenia, až po sýty fantazijný žiarivý odtieň. Predovšetkým svetlunko nažltnuté a champagne diamanty sa pohybujú na hrane hodnotiacich škál GIA.

Fancy diamanty môžu byť aj vhodnou alternatívou pre tých, ktorí chcú číry diamant, ale ich rozpočet je obmedzený. Pre laické oko býva rozdiel medzi bezfarebným diamantom so slabým alebo zreteľným zafarbením a jemne zafarbeným fancy diamantom takmer nepatrný, aj keď rozdiel v cene môže byť výrazný. Fancy diamantov sa teda nemusíte obávať a rozhodne neplatí, že sú len pre tých, ktorí holdujú farbám.

Prsteň s diamantom farby Q-R
Prsteň s diamantom farby Q-R
Prsteň s veľmi svetlým fancy diamantom
Prsteň s veľmi svetlým fancy diamantom (Faint Pinkish Brown)

STUPNICA FARIEB

Bezfarebné (colorless)

FARBA D – PRVOTRIEDNE BIELY + (Exceptional white+) Najvyšší stupeň bezfarebnosti, ktorý diamanty môžu dosiahnuť. Takéto označenie znamená, že kameň je ako taký celkom bezfarebný (biely). Diamanty s farbou D sú extrémne vzácne, veľmi vyhľadávané a vynikajú v porovnávaní s ostatnými najvyššou cenou. FARBA E – PRVOTRIEDNE BIELY (Exceptional white) Takmer dokonalé bezfarebné diamanty. Farebný rozdiel medzi D a E je viditeľný iba pri pozorovaní pod mikroskopom odborným gemológom, ktorý porovnáva kmeňové stopy kameňov. Diamanty s farbou E sú o niečo lacnejšie, aj keď ich cena je stále vysoká. FARBA F – VYSOKO BIELY + (Rare white +) Takmer úplne bezfarebné kamene s nepatrnými náznakmi farby. Farebný rozdiel medzi E a F vidia len odborníci v rámci porovnávacej analýzy. Farba F je najnižšia v kategórií bezfarebných, a tiež predstavuje najlacnejšiu alternatívu z týchto diamantov.

Takmer bezfarebné (near colorless)

FARBA G – VEĽMI BIELY(Rare white) Takmer bezfarebné diamanty. Rozdiely sú viditeľné až v priamom porovnaní s kameňmi z triedy D alebo E. Po ich zasadení do klenotu však rozdiely miznú a laik iba pomocou oka nerozlíši, o aký farebný stupeň ide, a aj G diamanty sa po osadení do kovu javia ako bezfarebné. Za vaše peniaze preto ponúkajú vynikajúcu protihodnotu.FARBA H – BIELY (White) Farba H pôsobí ako celkom biela alebo bezfarebná, pokiaľ nie je v porovnaní bok po boku s vyššími stupňami bezfarebnosti. Ľahké zafarbenie je schopné pozorovať iba kvalifikovaný gemológ v správnych podmienkach. Farba H je všeobecne pokladaná za predel medzi bezfarebnými a mierne tónovanými diamantmi. Je veľmi populárnou voľbou, pretože za vašu investíciu stále dostanete skvelú kvalitu – kameň totiž stále vyzerá nádherne biely, hlavne po osadení do šperku. FARBA I – JEMNE TÓNOVANÝ BIELY(Slightly tinted white) Farba I sa vyznačuje iba veľmi ľahkými stopami farby, ale po osadení do šperku sa kameň stále javí ako bezfarebný. Len pomocou oka sú farebné stopy iba veľmi ťažko pozorovateľné, preto diamanty s farbou I ponúkajú kvalitu a sú často osadzované do zásnubných prsteňov, náušníc a príveskov. FARBA J – JEMNE TÓNOVANÝ BIELY (Slightly tinted white) Diamanty farby J sú veľmi jemne tónované diamanty, ktoré bežne osadzujeme do bieleho zlata aj platiny. Je pri nich možné pozorovať ľahunký žltý odtieň, ktorý však nie je pre netrénované oko viditeľný. Hlavne po osadení do žltého zlata sa diamant farby J stále javí ako bezfarebný.

Veľmi jemné stopy farby (faint)

FARBA K – TÓNOVANÝ BIELY(Tinted white) V tejto kategórií nájdeme mierne tónované diamanty, ktoré majú veľmi ľahké citrónovožlté zafarbenie. Farba je viditeľnejšia pri osadení do šperku z bieleho zlata alebo platiny, kde je možné postrehnúť mierne nažltnutý odtieň. To však môže byť pre niekoho výhoda, lebo na ľahké tónovanie sa dá pozerať aj ako na zaujímavé ozvláštnenie šperku. V prípade osadenia do žltého zlata je zafarbenie kameňa nepatrné a farba kovu ho pohltí. Kamene farby K sú obľúbenou voľbou pre tých, ktorí dávajú prednosť väčšej karátovej váhe diamantu, ale majú obmedzenejší rozpočet. FARBA L – TÓNOVANÝ BIELY (Tinted white) Diamanty s označením L charakterizuje veľmi slabý citrónovožltý odtieň. Sú dobrou alternatívou pre tých, ktorí nehľadajú celkom bezfarebný diamant a pri osadení preferujú decentné žlté nádychy diamantov. Ich príjemná teplá farba vyzerá neodolateľne pri zasadení do žltého zlata. FARBA M – JEMNE ZAFARBENÝ (Tinted color) Diamanty vynikajúce farbou M zaujmú zreteľnou jemne citrónovožltou farbou. Tento stupeň zafarbenia majú v obľube tí, ktorí preferujú v diamantových šperkoch ľahko zafarbené kamene a väčšie karátové váhy za menej peňazí.

Jemné stopy farby (very light)

FARBA N – JEMNE ZAFARBENÝ (Tinted color) Diamanty farby N majú slabý odtieň citrónovožltej farby. Sú dobrou alternatívou pre tých, ktorí preferujú zafarbené kamene. Osadením do bieleho zlata alebo platiny docielite zaujímavý kontrast. Pri voľbe žltého zlata získate naopak šperk ladený viac do tónu v tóne. FARVY O–RKamene označované na farebných stupňoch O – R postupne nadobúdajú sýtejší odtieň citrónovožltej či champagne. Ich zafarbenie je už okom viditeľné, do kanárikovo žltých či čokoládovo hnedých kameňov majú však stále dosť ďaleko. Dopyt po nich nie je príliš vysoký, čo odrážajú aj ich nízke ceny.

Zreteľné stopy farby (light)

FARBY S–ZTu sú na stupnici umiestnené diamanty, ktoré sa vyznačujú jemnou citrónovožltou farbou alebo zaujímavým a decentným odtieňom champagne. Ich nápadnejšie zafarbenie zaujme tých, ktorí dokážu oceniť jemne zafarbené diamanty. Predovšetkým o diamanty od farby U už zase vzrastá dopyt, pretože čím viac sa blížia ku koncu stupnice, tým jednoduchšie sa dajú zameniť sa decentné a svetložlté fancy diamanty.

Diamant barvy E
Diamant farby E
 Diamant barvy G
Diamant farby G
Diamant barvy H
Diamant farby H
 Diamant barvy G
Diamant farby G
 Diamant barvy J
Diamant farby J
Diamant barvy Q-R
Diamant farby Q-R
Diamant barvy S-T
Diamant farby S-T
Diamant barvy U-V
Diamant farby U-V

Rada odborníka

Základné odporúčania pri výbere farby

Tí, čo hľadajú bezfarebné alebo čistejšie kamene, nájdu svoj ideálny diamant vo farebnom rozpätí D–F. Toto rozhranie sa rovnako odporúča záujemcom o investičné diamanty. Zákazníci, ktorým sa páčia čisté diamanty, môžu za svoje peniaze získať skvelú kvalitu výberom diamantu vo farbe G–H. Pri zasadení do bieleho zlata či platiny však vyzerajú dobre kamene až do stupňa J. Od farby K ďalej sa odporúča kombinovať diamanty so žltým alebo ružovým zlatom, ktoré dokáže pohltiť prípadné odtiene kameňa, ktorý potom vyzerá stále biely. Pri výbere farby diamantu sa treba tiež pozerať na parametre brusu a posudzovať tieto dva aspekty 4C spoločne. Farba kameňa najviac vynikne pri excelentnom bruse, symetrii a lesku. Diamant s farbou D s iba dobrým brusom, symetriou a leskom vyzerá na pohľad horšie než diamant farby H s excelentným výbrusom, symetriou a leskom. Aj z týchto dôvodov v Eppi ponúkame iba kamene s excelentným (excellent) a veľmi dobrým (very good) brusom.

Chcem investičný diamant

Pokiaľ kupujete samostatný kameň a hlavným zámerom je investícia, odporúčame vyberať z kategórie bezfarebných diamantov, teda stupne D–F. Čím lepšiu farbu diamant má, tým je vzácnejší, a teda aj vhodnejší ako investičný.

Chcem šperk z bieleho zlata alebo platiny

Pokiaľ je pre vás dôležitý rozpočet a máte záujem o osadenie diamantu do bieleho zlata, za úvahu stojí farba G, H, a obzvlášť J, ktorá má vynikajúcu kvalitu, je rozpočtovo prijateľná a pri osadení do šperku pôsobí takmer bezfarebne. Je zvlášť dôležité uvedomiť si, že veľkú rolu pri farbe diamantu zohráva práve osadenie do šperku, ktoré výrazne ovplyvňuje vzhľad diamantu.

Chcem šperk zo žltého alebo ružového zlata

V prípade osadenia kameňa do farebného kovu sa nemusíte báť ani stupňa K ďalej. Hlavne pokiaľ je pre vás dôležitý rozpočet a netrváte na najvyššej kvalite farby kameňa, predstavujú diamanty s veľmi jemnými a jemnými stopami farby skvelú voľbu, pretože po osadení sú farebné odtiene poltené.

Chcem brus so vzorom sŕdc a šípov

Diamanty s excelentným brusom vykazujúce vzor sŕdc a šípov (Heart and Arrows)majú opticky lepšiu farbu, lebo ich kvalita brusu im dodáva vyššiu brilanciu a výraznú iskru. Pokiaľ sa teda rozhodnete priplatiť si viac za tento aspekt 4C, môžete v prípade farby trochu poľaviť a ušetriť.

Hodnotiace inštitúcie

GIA certifikované diamanty sú všeobecne hodnotené o jeden až dva stupne prísnejšie než diamanty v iných laboratóriách. Diamant s farbou G a certifikátom GIA je porovnateľný s diamantom vo farbe E či F a certifikátom od inštitútu ako trebárs IGI, EGL a HRD.

Pri nakupovaní sa pozrite na diamanty v rôznej kvalite farby. Možno vás prekvapí rozsah odtieňov, ktoré pokladáte za prijateľné. Mohli by ste zistiť, že kameň s jemným zafarbením (napríklad K ) vás nadchne svojou hrejivosťou. Nezabudnite, že vybrúsený diamant tvoria malé reflexné plôšky, takže jeho vzhľad ovplyvňujú okolité podmienky. To zahŕňa prirodzené aj umelé svetlo, farbu oblečenia, ktorú nosíte, aj odtieň kovu, do ktorého je kameň zasadený. Biele materiály ako platina môžu zvýrazniť diamanty vo farbe H, I, J. Pri stupňoch K alebo L už začína byť kontrast medzi metalickým kovom a odtieňom kameňa jemne výraznejší. S rastúcim zafarbením diamantu, do príjemného citrónového tónu, sa preto vyplatí nechať si ho zasadiť do žltého alebo ružového zlata, ktorý odtieň pohltí.

Zdroje: gia.edu, 4cs.gia.edu, naturallycolored.com

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky