Porovnanie certifikátov

Najznámejšie a dôveryhodné gemologické laboratóriá sú:

 • GIA - Gemological Institute of America
 • IGI - International Gemological Institute
 • HRD - Hoge Raad voor Diamant

A dve verzie EGL International a EGL USA – European Gemological Laboratory (Európske gemologické laboratórium)

Z týchto piatich laboratórií sú prvé tri (GIA, IGI a HRD) najvýznamnejšie. GIA je najuznávanejšia gemologická inštitúcia, ktorá počas posledného desaťročia nastavila štandard diamantových certifikátov.

GIA je považované za najuznávanejšie klasifikačné laboratórium vo svete s najprísnejšími normami. Ich diamanty majú vyššiu hodnotu a najprísnejšie hodnotenia certifikátov.

GIA je stále o stupeň vopred pred svojimi konkurentmi ako je IGI a HRD a EGL.

Hodnota GIA diamantu ako investície je najoptimálnejšou voľbou, či už pri kúpe zásnubného prsteňa alebo investičného diamantu.

Diamantový koncil (HRD), alebo tiež „Vysoká rada diamantov“ je na celom svete takmer rovnako uznávaná ako GIA, no nie je tak populárna. Striktnosť triedenia HRD je cca 95%. Po posledných škandáloch kde boli poprední gemológovia z HRD zapletení do úmyselného nesprávneho hodnotenia diamantov, HRD stráca svoju kredibilitu a do popredia sa dostavajú hlavne IGI a taktiež EGL.

Aj keď sa jedná o päticu popredných medzinárodných diamantových certifikačných organizácií, ich klasifikácia a kritériá sa líšia a nie sú rovnako prísne. Majte prosím na pamäti rozdiely pri výbere diamantu.

Všetky certifikáty sa mierne líšia v zložení, terminológií a systéme hodnotenia, vrátane diagramov a symetrie. Avšak, dva hlavné aspekty triedenia, ktoré sú potrebné pre porovnávanie certifikátov, sú farba a čistota. Ich hodnotenie do značnej miery určuje cenu diamantu, aj napriek tomu, že nie sú dôsledne triedené. Stupne farebnosti sa môžu líšiť až o dva stupne od jedného certifikátu k druhému, avšak nie vždy sa to odráža na cene, preto je potrebné pochopiť triedenie farby a čistoty, ich interpretáciu a porovnanie.

Porovnanie certifikátov - Farba

Farebné diamantové stupne sú najprísnejšie kontrolované spoločnosťou GIA. Najviac dodržiavané štandardy stanovené GIA dodržujú certifikáty IGI a EGL USA a HRD majú tendenciu dávať o jeden stupeň farebnosti vyššie ako GIA, EGL INT. dokonca až 2 farebné stupne. Napríklad farba F u GIA by mala s najväčšou pravdepodobnosťou F na certifikátoch IGI a HRD, E na certifikátoch IGI a EGL USA a D na EGL INT.

Podrobnejšie informácie nájdete v nasledujúcej tabuľke:

GIAIGIHRDEGL USAEGL INT.
BielaDDDD +D +
BielaEDDDD
BielaFEEED
BielaGFFFE
BielaHGGGF
Extrémne jemne tónovanáIHHHG
Veľmi jemne tónovanáJIIIH
*Poznámka: Aj keď tieto údaje nie sú nikde zverejnené tieto rozdiely sú všeobecne známe a akceptovateľné v rámci obchodu s diamantmi.

Porovnanie certifikátov - Čistota

Opäť platí, že čistota na certifikátoch od GIA je najprísnejšie kontrolovaná, pričom ostatné laboratória uvádzajú aspoň o jeden stupeň nižšiu čistotu. HRD pridáva ku čistote okrem tradičnej stupnice poznámku na všetky kamene s nečistotami neviditeľnými pod 10násobnou lupou. Vďaka tejto osobitnej kategórií diamanty IF alebo FL od HRD by dostali od GIA VVS1. To isté platí pre IGI, EGL a EGL USA, ktoré uvádzajú jeden až dva stupne vyššiu čistotu ako GIA. Preto IF alebo FL od IGL, EGL a EGL USA bude VVS2. Čistota na certifikátoch AGS je v súlade s čistotou GIA.

Podrobnejšie informácie nájdete v nasledujúcej tabuľke:

GIAIGIHRDEGL USAEGL INT.
100% 10x "LUPOU ČISTÝ" 100% 10X LOUPE CLEANFL/IFFLLC+FLFL
100% 10x "LUPOU ČISTÝ" 100% 10X LOUPE CLEANVVS1IF-/VVS1LC-/VVS1IFFL
100% 10x "LUPOU ČISTÝ" 100% 10X LOUPE CLEANVVS2VVS2VVS2VVS1IF
100% "OKOM ČISTÝ" (50% 10x LUPOU ČISTÝ) 100% EYE CLEAN (50% 10X LOUPE CLEAN)VS1VS1VS1VVS2VVS1/VVS2
100% "OKOM ČISTÝ" 100% EYE CLEANVS2VS2VS2VS1VVS2/VS1
80% "OKOM ČISTÝ" 80% CHANCE EYE CLEANSI1SI1SI1VS2VS1/VS2
10% "OKOM ČISTÝ" 10% CHANCE EYE CLEANSI2SI2SI2SI1VS2/SI1
OKOM NEČISTÝ NOT EYE CLEANI1SI3P1SI2SI1/SI2
OKOM NEČISTÝ NOT EYE CLEANI2I1P2SI3SI2/SI3
*Poznámka: Aj keď tieto údaje nie sú nikde zverejnené tieto rozdiely sú všeobecne známe a akceptovateľné v rámci obchodu s diamantmi.

Ďalšie rozdiely uvádzané v certifikátoch

Ďalší rozdiel v diamantových certifikátoch spočíva v rozdieloch medzi GIA, HRD a IGI. GIA poskytuje samostatný stupeň pre symetriu a lesk, ktoré HRD združuje pod hlavičkou „finish“ (dokončené), osobne je to nedostačujúci údaj, preto preferujeme GIA a IGI certifikáciu.. HRD tiež obsahuje jeden stupeň čistoty nazývaný „loupe Clean“ (lupou čistý), pričom tento stupeň nie je ponúkaný u GIA. IGI to označuje ako SI3.

Rada odborníka

Najlepšou alternatívou pri kúpe diamantu na osadenie do šperku je GIA alebo IGI s čistotou SI2. Je to zaručene okom čistý diamant, ktorý ponúka krásny okom čistý diamant za priaznivú cenu.

Pri výbere diamantu vhodné na osadenie do šperku a prihliadnutí na rozpočet, je do bieleho zlata vhodné osadiť farby G.H.I a je možné akceptovať aj J ak diamant ma kvalitnú lesk, symetriu a brus (Good – Dobrý a vyššie).

Pri osadení do žltého zlata je možne použiť farby J až M a N, diamanty s kvalitným brusom s danou farbou, krásne splynú so žltým zlatom a možte si vychutnať krásu karátovo vyššieho diamantu za oveľa prijatelnejšiu cenu.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky