4 základné spôsoby úpravy farby diamantov

Farebné diamanty dokážu svojimi jemnými či sýtejšími odtieňmi okúzliť a podmaniť si srdce nejedného zákazníka. Bohužiaľ ceny tmavých až žiarivých prírodných fancy kameňov dosahujú astronomických výšin. Nie je výnimkou keď sa kamienok, ktorého karátová hmotnosť neobsahuje ani štvrtinu karátu (veľkosť cca 4 mm), predáva za viac než milión korún. Obchodníci sa preto rozhodli vyjsť v ústrety aj obyčajným zákazníkom a ponúknuť im príležitosť obstarať si krásne vyfarbený diamant.

Zruční odborníci ošetrujú kamene tak, aby vylepšili, zmenili alebo prehĺbili ich odtieň. Moderné techniky dokážu nielen premeniť menej cenené žlté a hnedé diamanty z konca hodnotiacej D – Z škály na žiarivé kúsky, ale zmieneným odtieňom vedia dodať aj sýtosť a atraktivitu. Procesy v laboratóriu simulujú prírodné prostredie, v ktorom by k zmenám farby došlo. Vedci tak objavili spôsob, ako všetko urýchliť a získať nádherne vyfarbený kameň za dostupnú cenu. V nasledujúcich riadkoch vás stručne zoznámime so základnými spôsobmi úpravy farby diamantov, ktoré sa v priemysle bežne využívajú.

Ako vylepšiť farbu diamantov?

Vedci vynašli v priebehu posledného storočia niekoľko možností, ako pozmeniť a vylepšiť farbu objaveného diamantu. Na získanie kýženého odtieňa postupy najčastejšie kombinujú, pozrime sa však teraz bližšie na tradičnú metódu úpravy zafarbenia kameňa.

Farebné diamanty

Úprava za vysokého tlaku a vysokej teploty a žíhania (high pressure – high temperature annealing; HPHT)

Vystavenie tlaku nad 70 000 atmosfér a teplote okolo 2 000 °C sa od konca 20. storočia používa na zintenzívnenie zelenožltej, zelenej alebo oranžovožltej farby kameňa (záleží na rozložení atómov dusíku v diamante). Vo vzácnych prípadoch sa dajú dosiahnuť ružové alebo modré odtiene. Ružovočervenú až purpurovú farbu získa kameň po následnom ožiarení a žíhaní. Žíhanie sa dá definovať ako riadenie zahrievania a ochladzovania diamantu.

Ide o veľmi stabilnú metódu a po takomto ošetrení neovplyvní získanú sýtosť farby ani vystavenie diamantu vysokej teplote. GIA certifikuje aj diamanty s takto upravenou farbou. Na rundiste by však nemala potom chýbať informácia o HPHT ošetrení.

 • Zlatý choker so žltým diamantom Shantai
  Zlatý choker so žltým diamantom Shantai
 • Zásnubný prsteň s certifikovaným fancy yellow lab-grown diamantom Isma
  Zásnubný prsteň s certifikovaným fancy yellow lab-grown diamantom Isma
 • Strieborný minimalistický náhrdelník so zeleným diamantom Vieny
  Strieborný minimalistický náhrdelník so zeleným diamantom Vieny
 • Halo prsteň s 0.32ct IGI certifikovaným žltým lab-grown diamantom Vicky
  Halo prsteň s 0.32ct IGI certifikovaným žltým lab-grown diamantom Vicky
 • Strieborný náhrdelník s drahokamami podľa vášho výberu Mina
  Strieborný náhrdelník s drahokamami podľa vášho výberu Mina
 • Zásnubný prsteň s certifikovaným fancy blue lab-grown diamantom Bose
  Zásnubný prsteň s certifikovaným fancy blue lab-grown diamantom Bose

Ožarovanie a zahrievanie (irradiation and heat)

Vysoko energetické procesy v urýchľovači častíc môžu prehĺbiť sýtosť zeleno, modro, hnedo, žlto či čierno zafarbených kameňov a patria k najbežnejším spôsobom úpravy farby diamantov. Tento proces nasleduje žíhanie, ktoré diamant zbaví prípadnej zvyškovej radiácie. Pri zahriatí na 500 °C sa zmení väčšina modrozelených kameňov na oranžovožlté či žlté, vo vzácnych prípadoch na ružové a červené. Výsledný diamant oslní veľmi sýtym odtieňom.

Zmena farby je nemenná, nezabúdajte však, že takto upravované kamene sú následne citlivé na výšku teploty pri opravovaní šperkov, a to pri prebrusovaní aj preleštení (teplota nad 530 °C). Pri týchto procedúrach hrozí zmena farby.

 • Zásnubný prsteň s certifikovaným fancy blue lab-grown diamantom Aiza
  Zásnubný prsteň s certifikovaným fancy blue lab-grown diamantom Aiza
 • Halo prsteň s 0.29ct IGI certifikovaným ružovým lab-grown diamantom Josipa
  Halo prsteň s 0.29ct IGI certifikovaným ružovým lab-grown diamantom Josipa
 • Platinový minimalistický náramok so zeleným diamantom Lepio
  Platinový minimalistický náramok so zeleným diamantom Lepio
 • Tepaný prsteň so žltými diamantmi Benigna
  Tepaný prsteň so žltými diamantmi Benigna
 • Svadobný vintage prsteň s modrými diamantmi a komfortná obrúčka Ebba
  Svadobný vintage prsteň s modrými diamantmi a komfortná obrúčka Ebba

Úprava za vysokej teploty a nízkeho tlaku a žíhania (high temperature – low pressure annealing)

Tepelné opracovanie (nad 1 300 °C) diamantu za nízkeho tlaku sa využíva predovšetkým na vytváranie čiernych diamantov. Metóda, ktorá vyťahuje a zvýrazňuje zvyšky grafitu v srdci kryštálu, je natoľko bežná, že takto ošetrené čierne diamanty prevažujú na trhu nad tými prírodne sfarbenými.

Dofarbovanie (paint) a poťahovanie (coating)

V roku 1568 sa vo svojom diele chváli taliansky zlatník a sochár Benvenuta Cellini tým, že dokáže zintenzívniť farbu žltých diamantov pomocou indiga (modré farbivo). Pokročilé moderné metódy pracujú s tenkými vrstvami farebného kremíkového filmu tak, aby dosiahli požadovanú sýtosť odtieňa kameňa. Nanáša sa na pavilón diamantu. Za najpopulárnejšie odtiene takto vylepšených diamantov sa dá pokladať ružová, červená, fialová a oranžová.

Nanesenú farbu môže poškodiť nadmerné čistenie ultrazvukom, chemikáliami, poškrabanie alebo zahriatie na vysokú teplotu.

Tento spôsob úpravy sa už spravidla nevyužíva a sofistikované gemologické laboratória takéto kamene necertifikujú.

 • Unikátny prsteň so salt and pepper diamantom a lab-grown diamantmi Gail
  Unikátny prsteň so salt and pepper diamantom a lab-grown diamantmi Gail
 • Zlatý prsteň so salt and pepper diamantom Mirko
  Zlatý prsteň so salt and pepper diamantom Mirko
 • Zlatý náhrdelník s čiernym triangle diamantom Agila
  Zlatý náhrdelník s čiernym triangle diamantom Agila
 • Strieborný prsteň s troma modrými diamantmi Moore
  Strieborný prsteň s troma modrými diamantmi Moore

Aké výhody prináša kúpa diamantu s upravenou farbou?

 • Veľká finančná úspora: upravený kameň môže stáť až o 75 % menej než rovnaký prirodzene sfarbený diamant.
 • Trvalá zmena farby: v prípade obstarania si certifikovaného kameňa ošetreného HPHT metódou sa nemusíte báť, že by jeho farba vybledla alebo sa akokoľvek zmenila. Ostatné spôsoby úpravy odtieňov nie sú také stále.
 • Jednoduchšie farebné párovanie diamantov: pokiaľ chce klenotník vytvoriť šperk s viac kameňmi, často sa usiluje o to, aby boli v čo najpodobnejšom odtieni. Pri upravenom diamante odborník už na začiatku procesu vie, aké výsledné farby dosiahne.

Úprava farby diamantov činí kameň dosiahnuteľným a dostupným aj pre väčšinu z nás, ktorí túžime po lesknúcom sa farebnom kúsku. Nevnímajte však tieto kamene ako investíciu tak, ako býva chápaná kúpa prírodných fantazijných diamantov. Zaobstarajte si farebný kameň preto, že sa vám páči, nie preto, aby ste z neho neskôr profitovali.

Zaujímavosť na záver: Aj taká jednoduchá a obyčajná vec ako osadenie kameňa do ušľachtilého kovu vie ovplyvniť jeho farbu. Napr. žlté zlato dokáže zvýrazniť odtiene žltého diamantu.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky