10 najslávnejších diamantov

Diamanty si podmanili srdce nejedného milovníka šperkov a drahokamov. Nie je sa čomu diviť, okrem svojej jedinečnej trblietavej krásy majú diamanty i neuveriteľné vlastnosti a zaujímavou históriu. Väčšina z nich vznikla pred viac ako miliardou rokov hlboko pod zemským povrchom a to za veľmi vysokých teplôt a tlaku, čo dokázalo premeniť čierny uhlík na tieto vzácne drahokamy. Niektoré krásne diamanty sa preslávili natoľko, že vás s nimi v tomto článku podrobne zoznámime.

Great Star of Africa (Veľká hviezda Afriky)

Tento 530,20 ct diamant prezívaný tiež Cullinan I. je najväčším brúseným diamantom na svete. Diamant bol vybrúsený do tvaru hrušky a je osadený do britských korunovačných klenotov, konkrétne do kráľovského žezla. Tento brúsený diamant pochádza z dosiaľ najväčšieho nájdeného surového diamantu, ktorý sa nazýva Cullinan a mal neuveriteľných 3 106 ct. Diamant bol objavený v Južnej Afrike v 11. storočí a príprava pred jeho opracovaním trvala viac než 6 mesiacov. Nakoniec bol surový diamant rozrezaný na 9 veľkých a 96 malých diamantov.

Veľká hviezda Afriky

Orloff (Orlov)

Tento dokonale čistý diamant zelenomodrej farby bol objavený v Indii. Diamant bol vybrúsený zvláštnym typom výbrusu zvaným mogul do tvaru ruže a aktuálne je uložený v moskovskej štátnej pokladni s ďalšími vzácnymi diamantmi. Podľa povesti bol diamant pôvodne osadený do sochy hinduistického boha Višnu v utajovanom posvätnom chráme indického mesta Srirangam. Odtiaľ ho údajne v 18. storočí ukradol francúzsky dezertér a za 2 000 libier diamant predal anglickému námorníkovi.

Ďalšie osudy diamantu sú neznáme a znovu sa o ňom dozvedáme až z Amsterdamu, kde ho zakúpil ruský dôstojník Grigory Orlov pre svoju lásku cisárovnú Katarínu Veľkú. Diamant kúpil za 90 000 libier a doviezol ho do Ruska. Od tej doby nosí diamant jeho meno. Katarína Veľká nechala diamant zasadiť do kráľovského žezla a ako poďakovanie darovala svojmu milencovi mramorový palác. Bohužiaľ krásne a honosné dary nezaručili tomuto páru šťastie v láske a nakoniec svoj vzťah ukončili.

Diamant Orlov

Centenary Diamond (Storočný diamant)

V pôvodnej surovej podobe mal tento jedinečný diamant skoro 600 ct. Objavený bol v roku 1986 a za pomoci odborného týmu zlatníkov z neho slávny Gabi Tolkowsky vybrúsil moderný a bezchybný diamant o karátovej váhe 273,85 ct. Tento drahokam je tretím najväčším brúseným diamantom na svete a oficiálne bol predstavený svetu v roku 1991 v londýnskom Towere.

Storočný diamant

Regent (Správca)

Hoci nepatrí tento diamant so svojimi 140,50 ct medzi najväčšie drahokamy, je jednoznačne považovaný za najkrajší diamant na svete a to vďaka svojej dokonalej priehľadnosti a perfektnému výbrusu. Tento úchvatný diamant bol objavený v Indii v roku 1698 a neskôr sa stal súčasťou francúzskych korunovačných klenotov. Kráľovskú korunu s týmto diamantom nosil napríklad Ľudovít XV. a jeho nemenej slávny syn Ľudovít XVI. Dnes je diamant vystavený v parížskom Louvri.

Diamant Regent

Mountain of Light (Hora svetla) alias Koh-i-Noor

Tento 105 ct oválny diamant, ktorého pôvodný perzský názov znie Koh-i-Noor, je jedným z najstarších diamantov na svete. Objavený bol už v roku 1304 a v priebehu storočí tiež veľa cestoval. Bol vo vlastníctve niekoľkých indických a afgánskych šľachtických rodov a nakoniec sa dostal do rúk Východoindickej spoločnosti. Tá ho v roku 1850 odovzdala kráľovnej Viktórii, ktorá diamant s obľubou nosila vo forme brošne. Až neskôr bol diamant zasadený do kráľovskej koruny, ktorú nosili kráľovné Alexandra, Mária z Tecku i Kráľovná matka. Dnes je diamant uchovávaný s ostatnými korunovačnými klenotmi v londýnskom Towere.

Diamant Koh-i-Noor

Idol´s Eye (Oko modly)

Týmto zvláštnym názvom je označovaný diamant v tvare hrušky, ktorý bol podľa legiend súčasťou posvätnej sochy, z ktorej bol ukradnutý. Diamant mal byť údajne tiež výkupným kašmírskeho šejka za princeznú Rasheedu, ktorú nechal uniesť jeho protivník, turecký sultán.

Diamant Oko modly

Taylor-Burton

Tento krásny 69,42 ct diamant pochádza z Južnej Afriky, kde bol objavený v roku 1966. Ako názov napovedá, diamant daroval Richard Burton svojej milovanej žene, herečke Elizabeth Taylor. Burton kúpil tento diamant v tvare hrušky za 1,1 miliónov dolárov ako zásnubný dar. Po jeho smrti v roku 1979 herečka diamant predala za neuveriteľných 2,8 miliónov dolárov a peniaze darovala na charitatívne účely. Naposledy bol tento diamant videný v Saudské Arábii.

Taylor-Burton Diamant

Sancy

Diamant patril pôvodne Karlovi Smelému, burgundskému vojvodovi, ktorý diamant stratil pri bitke v roku 1477. Tento 55 ct diamant v tvare hrušky bol avšak pomenovaný až po svojom neskoršom majiteľovi, francúzskom veľvyslancovi de Sancy, ktorý pôsobil v 16. storočí na tureckom dvore. Ten ho zapožičal napríklad i francúzskemu kráľovi Henrichovi III., ktorý diamant nosil pod čapicou zakrývajúcou jeho plešinu. V 17. storočí bol diamant predaný anglickému kráľovi Jakubovi I. Stuartovi. Vlastnil ho i jeho následník Jakub II., posledný z rodu Stuartovcov, ktorý bol i s diamantom nútený utiecť z krajiny. Posledná dochovaná zmienka o diamante pochádza z doby Veľkej francúzskej revolúcie, pri ktorej sa drahokam stratil.

Sancy diamant

Blue Hope (Modrá nádej)

Tento modro sfarbený diamant s karátovou váhou 45,52 ct bol pomenovaný po svojom majiteľovi Henry Thomasi Hopeovi. Bohužiaľ v priebehu histórie neprinášal svojim majiteľom bohatstvo, ale skôr smolu a starosti. Hopeovho syna pripravil o celý majetok a svoju ďalšiu majiteľku pani McLeanovú dohnal dokonca k samovražde. V roku 1949 zakúpil diamant slávny Harry Winston, ale nikto z klientov o tento nešťastný drahokam neprejavil záujem a kameň je teda dodnes vystavený v Smithsonianskom inštitúte.

Diamant Modrá nádej

Hortenzia

Ružový diamant o váhe 20 ct je pomenovaný po holandskej kráľovnej Hortenzii, nevlastnej dcére Napoleona Bonaparta. Tento romantický diamant bol osadený do francúzskych korunovačných klenotov a je vystavený v parížskom Louvri.

Diamant Hortenzia

Zdroje obrázkov: gia.edu, en.wikipedia.org, diamgemsstones.files.wordpress.com, weldons.ie, thesun.co.uk, gemselect.com, metmuseum.org, thestoneset.com, lazypenguins.com, torontosun.com, famousdiamonds.tripod.com

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky