Diamant

Úlomok hviezd symbolizujúci čistotu, nebojácnosť, radosť a lásku.

Pôvod názvu diamant pochádza z arabského slova "al-mas" - najtvrdší, respektíve z gréckeho "adamas" - nezničiteľný, nepremožiteľný. Najvýznamnejší drahý kameň nášho storočia, čistý uhlík vo forme diamantu, je jedným z najstarších minerálov vo vesmíre. Tvorí sa v hĺbke 140 až 200 km pod zemským povrchom, pri teplotách okolo 1200 °C. Našťastie vďaky erupciám a práci matky prírody si diamanty nakoniec našli cestu na povrch zeme a tak sa vďaka obratnému brúseniu a opracovaniu z škaredých káčatiek uhlíka stávajú tie najkrajšie labute v podobe diamantu. Viac o tom, ako diamanty vznikajú a ako sú vlastne staré, sa dozviete tu.

● Kupujeme Diamant

Farba (color): Okrem bezfarebných diamantov nachádzame diamanty skoro vo všetkých spektrách farebnosti - hnedé, nazývané tiež šampanské, alebo čokoládové diamanty a vzácne zelené, modré, červené, oranžové, čierne, žlté a ružové diamanty. Prírodné červené, fialové a ružové diamanty patria medzi najvzácnejšie a najcennejšie zo všetkých diamantov. Väčšina diamantov v šperkárstve je ale takmer bezfarebná, prípadne veľmi svetložltá alebo hnedá.

Farba diamantov


» Nápoveda - farba diamantov

Čistota (clarity): Čistota diamantu poukazuje na množstvo inklúzií vo vnútre diamantu. Najvyšší stupeň čistoty (IF) sa vo šperkoch väčšinou nevyužíva, diamanty tohto stupňa sú investičnými diamantmi. GIA - Americký geologický inštitút - vytvoril na triedenie čistoty diamantov tabuľku, ktorá je svetovo uznávaným kritériom na určovanie kvality diamantov.


» Nápoveda - čistota diamantov

Výbrus (cut) a tvar (shape): Výbrus diamantu výrazne ovplyvňuje jeho cenu. Máme na mysli najmä kvalitu výbrusu, nie zvolený tvar. Existujú špecifické proporcie a uhly, ktoré sú pre diamanty ideálne. Pokiaľ je diamant správne vybrúsený, iskrí a odráža farby dúhy. Horšie rezané diamanty nie sú vždy výsledkom zlého brúsenia. Brúsením sa totiž diamant zmenšuje, jeho karátová váha klesá a diamant tak stráca i na hodnote. Preto sa pri brúsení diamantu často snažíme zachovať maximálnu karátovou hmotnosť na úkor dokonalého výbrusu.

Výbrus diamantu


» Nápoveda - výbrus diamantov

Opracovanie Diamantu

Mnoho rokov sa vyvíjali rôzne metódy na zlepšenie geologických vlastností prírodných diamantov (obvykle tých už brúsených a leštených). Patria medzi ne napríklad vylepšenie čistoty, kedy sa laserom odstraňujú vnútorne inklúzie a vyplňujú sa malé trhliny vo vnútri diamantu. Farba sa vylepšuje ožarovaním, tepelným ohrevom, alebo úpravou za vysokého tlaku. Každá takáto procedúra však musí byť zaznamenaná v diamantovom certifikáte.

Cena

Cena diamantov sa odvíja od týchto štyroch základných vlastností: farba, čistota, výbrus a karátová váha kupovaného diamantu. Viac si môžete prečítať v našom diamantovom sprievodcovi.


» Nápoveda - diamanty

● Gemologické parametre Diamantu

druhminerál, diamant
farbabezfarebná, modrá, červená, zelená, žltá, oranžová, hnedá, ružová, fialová, šedá, čierna
chemické zloženieC, čistý uhlík
kryštalografická sústavaizometrická, kubická)
tvrdosť10 (Mohsova stupnica)
relatívna hustota3,1 až 3,5
index lomu2,417 až 2,419
vrypbiely
absorpčné spektrum415 – 478, 495 - 537
fluorescenciamodrá, žltá, biela

● Mýty a legendy

Diamanty boli od svojho objavenia v strede pozornosti všetkých mýtov a legiend. Stredovekí rytieri ich nosili na svojom brnení v domnienke, že vďaka nim budú neporaziteľní. Mýtus nepochybne súvisí s toľko preslávenou tvrdosťou diamantu. Existujú tiež legendy, ktoré tvrdia, že čistota diamantu poukazovala na charakter a nevinnosť osoby, ktorá diamant vlastnila. Diamanty sa v minulosti používali i pri vyháňaní diabla a pri liečbe mnohých chorôb, pretože odjakživa boli symbolom čistoty. Ešte výraznejšie bol ale diamant vnímaný ako symbol čistej a úprimnej lásky. Už po stáročia je obľúbeným darom medzi milencami, a preto je i najtypickejším drahokamom zásnubných prsteňov. Z astrologického hľadiska sa diamant priraďuje ku Slnku, najmä kvôli svojej nezničiteľnosti a lesku.
Chcete sa o diamantoch dozvedieť ďalšie zaujímavosti? Prečítajte si tento samostatný článok.

● Diamant a jeho účinky

Podľa tradičných liečiteľov diamant podporuje funkcie metabolizmu a zlepšuje zrak. Posilňuje tiež vnútornú harmóniu a zbavuje nás hnevu. Zintenzívňuje všetky telesné, myšlienkové a duchovné energie a tým pomáha organizmu zladiť sa s takzvaným "vyšším ja". Je tiež využívaný v kombinácii s ďalšími kameňmi, ktoré vďaka diamantom zvyšujú svoju energiu. V minulosti sa tiež tradovalo, že diamant pomáha ľuďom hromadiť bohatstvo.

Kráľ všetkých drahokamov vládne silným Baranoma neohrozeným Levom. Znamenie Barana s jeho pomocou zameriava svoju energiu správnym smerom a učí sa pracovať s rôznymi stránkami svojej osobnosti. Do osobného života mu kameň vnáša rovnováhu a posilňuje jeho vzťahy a sebadôveru. Značí jeho spoločenskú prestíž. Levy pod jeho pohľadom pracujú na odstránení domýšľavosti a posilňujú svoju vytrvalosť. Najtvrdší drahokam ich vedie cestou radosti a šťastia. Znamenie Býkadiamant vyhľadáva, keď zatúži po harmónií a zladení psychickej a fyzickej stránky. Znamenie Rakazas chráni pred citovými výkyvmi a ponúka im odolnosť voči zmenám. U Váhkameň posilňuje ich toleranciu a porozumenie. A Kozorožec? Ten sa k diamantu obráti, ak sa potrebuje hlboko sústrediť len na to podstatné.

● Najznámejší Diamant

Najväčším nájdeným surovým diamantom na svete bol Cullinan, ktorý vážil viac než 3100 ct. Cullinan I., niekedy tiež nazývaný Veľká hviezda Afriky, je najväčším brúseným diamantom získaným z tohto surového diamantu. Váži neuveriteľných 530,40 ct a je súčasťou britských korunovačných klenotov, konkrétne korunovačného žezla a kríža.

O ďalších známych diamantoch si môžete prečítať v samostatnom článku tu. Pokiaľ sa chcete inšpirovať slávnymi osobnosťami a ich šperkmi, prečítajte si náš článok na tému Celebrity a diamanty.

A ak si nie ste istí, ako diamanty kombinovať s výberom oblečenia a ďalších doplnkov, prečítajte si náš článok, v ktorom nájdete tipy ako ich nosiť pri každej príležitosti.


Zdroje obrázkov: wordpress.mrreid.org, jamescojewelryrepair.com

« Predošlý drahokam | Ďalší drahokam »
 • Drahokamová rodina

  Diamant

 • Náleziská

  Brazília, Afrika, Austrália, Rusko, Kanada

 • Tvrdosť

  10

 • FarbaŠkála farieb pre Diamanty

  bezfarebná, biela, čierna, žltá, ružová, červená, modrá, hnedá

 • Drahokam mesiaca

  Apríl

 • Drahokam znamenia

  Baran a Lev

Prečo milujeme diamant?
 • Medzinárodný jazyk

  Pro srovnávání kvality diamantů vytvořila GIA systém 4C (clarity, cut, color, carat), kterým se řídí celý svět.

 • Čistý uhlík

  Diamant je jediným drahokamem, který je tvořen pouze z jednoho chemického prvku, a to uhlíku.

 • Miliarda let

  Většina přírodních diamantů vznikla před více než miliardou let hluboko pod povrchem země.

Najvýznamnejšie náleziská
Diamanty naleziská