Najdrahší diamant na svete kúpil miliardár pre dcéru

Váži úctyhodných 12,03 karátov. A farba? Mimoriadne pôsobivý odtieň svetlej modrej. Diamant nazývaný ako “Blue Moon” (Modrý mesiac) bol predaný za neuveriteľnú sumu 48,4 miliónov amerických dolárov, čím sa stal najdrahším diamantom na svete.

Miliardár kúpil hneď 2 diamanty v priebehu dvoch dní, obidva pre svoju 7ročnú dcéru Josephine. Modrý diamant “Blue Moon of Josephine” je novým najdrahším diamantom na svete.

Diamant sa vydražil v ženevskej aukčnej sieni Sotheby´s 11.novembra 2015. Podľa správcu aukcie Davida Bennetta sa jedná zároveň o najvyššiu cenu za 1 karát, ktorá kedy bola vynaložená za akýkoľvek drahý kameň. Rekordný predaj sa ihneď objavil na titulných stránkach všetkých významných novín. Vzniknutú senzáciu ešte nový majiteľ diamantu umocnil tým, že diamant premenoval na “Blue Moon of Josephine” (Jozefínin modrý mesiac).

Len o deň skôr bol totiž v Ženeve, v aukčnej sieni Christie´s zakúpený neznámym dražiteľom ďalší diamant, tentoraz ružovej farby a s karátovou váhou 16,08 ct za cenu 28,5 miliónov amerických dolárov. Tento ružový diamant bol novým majiteľom pomenovaný ako “Sweet Josephine” (Sladká Jozefína).

Kto je záhadná Josephine?

Aukčné siene zverejnili iba informáciu, že sa jedná o dražiteľa z Hong Kongu. Boli to ale práve kupcom zvolené názvy diamantov, ktoré poodhalili identitu nového majiteľa týchto drahých kameňov.

CNN potvrdila, že novým kupcom diamantov je miliardár Joseph Lau, majiteľ spoločnosti Chinese Estates Holdings. “Áno, diamanty boli zakúpené pánom Josephom Lau pre jeho dcéru,” potvrdil telefonicky jeho asistent televíznemu kanálu CNN.

Lau nepomenoval drahokamy po svojich dcérach po prvýkrát. Okrem 7ročnej Jozefíny sa svojich diamantov dočkala i 13ročná Zoe. Už v roku 2009 kúpil Lau modrý diamant o váhe 7,03 karátov za cenu 9,08 milióna amerických dolárov a pomenoval ho “Star of Josephine” (Jozefínina hviezda). V novembri roku 2014 zakúpil modrý diamant o váhe 9,75 karátov, za ktorý zaplatil 32,6 miliónov amerických dolárov a po svojej druhej dcére ho pomenoval “Zoe Diamond” (Zoein diamant). K tomuto diamantu zaobstaral ešte diamantovú brošňu s barmskými rubínmi vážiacimi 10,10 karátov v celkovej hodnote 8,43 miliónov amerických dolárov. Brošňa bola pomenovaná “Zoe Red” (Zoeina červená).

Lau je nadšeným zberateľom umenia a cenných vín. Do jeho zbierky patrí napríklad slávny portrét Mao Ce-Tunga od Andyho Warhola, ktorý zakúpil za 17,4 miliónov amerických dolárov. Nechal taktiež postaviť najvyšší hongkonský obchodný dom, ktorý údajne pomenoval po svojej bývalej priateľke “The ONE”. Podľa rebríčka časopisu Forbes je Lau 114. najbohatším človekom na svete, s celkovou hodnotou majetku približne 9,8 miliárd amerických dolárov.

Svetové rekordy

Pôvodným najcennejším diamantom na svete bol takzvaný “Graff Pink”, ktorý vážil 24,78 karátov a bol v roku 2010 predaný v aukčnej sieni Sotheby´s za 46,2 miliónov amerických dolárov. V roku 2013 mal ambície na získanie prvenstva ružový diamant označovaný ako “Pink Star” (Ružová hviezda), ktorý bol vydražený za 83,2 miliónov amerických dolárov v aukčnej sieni Sotheby´s. Záujemca o diamant ale nezaplatil včas a drahokam tak dodnes leží v inventári slávnej aukčnej sieni.

Zdroj:CNN

 • Prsteň zo zlata so žltým surovým diamantom Jessie
  Prsteň zo zlata so žltým surovým diamantom Jessie
 • Zásnubný prsteň s lab-grown diamantom Clytie
  Zásnubný prsteň s lab-grown diamantom Clytie
 • Prsten s baguette diamantmi Kunar
  Prsten s baguette diamantmi Kunar
 • Zásnubný prsteň s diamantom Janice
  Zásnubný prsteň s diamantom Janice
 • Zásnubný prsteň s postrannými diamantmi Norbu
  Zásnubný prsteň s postrannými diamantmi Norbu

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky