Ako sa starať o šperky

Kúpili ste si drahší šperk a chceli by ste, aby vám vydržal čo najdlhšie ako nový? Existuje niekoľko základných pravidiel, ako sa o svoje šperky starať a čo so svojím šperkom robiť a naopak čo nerobiť, aby vám zostal stále tak krásny, ako keď ste ho po prvý raz uvideli v klenotníctve.

Odložte svoj šperk pri športe a fyzickej práci

Pri hrubšej práci (napríklad práci na záhrade, alebo pri upratovaní) by sa vám mohol šperk poškriabať, alebo aj inak poškodiť. Podobne sa šperk môže poničiť, alebo zašpiniť pri varení, keď sa najmä v drobných drážkach prstienku môžu usadzovať rôzne nečistoty. Pri športe na šperk môže pre zmenu pôsobiť váš pot, ktorý urýchľuje oxidáciu povrchu kovu. Pokiaľ nosíte prstienok s väčším kameňom, korunka s krapničkami by sa mohla pri náraze, alebo mechanickom tlaku uvoľniť a riskujete stratu drahokamu. Pri tlaku sa môže zdeformovať aj kovový krúžok prstienku, retiazky, alebo náramok sa naopak môže zachytiť a roztrhnúť. Pri plávaní v bazéne pôsobí na šperk chlór obsiahnutý vo vode. Pri všetkých týchto činnostiach teda svoj klenot radšej odložte.

Tip: Pokiaľ nosíte prstienok s väčším kameňom, radšej si ho neberte na miesta, kde je vyššia koncentrácia ľudí (napríklad koncert). Kamienok by sa mohol vplyvom tlaku uvoľniť a v dave ho budete len ťažko hľadať.

Pozor na domáce čistiace prostriedky, kozmetické prípravky a iné chemické látky

Hoci sa to možno na prvý pohľad nezdá, niektoré drahé kamene sú pomerne mäkké a sú náchylné na poškriabanie, alebo poleptanie. Zlato používané v šperkárstve je vlastne zliatinou čistého zlata a iných kovov. Čistiace prostriedky urýchľujú oxidáciu povrchu šperku, čím vyšší obsah čistého zlata, tým je šperk proti chemickým vplyvom odolnejší, ale pre zmenu je mäkkší, takže mu hrozí napríklad poškrabanie hrubým čistiacim pieskom. Pre šperky sú nebezpečné aj rôzne kozmetické prípravky, pretože ani tie nie sú 100% prírodné. Jedná sa hlavne o telové spreje, parfumy, mydlá, krémy, laky na vlasy, jednoducho všetko, čím sa skrášľujete. Všetky tieto látky môžu urýchliť starnutie vášho šperku, niektoré ho môžu dokonca úplne znehodnotiť.

Tip: Po nanesení telovej kozmetiky počkajte aspoň 10 minút a potom si svoje šperky znovu nasaďte. Pri použití parfumu, alebo lakov na vlasy stačí kratší interval.

Nevystavujte svoje drahokamy náhlym zmenám teplôt

Veľa druhov drahých kameňov je citlivých na zmenu teploty. Môže to byť náhla zmena teploty, alebo len jednoducho príliš vysoká teplota (priame slnko, horúca voda). Hrozí zmena farby drahokamu, alebo dokonca popraskanie.

Zbystriť pozornosť by mali predovšetkým tí z vás, ktorí vlastnia šperky so smaragdom. Nie len, že tento drahokam by nemal prísť do styku s teplou vodou (nezabúdajte si tak včas odložiť svoj smaragdový prstienok aj pri umývaní riadu!), ale nie je ani vhodné nosiť ho každý deň. Ide o citlivý a jemný drahokam, ktorý si vyžaduje skôr príležitostné nosenie. Pri nesprávnom zaobchádzaní by sa mohol ľahko poškodiť.

Raz za čas svoje šperky umyte

K odstráneniu drobných nečistôt stačí mäkká handrička. Ak je šperk opotrebovaný, môžete mu pripraviť kúpeľ zo saponátu na riad a teplej vody. Veľmi jemnou zubnou kefkou potom môžete vyčistiť usadeniny v záhyboch šperku. Po kúpeli šperk opláchnite studenou vodou, osušte a utrite jemnou handričkou. Ak sa chcete o domácom čistení šperkov dozvedieť viac, prečítajte si náš samostatný článok na túto tému. Vhod vám iste príde aj niekoľko rád a tipov, ako najlepšie vyčistiť striebro alebo zlato.

Tip: Nikdy šperk nečistite zubnou pastou, alebo chemickými prostriedkami, ktoré nie sú k tomuto účelu priamo určené. Gumové, či latexové rukavice pripravujú šperk o lesk.
Čištěnie perlového šperku

Veľmi opotrebované šperky si nechajte vyčistiť profesionálne

Najlepšiu starostlivosť poskytnú vašim šperkom v klenotníctve, kde sú na čistenie šperkov správne vybavení. Profesionálne čistenie laserom, alebo ultrazvukom odstráni všetky nečistoty a usadeniny na vašom klenote. Predovšetkým čistenie drahokamových a perlových šperkov je lepší prenechať odborníkovi, alebo sa s ním aspoň poradiť. Niektoré šperky na sebe majú vrstvu ródia, šperky z bieleho zlata by bez neho nemali tak krásne kovovo lesklú farbu. Vrstva ródia sa časom opotrebuje, ale šperk si môžete nechať znovu poródiovať a bude zase žiariť ako nový. Podobne je to aj pri striebre, kde ródiová vrstva chráni kov pred oxidáciou a sčernením.

Tip: V Eppi vám ku každému u nás zakúpenému šperku ponúkame doživotné čistenie zadarmo.

Šperky odkladajte na bezpečné miesto

Či už si odkladáte svoje šperky len na noc, alebo na dlhšiu dobu, je potrebné pre nich mať pripravené miesto, kde budú oddelené jeden od druhého. Môže to byť originálna krabička, v ktorej ste šperk kúpili. Pokiaľ vlastníte viac šperkov, je dobré zohnať si šperkovnicu vyloženú mäkkým materiálom s dostatočným množstvom priehradiek. Šperky by sa nemali dotýkať jeden druhého, mali by byť na suchom a neosvetlenom mieste (vlhko ani priame slnečné žiarenie im neprospieva). V poslednej dobe obľúbené stojany na šperky radšej používajte iba na bižutériu. Aj diamant sa vám môže poškrabať, a to zase o iný diamant, nepovažujte teda svoje diamantové šperky za nezničiteľné a všetkým šperkom venujte dostatočnú starostlivosť. Pokiaľ šperky odkladáte v priebehu dňa mimo domova, určite ich nedávajte do peňaženky k minciam, kontakt s iným kovom by ich mohol poškodiť. Najlepšie je mať na takéto prípady v kabelke pripravené malé igelitové sáčky, do ktorých môžete šperky schovať. Prípadne si ich môžete opatrne zabaliť do papierovej vreckovky.

Tip: Po tom, ako ich odložíte, utrite každý šperk čistou mäkkou handričkou, aby ste odstránili mastnotu a pot.
Šperky v darčekových krabičkách

Rada na záver

Šperky sú v prvej rade určené k tomu, aby nás skrášľovali. Najmä pokiaľ sa jedná o drahšie kúsky zdobené drahými kameňmi, nie sú to doplnky vhodné na každodenné nosenie, ale odporúčame ich využívať iba na zvláštne príležitosti. Pri tých šperkoch, ktoré nosíte každý deň (zásnubný prsteň, alebo svadobnú obrúčka, hodinky a ďalšie), je najvhodnejšie nasadiť si ich ako poslednú vec pred odchodom z domu a po návrate ich hneď ako prvé odložiť. Táto rada sa týka hlavne prstienku, retiazky a náramkov, ktoré sú k poškodeniu najnáchylnejšie. Pokiaľ nosíte náušnice, je vhodné ich odkladať aspoň na noc a tiež pri umývaní vlasov.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky