Drahokamy podľa mesiaca narodenia

Ľudia už od nepamäti verili, že niektoré kamene nosia šťastie, ochraňujú svojho nositeľa, či odháňajú choroby. Takéto špeciálne schopnosti sú pripisované hlavne tým kameňom, ktoré sa svojou neuveriteľnou krásou odlišujú od ostatných, sú to kamene drahé, hovoríme im také drahokamy. I dnes astrológovia prisudzujú niektorým drahokamom špeciálne schopnosti. Drahokamy sú podľa nich prepojené s jednotlivými planétami a podľa týchto prepojení potom reprezentujú naše kalendárne mesiace. Ten kto nosí svoj kameň narodenia, je v rovnováhe s prírodou i sebou samým. Mesačné drahokamy môžu byť tiež dary symbolizujúce výročie, sviatok, alebo inú významnú udalosť v danom mesiaci.

História drahokamov podľa mesiaca narodenia

Prvá písomná zmienka o drahokamoch narodenia pochádza z Poľska z 15. storočia. Ľudia sa sprvu domnievali, že moc kameňa sa prejaví, iba ak je nosený v mesiaci, ktorý reprezentuje. Preto mala väčšina ľudí doma 12 rôznych drahokamov, ktoré si počas roka obmieňali. Neskôr však ľudia začali spájať jednotlivé kamene s dátumami svojho narodenia a každý tak mal svoj vlastný drahokam narodenia.

Drahokam narodenia (angl. birthstone) sa zvyčajne nosí na ako prívesok alebo vsadený v prsteni, no môžu to byť i náušnice či ozdoby v náramku. Drahým kameňom sa podľa tradície pripisujú isté zvláštne schopnosti a špeciálne vlastnosti, podľa ktorých symbolizujú jednotlivé mesiace v gregoriánskom kalendári.

Už od pradávna pripisovali ľudia kameňom rôzne schopnosti a spájali ich s mesiacmi alebo znameniami zverokruhu. Prvým, kto tieto prepojenia a jednotlivé kamene popísal bol židovský historik Josephus. Podľa svätého Hieronyma sa zase Základné kamene nového Jeruzalema mali používať pri oslavách Vianoc. V ôsmom a deviatom storočí sa každému apoštolovi pridelil jeden drahokam podľa Zjavenia Jána, poslednej knihy Nového Zákona. Neskôr začali ľudia nosiť každý drahokam v tom mesiaci, ktorý reprezentoval. Myšlienka nosiť drahokam podľa dátumu narodenia je stará len niekoľko sto rokov a názory na jej pôvod sa líšia. Moderné drahokamy narodenia sa dnes výrazne odlišujú od úplne prvých Základných kameňov kresťanstva. Zmenili sa zvyky, ku nepresnostiam došlo i pri preklade a tak sú dnešné kamene o čosi ďalej od svojich historických základov.

V roku 1912 začali pokusy o štandardizáciu kameňov narodenia. Americká národná asociácia klenotníkov sa stretla v Kansase, aby spoločne prijali jednotný zoznam. Americká klenotnícka rada tento zoznam roku 1952 doplnila pridaním alexandritu pre mesiac jún, citrínu pre november, vyčlenením ružového turmalínu pre október, zmenou decembrového lapisu na zirkón a výmenou základných a dodatočných drahokamov pre marec. Poslednou zmenou bolo v októbri 2002 pridanie tanzanitu k poslednému mesiacu roka. Britská národná asociácia zlatníkov vytvorila svoj vlastný štandardizovaný zoznam drahokamov narodenia roku 1937.

Len pre vás sme pripravili kompletný prehľad drahokamov podľa mesiaca narodenia podľa rôznych kultúr a tradícií. Obohaťte svoju zbierku o kúsok, ktorý sa k vám zaručene hodí, alebo potešte svojich blízkych a vsaďte pri výbere na istotu. Prečítajte si popis jednotlivých drahokamov a ich schopností a vyberte si z našej kolekcie to pravé iba pre vás!

tabulka kameňov

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky