Olivín (Peridot)

Olivín, peridot, chryzolit – pod všetkými týmito názvami sa skrýva nádherný olivovozelený kameň, ktorý bol v priebehu času často zamieňaný so smaragdom.

Intenzita farby priniesla olivínu pomenovanie „smaragd križiakov“. Olivín je minerál (kremičitan horečnato-železitý), ktorý vo svojej kosoštvorcovej mriežke obsahuje premenlivé množstvo horčíka a železa a jeho farba tak variuje v rôznych odtieňoch zelenej. Dalo by sa povedať, že čím viac železa obsahuje, tým sýtejší zelený odtieň má. Hoci sa zdá, že sa jedná o lacnejší drahokam, musíme podotknúť, že pokiaľ má dokonale čistú olivovozelenú farbu a váži viac než 10 ct, jeho cena sa zvyšuje. Ak chceme byť geologicky presný, potom čírym kryštálom olivínu, ktoré sa používajú k brúseniu do šperkov, sa hovorí peridot. Na žltozelené olivíny sa pred rokmi vžilo dnes už nie úplne populárne označení chryzolit.

Historicky sa dá peridot vysledovať až do dôb starovekého Egypta, k ostrovu Zabargad (Sv. Ján) v Červenom mori, ktorý bol v danom období hlavným zdrojom tohto krásneho drahokamu. Egyptské olivíny patria k najkrajším na svete a majú čisto zelenú farbu. Náleziská sú však už vyčerpané a dnes už nie sú takmer vôbec dostupné. V súčasnej dobe sa olivín ťaží predovšetkým v Mjanmarsku, Číne, Afganistane, Pakistane a v Arizone (bane San Carlos v pôvodnej apačskej rezervácii), odkiaľ pochádzajú nádherné kamene takmer bez kazu. Olivín sa nachádza i na Havaji, kde sa občas objavia dostatočne veľké kusy nerastu, ktoré môžu byť rozrezané do šperku. Avšak väčšina kameňov označovaných ako „havajský peridot“ z Havaja nepochádza.

Olivín bohužiaľ nepatrí k najtvrdším nerastom, preto býva náchylnejší k poškrabaniu. Rovnako by nemal byť vystavený prílišnému teplu a výrazným zmenám teplôt. Nikdy ho teda nenechávajte čistiť parou alebo v ultrasonických čističkách.

● Kupujeme Olivín

Olivín sa hodí do všetkých typov šperkov. V normálnej komerčnej kvalite je dostupný a atraktívny. Na trhu sa však objavuje i vo väčších veľkostiach a veľmi sýtych odtieňoch, ktoré dokážu uspokojiť i tých najnáročnejších zákazníkov. Najcennejšie olivíny sú sýtej olivovozelenej s jemným žltkastým nádychom.

Farba (color): Farebne olivín variuje od čisto zelenej po žltozelenú a zelenožltú. Dokonalý odtieň občas narušujú prvky žltej alebo hnedej. Najlepšie zafarbenie majú kamene nad 10 ct. Hnedasté zafarbenie značí nižšiu cenu i kvalitu. Čisto zelené kamene sú vzácne, najčastejšie sa olivín vyskytuje v zmienenej žltozelenej. Perfekcionisti tvrdia, že dokonalý olivín by mal obsahovať menej než 15 % železa a že nesmú v jeho mriežke chýbať stopové prvky niklu a chrómu. Najkvalitnejšie kamene tak mávajú sýtu farbu a väčšinou pochádzajú z Mjanmarska a Pakistanu. Farba olivínu je krásna pri dennom i umelom osvetlení, slnko ju však dokáže oživiť a vznietiť v nej skutočný oheň.
Farba olivínu

Čistota (clarity): Väčšina väčších akostných kameňov nemá voľným okom viditeľné inklúzie, iba pod mikroskopom sa môžu objaviť malé čierne škvrnky, vlastne nepatrné minerálne kryštáliky. Priehľadnosť kameňa občas narušujú reflexné inklúzie diskovitého tvaru, ktoré sa niekedy kvôli svojmu vzhľadu označujú ako „leknové listy“. Voľným okom viditeľné tmavé bodky výrazne znižujú cenu kameňa, najmenej hodnotnou podobou olivínu je svetlá farba s výraznými čiernymi škvrnami.

Brus (cut): Olivín sa brúsi v širokej škále tvarov a štýlov. Klenotníci sa neboja guľatého (round), oválneho (oval), hruškového (pear), vankúšikového (cushion), trojuholníkového (triangle) ani markízovho (marquise) dizajnu. Brusiči využívajú množstvo typov brusu. Za zmienku rozhodne stojí briliantový brus s trojuholníkovými alebo kosoštvorcovými fazetami a tzv. stupňovitý (step) brus, ktorý tvorí súmerné rady paralelných fazet. Prípadne mix brusov, keď briliantový brus koruny dá vyniknúť ohňu a jasu kameňa, zatiaľ čo stupňovitý step brus pavilonu zvýrazní jeho čistotu. Olivín si získal popularitu i pri výrobe kabošonov a korálikov a zdobí sa aj vyrezávanými ornamentmi. Pri starostlivej orientácii kameňa pri brúsení je možné minimalizovať efekt dvojitého lomu svetla, a teda i rozostrené kontúry vo vnútri kameňa.
Brus olivínu

Opracovanie Olivínu

Pri olivíne nie sú známe žiadne úpravy na vylepšenie farby alebo priehľadnosti a tento kameň nie je ani synteticky vyrábaný. Najčastejšie sa nahradzuje obyčajným zeleným sklom. K odlíšeniu od skla i od iných nerastov podobnej farby postačí silná lupa, pretože olivín vyniká silným dvojitým lomom svetla. Pri pohľade cez prednú plochu sa hrany na druhej strane kameňa javia ako dvojité.

Cena

Cena a hodnota olivínu sa mení v závislosti na veľkosti a kvalite každého kameňa. Tento drahokam sa považuje za jeden z lepšie dostupných zelených kameňov. V krátkosti povedané, tmavšie variácie olivínu bývajú drahšie. Stredné až sýtejšie kamene sa pohybujú v cene okolo 45-70 dolárov za karát, tie svetlejšie stoja okolo 35 dolárov za karát.

Vo svete sú najviac cenené olivíny, ktoré sa ťažia v Mjanmarsku a v Pakistane, pretože práve oni vynikajú najlepšími kombináciami farby a veľkosti.

ODSTUPŇOVANIE KVALITY OLIVÍNU

Stupeň kvality
Charakteristika
Olivín AAA
AAA
sýtozelená farba s žltkastým nádychom, bez hnedého zafarbenia
rozmery nad 9 x 7 mm
ideálne na brúsenie do šperkov
Olivín AA
AA
stredne zelené zafarbenie so žltým nádychom
drobné inklúzie
kabošony aj brúsenie
Olivín A
A
komerčná kvalita
ťažba predovšetkým vo Vietname a v Novom Mexiku
výrazné hnedé zafarbenie, bledožltá farba

● Gemologické parametre Olivínu

druhminerál - olivín
farbažltozelená, olivovo zelená, hnedastá
chemické zloženie(Mg,Fe)2SiO4, magnézium, železo, minerálny kremičitan
kryštalografická sústavakosoštvorec, zvislo pruhovaný
tvrdosť6,5 – 7 (Mohsova stupnica)
relatívna hustota3,28 – 3,48
index lomu1,650 až 1,703
dvoj lom+0,036 až +0,038
vrypbiely
absorpčné spektrum497, 495, 493, 473, 45
fluorescenciažiadna

● Mýty a legendy

V staroveku ľudia verili, že olivín bol darom od matky prírody. Tradovalo sa, že vedúci predstavitelia, ktorí verejne nosili olivín, sa vyznačovali jemnosťou, spravodlivosťou a múdrosťou. Olivín patril k obľúbeným drahokamom kráľovských rodín a duchovenstva, používal sa na ozdobovanie takmer všetkého vzácneho, od kráľovskej koruny až po rytierske meče.

Olivín sa vždy spájal so svetlom. Egypťania ho nazývali kameňom svetla a používali ho na ochranu pred zlými duchmi, predovšetkým pokiaľ bol osadený do zlata.Starovekí egyptskí kňazi dokonca pili povzbudzujúci nápoj zvaný Soma z olivínových šálok a dúfali, že takto sa dostanú bližšie k bohyni prírody Izis. Egypťania olivín ťažili na ostrove Zabargad. Podľa legendy bol ostrov zamorený hadmi, čo samozrejme ťažbu sťažovalo, dokým múdry faraón tieto plazy neodviedol do mora. Historici sa dnes domnievajú, že Kleopatrina slávna zbierka smaragdových šperkov bola v skutočnosti kolekciou olivínových klenotov.

Rovnako sa verilo, že olivín žiari svetlom, i keď sa zotmie, a preto by ho vraj baníci mali hľadať v noci – svojim jasom by kamene samé odhalili, kde sa ukrývajú.

Všeobecne panovali povery, že každý liek, ktorý sa vypije z peridotového pohára, bude účinnejší. Olivínový prášok sa používal aj ako liek na astmu. Keď sa držal kameň pod jazykom, tak dokázal zmierniť smäd spôsobený chorobou a horúčkou.

V 11. storočí renneský biskup Marbodius tvrdil, že olivínové koráliky navlečené na osliom chlpe a omotané okolo ľavej ruky chránia pred zlými duchmi.

Pre Havajčanov olivín symbolizuje slzy bohyne Pele. Niektoré havajské pláže sú doposiaľ posiate drobnými zrnkami olivínu, ktoré sú však príliš malé na brúsenie.

Traduje sa, že názov pre olivínový drahokam – peridot – pochádza z arabského výrazu „faridat“, ktorý znamená kameň.

● Olivín a jeho účinky

Olivín sa považuje za kameň chrániaci ľudskú auru, ktorý odhaľuje prítomnosť, jedovatých látok na všetkých úrovniach a neutralizuje ich. Zároveň čistí jemne vyššie i fyzické telo rovnako ako aj myseľ. Otvára, prečisťuje a aktivuje srdcovú čakru spoločne s čakrou solar plexu. Uvoľňuje starú záťaž, ktorú si človek na ceste životom nesie. Odstraňuje staré problémy, pocity viny alebo posadnutosti. Poskytuje poznanie, že lipnutie na ľuďoch, alebo na minulosti neprináša nič dobré.

V duševnom živote olivín potlačuje žiarlivosť, nenávisť, ľútosť a hnev. Zároveň dokáže odstrániť stres. Zvyšuje sebadôveru a schopnosť presadiť sa bez agresívneho správania sa. Motivuje k dosiahnutiu ďalšieho rastu, pomáha vyvolávať nevyhnutné zmeny. Uľahčuje spätný pohľad do minulosti, kde upozorňuje na dary, ktoré človek dostal v podobe predchádzajúcich skúseností. Súčasne naznačuje, ako sa dá sebe samému odpustiť. Ide o drahokam, ktorý zvyšuje zrozumiteľnosť myšlienok, ich priezračnosť a celkovú pohodu. Je naladený na prijímanie duchovnej pravdy a reguluje priebeh životných cyklov.

Na mentálnej úrovni olivín zostruje myseľ a otvára ju novým rovinám vedomia. Zabraňuje vzniku letargie a obracia pozornosť ku všetkému, čo človek (či už vedome, alebo nevedome) zavrhol. S pomocou olivínu by mal každý dokázať priznať si svoje chyby a potom pokračovať ďalej. Vraj pomôže prijať zodpovednosť za vlastný život. Pod vplyvom peridotu si môžu priznať výrazné zlepšenie vo všetkých dosiaľ problematických vzťahoch.

Pôvabne zelený olivín vládne Strelcom. Zvyšuje ich sebadôveru, pomáha im presadiť sa a motivuje ich k ďalším veľkým činom. Podnecuje v nich zodpovednosť a pomáha im dosiahnuť ich plného potenciálu. Neochvejne im rovnako asistuje pri hľadaní odpovedí na komplikované filozofické otázky o zmysle života. Pre Býkovpredstavuje kameň odpustenie a zodpovednosť, zatiaľ čo Blížencompomáha zvládať hnev. U Rakovdrahokam tíši žiarlivosť, Pannámnavyše vyrovnáva nálady. Levyv jeho prítomnosti potlačujú sklony k lenivosti a liečia vlastnou aroganciou pošramotené vzťahy. Podobné účinky si užíva rovnako znamenie Váh. To Rybyu olivínov hľadajú oporu pri prijímaní zodpovednosti za vlastný život.

● Najznámejší Olivín

Najznámejší olivín zároveň patrí i k tým najväčším. Váži úctyhodných 312 ct a pochádza z egyptského Zabargadu. Dnes patrí do zbierok Smithsonianského inštitútu – Národného prírodovedného múzea vo Washingtone D.C.

312 ct olivín

● ĎALŠIE SLÁVNE OLIVÍNY

Zelená bohyňa

Chicagské Fieldovo prírodopisné múzeum sa pýši 154ct zabargadským peridotom, ktorý kúpilo v roku 1893. V roku 2008 klenotník Lester Lampert osadil kameň do prívesku, ktorý mu dal meno – skrz priehľadný olivín je vidieť bohyňa vyrytá do 18kt zlatého lôžka.

Zelená bohyňa

Pallasit Esquel

Londýnske prírodovedné múzeum vlastní časť pallasitu Esquel (hrubozrnný meteorit), ktorý obsahuje kryštáliky olivínu, a ktorý objavil farmár v roku 1951 v Argentíne. Esquel patrí k vôbec najkrajším nájdeným meteoritom.

Pallasit Esquel

146,1ct olivín

Tento kameň uchováva vo svojich zbierkach Londýnske prírodovedné múzeum a patrí k najväčším olivínom na svete.

146,1 ct olivín

● ZAUJÍMAVOSTI O OLIVÍNE

1. Drahokam získal názov na základe svojej farby spojením slov oliva (angl. olive) a zelený (angl. green). V dejinách ho však nájdeme i pod inými menami, či už je to starorímske topazos, alebo starogrécke topazion podľa ostrova, kde ho ťažili, alebo peridot – meno, ktoré zaviedli francúzski klenotníci. Olivín sa často zamieňal so smaragdom a až do 18. storočia ho veľa ľudí pokladala za topás.

2. Olivín sa ťaží aj v Čechách, a to v oblasti Kozákova, kde sa nachádza v podobe olivínových gulí, ktoré sa na povrch dostali spolu s čadičovou magmou.

3. Robot Opportunity dokázal výskyt olivínu i na Marse a podľa predpokladov by sa mal tento minerál nachádzať i v plášti planétky Vesta.

4. Už v 16. storočí p. n. l. Egypťania z olivínu vyrábali korále, ktoré boli od antiky až do stredoveku považované za symbol slnka.

5. Olivín vzniká v zemskom plášti a na povrch sa dostáva pri vyvretí magmy. Okrem čadiča a ďalších vyvrelín bol objavený i v meteoritoch.

6. Farbu olivínu pripomína aj turmalín, demantoid a zelený ametyst. Smaragd sa nachádza v sýtejších odtieňoch zelenej.

7. Olivín je od roku 1912 oficiálnym kameňom mesiaca august a znamenia Váhy. Tradične sa považuje za najvhodnejší drahokam k 16. výročiu svadby.

8. Do strednej Európy priniesli olivín po prvý raz účastníci krížových výprav. V stredoveku bol používaný často k výzdobe kostolov a bol obľúbeným kameňom baroka.

9. V starovekých textoch, a dokonca i Biblii nájdeme o olivíne množstvo zmienok. Katolícki biskupi dodnes nosia prstene s olivínom a ametystom, ktoré symbolizujú ich čistotu.

10. Olivín bol vždy považovaný za dar Matky prírody. Hovorí sa, že Napoleon nechal vyrobiť šperk z olivínu pre svoju Jozefínu ako symbol nehynúcej lásky.

Zdroj obrázkov: 4csblog.gia.edu, nhm.ac.uk, piclib.nhm.ac.uk, mycrowndowntown.com, gemstonehub.files.wordpress.com

« Predošlý drahokam | Ďalší drahokam »
 • Drahokamová rodina

  Minerál

 • Náleziská

  Čína, Pakistan, USA, Mjanmarsko, Tanzánia

 • Tvrdosť

  6,5 - 7

 • FarbaŠkála farieb pre Olivín

  žltozelená, olivovo zelená, hnedastá

 • Drahokam mesiaca

  August

 • Drahokam znamenia

  Strelec a Panna

Najvýznamnejšie náleziská
Naleziská olivín