Smaragd

Smaragd je najcennejším kameňom z odrody berylu. Jeho nádherná zelená farba nemá v klenotníckom svete obdoby. Nie je divu, že smaragd je klasifikovaný ako jeden z tradičnej štvorice drahých kameňov spolu so zafírom, rubínom a diamantom. Intenzita jeho farebnosti spočíva najmä v rôznom obsahu chrómu a vanádu. Čím viac týchto dvoch prvkov smaragd obsahuje, tým intenzívnejšia je jeho farba.

Meno smaragd pochádza z gréckeho 'smaragdos' a z francúzskeho 'esmeraude' a znamená to 'zelený drahokam'.

NNázvom smaragd boli pôvodne označované všetky zelené kamene odrody berylu. Až neskôr s rozvojom vedeckých poznatkov o tomto drahokame sa začali pod označením smaragd chápať iba berylové odrody, ktoré obsahujú oba prvky, chróm i vanád. Odrody, ktoré sú tvorené iba jedným z týchto prvkov, sú jednoduchšie označované ako tzv. zelené beryly.

Najznámejším miestom ťažby sýtozelených smaragdov je nepochybne Kolumbia. Na celom svete je však rozmiestnené množstvo ďalších menších baní, napríklad v Brazílii alebo v Zambii. Zatiaľ čo brazílske smaragdy sa vyznačujú jemnou zelenkavou farbou s žltými odtieňmi, drahokamy z oblasti Zambie majú jemne modrý nádych.

Základné informácie

  • Drahokamová rodina Beryl
  • Drahokam znamenia Býk a Rak
  • Tvrdosť (Mohsova stupnice)
  • Náleziská Kolumbia, Brazília, Zambia, India, Afganistan.
  • Drahokam mesiaca Máj
  • Farba
    Smaragdovo zelená, zelená s modrastými odtieňmi, slabo nažltlá.

Gemologické parametre smaragdu

  • Chemické zloženie Al2Be3Si6O18, hliník berýlium kremičitan
  • Relatívna hustota 2,67 až 2,78
  • Kryštalografická sústava šesťhranné hranoly
  • Index lomu 1,565 až 1,602
  • Dvojlom -0,006
  • Vryp biely
  • Absorpčné spektrum 683, 681, 662, 646, 637, 606, 594, 630 až 580, 477, 472
  • Fluorescencia žiadna

Kupujeme smaragd

Farba(color)

Pri smaragdoch je farba ešte podstatnejším faktorom než u iných farebných drahokamoch. Najcennejším odtieňom farby tohto drahokamu je sýtozelený tón s odtieňmi modrej. Taký kameň je označovaný ako 'kolumbijský' smaragd, pričom toto označenie nemusí nutne zodpovedať zemepisnému pôvodu drahokamu. Smaragdy svetlejšej farby s odtieňmi žltej sú nazývané ako takzvané 'brazílske' smaragdy a opäť platí, že sa nemusí jednať o smaragdy pôvodom iba z Brazílie.

Farba smaragdu

Čistota (clarity)

Čistota je pri smaragdoch tiež dôležitým faktorom, aj keď paradoxne inklúzie v podobe dutiniek sú u nich tolerované viac než v iných drahokamoch. Inklúzie sú totiž u tohto drahokamu vnímané ako dôkaz, že sa jedná skutočne o prírodný smaragd. Nesyntetické smaragdy z lona prírody totiž obsahujú pomerne vysoké množstvo vnútorných inklúzií, ktoré vytvárajú krásne textúry. Najvyššia cena je ale stále prisudzovaná na pohľad čistým smaragdom, bez inklúzií a so skleneným leskom.

Brus (cut) a tvar (shape)

Zlatníci tento jedinečný zelený klenot jednoducho milujú, takže pre neho dokonca vymysleli špeciálny výbrus, ktorý sa nazýva emerald, čo je anglicky smaragd. Ide o brus obdĺžnikového, alebo štvorcového tvaru so zrezanými rohmi, ktorý nechá nie len vyniknúť kráse tohto drahokamu, ale zároveň ho tiež chráni pred mechanickým namáhaním. Smaragdy sú tiež populárne v mnohých iných tvaroch, akými sú napríklad oválne výbrusy, alebo tvar slzy (hrušky). V prípade, že smaragd obsahuje veľké množstvo inklúzií, môže byť často brúsený do jemne zaobleného tvaru kabošon.

  • Minimalistické strieborné náušnice so smaragdmi Sistine
    Minimalistické strieborné náušnice so smaragdmi Sistine
  • Prsteň so smaragdom a diamantmi Ursunela
    Prsteň so smaragdom a diamantmi Ursunela
  • Prsteň so smaragdom Daidalos
    Prsteň so smaragdom Daidalos
  • Zlaté náušnice so smaragdovými slzami Rekan
    Zlaté náušnice so smaragdovými slzami Rekan
  • Prívesok plný smaragdov a diamantov Holers
    Prívesok plný smaragdov a diamantov Holers

Opracovanie smaragdu

Smaragdy sú krehkejšie než ostatné berylové drahokamy, preto s nimi pri akýchkoľvek úpravách musí byť zachádzané s väčšou opatrnosťou. Takmer všetky smaragdy sú ešte v mieste ťažby ošetrované bezfarebným olejom alebo živicami, aby sa vyplnili ich drobné praskliny. Tieto úpravy výrazne zlepšujú vzhľad a čistotu smaragdov. Na trhu je tiež k dispozícii veľké množstvo syntetických smaragdov rôznych zelených odtieňov. Proces výroby syntetických smaragdov je známy už od roku 1848, napriek tomu sa v laboratóriách vyrobené smaragdy začali viac predávať až od 50. rokoch 20. storočia.

Cena

Takmer všetky prírodné smaragdy obsahujú charakteristické inklúzie, ktoré ale väčšinou nijako neznižujú hodnotu tohto drahokamu. Inklúzie totiž prirodzene odlišujú prírodné smaragdy od tých syntetických. Aj tak ale platí, že cennejšie sú smaragdy, ktoré majú vyšší stupeň čistoty, teda menej inklúzií. Ďalším parametrom na určenie hodnoty smaragdu je jeho farba, pričom najžiadanejšou sú smaragdy sýtozelenej farby, ktorá akoby vystupovala zo stredu drahokamu. Obľúbené sú tiež smaragdy s jemným modrastým nádychom.

Pokiaľ pokukujete po šperku so smaragdom, mali by ste vedieť, že tento drahokam vyžaduje správnu starostlivosť. Keďže smaragd je skutočne mäkký a jemný, hodí sa skôr na občasné nosenie. Nezdobte sa ním preto každý deň. Rovnako dôležité je zamedziť jeho kontakt s teplou vodou. Umývať riad so smaragdovým prsteňom rozhodne nie je dobrý nápad - váš drahokam sa v takúto chvíľu určite bude cítiť omnoho lepšie odložený v šperkovnici.

Zaujímavosti o smaragde
Cena

Smaragd je veľmi vzácny drahokam. Pokiaľ sa jedná o kameň vysokej kvality, môže byť jeho cena vyššia než pri diamantoch rovnakej karátovej váhy.

Emeraldový brus

Smaragd si zaslúžil originálny výbrus, ktorý zdôraznil jeho krásu. Špeciálny brus je v tvare obdĺžnika so zrezanými rohmi.

Trojitá inklúzia

Kolumbijské smaragdy obsahujú charakteristické inklúzie v podobe soľných kameňov, vody a vzduchových bublín.

Mýty a legendy

Okolo tohto nádherného klenotu vznikli celé množstvá príbehov a historiek. Napríklad, už starí Inkovia a Aztékovia považovali smaragd za posvätný kameň. Pravdepodobne najstaršie nálezy smaragdu pochádzajú z dôb faraónov z oblasti pozdĺž Červeného mora. Tieto drahokamové bane prevádzkovali egyptskí vládcovia medzi rokmi 3000 a 1500 p. n. l. a neskôr boli nazvané ako Kleopatrine bane.

Podľa historických zmienok bol smaragd obľúbený aj v starovekom Ríme. Napríklad, cisár Nero sa údajne cez plocho brúsený smaragd mal pozerať na priebeh gladiátorských hier. Aj indiáni si vážili smaragdy a to predovšetkým pre ich liečivé vlastnosti. Dokonca verili, že prinášajú šťastie a blahobyt. Dnes je tento drahokam oslavovaný ako oficiálny kameň mesiaca máj a je symbolom pre 20. a 35. výročie manželstva.

  • Strieborný prívesok so smaragdom s výberom veľkosti Odessa
    Strieborný prívesok so smaragdom s výberom veľkosti Odessa
  • Zásnubný prsteň so smaragdom a diamantmi Kylie
    Zásnubný prsteň so smaragdom a diamantmi Kylie
  • Smaragdový náramok s diamantom Wugo
    Smaragdový náramok s diamantom Wugo
  • Zlatý bezel prsteň s emerald lab-grown smaragdom Kayla
    Zlatý bezel prsteň s emerald lab-grown smaragdom Kayla
  • Zlatý prsteň s oválnym smaragdom a diamantmi Ross
    Zlatý prsteň s oválnym smaragdom a diamantmi Ross

Smaragd a jeho účinky

Smaragdy symbolizujú nesmrteľnosť a vieru. Podporujú komunikáciu a pravdovravnosť a vytvárajú harmóniu vo všetkých aspektoch života. V partnerských vzťahoch podporujú domáce šťastie, vernosť a partnerskú citlivosť. Podľa hinduistických systémov je smaragd symbolom srdcovej čakry, ktorá je spojená s intuíciou.

Kráľovský zelený smaragd bol daný do vienka Býkoma Rakom. Hoci na prvý pohľad dva nesúrodé znamenia, obidva si užívajú schopnosť kameňa odkrývať tajomstvo života a prehlbovať intuitívne vnímanie. Znamenie Býkov s pomocou drahokamu nachádza skutočných priateľov a vieru v nesmrteľnosť, ktorá rozširuje jeho limitovaný rozhľad. Lepšie potom pracuje so svojou tvrdohlavosťou, lebo dokáže jasnejšie a úspešnejšie komunikovať. Raky z kameňa čerpajú šťastie v láske a nádej vo chvíľach, kedy ich trápi zlomené srdce. Učia sa rovnako pochopiť životné zmeny a preniknúť pod povrch materiálneho sveta. Dokážu tak porozumieť svojej skúsenosti. Blížencisa tešia z posilnenia pamäte a zvýšenej vnímavosti, zatiaľ čo Váhysa zameriavajú ešte na ohľaduplnosť. Znamenie Vodnárovje pod vplyvom smaragdu premýšľavejšie a komunikatívnejšie.

Najznámejší smaragd

Jedným z najväčších svetových smaragdov je "Mogul Smaragd". Bol nájdený v roku 1695, má 217,80 ct a je asi 10 cm vysoký. Na jednej strane je popísaný modlitebnými textami a na druhej strane sú vyryté nádherné kvetinové ornamenty. Tento legendárny smaragd bol vydražený v roku 2001, v Londýne neznámym kupcom za 2 200 000 dolárov.

Mogul Smaragd

V newyorskom múzeu je vystavený jeden z najväčších kolumbijských smaragdových kryštálov s názvom "Patricie", ktorý má 632 ct. Vedľa neho je unikátny exponát v podobe smaragdového hrnčeku. Známa je tiež zbierka bogotskej banky, ktorá zahrnuje päť cenných smaragdových kryštálov v rozsahu od 220 až po 1796 ct.

Ďalšie známe smaragdy

Hooker Emerald Brooch (Hookerova smaragdová brošňa)

Smaragdová brošňa bola vytvorená zlatníkmi spoločnosti Tifanny a aktuálne je vystavená v Smithsonianskom inštitúte. Krásna brošňa je tvorená platinovým krúžkom, s 75,47 ct smaragdom a viac ako 100 bielymi diamantmi. Smaragd je vybrúsený do emeraldového tvaru, je široký 27 mm a neobsahuje takmer žiadne inklúzie. Drahokam bol vyťažený v 16. storočí v neznámej kolumbijskej bani a bol súčasťou korunovačných klenotov tureckej (osmanskej) kráľovskej rodiny. Po rozpade Osmanskej ríše ho odkúpila spoločnosť Tiffany, ktorá ho použila na výrobu tohto unikátneho šperku.

Hookerova smaragdová brošňa

Spanish Inquisition Necklace (Španielsky náhrdelník inkvizície)

Slávny náhrdelník vystavený v Smithsonianskom múzeu nemá paradoxne s inkvizíciou nič spoločného. Neobvyklým názvom ho pomenoval slávny zlatník Harry Winston. Strieborný náhrdelník sa skladá z celkom 374 bielych diamantov a 15 smaragdov. Zaujímavá je aj história tohto náhrdelníka. Diamanty boli vyťažené v Indii a smaragdy v Kolumbii, neznámy je ale dátum ich ťažby. Podľa Harryho Winstona patril náhrdelník pôvodne španielskej kráľovskej rodine. Sám Winston náhrdelník zakúpil od indického kráľa na začiatku 20. storočia. Slávny zlatník zapožičal v roku 1947 náhrdelník herečke Katharine Hepburn na odovzdávanie filmových cien Oskar. Ako už je zrejmé, smaragdy sú obľúbené drahokamy známych osobností, pokiaľ vás táto téma zaujíma, nenechajte si ujsť náš článok Celebrity a smaragd.

Španielsky náhrdelník inkvizície

Chalk Emerald

Kolumbijský smaragd o karátovej váhe 37,82 ct zasadil slávny dizajnér Harry Winston do pôsobivého prsteňa obklopeného diamantmi. Prsteň najskôr patril indickej kráľovskej rodine, v roku 1972 ho Smithsonianskému inštitútu daroval manželský pár Chalkových.

Chalk Emerald

The Crown Of The Andes (Andská kráľovská koruna)

O pôvode tejto honosnej koruny pomenovanej po juhoamerickom pohorí Andy sa traduje množstvo fascinujúcich historiek. Podľa najznámejšej verzie bola táto koruna vytvorená v 16. storočí mestom Popayán ako poďakovanie za to, že mesto boh ušetril ničivej epidémie kiahní. Podľa expertov z newyorskej aukčnej sieni Christie´s bola však koruna vytvorená neskôr a to v období medzi 16. a 18. storočí. Koruna je po neúspešnej aukcii z roku 1995 dodnes vystavená v Metropolitnom múzeu umenia v New Yorku.
Táto úžasná koruna váži cez 2 kilogramy, je zhotovená zo žltého zlata a zdobí ju 450 smaragdov. Najväčší smaragd široký 15 mm sa volá Atahualpa a je pomenovaný po inkskom kráľovi.

Andská kráľovská koruna

Zdroje obrázkov: diamondere.com, static1.squarespace.com, columbia.edu, 41.media.tumblr.com, wikimedia.org, internetstones.com, hoosierhumanities.files.wordpress.com

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky