Tvar diamantu pear (hruška, slza)

Diamant – najlepší priateľ ženy. Diamanty sú tak ako aj ženy rôznorodé. Každý diamant v sebe ukrýva svoj príbeh. Diamanty sa neukážu v celej svojej kráse v neopracovanom stave, musia byť vybrúsené a vyleštené, aby odhalili všetky svoje pôvaby, vďaka ktorým sú tak preslávené a cenené. Brúsia sa do niekoľkých základných tvarov, ktoré sú odlišné, unikátne a charakteristické pre každý brus. Tvar poukazuje na hlavnú líniu diamantu a umocňuje tak krásu hotového diamantového šperku.

Klasické a univerzálne guľaté brilianty predstavujú viac než polovicu všetkých predaných diamantov na svete. V súčasnosti ale nadobúdajú popularitu tiež neobvyklé a výstredné tvary ako markíza (marquise) a princezná (princess). Výber diamantového tvaru by mal byť úzko spojený s osobou, ktorej bude diamant patriť. Okrem skutočnosti, že každý tvar nadchne iný typ osobnosti, je každý kameň tiež vyrezaný veľmi starostlivo a s matematickou presnosťou. To pomáha vyniknúť tým najlepším vlastnostiam diamantu.

 • Prsteň s pear salt and pepper diamantom a diamantmi Imani
  Prsteň s pear salt and pepper diamantom a diamantmi Imani
 • Minimalistický prsteň s pear diamantom Moyer
  Minimalistický prsteň s pear diamantom Moyer
 • Dokonalý zásnubný prsteň so žltým pear diamantom Manoj
  Dokonalý zásnubný prsteň so žltým pear diamantom Manoj
 • Zásnubný prsteň plný diamantov v tvare kvapky Vesper
  Zásnubný prsteň plný diamantov v tvare kvapky Vesper

Každý diamantový tvar a brus má svoje miesto v dielni klenotníka. Slza (pear) sa brúsi v širších aj užších variantoch, dôležitá je pri nej ale predovšetkým symetria. Strany by mali byť zakrivené, nie rovné, vrch zaoblený. Špička tvaru sa zvyčajne osadzuje do krapničiek – na tom mieste, ktoré bolo najbližšie ku okraju surového diamantu, dajú sa tak skryť drobné nedokonalosti. Prepracovaný tvar sa brilanciou podobá obľúbenému guľatému briliantu (round brilliant), ale zaujme predovšetkým unikátnou rovnováhou vlastností. Jemná slza vynikne v centre prsteňa, ale nestratí sa ani ako prívesok alebo náušnice.

Pear (hruška, slza)

Základné informácie
Unikátne vlastnostiFazetyPomer (výška- šírka)PôvodNázor odborníka
Unikátny tvar s jedným bodom a zaobleným koncom.obvykle 56 až 581,50 - 1,7015. storočieTento tvar opticky predlžuje prsty. Odporúčame farbu H a lepšiu.
Vlastnosti
Pear diamant


Hruškový alebo tiež tvar slzy je jedinečný hybridný tvar, ktorý vznikol kombináciou brilancie a dizajnu okrúhleho tvaru (round brilliant) a tvaru markízy (marquise). Výsledkom je tvar s jedinou špičkou a druhým zaobleným koncom. Typický pomer medzi výškou a šírkou je 1,50 až 1,70 a kameň je obvykle zložený z 58 faziet, aj keď počet faziet pavilónu sa môže pohybovať v rozmedzí od 4 do 8. Okrem toho sú tieto tvary niekedy rezané aj ako tzv. „francúzska špička“. Tá vznikne nahradením veľkej hlavnej fazety na špičke hviezdou a menšími fazetami, čím sa podstatne zvýši lesk diamantu. Francúzske špičky sa tiež používajú v tvaroch srdca (heart) a markízy (marquise). Diamanty s tvarom sĺz sa môžu líšiť svojim vzhľadom, pretože niektoré majú tzv. „vysoké ramená“, ktorá robia diamant na pohľad hranatejší. Pri tomto tvare sa môže objaviť tzv. „motýľkový efekt“ (angl. bow tie effect), ktorý vzniká pri priechode svetla diamantom a vrhá tieň cez centrálne fazety kameňa. Tento tieň sa môže znížiť tým, že sa zmení hĺbka pavilónu, nastavenie uhlov tabule a faziet, čo prispeje k lepšiemu rozptýleniu svetla v centrálnej oblasti. Motýľkový efekt sa vyskytuje aj pri tvaroch srdca (heart), markízy (marquise) a oválu (oval).

História
História


Prvý diamant s tvarom slzy bol vytvorený v roku 1400 vďaka flámskemu brusičovi Lodewykovi van Berquemu z Brúgg, ktorý bol vynálezcom diamantových kotúčov na leštenie. Tento vynález umožnil leštenie všetkých faziet diamantu, čím sa dosiahlo optimálneho odrazu svetla vo vnútri kameňa. Od tohto prelomového obdobia sa diamanty začali používať v klenotníctve. Van Berquem tiež propagoval dnes už bežné symetrické usporiadanie faziet na kameni, čo priviedlo do módy tvar slzy nazývaný „pendeloque“ alebo „briolette“.

Rada odborníka

Optimálny tvar slzy má leštenú rundistu a základné zaoblenie, alebo niekedy býva so zaoblením do tvaru tzv. "vysokých ramien". Farba diamantu pri tomto tvare je často viditeľná na špičke slzy a z toho dôvodu je potrebné prihliadať k zaisteniu rovnomerného tónu na celej ploche kameňa. Je vhodné vybrať si na tento tvar farbu H alebo lepšiu. Podobne ako oválny tvar i tvar slzy opticky predlžuje prsty, ale dokonale vynikne aj na štíhlych rukách.

 • Jemný prsteň s pear diamantom Collier
  Jemný prsteň s pear diamantom Collier
 • Prsteň s pear salt and pepper diamantom Erine
  Prsteň s pear salt and pepper diamantom Erine
 • Zásnubný prsteň s certifikovaným fancy yellow lab-grown diamantom Aicha
  Zásnubný prsteň s certifikovaným fancy yellow lab-grown diamantom Aicha
 • Prsteň so salt and pepper pear diamantom Levander
  Prsteň so salt and pepper pear diamantom Levander
 • Halo zásnubný prsteň s pear diamantom Greno
  Halo zásnubný prsteň s pear diamantom Greno
 • Prsteň s pear salt and pepper diamantom a diamantmi Piper
  Prsteň s pear salt and pepper diamantom a diamantmi Piper
 • Zásnubný prsteň s pear diamantom Nana
  Zásnubný prsteň s pear diamantom Nana

Preskúmajte i ďalšie tvary diamantu

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky