Tvar diamantu radiant (žiarivý)

Diamant – najlepší priateľ ženy. Diamanty sú tak ako aj ženy rôznorodé. Každý diamant v sebe ukrýva svoj príbeh. Diamanty sa neukážu v celej svojej kráse v neopracovanom stave, musia byť vybrúsené a vyleštené, aby odhalili všetky svoje pôvaby, vďaka ktorým sú tak preslávené a cenené. Brúsia sa do niekoľkých základných tvarov, ktoré sú odlišné, unikátne a charakteristické pre každý brus. Tvar poukazuje na hlavnú líniu diamantu a umocňuje tak krásu hotového diamantového šperku.

Klasické a univerzálne guľaté brilianty predstavujú viac než polovicu všetkých predaných diamantov na svete. V súčasnosti ale nadobúdajú popularitu tiež neobvyklé a výstredné tvary ako markíza (marquise) a princezná (princess). Výber diamantového tvaru by mal byť úzko spojený s osobou, ktorej bude diamant patriť. Okrem skutočnosti, že každý tvar nadchne iný typ osobnosti, je každý kameň tiež vyrezaný veľmi starostlivo a s matematickou presnosťou. To pomáha vyniknúť tým najlepším vlastnostiam diamantu.

 • Zlatý prsteň s radiant salt and pepper diamantom Variana
  Zlatý prsteň s radiant salt and pepper diamantom Variana
 • Zásnubný prsteň s 0.71ct IGI certifkovaným lab-grown diamantom Lagua
  Zásnubný prsteň s 0.71ct IGI certifkovaným lab-grown diamantom Lagua
 • Prsteň so salt and pepper diamantom Zaki
  Prsteň so salt and pepper diamantom Zaki
 • Prsteň so salt and pepper diamantom Anoop
  Prsteň so salt and pepper diamantom Anoop
 • Prsteň so salt and pepper diamantom a lab-grown diamantmi Kristie
  Prsteň so salt and pepper diamantom a lab-grown diamantmi Kristie
 • Zlatý prsteň so salt and pepper diamantom a marquise diamantmi Fai
  Zlatý prsteň so salt and pepper diamantom a marquise diamantmi Fai
 • Prsteň so žltým salt and pepper diamantom Kristi
  Prsteň so žltým salt and pepper diamantom Kristi

Každý diamantový tvar a brus má svoje miesto v dielni klenotníka. Štvorcový tvar radiant so svojimi odrezanými rohmi tvorí osobitný most medzi smaragdom (emerald) a vankúšom (cushion), a práve preto vyzerá veľmi dobre v spojení s diamantmi so zaoblenými aj ostrými okrajmi. Názov tvaru odkazuje na jeho unikátnu brilanciu, tak netypickú pre stupňovitý brus. Hoci sa najčastejšie žiarivý tvar objavuje pri prsteňoch ako solitér, predstavuje aj obľúbený tvar, ktorý šperkári využívajú k osadeniu do eternity prsteňov a tenisových náramkov.

Radiant (ŽIARIVÝ)

Základné informácie
Unikátne vlastnostiFazetyPomer (výška- šírka)PôvodNázor odborníka
Štýlovo pristrihnuté rohy a veľmi pekný postupný rez.obvykle 701,00 - 1,05 (štvorec), 1,05 – 1,50 (obdĺžnik)1977Perfektne ukrýva inklúzie.
Vlastnosti
Radiant diamant


Žiarivý tvar je jedinečný hybridní tvar zložený zo 70 faziet a s výrazne zastrihnutými rohmi. Štvorcové žiarivé diamanty majú typický pomer výšky a šírky medzi 1,00 a 1,05, zatiaľ čo obdĺžnikové môžu mať pomer väčší v rozmedzí 1,05 až 1,50. Univerzálny dizajn tohto tvaru v sebe spája lesk a hĺbku okrúhleho (round brilliant), smaragdového (emerald) a princeznovského (princess) tvaru. Vďaka tomu je obľúbenou voľbou na všetky druhy šperkov. Tento brus je patentovaný a na certifikátoch niektorých gemologických spoločností môže byť označovaný tiež ako tzv. "štvorec s urezanými rohmi", prípadne ako "obdĺžnikový briliant", pokiaľ má pomer výšky a šírky väčší než 1,05.

História
História


Prvý diamant žiarivého tvaru bol navrhnutý Henry Grossbardom zo spoločnosti Radiant Cut Diamond Company v roku 1977. Predtým mali všetky štvorcové alebo stupňovité brusy oveľa menšiu brilanciu. Grossbard dokázal vytvoriť tento hybridný brus, ktorý predstavoval revolúciu v tom, ako celý diamantový priemysel pristupoval ku štvorcovým alebo obdĺžnikovým kameňom. Podarilo sa mu získať kameň stupňovitého brusu, ktorý sa pýšil rovnakou brilanciou ako diamanty s trojuholníkovými fazetami, ako má oválny tvar alebo tvar slzy. Žiarivý tvar je tiež prvým brusom, ktorý má vzor s brilantnými fazetami na korune aj na pavilóne.

Rada odborníka

Vďaka veľkému počtu faziet má tento tvar jednu z najväčších brilancií medzi štvorcovými a obdĺžnikovými tvarmi. V porovnaní s inými tvarmi tiež dokáže lepšie zakryť drobné inklúzie. Ide o hybridný brus, ktorý kombinuje vlastnosti ako briliantových, tak aj stupňovitých brusov. Vďaka tomu je perfektným riešením pre niekoho, kto chce z každého rožku trošku.

Preskúmajte i ďalšie tvary diamantu

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky