Tvar diamantu princess (princezná)

Diamant – najlepší priateľ ženy. Diamanty sú tak ako aj ženy rôznorodé. Každý diamant v sebe ukrýva svoj príbeh. Diamanty sa neukážu v celej svojej kráse v neopracovanom stave, musia byť vybrúsené a vyleštené, aby odhalili všetky svoje pôvaby, vďaka ktorým sú tak preslávené a cenené. Brúsia sa do niekoľkých základných tvarov, ktoré sú odlišné, unikátne a charakteristické pre každý brus. Tvar poukazuje na hlavnú líniu diamantu a umocňuje tak krásu hotového diamantového šperku.

Klasické a univerzálne guľaté brilianty predstavujú viac než polovicu všetkých predaných diamantov na svete. V súčasnosti ale nadobúdajú popularitu tiež neobvyklé a výstredné tvary ako markíza (marquise) a princezná (princess). Výber diamantového tvaru by mal byť úzko spojený s osobou, ktorej bude diamant patriť. Okrem skutočnosti, že každý tvar nadchne iný typ osobnosti, je každý kameň tiež vyrezaný veľmi starostlivo a s matematickou presnosťou. To pomáha vyniknúť tým najlepším vlastnostiam diamantu.

 • Vintage prsteň s trblietavými diamantmi Samir
  Vintage prsteň s trblietavými diamantmi Samir
 • Zlatý prsteň s princess diamantom Erial
  Zlatý prsteň s princess diamantom Erial
 • Zásnubný prsteň s princess diamantom Emet
  Zásnubný prsteň s princess diamantom Emet
 • Eternity prsteň s princess diamantmi Teppo
  Eternity prsteň s princess diamantmi Teppo
 • Dokonalý prsteň s čiernym diamantom a postrannými moissanitmi Nairne
  Dokonalý prsteň s čiernym diamantom a postrannými moissanitmi Nairne

Každý diamantový tvar a brus má svoje miesto v dielni klenotníka. Princezné zaujmú nižšou cenou za karát než okrúhly briliant (round brilliant), pretože ich pyramidálny tvar zodpovedá osemuholníkovým surovým kameňom, a preto že pri výbruse nevzniká toľko odpadu. Spôsob brúsenia taktiež vedie k tomu, že diamant vyzerá väčší. Osadenie do krapničiek v rohoch, ktoré kopírujú okraje kameňa, zvyčajne skryje možné nedokonalosti. Princezné a žiarivý tvar (radiant) sa ohňom a brilanciou najviac blíži okrúhlym briliantom (round brilliant), a preto nádherne vyniknú ako solitérne kamene nie len zásnubných prsteňov.

Princess (princezná)

Základné informácie
Unikátne vlastnostiFazetyPomer (výška- šírka)PôvodNázor odborníka
Je považovaný za najdokonalejší zo všetkých štvorcových tvarov diamantov.Obvykle 57 alebo 761,0 - 1,05 štvorec; ˃ 1,05 obdĺžnik1970 vyvinul sa z brusu BarionIdeálny na štíhle, dlhšie tvary rúk. Najlepšie vynikne na zásnubných prsteňoch.

Vlastnosti
Princess diamant

Princeznovský tvar je hranatou verziou okrúhleho tvaru (round brilliant). Skladá sa obvykle buď z 57 alebo 76 faziet s typickým pomerom výšky a šírky 1,00 až 1,05. Pyramídový tvar so štyrmi skosenými stranami vytvorí rozptyl svetla väčší než akýkoľvek iný tvar diamantu. Vďaka tomu sa z princeznej postupne stáva najpopulárnejší tvar na diamanty do zásnubných prsteňov, solitér prsteňov a náušníc. Princeznovský tvar môže byť štvorcový, prípadne obdĺžnikový, pokiaľ má pomer strán väčší než 1,05.

História
História

Názov "princess" bol pôvodne používaný v spojení s iným typom brusu diamantu, známym ako „profilový brus“, ktorý bol navrhnutý londýnskym brusičom Árpádom Nagyom v roku 1961. Rovnaký názov bol neskôr použitý a spopularizovaný brusičmi Ygalom Perlmanom, Becalelom Ambarom a nakoniec Izraelom Itzkowitzom, ktorý v roku 1979 v Izraeli vytvorili tvar princess (alebo štvorcový modifikovaný briliant), ako ho poznáme dnes. Ďalšie historické stopy tvaru princess nájdeme v bruse zvanom Barion - štvorec so zaoblenými rohmi bol vytvorený v roku 1971 juhoafrickým brusičom Basilom Watermeyerom (název Barion je kombináciou jeho vlastného mena a mena jeho ženy Marion). Princezná má korene aj v tvare kvadrilión, ktorý sa líši iba v tom, že má 49 faziet. Tieto tvary vznikli tiež vďaka brusičom Perlmanovi, Ambarovi a Itzkowitzovi. Zo začiatku boli distribuované spoločnosťou Ambar Diamonds v Los Angeles. Po niekoľkých rokoch výskumu optických vlastností diamantov vznikol moderný tvar princeznej - štvorcový kameň s 58 fazetami, usporiadanými podobne ako pri klasických okrúhlych briliantoch.

Vďaka svojím perfektne rozloženým fazetám disponuje tvar princezná úžasným rozptylom svetla, čo efektívne zakrýva inklúzie. Zo všetkých štvorcových a obdĺžnikových tvarov má najväčšiu brilanciu. Jeho krása vyniká najmä na zásnubných prsteňoch, pretože kamene môžu byť vedľa seba usporiadané bez medzier. Vďaka svojím ostro hranatým rohom dokonale vynikne na dlhých, štíhlych rukách.

 • Halo zásnubný prsteň s princess diamantom Moani
  Halo zásnubný prsteň s princess diamantom Moani
 • Zlatý zásnubný set prsteňov s certifikovaným GIA 0.19ct princess diamantom Elil
  Zlatý zásnubný set prsteňov s certifikovaným GIA 0.19ct princess diamantom Elil
 • Vintage zásnubný prsteň s princess diamantom Yuval
  Vintage zásnubný prsteň s princess diamantom Yuval

Preskúmajte i ďalšie tvary diamantu

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky