Tvar diamantu round brilliant (okrúhly tvar)

Diamant – najlepší priateľ ženy. Diamanty sú tak ako aj ženy rôznorodé. Každý diamant v sebe ukrýva svoj príbeh. Diamanty sa neukážu v celej svojej kráse v neopracovanom stave, musia byť vybrúsené a vyleštené, aby odhalili všetky svoje pôvaby, vďaka ktorým sú tak preslávené a cenené. Brúsia sa do niekoľkých základných tvarov, ktoré sú odlišné, unikátne a charakteristické pre každý brus. Tvar poukazuje na hlavnú líniu diamantu a umocňuje tak krásu hotového šperku.

Klasické a univerzálne guľaté brilianty predstavujú viac než polovicu všetkých predaných diamantov na svete. V súčasnosti ale nadobúdajú popularitu tiež neobvyklé a výstredné tvary ako markíza (marquise) a princezná (princess). Výber diamantového tvaru by mal byť úzko spojený s osobou, ktorej bude diamant patriť. Okrem skutočnosti, že každý tvar nadchne iný typ osobnosti, je každý kameň tiež vyrezaný veľmi starostlivo a s matematickou presnosťou. To pomáha vyniknúť tým najlepším vlastnostiam diamantu.

Pohled na round tvar

Každý diamantový tvar a brus má svoje miesto v dielni klenotníka. Je to práve round brilliant, ktorý si väčšina ľudí predstaví, keď sa povie slovo diamant. Na základe matematických výpočtov vznikol ideálny počet faziet a optimálny sklon uhlov medzi nimi, preto svetlo prechádzajúce diamantom tohto tvaru sa odráža skutočne unikátnym spôsobom v celom farebnom spektre a v maximálnej intenzite. Cena za karát je vysoká najmä kvôli množstvu odpadu, ktorý vzniká pri brúsení. Tvar round brilliant zdôrazňuje iskru a brilanciu kameňa, a práve preto je tak obľúbeným solitérom nie len zásnubných prsteňov.

Round Brilliant (okrúhly tvar)

Základné informácie
Unikátne vlastnostiFazetyPomer (výška- šírka)PôvodNázor odborníka
Je považovaný za diamant s ideálnymi proporciami, s maximálnou brilanciou a leskom.58 (57 pri špičatej kulete)1,00-1,0217.storočieNajoslnivejší, najpopulárnejší zo všetkých tvarov. Klasický a univerzálny typ diamantu.
Vlastnosti
Round diamant

Okrúhly tvar (round brilliant) je pri diamantoch tým vôbec najobľúbenejším, predstavuje viac než polovicu všetkých predaných kameňov. Niekedy ho označujeme tiež ako tzv. Americký ideálny rez. Celkom 58 faziet je rozdelených medzi korunu, rundistu a pavilón s obvyklým pomerom výšky a šírky medzi 1,00 a 1,02, čo vytvára maximálny lesk, pretože rez prirodzene nadväzuje na hrubý diamantový kryštál. Okrúhly briliant je najpreskúmanejším rezom v priemysle. S cieľom optimalizovať jeho lesk a brilanciu využívajú brusiči diamantov pri svojej práci už viac než jedno storočie pokročilé vedecké teórie odrazu svetla a presné matematické výpočty.

Round diamant
História
HistóriaPočiatky okrúhleho briliantového brusu sa dajú vystopovať až do polovici 17. storočia, keď brusiči diamantov začali používať rafinovanejšie a zložitejšie spôsoby rezania. Na začiatku boli briliantové rezy známe ako tzv. Mazarinov brus, za ktorého autora sa považuje kardinál Mazarin, ktorý predviedol prvý tzv. krížový brus (cross-cut) v roku 1650. Cez sériu postupných transformácií Mazarinovho brusu a ďalší vývoj v priebehu 18. storočia vznikol v portugalskom Peruzze tzv. „starý brus“ alebo tiež „staroeurópsky brus“. Až v roku 1919 bol vytvorený moderný okrúhly tvar (round brilliant). V tej dobe sa začali používať teoretické výpočty berúce do úvahy opticko-fyzikálne vlastnosti diamantov. Brus bol pomenovaný podľa svojho tvorcu, ruského matematika a diamantového nadšenca Marcela Tolkowského.


Rada odborníka

Okrúhly diamant je najuniverzálnejším zo všetkých tvarov, čo sa týka štýlu a hodnoty. Má lepší lesk a brilanciu než akýkoľvek iný tvar. Ponúka ideálnu rovnováhu medzi rezom, farbou a jasom. Touto klasickou voľbou nič nepokazíte. To vám môžeme garantovať.

Preskúmajte i ďalšie tvary diamantu

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch