Tvar diamantu cushion (vankúšik)

Diamant – najlepší priateľ ženy. Diamanty sú tak ako aj ženy rôznorodé. Každý diamant v sebe ukrýva svoj príbeh. Diamanty sa neukážu v celej svojej kráse v neopracovanom stave, musia byť vybrúsené a vyleštené, aby odhalili všetky svoje pôvaby, vďaka ktorým sú tak preslávené a cenené. Brúsia sa do niekoľkých základných tvarov, ktoré sú odlišné, unikátne a charakteristické pre každý brus. Tvar poukazuje na hlavnú líniu diamantu a umocňuje tak krásu hotového diamantového šperku.

Klasické a univerzálne guľaté brilianty predstavujú viac než polovicu všetkých predaných diamantov na svete. V súčasnosti ale nadobúdajú popularitu tiež neobvyklé a výstredné tvary ako markíza (marquise) a princezná (princess). Výber diamantového tvaru by mal byť úzko spojený s osobou, ktorej bude diamant patriť. Okrem skutočnosti, že každý tvar nadchne iný typ osobnosti, je každý kameň tiež vyrezaný veľmi starostlivo a s matematickou presnosťou. To pomáha vyniknúť tým najlepším vlastnostiam diamantu.

 • Zásnubný prsteň s cushion diamantom Kuba
  Zásnubný prsteň s cushion diamantom Kuba
 • Zásnubný prsteň s certifikovaným fancy yellow lab-grown diamantom Velia
  Zásnubný prsteň s certifikovaným fancy yellow lab-grown diamantom Velia
 • Zásnubný halo prsteň s diamantmi Vinte
  Zásnubný halo prsteň s diamantmi Vinte
 • Jedinečný prsteň so salt and pepper diamantom Embla
  Jedinečný prsteň so salt and pepper diamantom Embla
 • Zásnubný prsteň posiaty diamantmi Dayla
  Zásnubný prsteň posiaty diamantmi Dayla
 • Zlatý zásnubný prsteň v halo štýle s cushion moissanitom Eliann
  Zlatý zásnubný prsteň v halo štýle s cushion moissanitom Eliann

Každý diamantový brus má svoje miesto v dielni klenotníka. Štvorcový tvar so zaoblenými rohmi sa radí medzi nesmrteľnú klasiku, ktoré pred 200 rokmi bola populárnejšia než guľatý briliant (round brilliant). Tradičný diamant v tomto tvare odráža svetlo menej než moderné tvary a vyznačuje sa širokou kaletou, čo si cenia predovšetkým starožitníci. Hoci brilancia tvaru vankúša nedosahuje dokonalosť guľatého briliantu (round brilliant), v ohnivosti ho predstihne, čím samozrejme priťahuje množstvo pozornosti a záujmu. Okrem tradičných príveskov, náhrdelníkov a náramkov zdobia aj prstene a náušnice.

Cushion (vankúšik)

Základné informácie

Unikátne vlastnostiFazetyPomer (výška- šírka)PôvodNázor odborníka
Viac vybrúsené fazety prinášajú úžasný rozptyl svetla.obvykle 581,00 – 1,05 (štvorec); ˃ 1,10 (obdĺžnik)19. storočieZvoľte modifikovaný briliant so skvelým efektom tzv. „ľadová drť“, pokiaľ túžite po väčšej iskre v šperku.

Vlastnosti

Cushion diamant

Vankúšový diamant je štvorcového alebo obdĺžnikového tvaru so zaoblenými rohmi, ktorý sa – ako už jeho názov napovedá - podobá svojim tvarom vankúšiku. Obvykle sa skladá z 58 faziet s typickým pomerom výšky a šírky 1,00 až 1,05, pri obdĺžnikových tvaroch je tento pomer 1,10 alebo viac. Hoci nie je tak oslnivý ako klasické okrúhle (round brilliant) diamanty, jeho veľké brúsené fazety umožňujú lepšie oddelenie bieleho svetla od spektrálnych farieb. Vankúšik býva prirovnávaný k tzv. „starému brusu“ alebo k modernému oválnemu tvaru. Technické štýly brúsenia v priebehu rokov vyvinuli niekoľko variácií tohto tvaru, ako je napríklad tzv. „modifikovaný vankúšový briliant“, ktorý má ďalšiu radu faziet na pavilóne meniacu celkový vzhľad diamantu. Takto upravené diamanty sa často vyznačujú efektom nazývaným "sóda" alebo "ľadová drť", ktorý im prináša väčšiu iskru a lesk. Ďalšími drobnými zmenami pri tomto tvare bolo napríklad pridanie symetrických hlavných faziet alebo faziet v tvare polmesiaca osadzovaných do pavilónu a pod rundistu.

História

História


Vankúš alebo tiež brus "svetla sviečky“ bol vyvinutý v 19. storočí. Od tej doby prešiel niekoľkými premenami a určitým vývojom, ktorý priniesol finálnu podobu tohto tvaru tak, ako ho poznáme dnes. K vynájdeniu tvaru vankúša prispelo najmä vyvinutie metódy štiepanie kameňov, keďže tento proces pomohol maximalizovať rozptyl svetla v tomto tvare diamantu. Vďaka tomu ho považujeme za veľmi dynamický a brilantný tvar.

Rada odborníka

Vďaka svojim väčším fazetám rozptyľuje tvar vankúša viac svetla na celkovej ploche kameňa. Z tohto dôvodu je skrytie inklúzií efektívnejšie a vankúšik sa považuje za jeden z najoslnivejších štvorcových a obdĺžnikových tvarov kameňa. Jeho zaoblené rohy z neho robia populárny tvar na osadenie do akéhokoľvek šperku a dokonale vyniká ako centrálny kameň.

Preskúmajte i ďalšie tvary diamantu

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky