Tvar diamantu marquise (markíza)

Diamant – najlepší priateľ ženy. Diamanty sú tak ako aj ženy rôznorodé. Každý diamant v sebe ukrýva svoj príbeh. Diamanty sa neukážu v celej svojej kráse v neopracovanom stave, musia byť vybrúsené a vyleštené, aby odhalili všetky svoje pôvaby, vďaka ktorým sú tak preslávené a cenené. Brúsia sa do niekoľkých základných tvarov, ktoré sú odlišné, unikátne a charakteristické pre každý brus. Tvar poukazuje na hlavnú líniu diamantu a umocňuje tak krásu hotového diamantového šperku.

Klasické a univerzálne guľaté brilianty predstavujú viac než polovicu všetkých predaných diamantov na svete. V súčasnosti ale nadobúdajú popularitu tiež neobvyklé a výstredné tvary ako markíza (marquise) a princezná (princess). Výber diamantového tvaru by mal byť úzko spojený s osobou, ktorej bude diamant patriť. Okrem skutočnosti, že každý tvar nadchne iný typ osobnosti, je každý kameň tiež vyrezaný veľmi starostlivo a s matematickou presnosťou. To pomáha vyniknúť tým najlepším vlastnostiam diamantu.

 • Salt and pepper prsteň v tvare motýľa Fraya
  Salt and pepper prsteň v tvare motýľa Fraya
 • Zlatý prsteň s marquise diamantom Riawa
  Zlatý prsteň s marquise diamantom Riawa
 • Romantický eternity prsteň s diamantmi Diarmait
  Romantický eternity prsteň s diamantmi Diarmait
 • Zásnubný prsteň s čiernym marquise diamantom Jone
  Zásnubný prsteň s čiernym marquise diamantom Jone
 • Elegantný prsteň s marquise diamantom Kinney
  Elegantný prsteň s marquise diamantom Kinney
 • Prívesok v tvare lístkov s diamantmi a smaragdmi Elvio
  Prívesok v tvare lístkov s diamantmi a smaragdmi Elvio
 • Elegantný prsteň s marquise diamantmi Mansell
  Elegantný prsteň s marquise diamantmi Mansell
 • Zásnubný prsteň s marquise salt and pepper diamantom Kevin
  Zásnubný prsteň s marquise salt and pepper diamantom Kevin

Marquise šperky

Každý diamantový brus má svoje miesto v dielni klenotníka. Hoci sa na markízu nahliada ako na tvar pripomínajúce ústa alebo loptu na americký futbal, je isté, že v tomto tvare vyzerá kameň byť väčší. Priamka vedená medzi vrcholmi tvaru by mala byť zároveň jeho osou súmernosti, pretože akákoľvek nepresnosť sa pri tomto osadení prejaví. Markíza sa do krapničiek prichytí špičkami, preto drobné inklúzie v týchto bodoch nepredstavujú veľkú pohromu. Obľúbený tvar zvýrazňuje stred prsteňov a často zdobí aj náušnice a prívesky.

Marquise (markíza)

1. Základné informácie

Unikátne vlastnostiFazetyPomer (výška- šírka)PôvodNázor odborníka
Predĺžená hlavná klenba oválneho tvaru.obvykle 56 až 58ideálne je 1,85 – 2,101745 - francúzska kráľovská rodinaOptimalizuje karátovú váhu a opticky predlžuje prsty.

Vlastnosti

Marquise diamant

Tvar markízy je známej aj pod názvom „Navette“ alebo „malý čln“, pretože tvar diamantu pripomína trup lode. Najčastejšie sa skladá z 58 faziet, z ktorých 33 tvorí korunu a 25 sa nachádza na pavilóne. Počet faziet pavilónu sa však môže pohybovať medzi 4 až 8. Okrem toho sú tvary markíza niekedy rezané ako tzv. „francúzska špička“. Hlavná fazeta koruny sa nahradí hviezdou a väčším počtom menších faziet, čím sa podstatne zvyšuje lesk diamantu. Francúzske špičky sa tiež používajú pri tvaroch srdca (heart) a slzy (pear). Hoci je optimálny pomer medzi výškou a šírkou pri tvare markízy 2:1, tvar je väčšinou rezaný na pomer v rozmedzí medzi 1,85 až 2,10. Pomer sa väčšinou prispôsobuje osobným preferenciám. Pri tvare markíza sa môže objaviť tzv. „motýľkový efekt“ (angl. bow tie effect), ktorý nastáva, keď svetlo prechádza diamantom a vrhá tieň cez centrálne fazety kameňa. Tento tieň sa môže znížiť tým, že sa zmení hĺbka pavilónu, nastavenie uhlov tabule a faziet, čo prispeje k lepšiemu rozptýleniu svetla v centrálnej oblasti. Tento jav sa vyskytuje tiež pri tvaroch srdca (heart), oválu (oval) a slzy (pear).

História

História


Tvar markíza sa prvý raz objavil v Paríži okolo roku 1745 a jeho fascinujúca história je úzko spojená s francúzskou monarchiou. Kráľ Ľudovít XV. poprosil svojho dvorného zlatníka, aby vytvoril diamant, ktorý by pripomínal úsmev krásnej markízy Madame de Pompadour. Vzdelaná a intelektuálna žena, ktorá bola známa svojimi silnými politickými názormi na francúzskom dvore, bola oficiálnou milenkou kráľa Ľudovíta XV. v rokoch 1745 a 1750. Tvar bol ďalej rozvíjaný a upravovaný v priebehu 20. storočia a vyvinul sa do briliantového brusu markízy tak, ako ho poznáme dnes. Vzostup popularity tohto tvaru bol najvýraznejší medzi rokmi 1960 a 1980.

Rada odborníka

Tvar markízy môže maximalizovať karátovú hmotnosť, takže sa zdá voľným okom väčší než ostatné kamene v rovnakej veľkosti. Býva často osadený do šperku spoločne s okrúhlym tvarom (round brilliant) a tvarom slzy (pear). Tak ako aj iné pretiahnuté tvary opticky predlžuje a zoštíhľuje prsty. Pri tvare markíza je dôležité, aby nebol príliš plytký, tým sa zabráni prechodu svetla cez zadnú stranu diamantu, čo spôsobuje zníženie lesku a jasu kameňa.

 • Minimalistické strieborné náušnice so smaragdmi Sistine
  Minimalistické strieborné náušnice so smaragdmi Sistine
 • Opálové náušnice v tvare lístkov s diamantmi Leanne
  Opálové náušnice v tvare lístkov s diamantmi Leanne
 • Romantický zásnubný prsteň s lab-grown diamantmi Fera
  Romantický zásnubný prsteň s lab-grown diamantmi Fera
 • Náhrdelník s marquise turmalínom a diamantmi Ollie
  Náhrdelník s marquise turmalínom a diamantmi Ollie
 • Zlatý minimalistický náramok s olivínovými lístky Halime
  Zlatý minimalistický náramok s olivínovými lístky Halime
 • Minimalistické strieborné náušnice s čiernymi spinelmi Sistine
  Minimalistické strieborné náušnice s čiernymi spinelmi Sistine
 • Vykrojená obrúčka s diamantmi Colette
  Vykrojená obrúčka s diamantmi Colette

Preskúmajte i ďalšie tvary diamantu

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky