Tvar diamantu heart (srdce)

Diamant – najlepší priateľ ženy. Diamanty sú tak ako aj ženy rôznorodé. Každý diamant v sebe ukrýva svoj príbeh. Diamanty sa neukážu v celej svojej kráse v neopracovanom stave, musia byť vybrúsené a vyleštené, aby odhalili všetky svoje pôvaby, vďaka ktorým sú tak preslávené a cenené. Brúsia sa do niekoľkých základných tvarov, ktoré sú odlišné, unikátne a charakteristické pre každý brus. Tvar poukazuje na hlavnú líniu diamantu a umocňuje tak krásu hotového diamantového šperku.

Klasické a univerzálne guľaté brilianty predstavujú viac než polovicu všetkých predaných diamantov na svete. V súčasnosti ale nadobúdajú popularitu tiež neobvyklé a výstredné tvary ako markíza (marquise) a princezná (princess). Výber diamantového tvaru by mal byť úzko spojený s osobou, ktorej bude diamant patriť. Okrem skutočnosti, že každý tvar nadchne iný typ osobnosti, je každý kameň tiež vyrezaný veľmi starostlivo a s matematickou presnosťou. To pomáha vyniknúť tým najlepším vlastnostiam diamantu.

 • Prsteň v tvare srdca plný diamantov Chleo
  Prsteň v tvare srdca plný diamantov Chleo
 • Srdcové náušnice s diamantmi Gabriel
  Srdcové náušnice s diamantmi Gabriel
 • Diamantový náhrdelník v tvare srdca Hey
  Diamantový náhrdelník v tvare srdca Hey
 • Zlatý eternity prsteň s diamantmi a srdiečkami Mimmen
  Zlatý eternity prsteň s diamantmi a srdiečkami Mimmen
 • Zlatý pečatný prsteň so srdcom plným diamantov Iozena
  Zlatý pečatný prsteň so srdcom plným diamantov Iozena
 • Prívesok s diamantovým halo srdcom Japera
  Prívesok s diamantovým halo srdcom Japera

Šperky v tvare srdca

Každý diamantový brus má svoje miesto v dielni klenotníka. Klasický symbol lásky – srdce – vyniká nutnosťou symetrie a ostrou špičkou i rozsadlinou medzi srdcovými oblúkmi. Do tohto tvaru je vhodné brúsiť diamanty nad 0,50 ct, pri menších totiž tento zložitý tvar môže zaniknúť. Srdce sa osadzuje do troch krapničiek – jedna na každom oblúku a jedna na špičke, ktoré dovolia tvaru zachovať si svoje obrysy a zostať samým sebou aj po spojení so šperkom. V prsteňoch obľúbený solitér využívajú klenotníci aj k vytváraniu symbolov, ako je napríklad štvorlístok, nie len v náušniciach, ale aj príveskoch.

Hearth (srdce)

Základné informácie

Unikátne vlastnostiFazetyPomer (výška- šírka)PôvodNázor odborníka
Exkluzívny tvar s romantickým dizajnom.56 až 58typický je 0,90 – 1,1016. storočieDobrá symetria je nevyhnutná.

Vlastnosti

Heart diamant

Tvar srdce sa obvykle skladá z 56 až 58 faziet, pri čom počet hlavných faziet pavilónu sa môže pohybovať medzi 6 až 8. Okrem toho sú srdiečkové tvary niekedy rezané ako tzv. „francúzska špička“. Tá vznikne nahradením veľkej hlavnej fazety na špičke hviezdou a menšími fazetami, čím sa podstatne zvyšuje lesk diamantu. Francúzske špičky sa tiež používajú v tvaroch markíza (marquise) a slza (pear). Srdcovité tvary sa môžu mierne líšiť v závislosti na ich vypracovaní a konštrukcii. Tradičný tvar srdca by mal mať pomer výšky a šírky medzi 0,90 a 1,10 a musí mať absolútne symetrické lalôčiky (horné oblúky). Lalôčiky by mali mať vyrovnaný pomer výšky a šírky, hoci tieto špecifikácie môžu byť zmenené podľa osobných preferencií. Pri stanovení dĺžky a šírky pri tomto tvare sa šírka meria v najširšom mieste, od okraja jedného laloka k druhému. Okrem toho môže tvar srdca vykazovať tzv. „motýľkový efekt“ (angl. bow tie effect), ktorý nastáva, keď svetlo prechádza diamantom a vrhá tieň cez centrálne fazety kameňa.

História

História


Presný pôvod geniálneho tvaru srdca je neznámy, hoci briliantový brus upravený do podobného tvaru sa objavil už v 16. storočí. Avšak drahokamy, ktoré by dnes boli klasifikované ako trojuholníkové so zaoblenými rohmi alebo kvapky, boli kedysi označované ako tvar srdca. Vychádzame z mnohých francúzskych popisov, ktoré sa datujú do obdobia od polovice 17. storočia. Prvý zaznamenaný diamant v tvare srdca sa objavil na portréte s názvom „Princezná Gonzaga“ namaľovanom približne v roku 1605 Franzom Pourbusom mladším. Veľký šperk na ľavej ruke princeznej obsahuje veľa rôznych tvarov kameňov, z ktorých niektoré sú považované za predchodcov tvaru srdca. Ide o modifikovaný tvar „kvapky“, veľmi populárnej vo Francúzsku v tomto storočí. Tvar srdca je tiež zmienený v knihe z roku 1655, ktorú napísal Jean Baptiste Tavernier, francúzsky obchodník a cestovateľ a tiež vášnivý obdivovateľ drahých kameňov, ktorý priniesol diamant “Hope” (“Nádej”) do Francúzska. V texte spomína skvostný 36ct diamant v tvare srdca z pokladov z Aurangzébov, v Indii.

Rada odborníka

Medzi najdôležitejšie prvky, ktoré je potrebné vnímať pri tvare srdca, patrí kvalita rezu a zakrivenie konca, ktoré určujú iskru drahokamu. Tieň spôsobený motýľkovým efektom môže byť znížený tým, že sa zmení hĺbka pavilónu, nastavenie uhlov tabule a faziet. Výrazne to prispeje k lepšiemu rozptýleniu svetla v centrálnej oblasti.

 • Prsteň s rubínovým srdcom Morley
  Prsteň s rubínovým srdcom Morley
 • Srdiečkové zafíry v zlatých náušniciach Hettia
  Srdiečkové zafíry v zlatých náušniciach Hettia
 • Prívesek zo zlata s morganitovým srdcom a diamantom Demelda
  Prívesek zo zlata s morganitovým srdcom a diamantom Demelda
 • Zlaté náušnice s ružovými opálmi v tvare srdce Hettia
  Zlaté náušnice s ružovými opálmi v tvare srdce Hettia
 • Alexandritové srdce v zlatom prívesku s diamantom Demelda
  Alexandritové srdce v zlatom prívesku s diamantom Demelda

Preskúmajte i ďalšie tvary diamantu

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky