● Kupujeme turmalín
Turmalíny sa nachádzajú v širokej škále nádherných farieb. V skutočnosti je to jeden z kameňov obsahujúci najrozsiahlejšie farebné spektrum. Existuje celé množstvo jeho odrôd, ktoré sa odvíjajú podľa prímesi prvkov, ktoré polodrahokam zafarbujú. Jednotlivé odrody sa samozrejme môžu medzi sebou miešať a určiť presné zloženie a typ turmalínu je preto pre gemológov občas skutočný oriešok.
Farba (color): Turmalín sa prirodzene vyskytuje vo všetkých farbách dúhy, a niekedy sa dokonca pýši viacfarebnými odtieňmi na jednom kameni. Farba je teda hlavným aspektom turmalínu. Odborníci v GIA rozlišujú päť základných skupín turmalínov, a to podľa obsahu stopových prvkov.
Farebné turmalíny - elbaity
Táto skupina turmalínov je najširšia a tvoria ju najznámejšie a najobľúbenejšie klenotnícke kamene. Medzi obvyklými stopovými prvkami musíme zmieniť sodík, lítium, hliník a príležitostne aj meď. Najčastejšie sa vyskytujú vo vyvrelinách s obsahom žuly.






Dravity
Dravity sfarbia hlavne sodík, horčík, hliník a objavujú sa predovšetkým v dolomitoch a v mramorových horninách.


Uvity
Uvity zafarbuje vápnik, horčík a hliník a rodia sa vo vápencoch a dolomitoch. Často sa miešajú s dravitmi.
Táto odroda sa podobá dravitom, ale tvorí skôr krátke a tabuľkové kryštály. Máva rôzne farby, ale nepatrí k najbrúsenejším kameňom. Z Barmy pochádzajú sýto zelené kryštály, zo Srí Lanky zlatohnedé kamienky turmalínu.

Skoryly

Liddicoatity
Táto odroda je bohatá na vápnik, lítium a hliník. Nachádza sa v žulových vyvrelinách a ponúka širokú škálu farieb.
Viacfarebné turmalíny hrajú, ako už ich názov napovedá, viacerými farbami – dajú sa medzi ne zahrnúť nie len melónové turmalíny, ale tiež liddicoatity, ktoré sa rozžarujú až niekoľkými odtieňmi.

Niektoré turmalíny dokážu pôsobiť efektom mačacieho oka (chatoyancy). Bývajú zelené, modré alebo ružové a oko v nich sa vyznačuje mäkkosťou a rozptýlenosťou v porovnaní s chryzoberylovým mačacím okom. Efekt v turmalíne vyvoláva mnoho tenkých tubových inklúzií, ktoré vznikajú počas prirodzeného rastu kameňa.

Čistota (clarity): Farebné turmalíny sa rodia v prostredí bohatom na vodu, a preto sa kvapalina niekedy uchytí v kryštály počas jeho rastu. Najčastejšie vznikajú nitkovité inklúzie, ktoré sa tiahnu pozdĺžne. Pod lupou sa dá zahliadnuť, že sú naplnené tekutinou, popr. majú viditeľné vzduchové bublinky. Časté sú taktiež duté inklúzie – pokiaľ sa hrubý kameň dobre vybrúsi, vzniká efekt mačacieho oka. Pokiaľ vynikajú červené turmalíny skvelou farbou, toleruje sa pri nich určité množstvo inklúzií. K nežiaducim sa radí belavá inklúzia, ktorú nedokáže prebiť ani ten najžiarivejší odtieň. Vo svetlých kameňoch s nižšou saturáciou všetky nedokonalosti vyniknú viac a medzi obchodníkmi majú nízku cenu. Na druhú stranu sýtejšie turmalíny s množstvom inklúzií sa vyrezávajú ako kabošony, pri ktorých vynikne skôr odtieň, ktorý potlačí neprehliadnuteľné inklúzie. Voľným okom viditeľné inklúzie sú typické pre ružové a červené turmalíny, zelené bývajú spravidla čisté (očami rozoznateľné nedokonalosti výrazne znižujú hodnotu polodrahokamu). Pri ostatných zafarbeniach platí, že čím viditeľnejšie inklúzie, tým nižšia cena. Medzi najčastejšie inklúzie v turmalínoch patria praskliny, kvapalinou vyplnené praskliny a inklúzie ihličkovitého typu.
Brus (cut) a tvar (shape): Podlhovastý tvar kryštálov má priamy vplyv na výsledný vzhľad kameňa. Brusiči často volia obdĺžnikové a štvorcové dizajny, ktoré zvýraznia prelínanie farieb a podporia spôsob, akým turmalín láme svetlo. Ako silne pleochroický polodrahokam vydáva turmalín pod rôznymi uhlami rôzne odtiene. Pri pohľade pozdĺž sa môže kryštál zdať svetlozelený, pri pohľade do hĺbky však tmavozelený až čierny. Brusom a nastavením turmalínu sa teda brusič dokáže pohrať so sýtosťou odtieňa a zvýšiť tak cenu kameňa. Veľmi obľúbeným tvarom je smaragd. Pre kamene svetlejších farieb sa hodia trojuholníkové a okrúhle tvary.
Opracovanie turmalínu
Väčšina turmalínov sa nijako špecificky neupravuje. Príležitostne sa drahšie kamene vylepšujú tepelne – zvýrazní sa tak ich farba. Povrchové inklúzie sa dajú vyrovnať živicou alebo sklom. Samozrejme existujú aj syntetické turmalíny, ktoré väčšinou vynikajú dokonalým sfarbením.
Cena
Cena turmalínov sa najviac odvíja od ich farby a sýtosti. Vzácne sfarbené turmalíny sú jednoznačne cenovo drahšie než turmalíny bežnejších farieb.