Granát

Pod názvom granát si ľudia predstavia krásne červený drahokam sýtej farby. Tento kameň môže mať, ale množstvo ďalších farebných odtieňov a to od žltej a svetlozelenej, cez oranžovú až po tmavočervenú. Granát bol známy už v starovekom Egypte kde ho faraóni používali nie len k dekoratívnym účelom, ale tiež na rôzne náboženské ceremoniály. I ďalšie staroveké národy obdivovali krásu tohto drahokamu. V tomto historickom období bol granát známy pod menom karbunkul.

Názov granát je odvodený z latinského slova "granum", ktoré znamená "zrnko". Vychádza z typicky zaobleného tvaru granátu, ktorý pripomína semienka granátového jablka.

I keď má granát rovnakú kryštálovú štruktúru (kubickú) ako diamant, patrí do samostatnej skupiny minerálov. Od diamantu sa líši chemickým zložením, rôznorodosťou farieb a vlastnosťami. Aj keď sa niektoré druhy červeného granátu bežne nachádzajú na všetkých kontinentoch, iné granáty, akými sú napríklad oranžové spessartíny a hesonity, alebo zelené demantoidy a tsavority, ktoré sú oveľa vzácnejšie a tomu zodpovedá i počet ich nálezísk. Celkom existuje viac než 20 odrôd granátov, ktoré sa pýšia všetkými odtieňmi farieb.

Granátmi sa preslávil náš susedný štát. Na území Českej republiky bolo v 16. storočí objavené veľké nálezisko červených granátov v oblasti Českého stredohoria, na pomedzí stredných a severných Čiech. Objavenie tohto krásneho drahokamu napomohlo rozvoji šperkárskeho odvetvia v tejto oblasti, predovšetkým v Jablonci nad Nisou a preslávilo Českú republiku ako zem, kde sa nachádzajú tie najkrajšie červené granáty. Ťažba granátu a jeho spracovanie prebieha v Českej republike až do dnes.

Najznámejšie druhy granátov:

  • Almandín - granát červenej farby s odtieňom fialovej, hnedočervenej až čiernej. Najznámejšie náleziská sú v Brazílii, Indii, na Madagaskare, na Srí Lanke a v USA. V malom množstve sa nachádza i v Českej republike.
  • Andradit - granáty rôznych odtieňov červenej, žltej, zelenej, hnedej a čiernej.
  • Demantoid - sýtozelený granát z oblasti Ruska, Číny, Kórei, USA a Demokratickej republiky Kongo.
  • Grossulár - svetlozelený až jantárovo žltý, alebo sýto hnedý granát.
  • Hesonit - oranžový, škoricový a ružový granát z oblasti Brazílie, Kanady, Madagaskaru, Indie, Tanzánie a USA.
  • Hydroglossurál - zelenkavý granát sýtej nepriehľadnej farby z Barmy, Južnej Afriky a Zambie.
  • Pyrop - oranžovočervený, krvavočervený až čierny granát, ktorý je ťažený v Brazílii, Indii, na Srí Lanke, v Thajsku, v USA a v Českej republike.
  • Rhodolit - purpurovočervený až ružový granát.
  • Spessartin - tmavočervený až hnedočervený granát, najlepšie exempláre, nazývané “Mandarínske spessartíny”, pochádzajú z Namíbie a majú žiarivú oranžovú farbu.
  • Uvarovit - smaragdovozelený granát z oblasti Fínska, Poľska, Kanady, USA a Indie.
  • Tapazolit - žltý až citrónovožltý granát z Talianska, Švajčiarska a USA.
  • Tsavorit - zelené až smaragdovozelené granáty z Tanzánie a Keni.

Základné informácie

  • Drahokamová rodina Granát
  • Drahokam znamenia Vodnář a Kozoroh
  • Tvrdosť (Mohsova stupnice)
  • Náleziská Rusko, Brazília, Srí Lanka, Tanzánia, India.
  • Drahokam mesiaca Január
  • Farba
    Všetky farebné tóny.

Gemologické parametre granátu

  • Chemické zloženie rôzne v závislosti na druhu granátu
  • Relatívna hustota 3,62 až 3,87
  • Kryštalografická sústava kubický, dvanásťstenové minerály
  • Index lomu 1,720 až 1,756
  • Dvojlom 0,009
  • Vryp biely
  • Absorpčné spektrum 393 – 476, 505 – 617
  • Fluorescencia zvyčajne žiadna

Kupujeme granát

Farba (color)

Granát sa vyskytuje v širokom spektre farieb od žltej, oranžovej, cez broskyňovú až po zelenú, červenú, purpurovú, hnedú, ružovú a vzácne i modrú. Napriek tomu je červená farba najčastejším odtieňom, ktorý si v súvislosti s granátom predstavíme a zároveň je to najčastejšie sa vyskytujúci farebný variant tohto drahokamu. Najvzácnejším farebným variantom je modrý granát. Výnimočne sa tento drahokam vyskytuje tiež v pestrofarebných variantoch, kde sa odtieň drahokamu mení v závislosti na dopadajúcich lúčov. Najvzácnejším viacfarebným variantom je granát, ktorý má na slnečnom svetle modrú farbu a pod dopadajúcimi svetelnými tieňmi ohňa je purpurovočervený. Farba je teda najdôležitejším kvalitatívnym faktorom určujúcim hodnotu granátu.

Farby granátu

Čistota (clarity)

Granáty sú veľmi čisté drahokamy, ktoré majú minimum inklúzií. Napríklad demantoid, zelená odroda granátu, je známy pre svoj vysoký lesk a čistotu, ktorou sa vyrovnáva tým najtrblietavejším diamantom. Preto dostal tento názov, ktorý je odvodený od nemeckého slova demant, čo znamená diamant. Granátové odrody ako napríklad almandín niekedy obsahujú inklúzie v podobe malých dutiniek alebo azbestových vlákien. Tie vytvárajú štvorlúčový, vzácne tiež šesťlúčový hviezdicový efekt známy ako asterizmus, ktorý je u drahokamov vysoko cenený. Andradity, ďalšia odroda granátov, je známa pre svoje výrazné prasličkové inklúzie (inklúzie s kúskami prasličiek).

Brus (cut) a tvar (shape)

Granáty sú ľahko opracovateľné a môžu byť brúsené rôznymi druhmi brusov do všetkých možných tvarov. Niektoré vzácne formy granátov bývajú často opracované do tvaru, ktorý sa snaží zachovať čo najväčšiu karátovú váhu jedinečného druhu tohto drahokamu.

Rozné brusy granátů

Opracovanie granátu

Granáty nie sú v súčasnej dobe nijak tepelne ani chemicky upravované.

Cena

Najcennejšie sú granáty intenzívnej sýtej farby. Čím sú farby sýtejšie a intenzívnejšie, tým rastie hodnota granátov. Netradične sfarbené granáty ako spessartíny, hesonity, tsavority a demantoidy sú považované za cennejšie než obvyklé červené granáty.

Zaujímavosti o granáte
Výzva pre gemólogov

Každý novo nájdený druh granátu a jeho správne zaradenie medzi 6 základných druhov minerálov je i pre skúsených gemólogov skutočná výzva.

Prasličkové inklúzie

Inklúzie v podobe drobných kusov prasličiek sú jednou z mála foriem inklúzií, ktoré zvyšujú hodnotu drahokamov.

Český drahokam

Česko sa v minulosti preslávilo ako nálezisko tých najkrajších granátov na svete a ešte aj dnes je možné v Česku tento drahokam nájsť.

Mýty a legendy

Granát bol po storočia považovaný za kameň všetkých pútnikov a cestovateľov. Podľa legendy mal Noe použiť na svojej arche lampu zhotovenú z granátu, ktorá mu pomáhala navigovať loď za večernej temnoty. Mnoho odvážnych objaviteľov a cestovateľov nosilo granát ako talizman. Tradovalo sa totiž, že granáty osvetľujú noc a chránia svojho nositeľa pred zlom. V staroveku a v stredoveku ľudia verili, že vesmír sa odráža v drahokamoch. Granát je teda od týchto dôb priradzovaný k planétam Mars, Merkúr a Pluto. Okrem toho sa granát stal oficiálnym kameňom mesiaca január.

  • Prívesok matka a dieťa s rhodolit granátom a diamantom Heli
    Prívesok matka a dieťa s rhodolit granátom a diamantom Heli
  • Cluster prsteň s rhodolit granátom, zafírom, morganitom a olivínom Merche
    Cluster prsteň s rhodolit granátom, zafírom, morganitom a olivínom Merche
  • Minimalistický náhrdelník s granátom Joella
    Minimalistický náhrdelník s granátom Joella
  • Zásnubný prsteň s granátom Maya
    Zásnubný prsteň s granátom Maya
  • Zlatý náramok s granátom Rollie
    Zlatý náramok s granátom Rollie

Granát a jeho účinky

Granát je považovaný za drahokam vášne a lásky, najmä vďaka svojej červenej farbe. Preto je obľúbeným darom k výročiu svadby, alebo pri romantických vyznaniach lásky. Prebúdza tvorivosť, pozitívnu energiu a podporuje sebavedomie. Je spojený s koreňovou čakrou, ktorá symbolizuje prepojenie zo zemou.

Červený či zelený tsavorit granát ukazuje ako maják cestu životom Kozorožcoma Vodnárom. Zemské znamenie ho vyhľadáva pre jeho kráľovský majestát, jednotu a solidaritu. S jeho pomocou ľahko prekonáva strnulé vzorce správania a hľadá v kríze rôzne východiská. Ako samozrejmosť berie porozumenie a zhovievavosť, ktoré sú pre kameň charakteristické. Vodnárov drahokam povzbudzuje a podporuje ich v presadzovaní ich nápadov a nadväzovaní nových kontaktov, priateľstiev a lások. Stojí pri nich počas úspechu a tlmí frustráciu z neúspechu. U Baranov granát pozitívne pôsobí na vôľu a sebadôveru a zameriava sa na ich odvahu. Podobne je tomu tak aj pri Levoch, ktorí si navyše ešte užívajú jeho podporu v podnikaní a milostnej rovine. Znamenie Škorpiónovpod vplyvom tohto kameňa dokáže preniknúť pod povrch vecí a dosiahnuť obrovské množstvo vedomostí.

Najznámejší granát

Na aukcii pozostalosti Jacqueline Kennedy Onassis v aukčnej sieni Sotheby, v roku 1996 bola vydražená granátová kvetinová brošňa z 19. storočia za 145 000 dolárov.

Granátová brošňa

Ďalšie slávne granáty

Antická granátová vlásenka

Tento jedinečný šperk pochádza z viktoriánskej éry a je zhotovený z granátov odrody pyrop vyťažených v Českej republike. Červené granáty majú výbrus ruže, ktorý bol vo viktoriánskej dobe veľmi obľúbený. Vlásenku darovali manželia Hrdličkovi Smithsonianskému inštitútu v roku 1937.

Antická granátová vlásenka

Granátový motýľ

Tento okúzľujúci šperk v tvare motýľa je tvorený bielymi diamantmi a dvomi odrodami granátov - oranžovými spessartínmi a zelenými tsavoritmi. Oranžové granáty pochádzajú z kalifornskej bane Little Tree a zelené granáty boli vyťažené v Keni. Brošňa v tvare motýľa je vystavená v Národnom historickom múzeu v Los Angeles.

Granátový motýľ

Zaujímavosti o granátě

Granát v priemysle

Drobné čiastočky granátu vo forme piesku sú používané rezbármi na finálne obrusovanie surového dreva. Pre tieto účely je granát spracovaný do brusného papiera. Granátový piesok v kombinácii s vodou hnanou pod vysokým tlakom sa používa i na rezanie oceli.

Zdroje obrázkov: cdn.shopify.com, gia.edu, rescuedtreasuresboutique.com, 4csblog.gia.edu, nhm.org

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky