Znamenie Baran (21. 3. – 20. 4.)

Z rodených vodcov v znamení Barana sála energia a nepredvídateľná impulzívnosť. Diamant a rubín patria k dokonalým kameňom podtrhujúcim silné stránky znamenia.

Znamenie Barana

Silné stránky

Z Barana sála neuveriteľné množstvo energie. Neustále hľadá rýchlosť a akciu. Vzhľadom na svoju túžbu byť prvý je aj veľmi ambiciózny. Dokáže oceniť ostatných a nebojí sa bojovať za tých, ktorým podľa jeho názoru bolo ukrivdené. Je známy svojou silou a odvahou a vrodené vodcovstvo ho prirodzene stavia na čelo ostatných. Baran sa nebojí naplno vkročiť tam, kam ani slnko nezasvieti. Nedokáže byť chvíľu v kľude a jeho energia a vitalita nepoznajú hranice. Priekopnícky prístup k veciam a až detská úprimnosť ho vedú k presvedčeniu, že všetko zvládne. Vysoká inteligencia a britský zmysel pre humor podporujú jeho podnikavosť - radšej všetko sám skúša a robí to na vlastnú päsť.

 • nezávislosť
 • štedrosť
 • entuziazmus
 • optimizmus
 • guráž

Slabé stránky

Aj pozitívne povahové stránky dokáže Baran premeniť v negatívne, keď sa mu veci vymknú z rúk. Ako ohnivé znamenie zbožňuje rýchlosť a bezhlavo sa do všetkého vrhá. Snaží sa stihnúť a zorganizovať príliš mnoho vecí naraz a kvôli vlastnej netrpezlivosti si vybíja svoju frustráciu na ostatných. Prevažujúce charakteristické vlastnosti ako egoizmus, domýšľavosť, žiarlivosť a impulzívnosť často pracujú proti nemu. Podobne ako novorodené deti sa sústredí predovšetkým na seba a svoje potreby a túžby. Zároveň si myslí, že všetko vie najlepšie a že všetko zvládne lepšie než ostatní. Baran ide do vecí bez rozmýšľania a tlčie hlavou do steny nezávisle na výsledku svojho úsilia. Extrémna neuváženosť dokáže spôsobiť Baranov pád.

 • náladovosť
 • netrpezlivosť
 • sebectvo
 • prchkosť
 • odsudzovačnosť

Hlavné drahokamy

Diamant

Jedinečné vlastnosti diamantu významne ovplyvňujú pozitívne a negatívne rysy Baranovej osobnosti a inšpirujú ho k najvyššej dokonalosti. Kameň harmonizuje srdce, vôľu a myseľ a zameriava energiu správnym smerom. Na duchovnej úrovni diamant pomáha Baranovi prekonať jeho vnútorný dualizmus a otvára mu oči. Rovnako ho neušetrí pred uznaním vlastných tienistých stránok, pretože ak ich dokáže sám spracovať a čeliť im, dovedie ho diamant k nadosobnej čistote.

Diamant posilňuje vzťahy, vnútorné ja a sebadôveru. Vedie k vyrovnanému životu a ústí v schopnosť prijímať v správny čas správne rozhodnutia. Do medziľudských a pracovných vzťahov vnáša rovnováhu a minimalizuje chaos a zmätok. Do života vnáša hojnosť: či už bohatstvo, slávu alebo spoločenskú prestíž.

Rubín

Rubín vie v srdci zapáliť iskru, a tak potlačuje sebectvo a egocentrizmus. Barana smeruje k očisteniu, zušľachťuje jeho pohnútky a posilňuje jeho inšpiráciu a tvorivosť. Červený kameň pomáha ľudskej mysli nájsť cestu k novým horizontom a novým možnostiam. Znamená nový štart, preto podporuje Baranovu zvedavosť a dobrodružnosť.

V Baranovi vzbudzuje vitalitu a posilňuje jeho charakter. Pozitívne ovplyvňuje jeho život, kariéru aj vzťahy k ostatným ľuďom. Dokáže zlepšiť akademické aj profesijné schopnosti a odvahe dodáva zdravý rozmer. Baranovi vlieva do žíl energiu, ktorá mu pomáha spomaliť a sústrediť sa na úlohy, takže všetkými povinnosťami prechádza s väčšou ľahkosťou. Prináša do života úspech a podporuje vrodenú štedrosť.

Ďalšie drahokamy

Baranovou farbou je červená, preto ho pozitívne ovplyvňujú predovšetkým šarlátové a červené kamene. Vínový granát dodáva životnú energiu a podnecuje k činorodosti. Nebráni nadšeniu ani predstavivosti a pozitívne pôsobí na vôľu a sebadôveru. Posilňuje odvahu, výdrž a silu. Oranžovočervený karneol vo farbe ohňa podporuje vitalitu, tlmí hnev a vzbudzuje chuť do života. Sladko sfarbený ruženín dáva silu odpúšťať a podporuje flexibilitu, ktorá sa zarytému Baranovi nedostáva. Rôznofarebný turmalín oplýva dôležitými vlastnosťami: učí trpezlivosť a toleranciu, jeho červená variácia navyše Baranovi umožňuje zmieriť sa s jeho slabými stránkami. Korál zas prináša potrebný vnútorný mier a pochopenie pre druhých. Podobnými vlastnosťami skľudňuje a obmedzuje netrpezlivosť, ktorá Baranovi v žilách divoko koluje. Podobnými vlastnosťami vyniká aj ametyst, ktorý je vhodným drahokamom ohnivého znamenia. Malachit pohlcuje negatívnu energiu a tíši nervovú sústavu. Žltastý citrín podnecuje kreatívne myslenie, nadhľad a emočnú vyrovnanosť. Nádherný pableskujúci opál nadchne svojím pozitívnym vplyvom na vyjadrovacie schopnosti, zatiaľ čo modrastý chalcedon prináša citovú stabilitu. Výnimočný quartz dokáže zrkadliť Baranovu unikátnu dušu.

 • Dátum

  21. 3. – 20. 4.

 • Živel

  Oheň

 • Planéta

  Mars

 • Drahokamy

  Diamant a rubín

 • Farba

  Červená